Liviu Pop, fost ministru al educației, a demisionat din PSD / Acesta plănuiește să se întoarcă în activitatea didactică

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:13 Actualitate | Politic


Liviu Pop
Foto: Facebook
Fostul ministru al Educației, Liviu Marian Pop, a anunțat că a demisionat din PSD din cauza neînțelegerilor cu președintele organizației din Maramureș.

„M-am retras din Partidul Social Democrat. Este o decizie grea pentru mine în aceste momente dificile pentru partid, dar nu pot accepta să fac parte dintr-o organizație condusă dictatorial de către Gabriel Valer Zetea care nu respectă statutul PSD și nici ultimul vot din Comitetul Politic Județean”, scrie Liviu Marian Pop, pe pagina sa de Facebook.

Fostul ministru al Educației spune că Zetea nu ar fi respectat deciziile democratice ale PSD și ar fi avut o conduită greșită în campania electorală.

„A condus și pierdut ultimele 3 campanii electorale și își dorește același lucru și pentru a 4-a oară. Mai mult, doamna puternică din spatele lui l-a determinat să nu respecte hotărârea democratică a 91 de primari, viceprimari si președinți de organizații locale PSD Maramureș”, a mai scris Pop.

Liviu Pop afirmă de asemenea că își rezervă dreptul de a analiza revenirea în PSD doar după ce Gabriel Valer Zetea nu va mai fi președintele organizației PSD Maramureș.



Senatorul a declarat pentru Agerpres că exclude posibilitatea reluării activităţilor din viaţa sindicală şi că intenţionează să revină la catedră ca profesor de matematică.

„Nu, nu voi reveni în activitatea sindicală. Sindicatul a fost o etapă din viaţa mea. Ţin legătura cu colegii de la sindicate. Am avut invitaţii şi propuneri de a colabora cu ei din momentul anunţării demisiei, chiar azi (n.r. marți) am avut o discuţie cu un lider important din viaţa sindicală. Cu drag o să dau consultanţă mişcării sindicale şi celei patronale. Deocamdată, rămân la ceea ce îmi place cel mai mult, adică şcoala ! 99,9% e că o să mă reîntorc la catedră, dar lucrul aceste îl voi analiza după data de 6 decembrie, pentru că e campanie electorală şi orice lucru pe care l-aş face poate fi interpretat în notă electorală. După 6 decembrie, când se vor linişti toate lucrurile, se va aşeza viaţa politică, normal voi spune mai multe", a spus fostul ministru al educației.

Senatorul social-democrat a anunţat public retragerea din partid şi a subliniat că nu are în intenţie să se înscrie în altă formaţiune politică, el arătând că este deranjat de faptul că deşi a fost votat de primarii PSD pentru a candida pe un loc eligibil, preşedintele Gabriel Zetea l-a eliminat de pe lista trimisă la centru.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5188 vizualizari

  • -20 (28 voturi)    
    hmm (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    il recupereaza PNL
    • +7 (7 voturi)    
      Este irecuperabil,are H2O la ambii genunchi (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:29)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Poate sa faca un sindicat al tabletelor,in folosul babelor care l-au votat odinioara.
  • +23 (25 voturi)    
    Vai de mine (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:18)

    brifcor [utilizator]

    Ce drek o să ne facem fără “ghenunke” ?
    • -3 (5 voturi)    
      A ingenunchiat mafia manualelor. De neiertat (Marţi, 10 noiembrie 2020, 14:48)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      A fost singurul care a incercat sa lupte cu mafia manualelor.
      Ghiozdanul fiului meu cintarea zilnic 8 kg in clasa a patra.

      Dar mafia s-a repliat urgent cu Kati al carei scop cinic era "crearea concurentei intre manuale" si nu educatia in sine. In aceasta "concurenta", cei care pierd sunt copiii, dar ce conteaza. Profit sa iasa.
      • 0 (2 voturi)    
        Adica fiul tau purta in ghiozdan simultan manuale (Marţi, 10 noiembrie 2020, 20:32)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        de la 3-4 edituri?
        Si prin bravura analfabetului subit a avut un singur manual dar prost? Tin minte si acum ce tembelisme de manuale au putut sa scoata in anul ala.
  • +19 (21 voturi)    
    geniul pop ou (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:21)

    tatoi531360956407942 [utilizator]

    Ia uite, geniul asta a invatat sa scrie...
    • +4 (6 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tatoi531360956407942

      O fi scris cu auto-complete si predictive text. Stai linistit... tot analfabet imbecil a ramas.
  • +16 (16 voturi)    
    Ramane de vazut (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:25)

    dekar [utilizator]

    E de vazut cat va sta pe tusa.Daca demersul este efectiv impotriva lui zetea, cred ca au fost batalii pentru punerea pe listele cu candidaturi.Ramanand fara "coledziu",genunche ravneste sefia in zona. Daca nu,posibil sa se bage la pro-romania. Ca unde altunde ?!
    • -1 (9 voturi)    
      cum unde altunde ? (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:00)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      In PNL, ca astia ii aduna la lopata
  • +22 (24 voturi)    
    lacrimi de emotie (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:31)

    willow [utilizator]

    Tocmai ce am aflat aceasta stire si mi-au dat lacrimile de emotie. Acum sterg cu un servetel tastatura si incerc sa ma ascund sa nu ma vada colegii de birou.
    • +5 (5 voturi)    
      Si mie (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:44)

      Jan2016 [utilizator] i-a raspuns lui willow

      Si mie mi-au dat lacrimile, dar nu din cauza lui ci din cauza lui Zetea ( a nu se confunda cu tuica).
      M-am uitat, de curiozitate, pe declaratia lui de avere. In interval de 1 an de zile, tanarul politician a reusti sa cumpere 2 terenuri, a facut 3 depozite bancare si a incasat un dar de nunta echivlaent al unei case bune...
  • -10 (24 voturi)    
    a plecat o valoare... (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:34)

    comentacu [utilizator]

    Il recupereaza PNL si pe asta?
  • +16 (18 voturi)    
    S-a impiedicat si omu' (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:40)

    htbrain22 [utilizator]

    Cred ca s-a julit la genunche si de aceea pleaca! Pacat, asa om de cultura ... Din fericire, PSD este o adevarata pepiniera de oameni de valoare (Viorica, Marean si multi altii).
  • -11 (25 voturi)    
    Nu-i bai (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:41)

    Mihail. [utilizator]

    E asteptat cu drag in PNL.
  • +13 (15 voturi)    
    paguba (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:46)

    Ilidia [utilizator]

    Paguba-n ciuprci. Un "bosumflat" care bate campii pe ecrane mai putin....
  • +17 (17 voturi)    
    Partidul Ecologist (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:46)

    fdaniel [utilizator]

    Partidul Ecologist îl așteaptă cu brațele deschise!
  • +20 (20 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:48)

    TheFaime [utilizator]

    Aste-as probleme frate...nu conteaza ca 80% din maramureseni lucreaza pe salariul minim pe economie, ca e in ultimele 4 judete ca venit/capita...drame, melodrame, seriale, hai, la latrin 3 cu voi, sunteti deja varianta update a vulpitei si viorel. Ca ministru ai fost o nulitate, ai ramas la fel. despre zetea, ZERO BARAT!
  • +16 (18 voturi)    
    mult bine faci (Marţi, 10 noiembrie 2020, 11:54)

    zot [utilizator]

    acestei tari prin retragerea dumitale din politica si sper sa fie definitiva.
  • +2 (6 voturi)    
    Voi, care ne-ati delectat ani de zile cu (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:08)

    John M. [utilizator]

    prostia, ticalosia, incultura, badarania, lacomia, lipsa de scrupule si de caracter, vulgaritatea si neghiobia, siretenia si prozelitismul, voi, zic, pe noi cui ne lasati?! Noi pe cine mai blestemam ca ne-am nascut in aceeasi tara cu voi?!
  • +5 (5 voturi)    
    Asta se duce la munca (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:08)

    Martinezu [utilizator]

    Au inceput sa se sature si intra in campul muncii.
    Se angajeaza undeva la privat sa isi puna in valoare cunostintele si experienta.
    Acu , pe bune, decat sa umble din partid in partid, nu mai bine isi fac astia o firma, sa zicem una de viitor de reciclare di care s afaca sie ei un ban cinstit?
    Il pun pe Tariceanu CEO, pe Ponta CFO, pe Mitraliera de exemplu il fac usier sau femeie de serviciu.
    Pe olguta o pun la reclamatii clienti...iar pe Firea o fac sefa la biroul de marketing.
  • +3 (5 voturi)    
    grea pierdere (Marţi, 10 noiembrie 2020, 12:15)

    msd [utilizator]

    Ne era deja greu cu pandemia si saracia, asta ne mai lipsea!
    Doresc sa blestem de pe acum partidul catre care se va indrepta in zilele urmatoare acest ... individ (daca-l primeste, of course), sa-i felicit pe toti cei care-i vor spune "Mars ma de-aici cu vrajeala ta!", de la partide la shaormerii si televiziuni si sa-i doresc pe mai departe sa aiba parte de ce-a oferit el tarii si locuitorilor ei: shmecherii, minciuna si impostura.
  • +2 (2 voturi)    
    lel (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:05)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Efectiv,habar nu am când a fost ăsta la educaţie !
  • +1 (3 voturi)    
    greața (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:20)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Nu mai apare ex machina pe la serbările școlare, să facă pe ele tovarășele director și inspector ale partidului...
  • +2 (4 voturi)    
    da (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:33)

    rei [utilizator]

    practic se poate spune ca l-au rupt pe "genunche"
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 10 noiembrie 2020, 13:41)

    [anonim]

  • -1 (5 voturi)    
    El a fost cel mai bun ministru al Educatiei (Marţi, 10 noiembrie 2020, 14:39)

    D-or [utilizator]

    A fost singurul ministru care si-a asumat revenirea la manuale adevarate, unice, asumate de Editura Pedagogica, fara zeci de auxiliare, fara timpenii.

    A fost ministrul care a reintrodus tabla inmultirii si impartirea in clasa a doua.
    Desteptii de dinaintea lui predau inmultirea in clasa a treia si impartirea in clasa a patra. Stiu, pentru ca asa a studiat fiul meu.

    A fost un ministru curajos.

    Problema lui, a fost comunicarea, i-a lipsit vehementa, probabil pentru a nu-si ataca predecesorii, tot PSD-isti.
  • 0 (2 voturi)    
    Repede in PNL! (Marţi, 10 noiembrie 2020, 15:31)

    john-doe [utilizator]

    Ca mai astepti, da fuguta la amicii din PNL!