Campanie mizerabilă: Coordonatorul Pro România online a publicat fotografii ale unei victime a incendiului de la ATI Piatra Neamț ca să atace adversarii politici / Postarea a fost ștearsă. Explicațiile lui Marina UPDATE

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 9:42 Actualitate | Politic


Postare Alin Marina
Foto: captura facebook
​Coordonatorul Pro România online, Alin Marina, a publicat pe pagina sa de Facebook fotografii cu una dintre victimele incendiului de la ATI Piatra Neamț. În imagini se vede un pacient scos de pompieri, cu patul în care se afla, pe holul spitalului, imediat după incendiu. Fotografiile au fost publicate duminică seara și, deși mai mulți comentatori i-au cerut să le steargă, acestea sunt încă publice pe contul de Facebook a lui Marina.

Coordonatorul Pro România online se folosește de imaginile tragediei pentru a ataca adversarii politici de la PSD și PNL.

„DEZASTRUL DE LA NEAMȚ! Administrație locală #PSD, Guvern #PNL. 10 oameni au murit incendiați la Terapie Intensivă, crezând că se luptă cu virusul Covid-19. În realitate, se luptau cu un sistem care nu le-a dat nicio șansă de supraviețuire”, este mesajul care însoțește imaginile.


Ulterior publicării acestui material, Alin Marina a șters postarea, susținând că a „refulat” sub puternicul impact emoțional al tragediei de la Piatra Neamț. El spune, totodată, că regretă gestul.

„Sub puternicul impact emoțional al tragediei de la Neamț, știind că mama unui coleg a murit în acel salon al groazei și mâhnit de propria-mi neputință în a schimba ceva din ceea ce s-a întâmplat, am refulat, publicând imagini nepotrivite în social media. Regret felul în care am ales să gestionez situația aceasta și vă asigur că voi filtra cu mai mare responsabilitate ceea ce postez. Sunt profund întristat de pierderile de vieți omenești de la Neamț și înțeleg nevoia de intimitate a familiilor îndoliate. O voi respecta, așa cum este decent și normal”, a scris el pe Facebook.

În incendiul izbucnit sâmbătă seara la secţia de ATI a Spitalului Judeţean Piatra Neamţ au murit zece persoane, iar alte şapte persoane au fost grav rănite, printre care şi medicul de gardă de la ATI, care a suferit arsuri grave pe circa 40% din suprafaţa corpului.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15417 vizualizari

  • -28 (50 voturi)    
    Colectiv nu a fost utilizat la fel? (Luni, 16 noiembrie 2020, 9:50)

    Lok [utilizator]

    Doar ca de cine trebuie.
    • -11 (23 voturi)    
      ba da.. (Luni, 16 noiembrie 2020, 10:59)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      .. dar macar am scapat de Ponta.
      acum Sicā se tine tare.
  • +33 (43 voturi)    
    Nerusinat (Luni, 16 noiembrie 2020, 9:50)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    De ce nu a pus si fotografii legate de Colectiv, ca sa arate cat de competent era guvernul de atunci?

    Va fi avand politica standarde mai joase, insa e sub orice nivel al demnitatii umane sa te folosesti de drama unor oameni pentru a obtine beneficii.
    • -5 (11 voturi)    
      tragedie (Luni, 16 noiembrie 2020, 14:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      KWI: 'a fost nevoie sa moara oameni ca guvernul sa demisioneze" Stai linistit. Era vorba de guvernul Ponta
      Si, nici vorba de beneficii(!??.
      • +14 (14 voturi)    
        Poate nu m-ai inteles (Luni, 16 noiembrie 2020, 15:51)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Critica e justificata, nu si modul in care o face. Sa folosesti imaginile unei drame in scop politic e jenant. Dar daca tot a ales aceasta cale, putea macar sa fie consecvent si sa-si critice si propriul sef si administratia locala din Bucurestiul anului 2015. Putea adauga si #Pro Romania, ba chiar la loc de frunte
        • -2 (4 voturi)    
          Poate nu m-ai inteles (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:25)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

          "....insa e sub orice nivel al demnitatii umane sa te folosesti de drama unor oameni pentru a obtine beneficii."- postarea ta
          ".KWI:"a fost nevoie sa moara oameni ca guvernul sa demisioneze"- postarea mea, ca raspuns la a ta, pentru a nu ramane cu impresia ca numai unii sunt "sub orice nivel al demnitatii umane ...."
          • +4 (4 voturi)    
            O mica diferenta (Marţi, 17 noiembrie 2020, 8:16)

            D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Fara a-l vedea drept salvatorul natiunii, in acel moment, Iohannis era deja presedinte. Nu urmarea sa obtina vro functie. Guvernul de atunci era condus de un impostor academic. S-a intamplat tragedia, pe care guvernul Ponta a gestionat-o catastrofal (avem de toate, nu ne trebuie nimic), dupa care acest guvern a avut minima decenta sa isi dea demisia. Ar fi trebuit ca Iohannis sa ii ceara sa renunte la demisie, ba chiar sa si planga putin? Iohannis a constatat un fapt.

            Acum, un membru al partidului condus de acelasi impostor se foloseste de o drama, cere demisia tuturor dar "uita" sa isi puna propriul sef in randul incompetentilor carora li se datoreaza situatia in care este sistemul sanitar. De fapt, incearca sa il repuna in functie si sa ajunga el insusi in parlament, folosind tocmai o drama similkara celei care, in final, a condus la demisia guvernului Ponta.
            • -1 (1 vot)    
              o mica diferenta (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:19)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

              1. KWI nu urmarea sa obtina vre-o functie. Urmarea , ceea ce ne-a tot spus cu gurita lui, "guvernul meu". Si l-a obtinut!
              2. Pe 30.10.2015 - Colectiv. Pe 4.11.2015 - Demisie guvern Ponta.Timp de gestionare relevanta?!
              3. Ponta-"minima decenta"? Cred ca ii atribuiti calitati pe care nu le are. Nu cumva a hotarat cineva mai important ( chiar si decat KWI)?
              4. Mici diferente: Colectiv: activitate privata, unde tinerii s-au ( supra)inghesuit la distractie / Spitalul P.N.: apartinand STATULUI, unde oamenii au fost obligati sa se interneze. Nu cumva rezulta si mici diferente de responsabilitate?
              5. Nu cred ca incompetenta unora o poate acoperi pe a altora. Decat in propaganda.
  • +33 (39 voturi)    
    PRO Romania :))) (Luni, 16 noiembrie 2020, 9:51)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Individul asta e inscris intr-un partid creat de fost presedinte si vice-presedinte PSD, Victor Ponta, individ care a condus Romania ca prim ministru al guvernului PSD, un individ banuit ca si-a plagiat teza de doctorat mintind ca a fost masterand la Oxford.

    E hilar daca nu ar fi de plans.
    • +29 (35 voturi)    
      /// (Luni, 16 noiembrie 2020, 10:32)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Completare:
      Un individ care conducea guvernul PSD la data tragediei Colectiv, si al carui coleg si Min al Sanatatii refuza sa trimita urgent in vest, marii arsi, pe motivul ca avem dotarii foarte bune.
      Acelasi individ cu acelasi coleg la Sanatate, care a inaugurat de 2 ori camera barica de la Floreasca pt marii arsi, si care era folosita pt tratamente de infrumusetare.
  • +26 (32 voturi)    
    Ăștia sunt oamenii albanezului turcit, (Luni, 16 noiembrie 2020, 10:13)

    Rescator [utilizator]

    numitul Pontache Mitomanul Plagiatorus(PMP).
    Se cațără ca termitele pe cadavre.Într-o țară normală
    la cap,nimeni nu ar fi încercat să câștige un mizerabil
    capital politic din această nenorocire.Iată încă un
    gest care descalifică PRO ROMÂNIA,coterie care
    este de fapt PRO TURCIA.
  • +25 (29 voturi)    
    Intr-un rahat condus de un "iresponsabil vesel" (Luni, 16 noiembrie 2020, 10:20)

    Susufler0 [utilizator]

    nu puteau exista decat astfel de nenorociti !

    PS. O sa se intrebe Ponta de ce nu a intrat in Parlament !

    PPS. Uite, si de-asta ! :((
    • 0 (14 voturi)    
      nu d'asta.. (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vezi de treaba ca romanu uita repede
      • +6 (10 voturi)    
        Se pare ca nu iti plac conjunctiile... le ignori ! (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Pe o lista de la 1 la 10 se afla SI motivul asta : insi fara pic de moralitate politica !
  • +4 (4 voturi)    
    poze victime ATI Piatra Neamt (Luni, 16 noiembrie 2020, 16:06)

    crisssssstyyy [utilizator]

    Eu inteleg ca adevarata problema este incidentul grav de la Piatra Neamt si nu Ponta. Dar deja este atata politica in tot ceea ce se scrie, spune sau face, ca noi oamenilor obisnuiti ni s-a cam facut "sila"! Cand cineva isi asuma un job si este un om serios, inseamna ca stie ce face si de ce isi asuma acel job. Dar nu, la noi fiecare cand ajunge acolo sus sus sus incepe tiganeala: " ca uite ce a facut partidul ala si ala, ca noi de aceea nu putem, etc". Deci, acestia sunt oamenii seriosi alesi? Pe bune? In plus, as vrea sa vad ca adevaratii vinovati, dar cei de sus sus care nu si-au pastrat oamenii buni in aministrativ si i-au dat afara, aceia sa fie pedepsiti la acelasi nivel cu cei de la Colectiv! Ca poate nici patronii Colectiv nu si-au dorit sa se intample incediul, sunt convinsa ca nu erau nicte criminali...probabil si acolo a fost o eroare nedorita.. Sau sa fie cumva pedepsita ca la Giulesti o amarata de asistenta. Sa fie pedeapsa drepta! Credeti ca se va intampla asta vreodata?? Nuuuu, pentru ca tot ce este privat este pedepsit la maxim, tot ceea ce este stat sau partid la guvernamant este doar o eroare...Dar noi comentam ca POnta as pus nu stiu ce poza...Haideti mai bine sa criticam cum de s-a intamplat si ce s-a intamplat cu nefericitii aceia de la spital
    ....
  • +1 (1 vot)    
    Stimate Pro Romania (Marţi, 17 noiembrie 2020, 14:16)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Problema nu este ca au aparut poze cu un om ars in acel incendiu. Nimeni nu stie cine este, in mod tragic nici macar spitalul nu sie care pacient prin ce pat era pus.
    Ele trebuie sa apara, poate pricepe si poporul acesta ca asa nu se mai poate continua.
    Problema este ca voi, Pro Romania, cei care ati girat nenorocirea de la Colectiv aveti nerusinarea sa prezentati aceste poze.
    Voi, in frunte cu plagiatorul Ponta si spagarul Banicioiu, trebuie sa dispareti definitiv din viata publica a Romaniei.
    Daca cumva nu stiti cum se face, o cautati pe o doamna Mona Musca (chiar merita sa i se spuna doamna), care desi nu a facut nenoricirile pe care le-ati facut voi a avut ceva care se numeste Bun Simt si a plecat din viata publica.
    O sa va explice dansa cum se procedeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    si (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:11)

    andrei1232000 [utilizator]

    Mai este o problema. Cum ajung poze, filmulete si informatii din dosarele de ancheta in presa si la televiziunile de scandal gen A3 si Romania TV? Aceste oficine pun in fata o fraza de genul "dreptul cetatenilor la informare" dupa care deturneaza in fel si chip informatiile pe care le detin, folosindu-le pentru o manipulare de cea mai josnica speta.