Recomandat de PNL

Cheia sediului de campanie al lui Nicușor Dan a ajuns la PNL: sunt convins că o să avem aceeași colaborare de care Bucureștiul are nevoie

de     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2020, 16:04 Actualitate | Politic


Cheia sediului de campaniei al lui Nicușor Dan a ajuns la PNL
Foto: PNL
​Primarul General al Capitalei, Nicuşor Dan, a participat la inaugurarea sediului de campanie al PNL în Bucureşti, care este situat în acelaşi spaţiu pe care şi Nicușor Dan l-a folosit ca sediu pentru campania sa pentru alegerile locale din luna septembrie. Nicuşor Dan a înmânat simbolic cheia sediului liderului PNL, Ludovic Orban, şi a transmis că este "un sediu cu noroc", urând succes echipei liberale. La eveniment au fost prezenți ministrul Finanţelor Publice, Forin Cîţu, ministrul Muncii, Violeta Alexandru, şi alţi candidaţi ai PNL.

„ Acesta a fost sediul meu de campanie, un sediu cu noroc, un sediu în care am colaborat foarte bine cu echipa PNL. Am fost foarte fericit pentru că au ales să păstreze acest sediu. L-am ales pentru că este un loc simbolic (...) care recuperează vechiul București într-un mod care este foarte prietenos cu simbolurile vechi ale Bucureștiului. L-am ales pentru că suntem în Kilometrul zero al Bucureștiului. Eu o să urez succes echipei PNL și sunt convins că o să avem aceeași colaborare de care Bucureștiul are nevoie și după alegerile din 6 decembrie”, a declarat Nicușor Dan.

Orban a afirmat că îşi doreşte ca Bucureştiul să devină "o capitală economică regională" şi a dat asigurări că Guvernul se va implica în rezolvarea problemelor administrative ale Capitalei.

"Mulţumesc pentru cheia simbolică pe care mi-aţi dat-o şi vă garantez, cu acest prilej, că tot ceea ce aţi promis în campanie bucureştenilor şi noi ne-am angajat alături de dumneavoastră să realizăm, se va realiza. Aveţi în Guvern un partener serios, loial, care este gata să pună în practică toate proiectele pe care le iniţiaţi pentru binele bucureştenilor", a spus Orban. Premierul Ludovic Orban a mai declarat că PNL este singurul partid care are capacitatea să învingă PSD. De asemenea, acesta a afirmat că, de un an, majoritatea PSD din Parlament „a sabotat, modificat, denaturat” aproape tot ceea ce dorește Executivul „să facă bun”.

„Mai avem un mic pas. Din păcate, de un an de zile, aproape tot ce vrea să facă bun Guvernul este sabotat, întârziat, modificat, denaturat de o majoritate PSD din Parlament care îşi bate joc de România şi care reprezintă cel mai mare inamic al României. PNL este singura forţă politică ce are capacitatea să pună punct acestei dominaţii a PSD din Parlament, este singura forţă politică ce are capacitatea să învingă PSD, aşa cum am demonstrat la europarlamentare, la prezidenţiale şi la locale şi noi suntem cei care avem capacitatea să formăm o majoritate parlamentară care să ţină PSD pe tuşă cel puţin opt ani de zile, o majoritate parlamentară responsabilă, care să aibă capacitatea să pună în practică un program de guvernare care să ducă România pe locul pe care îl merită", a afirmat Orban, la sediul de campanie al PNL București.

De asemenea, Orban a mai declarat că inamicul principal al PNL „nu este PSD, nu este COVID”, ci „sărăcia”. Totodată, Premierul Orban nu a uitat să cheme bucureştenii la vot pe 6 decembrie, caracterizând alegerile parlamentare ca decisive pentru România.

„Vrem să dăm o șansă la o viață decentă, la o viață prosperă, fiecărui cetățean român, fiecărui copil, fiecărui adolescent, fiecărui bunic sau părinte, dar acest lucru nu se poate realiza decât pe o mobilizare exemplară a efortului societății, care să fie condusă de un Guvern responsabil și de o majoritate parlamentară serioasă și reformatoare. (...) Pe 6 decembrie vor fi alegeri parlamentare, decisive pentru România. Veniţi la vot! În 2016, mulți au crezut că nu sunt importante alegerile parlamentare și absența de la vot a oamenilor buni a dus la crearea unui monstru care în trei ani de zile era să pună pe butuci România", a mai spus Orban.

Cîţu: Suntem în ultima etapă pentru a elimina PSD de la butoane din România

Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, primul loc pe lista PNL București pentru Senat, susţine că guvernarea liberală a "eliminat taxe nenorocite" introduse de fostele guverne social-democrate, demonstrând că economia "funcţionează foarte bine atunci când elimini taxe şi când statul îşi plăteşte datoriile".

"Urmează o perioadă dificilă și am arătat că nu dăm înapoi atunci când este greu, ne-am asumat guvernarea, anul trecut, într-o perioadă dificilă, știam că este foarte greu, știam că s-ar putea să ne coste, dar ne-am asumat-o. Acesta a fost, de fapt, pactul pe care l-am făcut cu bucureștenii, când am intrat în politică, mergem să-i reprezentăm indiferent de situație. Acum suntem în ultima etapă pentru a elimina PSD-ul de la butoane din România, i-am scos de la butoane de la Primăria Generală, îi scoatem și din Parlament și vom putea să implementăm, cu adevărat, soluția liberală României și Bucureștiului", a declarat Florin Cițu, la sediul de campanie al PNL București.

Acesta a mai adăugat că liberalii au "reuşit să oprească nenorocirile pe care a încercat să le facă PSD", făcând referire la naţionalizarea Pilonului 2 de pensii, TVA defalcată şi eliminarea altor "taxe nenorocite” introduse de PSD.

Acest articol a fost redactat de PNL






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4821 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    Iesiti la vot pe 6 daca vreti sa traiti mai bine! (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:19)

    UnOarecare [utilizator]

    Votez USRplus ca sa schimbam vechea garnitura politica
    • +1 (13 voturi)    
      de acord (Vineri, 13 noiembrie 2020, 7:36)

      Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Asta nu inteleg multi. Trebuie resetata clasa politica. Chiar daca USR e departe de a fi ideal, sunt singurii care nu au stapani pe care trebuie sa-i intretina. Vor avea si ei clientela lor, dar reteaua aia imensa de lipitori va disparea. Acolo sunt banii dvs.
    • -2 (10 voturi)    
      Doamne,unde ai ajuns, Nicusor! (Vineri, 13 noiembrie 2020, 15:24)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Nicușor Dan, te rog eu mult, scuteste-ne de aripa PNL din USL! Nu de alta, dar intre ei si PSD e doar o diferenta de culoare politica, nu altceva. Nu sunt, ca dealtfel si fratii lor din PSD, decat o gasca de hoti care au devalizat, separat sau impreuna cu PSD, Romania timp de 30 de ani. Daca tu ii sustii, foarte bine, dar nu incerca sa ni-i bagi pe gat, ca nu suntem masochisti sa votam aceeasi hoti care au furat Romania 30 de ani. Multumesc si mult succes in ceea ce ti-ai propus sa faci!
    • -1 (3 voturi)    
      Postacii "Votez USRplus ca sa..." (Duminică, 15 noiembrie 2020, 2:03)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Vad ca toate zonele de comentarii sunt inundate de postaci care au aceeasi fraza comuna "Votez USRplus". Zici ca au ordin de zi pe unitate sa posteze oriunde acelasi cliseu de clasa a 5-a, Mai cu perdea domnilor, mai subtil, ca o sa deveniti penibili. Zici ca a luat cei mai incepatori postaci
  • +5 (23 voturi)    
    . (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:23)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Acu nu știu cum să zic, dar dacă eram din Buc și votam ND m-aș fi simțit cam trădat, așa...
    • +2 (16 voturi)    
      n-ar trebui (Joi, 12 noiembrie 2020, 17:09)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Eu sper sa ii infecteze si pe penelisti cu ceea ce a lasat la Usr. Asta m-ar bucura tare.
      Usr plus are destui oameni buni si o sa mai aiba. Pnl inca nu.
      • +2 (18 voturi)    
        destui ca coliban? (Joi, 12 noiembrie 2020, 21:22)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        numai unu si unu.
    • +3 (15 voturi)    
      Eu (Joi, 12 noiembrie 2020, 20:54)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      sunt din Bucuresti, am votat ND si ma simt cam tradat,
      E suspect de tacut....
    • +10 (14 voturi)    
      E articol sponsorizat de PNL (Joi, 12 noiembrie 2020, 23:43)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Deci asta inseamna reclama. Nicusor Dan daca vrea sa faca multe pentru Bucuresti are interes, cel putin pana la alegerile din 6 decembrie sa fie in relatii bune cu PNL-ul care este la guvernare.
  • +10 (20 voturi)    
    Nicusor e pragmatic. (Joi, 12 noiembrie 2020, 20:37)

    Cataleya [utilizator]

    Pe el il intereseaza fondurile pt Bucuresti si pt bucuresteni.
    Deocamdata Orban e cel cu pusculita, in timp ce Barna, Ciolos sau Tomac sunt cu gargara.
    Atat vreme cat N.Dan absoarbe fonduri de la guvern, nu cred ca greseste,
    Nefiind implicat in razboiul dintre USR si PNL-PMP. N.Dan are toate sansele sa fie sprijinit si de un viitor nou guvern, chiar si fara premier de la PNL.
    • +1 (13 voturi)    
      asta e... (Joi, 12 noiembrie 2020, 23:03)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cinism, nu mai e pragmatism, chiar daca vorbim de politica...oricum, si eu ma simt cam dezamagita, in calitate de votant N.D. de peste 8 ani!
      • +3 (11 voturi)    
        Ca primar al capitalei... (Vineri, 13 noiembrie 2020, 16:34)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

        Nicusor Dan trebuie sa aiba grija de bucuresteni, nicidecum sa fie preocupat de fonfleurile micilor radicalisti USR-isti care se simt tradati :)
        Felicitari N.Dan.
        Stoarce-i de bani pe toti si foloseste banii pt bucuresteni. Cei care vor sa pui politica inaintea bunastarii bucurestenilor sunt niste frustrati ingusti la minte.
        Atata vreme cat nu incalci legea, vei fi sprijinit de tot mai multi bucuresteni!
  • -4 (10 voturi)    
    doar doar... (Vineri, 13 noiembrie 2020, 9:19)

    rochiri [utilizator]

    ...or trece si pnl de 15%...de parca nu stim ca orban este un usl-ist...
  • -6 (8 voturi)    
    Pricepere si Putinta (Vineri, 13 noiembrie 2020, 12:22)

    Dan-Alex [utilizator]

    Ne-au aratat in ultimele luni doar strangeri de semnaturi, prezentare de candidati, sedii si chei de campanie. Insa, cand au trebuit sa faca niste banale piete volante ca sa acopere masuri stupide si-au aratat lipsa de pricepere si putinta.
    La realizari au putut sa bifeze doar contractul pentru absorbtia fondurilor europene in Termoficare facut 100% de Firea.
    • +2 (10 voturi)    
      Fă o vizită lui Firea. (Vineri, 13 noiembrie 2020, 18:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dan-Alex

      Voluntari este aproape.Observ că îți este dor de ea.Vă plimbați prin colbul mărețului oras Voluntari.O cucoană din Voluntari sa vrut administtrator al BNucurești.Aici PSD au fost tâmpiți,și-au bătut joc de oameni punând o asemenea individă să se ocupe de București,oraș cu multiple probleme.Nici Oprescu tot de la PSD nu a fost mai breaz.Nicușor Dan este altceva,este începutul unei administrări pentru a face din București un oraș modern,care să încurajeze instalarea unor agenții europene.Mulți susținători USR sunt infantili,nu au făcut nimic și se vor respectați,insultând oameni care pot sprijini ideea unui partid USR ajuns la guvernare.Deocamdată USR nu a făcut nimic ,nu poate avea pretenții.Încrederea oamenilor nu se câștigă cu impertinență și insulte.
  • 0 (4 voturi)    
    PNL+USR=PPE (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 12:24)

    balicrator [utilizator]

    Partidele care au dat lovitura de stat anul trecut vor merge mina in mina. chiar daca se vor preface ca se concureaza.
    Ele viseaza sa reprezinte si puterea si opozitia intr-un parlament cu majoritate vasala PPE in UE si oricui va guverna in SUA.
    Nu pentru a se apara de una din stapine prin cealalta ci pentru plecarea neconditionata a capului pentru a evita sabia.
    Sabia, nu si dispretul stapinilor ("mereu peste noi a urinat cine a vrut." Patapievici)