USR-PLUS anunță că Biroul Electoral Dâmbovița a admis sesizarea PSD care a cerut interzicerea sloganului „O Românie fără hoție” pe motiv de defăimare

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2020, 16:18 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Biroul Electoral de Circumscripție Dâmbovița a admis azi sesizarea PSD care a cerut interzicerea promovării sloganului "O Românie fără hoție" al Alianței USR PLUS pe motiv de "defăimare", anunță USR-PLUS.

Așteptăm motivarea deciziei pentru a înțelege ce anume este deranjant pentru vechile partide politice din mesajul USR PLUS.
Alianța USR PLUS consideră în continuare că mesajul „O Românie fără hoție” nu vizează persoane sau un grup de persoane ci expune o valoare, un principiu, care își are ecou atât în Constituție cât și în legislația penală. Este cel puțin bizar ca un partid politic, în acest caz PSD, să susțină că se simte discriminat prin faptul că ne dorim o Românie fără hoție, așa cum a formulat în plângerea către BEC Dâmbovița”, se arată într-un comunicat al Alianței.

USR-PLUS anunță că va contesta această decizie la Biroul Electoral Central.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4445 vizualizari

  • +27 (37 voturi)    
    Acum e oficial... (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:31)

    taro [utilizator]

    PSD apara hotia!

    Ce alt motiv ar avea sa conteste mesajul "O Românie fără hoție"?

    Probabil ca e si partidul prostilor avand in vedere cat de tampita este contestatia asta.
    • +9 (9 voturi)    
      Ce motivatie? (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:54)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Mi se pare evident. PSD a muncit din greu 30 de ani ca sa distruga Justitia, nu a fost usor, va asigur. Ba mai mult, sa faca legi pentru hoti si sa sprijine extinderea mafiotilor si dezvoltarea gruparilor infractionale organizate. De la pus sefi corupti in politie care asigura protectie mafgiotilor pana la colaborarea cu ei.

      In plus dupa amanetarea tarii, s-au asigurat ca pot fura "cinstit".

      Acum spuneti voi, nu e pacat de atata munca? Cum adica sa ajungi sa nu mai poti fura in propria tara?! Cine a mai pomenit.

      PSD are dreptate. Romania merita hotia. Asta vor alegatorii, d-aia nu castiga niciodata in sondaje sau voturi USR. Cine sa voteze eliminarea hotiei? Hotii? Hai sa fim seriosi.

      Lasand sarcasmul la o parte, din pacate vom avea nevoie de zeci de ani ca sa curatam tara de gandirea asta unde hotia e cel mai iubit sport si telul oricarui "roman adevarat si patriot". Se va intampla, dar va dura... nu vom apuca noi, dar copiii nostri da, iar ei merita sa facem noi primii pasi si sa votam USR+.
    • +6 (8 voturi)    
      te doare mintea (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:59)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui taro

      L-au contestat si la CNCD... pe motiv ca este defaimator! Bai nene, pai HOTII, NU "E SI EI" OAMENI??
    • -6 (8 voturi)    
      Să mori tu? (Joi, 12 noiembrie 2020, 18:05)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Când vine unu și te face hoț și tu-i zici că nu ești hoț se numește că iei apărarea hoției?

      PSD e un partid cu multe bube, ancorat în trecut și care merită criticat pentru multe. Inclusiv pentru corupție.

      Dar progresiștii USR nu-s cu nimic mai buni. Dimpotrivă. Lozincile lor și agresivitatea cu care se manifestă îmi aduce aminte de declanșații din SUA care protestează împotriva rasismului și-ți sar la gât dacă nu folosești limbajul „corect”.


      USR = Revoluția culturală a lui Mao.
      • 0 (2 voturi)    
        Cine a facut hot si pe cine??? (Vineri, 13 noiembrie 2020, 16:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Tu ai citit macar sloganul, ce vor? Sau vorbesti la comanda? Sloganul spune clar ca nu vor hoti in functii de conducere. Deci nu vor pe cei care au fost condamnati, sau sunt inca in cercetare (asta hai sa zicem ca ar putea fi discutabil, desi am putea lua ca exemplu alte tari, unde nici macar cei in cercetare nu au ce cauta acolo). Deci nu au facut pe nimeni hot. Ca se simt cu musca pe caciula, e drept, dar asta e altceva. Cine candideaza si e corect, nu are de ce sa se simta lezat. CLAR???
        Apoi unde e agresivitatea?? Au batut pe cei care nu fac ce soun ei, au injurat, etc.? Nu stiu de nici un caz din asta... Ca vor ceva si sustin asta nu e agresivitate. Deci da macar un exemplu te rog, sa ne dam si noi seama ce vrei sa afirmi. Si nu fa comparatii cu SUA, ca nu tine. Acolo da, e agresivitate pentru ca au spart magazine, incendiat masini, deci da, e agresivitate. A fost in Romania asa ceva? Eu unul nu stiu! Iarasi, poate poti da un exemplu.
  • +25 (31 voturi)    
    de fapt (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:35)

    alter_ego2013 [utilizator]

    hoția e adânc întipărită în ADN-ul poporului român; de unde și expresia unică, a-ți fura singur căciula
    • +7 (7 voturi)    
      Super PLUS (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:29)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Partidele politice sunt oglinda tarii. Sunt votati, alesi .. de catre cine oare ? Un om cinstit nu ar vota niciodata un hot. Si nu e ca si cand politicienii s-au chinuit sa ascunda cat de hoti sunt ... problema nu e "sus" ... cum era imnu ? Trezeste-te romane .. din somul vesnic al prostiei.
      • +5 (5 voturi)    
        Uiti de prosti (Joi, 12 noiembrie 2020, 18:49)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        Unii au interes material ceilalti emotional
  • +24 (36 voturi)    
    Adica PSD se declara public hoț? (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:35)

    UnOarecare [utilizator]

    Altfel de ce se simt discriminati?
  • +29 (33 voturi)    
    Reclamă gratis pentru USR-PLUS (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:40)

    bilbofil [utilizator]

    Cel mai bun cadou pe care USR-PLUS îl putea primi.
  • +16 (26 voturi)    
    După republica Vaslui apare... (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:41)

    Tutea [utilizator]

    ...republica Dâmbovița. Capii săi insistă să ne confirme că în acest județ fărădelegea este lege. În ce hal se degradează biata Românie.
  • +12 (18 voturi)    
    semantica politizata (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:46)

    contributor.bis [utilizator]

    Este sintagma în cauza o acuza sau o propunere USR?
    Daca, prin definitie, orice individ este presupus nevinovat (cu exceptia, poate, a PSDistilor votanti din strada sau din Parlament), atunci de ce si de cine se tem acesti aparatori uselisti ai imaculatei existente a politicului aparator al valorilor strabune dacopato-mioritice?
    Toti cei "iertati", pe banda rulanta, de Justitie în zilele noastre, pentru ca Inocentii Parlamentului intoxicati de morala lor mai alba decât albul au distrus stuctura si echilibrul dreptatii în aceasta tara, sunt ei defaimati de propria lor cultura de clan cleptocrat cinic si nepedepsit, PENTRU CA PUTEM?
    O bunicuta, c o pensie de 15 lei, ce-si vinde în piata cele câteva legaturi de patrunjel, este o hoata si "trebe" amendata "ca si" element decadent al noii societati USL&Co? Iar cel care cere (si primeste) câteva MILIOANE de euros, un sfât "legiuitor", de neatins de catre o Justie ciuntita si corupta ?
    Fratilor, hai sa-i "defaimam" la alegeri !
    IESITI LA VOT SI VOTATI SCHIMBAREA !
  • +21 (29 voturi)    
    Neutralitate (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:51)

    fdaniel [utilizator]

    “Neutralitatea” Biroului Electoral DB este evidentă!
  • +25 (35 voturi)    
    PSD trebuie sa dispara (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:52)

    Zimbru [utilizator]

    Trebuiet iesti la vot pe 6 decembrie si PSD-ul trebuie sa fie aruncat la gunoiul istoriei. USR-PLUS este forta politica capabila sa reformeze Romania.
    • +5 (5 voturi)    
      E fascinant (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:34)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      cum au reusit sa semnalizeze in campania electorala.
    • +5 (5 voturi)    
      PSD trebuie sa dispara (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:51)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      De acord cu disparitia, da' USR-ul, noua forta sociala, nu va putea face prea multe în clipa asta (desi as vrea si eu) caci este "tintit" si "faultat"de toate "celalante" partide înfricosate de concurenta ce risca sa-i mature din peisajul politic românesc.
      Da' asta nu se va petrece, din pacate, mâine. Si nici poimâine.
      României îi va mai trebui vreo 70 de ani pentru a înregistra o adevarata schimbare.
      Prea lung pentru unii...
  • +5 (5 voturi)    
    BE Dambovita (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:01)

    cpan [utilizator]

    sunt curios cum motiveaza biroul electoral dambovita decizia asta ? RUSINEEEEEEE !
  • +5 (5 voturi)    
    deci (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:02)

    liviu_ [utilizator]

    e discriminatoriu "o raomania fara hotie"
    dar nu e discriminatoriu sa minti si sa acuzi celalalt partid fara dovezi (cum face psd)

    inca o dovada ca BEC e sluba psd!
  • +5 (5 voturi)    
    Serios??? (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:13)

    Elsil [utilizator]

    De ce? Se simt vizati? Ce recunoastere a vinovatiei mai buna decat asta?
  • -2 (2 voturi)    
    Fara "hotie", dar cu plutocratie de partid (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:24)

    xolv [utilizator]

    partid nou bineinteles.
  • +5 (5 voturi)    
    Abracadabrant!!! (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:28)

    Marionette [utilizator]

    Doar in tara prostilor si hotilor se putea asa ceva!
  • +4 (4 voturi)    
    Aha (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:33)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Deci raminem "O Romanie cu hotie".

    Cu multumiri smecherasilor din parlament. Care repara legi ca sa iasa cum vor ei.

    Bajeti, va vedem la tzepe!
  • +5 (5 voturi)    
    E discriminare! (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:44)

    Martinezu [utilizator]

    orice PSD ist se poate simti vizat in mod negativ pentru ca orice membru PSD are o musca pe caciula.
    Ce zic musca, barzaune.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai Hotii nu au drepturi? (Joi, 12 noiembrie 2020, 18:08)

    Parzivall [utilizator]

    Nu-s si ei Oameni? Si cum Romania e Patria Hotilor, masura este excelenta si binevenita. In sfarsit, dupa 30 de ani, Porcilor, pardon, Hotilor, li se face dreptate!