Allen Coliban explică exmatricularea sa din facultate: A trebuit să se mute la Braşov, pentru a o îngriji pe bunica sa

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:10 Actualitate | Politic


Allen Coliban
Foto: Facebook
Primarul Braşovului, Allen Coliban, spune că exmatricularea sa de la Facultatea de Automatică şi Calculatoare s-a produs ca urmare a faptului că nu şi-a dat licenţa și ar fi trebuit să exhivaleze două laboratoare, în contextul în care se hotărâse să se mute la Braşov, pentru a o îngriji pe bunica sa bolnavă.
  • "În CV nu am scris că sunt absolvent, am scris că am urmat acele cursuri. Este rubrica 'Educaţie' şi sunt cinci ani pe care i-am făcut la Automatică şi Calculatoare.
  • Povestea ţine de o problemă şi de aspecte personale. În 2002, când eram student al acestei facultăţi, a decedat tatăl meu. Am rămas întreţinător al bunicii mele, diagnosticată cu Alzheimer, lucru care m-a obligat să mă mut la Braşov.
  • În 2005 am terminat anul 5, ar mai fi trebuit să închid două laboratoare pe care nu am putut să le echivalez. Aceasta a fost decizia profesorilor. Examenele mi le dădusem. Ar fi trebuit să echivalez aceste două laboratoare - asta însemna un semestru petrecut la Bucureşti, lucru pe care nu mi-l mai permiteam", a explicat reprezentantul USR-PLUS, într-o conferință de presă, potrivit Agerpres.
Coliban a mai precizat că în acel moment a decis să nu mai meargă la facultate şi să nu-şi dea licenţa, deşi urmase cursurile anului V.
  • "Am avut o carieră de zece ani în IT, în care nimeni nu mi-a cerut această diplomă, o carieră de care sunt foarte mândru, aşa cum sunt de altfel mândru de cei cinci ani petrecuţi la una dintre cele mai dificile facultăţi din România. (...) Din 2002 până 2005, cât am fost la facultate, nu am fost exmatriculat.
  • În momentul în care am renunţat să mai merg la facultate, din 2005, după patru ani de zile, s-a produs această eliminare din registre. Este o decizie administrativă, care nu are legătură cu actul de învăţământ.
  • Nu am fost exmatriculat pentru ceva ce am făcut, ci pentru faptul că am renunţat să îmi mai dau licenţa în anii următori", a precizat el.
Noul primar al Brașovului, Allen Coliban, a fost acuzat că a mințit când și-a trecut în CV absolvirea Facultăţii de Automatică şi Calculatoare a Universității Politehnica din Bucureşti. Candidatul USR-PLUS, care a câștigat cu peste 40% alegerile locale, a fost acuzat de doi profesori universitari, Ciprian Dobre, prodecan al Facultăţii de Automatică şi Calculatoare şi Traian Rebedea, că nu a absolvit cursurile Facultății de Automatică, așa cum și-a trecut în CV, și chiar a fost exmatriculat, a scris Adevărul.

Între timp, Coliban a făcut corectura în CV-ul, precizând pe blogul lui că ”a urmat cursurile Facultății de Automatică și Calculatoare” și că nu are licență în acest domeniu. El a scris pe blog că a urmat două facultăți – Automatică și Calculatoare (5 ani) și Management (3 ani), iar din motive personale licența și-am dat-o doar în Management.

"Am editat descrierea din CV, astfel încât să fie clară partea legată de licență și regret că nu am clarificat-o mai devreme. Da, am renunțat la a-mi da licența în 2005, după ce terminasem anul 5 de facultate. Cu mintea de acum poate că aș lua o altă decizie, dar la 20 și ceva de ani și în contextul de atunci a fost decizia cu care am fost împăcat. Am avut noroc că din punct de vedere profesional, au contat mereu doar rezultatele pe care le-am obținut, nu diploma, ITul fiind un domeniu plin de astfel de exemple", a scris pe blog Coliban, care explică în ce condiții a ajuns să nu își dea licența.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19063 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Trist (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:28)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Trist !
  • -9 (29 voturi)    
    o matusa Tamara, o bunica cu Alzheimer... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:29)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sunt de nepretuit la casa omului (politic).

    when the shit hits the fan.
  • -7 (31 voturi)    
    Stiam pe unul (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:46)

    Zache58 [utilizator]

    cu matusa Tamara.Acum vine altul cu bunica ...bolnava.Mai bine taceai din gura Colibane!Chestia cu managementul dovedeste ca totusi te supara faptul ca nu ai dus la bun sfarsit o activitate.E drept ca facultatile de automatica,electronica sau medicina nu erau pentru toata lumea:de intrat intrai dar de iesit era/este mai greu.Stiu o gramada de oameni care s-au lasat de facultate pentru ca nu au mai facut fata.S-a terminat benzina si gata.Chestie tipic USR-ista:la hau-hauri despre management se pricep sa bata campii multi nefericiti.In concluzie:nu poti avea stofa de invingator,ca cei vizionati de tine si Barna pe Netflix.
  • -3 (31 voturi)    
    Politehnica e un jeg, inclusiv A&C (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:52)

    RazC82 [utilizator]

    Intrebati pe oricine a facut Poli si va va zice ca e un mediu toxic. Da, trebuie sa tragi tare sa inveti dar multi profesori sunt jegosi si te pica ca nu dai spaga, am vazut oameni care erau cu sacul de cartofi in portbagaj sa treaca anul, examene unde din 150 de oameni treceau 10 cu nota 5 pentru ca relicva de profesor nu stia sa predea si vroia sa aibe cat mai multi la restante...materii unde trebuia sa cumperi cartea peofesorului si profesori incompetenti unde daca le corectezi greseala nu te mai trec anul pana mor ei.

    Faptul ca omul asta a facut 5 ani de politehnica, e o munca de Sisif, e de admirat. Faptul ca a indus in eroare si a mintit, nu.

    Intrebarea e de ce iese acum informatia asta, clar nu e de la PSD/PNL/etc ca altfel o dadeau in alegeri. E interesant ca apare dupa ce l-a criticat pe Barna si a luat apararea colegilor nemultumiti din partid. Coincidenta sau tabara Barna joaca murdar? Parca se facea politica altfel in USR...
    • +14 (18 voturi)    
      lucrurile se pot limpezi (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      ceea ce afirma omul se verifica in foaia matricola.

      In Politehnica chiar se munceste si sunt facultati unde nici nu poti visa sa copiezi sau sa aduci saci de cartofi - sa fim seriosi.

      ingineria nu este o profesie pentru toti, unii nici macar nu presteaza ingineria dupa ce isi termina afacultatea asa cum nici altii nu presteaza dreptul desi au absolvit facultatea de drept, alta profesie care nu este pentru toti.

      a te respecta pe tine inseamna sa stii de ce vrei sa faci o facultate si dupa sa prestezi in meseria pe care ai ales-o. nu este chiar asa de greu.
    • +1 (11 voturi)    
      PSD nu avea miza la primăria Brașov (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:10)

      il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Acum au toti si PNL etc. miza cu parlamentarele. Mai puțin USR-istii.
      Din USR posibil sa fie atacat dupa 6 decembrie din diverse interese.
      Fapt este: Coliban era pe un mare cal alb iar acum este fragil.
      USR il avea ca atu , acum este o veriga slaba si in contextul intiativei - referendum pt. "Fara penali"
      A fost girata integritatea lui si acum pune in pozitie incomoda pe multi direct si indirect.
      Coliban trebuie sa iasa cu proiecte rapide si senzațional de bune pentru Brasov si regiune, pentru a sării peste un teribilism adolescentin.
      • +1 (1 vot)    
        Declaratie mincinoasa (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:17)

        Gib [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

        Acest domn cred ca nu cunoaste semnificatia termenului absolvire. Sustine ca a terminat anul V dar absentele si examenele neluate inseamna de fapt ca nu l-a incheiat si mai mult a fost chir exmatriculat.
        Cum isi poate permite sa sustina prostii in continuare. El are doar bacalaureatul finalizat cu diploma.
        Alegatorii au fost mintiti si nimic nu poate sterge aceasta inselaciune.
        A;legerea sa devune astfel frauduloasa.
    • +12 (14 voturi)    
      Aberezi și probabil minți (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:45)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Politehnica poate fi toxică pentru unii din cei ce se chinuie să treacă anul și se roagă la Doamne Doamne pentru sfântul 5.

      Incapabili să-și asume „contribuția” la eșecul lor, aceștia caută motive externe: profesorii răi, colegii răi, soarta, bla bla.
      • -7 (7 voturi)    
        ai terminat poli (Marţi, 10 noiembrie 2020, 14:01)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        de vorbesti?
        • +7 (9 voturi)    
          Da mai, eu am terminat (Marţi, 10 noiembrie 2020, 15:16)

          Joro [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          si nu se verifica ce aberati voi pe aici. Mai aveti putin si ii ridicati astuia statuie, ca vezi doamne, a fost exmatriculat ca nu a vrut sa dea spaga... el avea principii si era "om nou usr" inca de atunci si se lupta cu sistemul! Marsh!
          • +1 (1 vot)    
            Te pup! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 17:24)

            Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Joro

            Chestia asta cu ''Marsh'' imi place maxim.
      • -4 (8 voturi)    
        Anul 2 de Automatica (Marţi, 10 noiembrie 2020, 15:39)

        RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Eu am ajuns pana in anul 2 de Automatica si Calculatoare la UPB, acum ceva timp, asa ca vorbesc din experienta. De vreme ce am intrat, ma duce si ceva capul asa ca am decis sa nu fac 11 ani de Poli ca sa o termin.
        Toate exemplele date sunt reale si doar o mica parte. Sunt oameni pe care ii cunosc si cu care am vorbit direct. Din seria mea, la sfarsitul anului 1 deja plecasera vreo 10-20%, nu pentru ca nu rezistam ci pentru ca multi profesori erau jegosi. O mica lista:

        - Intampinarea decanului in prima zi de curs: Bine ati venit, pe multi dintre voi nu o sa va mai vad la sfarsitul cursurilor. (Frumoasa incurajare, nu? E real totusi, din 300 terminau poate jumate facultatea)
        - Profa de fizica cerea spaga, eram la reexaminare, eu am luat 5ul dar unei tipe ii cerea spaga ca sa o treaca. Tipa ii zicea ca n-are bani, ca e din provincie, etc raspunsul era ca o doare undeva. Ideea e ca se cerea spaga si aveau standarde dure ca sa aibe clienti.
        - La DCE, seminaristul trecea fetele mai cu un umar gol, mai o fusta mica si pe restul lumii, la fel spaga sau iti pica proiectul pentru orice greseala mica. L-au prins dupa vreo 10 ani cand a dat de un student cu oo si nu l-au dat afara, s-a mutat la Electronica.
        - La cursurile de DCE proful era cu mult trecut de varsta pensionarii, veneau vreo 5 studenti din 150 (o serie) pentru ca nu intelegea oricum nimeni nimic. treceai daca memorai schemele, eu am remuntat sa mai incerc ca nu are nicio legatura cu ITul.
        - Povestea cu sacul de cartofi era un prieten care facea Electrotehnica, la AC se lucra cu cash. Era in deal la AC si l-am intrebat ce face acolo, mi-a zis ce face si mi-a aratat si sacul de cartofi din portbagaj.
        - Sa mai zic cum organiza Abramburica de la PSD (Andronescu) saloane unde se premiau unii pe altii ca sa isi marcheze incompetenta?
        - Sa mai zic cum secretara m-a chemat a doua zi sa depun o cerere desi erau intrau in vacanta atunci?

        N-am spatiu aici in mesaj sa zic toate rahaturile..
        • +4 (4 voturi)    
          Dragul meu (Marţi, 10 noiembrie 2020, 17:26)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

          Stiu prea bine materiile predate la AC.Studentii mediocri nu puteau invata pentru nota de trecere,in consecinta apelau la metode neortodoxe.Eu chiar nu cred ca nu intelegea toata seria ce se preda la DCE.Era nevoie de ceva efort,consultarea bibliografiei,discutii cu asistentii.E drept ca tinerii din ziua de azi nu mai au rabdare si vor totul mura in gura.Sunt si multe rahaturi dar eu am vazut ca cine s-a tinut de treaba a terminat facultatea.Au loc si mici abuzuri care insa se pot evita.Dupa 90 asa se intampla:jumatate din cei admisi nu termina.Si sa nu uit:materiile se leaga intre ele.Exp.:daca nu intelegi matematica speciala din anul I,nu poti sa inveti campuri,circuie,SCS...
        • +1 (1 vot)    
          pai dadeai spaga ca voiai sa dai spaga (Joi, 12 noiembrie 2020, 11:45)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

          A&C se termina si fara spaga si marea majoritate a studentilor asa o termina.
  • +1 (21 voturi)    
    E mai important sa fie un primar bun pt Brasov (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:52)

    animatron [utilizator]

    Conteaza eficienta cu care va conduce administratia orasului.

    Intotdeauna vor fi astfel de nepotriviri pe unele CV-uri ale politicienilor, sunt o categorie de persoane predispuse aproape natural la "omisiuni" si uneori minciuni de-a dreptul.

    Trebuie sa fii de o mare naivitate pt a crede "pe cuvant" un politician, fara sa verifici spusele sau felul in care si-a indeplinit "promisiunile" din campanie.

    Romania are nevoie de oameni politici cu un minim de bun simt si morala, a prezenta un CV corect e ceva minim ca respect pt alegatori (si ca sa eviti eventual puscaria, vezi caz recent de politician care a mintit despre o diploma).

    Daca dl Coliban se va dovedi un foarte bun primar, nu va mai conta catusi de putin faptul ca "a uitat" anumite chestii pe CV.

    Ii urez succes, pt binele Brasovului !
    • +6 (12 voturi)    
      Merge si asa. (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:51)

      una mica [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Nu?
    • +4 (6 voturi)    
      A furat, dar a și făcut (Marţi, 10 noiembrie 2020, 15:35)

      Bubulac [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      A furat în cariera lui cu CV-uri mistificate, a ocupat locul altora mai serioși, dar... a și făcut?

      Sper să vă țină de cald ideile astea când veți fi călcați în picioare de toate pilele și nepoții cu diplome la Spiru sau falsificate, de toți repetenții care ajung prin fraudă în poziții de răspundere. Că până să vă salveze primarul Brașovului, o să vă ciocniți de sforari hoți în toate domeniile.

      A, sau stai, voi sunteți chiar acel electorat, repetenții, găinarii, ăia care falsifică câte o factură, câte o etichetă la spirt, lasă mă că nu se prinde nimeni, important e să iasă treabă bună? Ce atâta învățătură, atâtea diplome, să ne ia nouă fața toți tocilarii pe care-i băteam în liceu. Asta n-au înțeles fraierii, școala vieții e de bază!
  • +3 (19 voturi)    
    Cati alde Coliban (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:24)

    Ibit [utilizator]

    Or mai fi in USR-PLUS ?
    Ciolos - care spunea ca nu a stiut ca a facut armata la securitate ?
    Barna - care spune ca DNA-ul i-a facut un dosar politic , pentru frauda cu fonduri Europene , tocmai in campania electorala ?
  • +6 (20 voturi)    
    Repetent (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:24)

    Bubulac [utilizator]

    Deci continuă să mintă. Dacă avea două laboratoare de echivalat înseamnă că nu avea creditele necesare pentru a absolvi cei 5 ani de studiu. La Politehnică puteai trece în anul următor cu un numar de credite lipsă, parcă 20 din 60, cu excepția anului 5, nu-l puteai absolvi fără să ai toate creditele iar jumătate din an se considera scrierea lucrării de licență. Practic a rămas repetent în anul 5, nu a intrat în licență și a abandonat.

    A scris în CV-urile lui de angajare ca a făcut Automatica, nu i-a cerut nimeni la job diploma și a rămas pe minciună, un impostor, poate nu se prinde nimeni. E plină administrația publica de asemenea personaje. E un mare scuipat in fața alegătorilor ce face băiatul ăsta.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce diploma sa-i ceara in anul 2? (Marţi, 10 noiembrie 2020, 17:26)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Bubulac

      Citeste blogul:

      "M-am angajat pe 11 Noiembrie 1998, la o lună și 10 zile de când începusem facultatea. La nici un an după, aveam propria firmă [...]"
      • +1 (1 vot)    
        Uite unde era (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:23)

        Gib [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Uite unde era Steve Jobs si noi nu stiam.
        Problema este ca a mintit alegatorii.
        Cine a urnmarit seria Suits pe Netflix cred ca s-a lamurit ca finalul este totdeauna puscaria pentru falsificatori.
  • +9 (15 voturi)    
    iar pisica... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:35)

    U_swamp [utilizator]

    iar a mincat tema pentru acasa... Noua generatie de politicieni altfel... altfel dar la fel de mincinosi.
  • -4 (6 voturi)    
    tot mai bine (Marţi, 10 noiembrie 2020, 15:44)

    catelu [utilizator]

    Prefer oricand pe cineva exmatriculat de la Automatica decat pe un doctor in drept de la Spiru Haret.
    • +4 (6 voturi)    
      Era frumos dacă era onest de la bun început (Marţi, 10 noiembrie 2020, 18:22)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Și nu lăsa loc interpretărilor.

      Că acesta este și „brand-ul” USR care are 0 (zero) toleranță față de inamicii politici (și nu numai) care mint. Mă rog, aste e imaginea pe care vor să și-o construiască. Realitatea e mai nuanțată, se pare.

      Dar na... Vorba aia cu paiul, barna și ochii...
  • +3 (7 voturi)    
    auzi (Marţi, 10 noiembrie 2020, 17:56)

    Mary80 [utilizator]

    "În 2005 am terminat anul 5, ar mai fi trebuit să închid două laboratoare pe care nu am putut să le echivalez. Aceasta a fost decizia profesorilor. Examenele mi le dădusem. Ar fi trebuit să echivalez aceste două laboratoare"

    Nu face nimeni o facultate in care dai peste 60 de examene, pentru a nu lua diploma din cauza a 2 laboratoare, hai sa fim seriosi, nu crede nimeni ca a stat in casa non stop sa-si stearga bunica la fund. Mai ales ca IT-istii sunt genul care si-ar trimite parintii la azil in secunda 2...

    Si, chiar daca ar fi asa, de ce ai mintit in CV? Pun pariu ca asta e dintre cei care urlau acum cativa ani ca ponta are doctoratul plagiat.
    • +2 (4 voturi)    
      Colibane (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 5:45)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Asta cu laboratoarele poti sa povestesti la cei care nu au facut Politehnica.NU erai primit la examen daca nu aveai laboratoarele,de la materiile respective, facute!''Examenele mi le dadusem'' poate sa insemne ca ai dat examenele dar nu le-ai luat.In orice caz ai facut de ras breasla IT-lor si automatistilor.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu trebuia sa pună facultatea DAR (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 6:19)

    mr_mojo [utilizator]

    - nu îl ajuta la nimic
    - omul făcuse 5 ani și s-a împotmolit; cred ca a avut o problema de motivație. Deja făcea bani fără diplomă.
    - la Poli e destul de greu sa intri in examene dacă nu ai laboratoare etc iar pentru unele chiar trebuie sa mergi zi de zi acolo, nu poți da un examen final. Stupid.
    - ne-a obișnuit PSD-ul cu oameni cu 2-3 facultăți și zeci de certificări. Acum sărim de fund dacă nu au și cei de la USR a doua facultate.
    • +1 (1 vot)    
      Noi nu-i cerem a doua facultate (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 15:04)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      de unde concluzia asta stupida?El s-a bagat in cacao.Dadea bine sa spui ca ai o facultate serioasa...Imi inchipui cat s-a chinuit saracul sa ajunga in anul 5,cate restante,cate note de 5,cate promisiuni ca va invata mai bine...Sunt convins ca si profesorii se saturasera de el,ca de o poama acra!Daca ''deja facea bani fara diploma'' de ce a continuat?Putea sa urmeze o alta facultate si totul era mai lejer pentru el.Si capsunarii fac bani fara diploma...Eu cred ca nu motivatia lipsea ci cunostintele solide.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa lămurim lucrurile! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Retragerea sau demisia de onoare!

    Explicatile fantasmagorice nu ajuta la nimic!

    Publicul nu uita si nu iartă!
  • -3 (3 voturi)    
    Ba intransigentilor (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 18:25)

    Gargara3 [utilizator]

    Mama voastra de intransigenti pesedistii stie. Bai comentatorii lu peste dar cand s pesedisti care au condus parlamentul si-au facut facultati de la distanta vezi ciordache, serban nicolae, nicolicea de fapt si-au cumparat diplome. doctoranti plagiatori vezi ponta beuran oprea care conduceau ministere sau guvernul nu mai erati atat de intransigenti .Pe langa astia Coliban e pistol cu apa si voi vreti sa-l rastigniti . Hai sa fim seriosi