PNL spune că a boicotat ședința conducerii Senatului pentru că n-are încredere în PSD: „Groparul justiției” de abia așteaptă să voteze împotriva proiectului „Fără penali”

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2020, 13:45 Actualitate | Politic


PNL
Foto: Facebook/ PNL Dolj
Liberalii spun că au boicotat şedinţa de joi a Biroului Permanent al Senatului pentru că nu au încredere în majoritatea PSD. De altfel, PNL susține că vrea ca inițiativa „Fără Penali” să fie adoptată și garantează că acest lucru se va întâmpla după alegerile parlamentare, odată cu învestirea noului Parlament.

„PNL a boicotat ședința conducerii Senatului dominată de majoritatea PSD pentru că vrea ca Inițiativa Fără Penali să fie adoptată! În acest moment, PSD - <groparul justiției>, autorul OUG 13, ar respinge acest proiect de revizuire a Constituției, care amintim că trebuie să fie votat de două treimi din parlamentari. Majoritatea toxică PSD din Senat (nu mai puțin de jumătate din senatori sunt în momentul de față membri PSD) de-abia așteaptă să voteze împotriva proiectului <Fără penali>

Acest lucru se va întâmpla odată cu învestirea noului Parlament! Spre deosebire de alții, noi nu avem încredere în PSD și azi există riscul ca inițiativa să fie respinsă. Nu putem permite PSD să continue ticăloșiile în Parlament! PNL nu poate fi de acord să dea gir PSD pentru a recăpăta controlul asupra Senatului, prin compunerea Biroului Permanent, respectiv să permită ca toate măsurile Guvernului să fie răstălmăcite, compromise, denaturate în acest Parlament expirat și ilegitim”, susțin liberalii pe pagina de Facebook.

Reacția PNL apare după ce sedința conducerii Senatului, convocată, joi, la solicitarea USR nu a mai avut loc din lipsă de cvorum. La întâlnire trebuia să se convoace plenul pentru a vota inițiativa USR ”Fără penali în funcții publice” astfel încât referendumul să se desfășoare odată cu alegerile parlamentare de pe 6 decembrie. USR a solicitat o nouă întâlnire a BP după ce ședința de miercuri a Senatului în care trebuia dezbătută inițiativa USR a fost suspendată din lipsă de cvorum.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3152 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    PNL = PSD.... (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PNL = PSD....
  • +7 (9 voturi)    
    Vrăjeala Marca (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:04)

    un domn [utilizator]

    PNL
  • -1 (7 voturi)    
    E win-win pt USR (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:06)

    Ephemeris [utilizator]

    De asta nu vrea PNL, pt ca suntem in campanie, iar un referendum pe tema asta ar face campanie pt USR la alegeri.
    Si daca voteaza, si daca nu voteaza, PNL mareste nr de voturi pentru USR. Dar castigul USR este mai mic daca nu voteaza.
    Insa evident ca PNL nu poate recunoaste motivul real al boicotului, asa cum nici USR nu recunoaste de ce insista acum cu initiativa, desi stie ca nu are sanse sa treaca.
    Manevra de campanie. Tot ce se intampla acum e o lupta electorala. Nimic din ce se spune acum nu trebuie luat foarte in serios.
    Hai cu minusurile ca spun adevarul. Eu sunt chill. Va recomand asta tuturor, unless sunteti atat de partinitori incat nu mai vedeti realitatea.
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:08)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    USL (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:11)

    sorin3 [utilizator]

    Diferenta dintre PNL -ul de astazi si cel care facea alianta cu PSD e ca intre timp a fuzionat cu PDL-ul lui Blaga si Videanu (care de altfel provine din FSN , la fel ca si PSD).
  • 0 (6 voturi)    
    hai lasa-ti minciunile ... (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:21)

    inmono [utilizator]

    PNL nu se putea baza pe PMP si UDMR sa faca majoritate si sa respinga amanarea alegerilor parlamentare, doar cu USR+ nu le iese.

    Initiativa "Fara penali" o votau toti ca sa arate ce "curati" la suflet sunt.

    PNL o sa boicoteze toate sedintele in care amanarea alegerilor e pe ordinea de zi, de aici pana in decembrie, facem pariu ? Au nevoie de alegeri acum cat sunt in frunte.
  • +5 (7 voturi)    
    Peneleaua vrea fara penali, dar... (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:37)

    sfarleaza [utilizator]

    Da' numa' dupa ce penalii mai prind un loc in Parlament, nu inainte ! Ce ticalosi si astia... De pesedei stia toata lumea, da' astia care se dau virgine ? USR rocks!
  • +5 (7 voturi)    
    Cat de prosti ne cred?! (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:49)

    mircea112 [utilizator]

    Legile alea ale justitiei facute praf de PSD de un an de zile nu s-au atins de ele, cica pana in Martie sunt in discutie publica, ce discutie frate 600.000 de oameni au iesit in piata, ce discutie publica? Ce vrei mai mult de atat?
    Acum, adoptam "fara penali"|, dupa alegeri! De ce dupa alegeri? De ce nu inainte? Ca nu aveti majoritate?! Dar sa tineti un guvern de imbecili aveti majoritate? Ca din cauza imbecililor din guvern castiga PSD teren, auzi tu, castiga PSD teren...
  • +5 (7 voturi)    
    Da da (Joi, 12 noiembrie 2020, 14:57)

    consumator2 [utilizator]

    Ca de obicei, dupa ce va alegem...
  • +3 (7 voturi)    
    Zic ca nu-i doare gura, cati PSDisti sunt acum in (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:01)

    UnOarecare [utilizator]

    PNL?
    Votez USRplus pt ca vechile partide au dus Romania la coada UE!
  • +4 (8 voturi)    
    PNL=PSD (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:08)

    alfa1 [utilizator]

    nici un dubiu....
  • +3 (7 voturi)    
    penibil pnl (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:23)

    liviu_ [utilizator]

    macar sa nu ne minta si sa recunoasca faptul ca sunt FIX psd....
    ca doar predoiu amana indreptarea legilor distruse de psd de .... aproape 1 an ?!
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuie sa fii cretin sa votezi PNL (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:28)

    Maspp [utilizator]

    Orice dar nu PNL. Nivelul de prostie si iditoenie in acest partid e incredibil. De asemenea, mizeaza si pe prostia oamenilor care ii voteaza.
  • +3 (7 voturi)    
    Jenant (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:30)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Ceea ce face PNL se numeste USL.

    Alternativa reala, nu ideala, este votul pentru USR la parlamentare. Ajunge cu mimarea reformelor de catre aceleasi doua partide care s-au aflat la conducerea tarii de 31 ani.

    Este penibil ce fac PNL si P$D, care spun ca vor sa schimbe lucrurile, dar cand sunt pusi in situatia reala de a actiona, gasesc cele mai aiuritoare scuze.
  • -1 (7 voturi)    
    La ora asta... (Joi, 12 noiembrie 2020, 15:42)

    Cataleya [utilizator]

    cel mai important obiectiv este impiedicarea PSD de a amana alegerile.

    Constitutia Romaniei:

    (3) Parlamentul nou ales se întruneşte, la convocarea Preşedintelui României, în cel mult 20 de zile de la alegeri.

    (4) Mandatul Camerelor se prelungeşte până la întrunirea legală a noului Parlament. În această perioadă NU POATE FI REVIZUITA CONSTITUTIA şi nu pot fi adoptate, modificate sau abrogate legi organice.
    ------------------------------------------------------------
    Deci, conform Constitutiei, actualul Parlament nu are absolut niciun drept si nicio putere in implementarea sau respingerea rezultatului referendumului dorit de USR.
    Dar banuiesc ca Barna stie acest lucru.

    Pe de o parte, referendumul dorit de Barna nu are cum sa impiedice intrarea in Parlament a penalilor la alegerile din 6 decembrie, pt ca modificarea Constitutiei in acest sens nu poate fi facuta decat de noul Parlament ales prin vot.
    Pe de alta parte, din moment ce doar noul Parlament poate pune in aplicare modificarea Constitutiei, e clara nota populista a lui Barna.
    ........................
    Summa summarum, legea "fara penali" in cazul in care va fi dusa pana la capat, poate actiona, ori retroactiv (caz in care graba nu se mai justifica, pt ca e irelevant daca un "penal" mai ramane in functie inca 2-3 luni) sau legea va fi valabila doar pt urmatoarele alegeri din 2024.

    Legea "fara penali", incepe asa:
    "„Nu pot fi aleşi în organele administraţiei publice locale,..."
    Ganditi-va ca localele au avut deja loc, deci pt toti primarii, consilierii si alti functionari alesi deja, legea nu poate fi aplicata decat retroactiv, daca chiar se doreste inlaturarea lor.
    Ceea ce e greu de crezut ca Dorneanu va accepta.

    Barna pune carul inaintea boilor, prin faptul ca isi doreste eliminarea "penalilor", inainte ca legea respectiva sa existe!
    Laudabila intentie, dar dpdv legal - imposibila!
    • +1 (5 voturi)    
      Tu chiar tii cu ursul ? (Joi, 12 noiembrie 2020, 16:55)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      1) chiar si daca PSD ar reusi sa discute azi legea alegerilor, Iohanis are la indemana TOATE parghiile ca legea sa nu intre in vigoare inainte de 6 decembrie!
      2) referendumul ar impinge noul Parlament sa implementeze regula, in noua legislatura, nu sa'l lase sa taragane la nesfarsit ca sa lase indefinit loc la ciolan si pretinilor cu tinichele de coada (ca slava domnului sunt o gramada!)