Orban: Vom introduce o formă de ajutor de stat pentru HoReCa. Se dau bani - 20% din pierderea pe cifra de afaceri

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2020, 8:01 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban a anunţat, duminică seară, că Guvernul va introduce forme de ajutor de stat pentru sectorul HoReCa şi pentru zona culturală privată, transmite Agerpres.

"Zona HoReCa, într-adevăr, a fost foarte afectată. Dar şi pentru zona HoReCa, pe lângă măsurile pe care le-am adoptat, vom introduce o formă de ajutor de stat, care am văzut că este deja folosită în două ţări europene. Este o schemă în care compensezi pierderea prin compensarea a 20% din pierderea cifrei de afaceri pe 2020 raportat la 2019. Efectiv, se dau bani- 20% din pierderea pe cifra de afaceri", a declarat premierul.

Orban a explicat că acest ajutor se va face "mai degrabă prin Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, care are şi turismul".

"Noi deja pregătim schema de ajutor de stat, pregătim actul normativ. Vom face solicitare către Comisia Europeană pentru că orice formă de ajutor de stat pe care o dai trebuie aprobată anterior de Comisia Europeană, pentru că, altfel, dacă le dai banii companiilor şi schema nu e aprobată de Comisia Europeană, companiile după aceea trebuie să dea banii înapoi", a explicat premierul.

El a anunţat că şi pentru zona culturală privată Executivul pregăteşte o schemă de ajutor de stat, care însă este "foarte complicat de generat".

"Ne uităm ce au folosit şi celelalte ţări şi pe zona culturală privată. (...) E foarte complicat de generat schema asta, pentru că e o varietate foarte mare de forme de organizare. Unele sunt organizaţii neguvernamentale, altele sunt companii, alţii lucrează pe cont propriu, mulţi nici măcar pe persoană fizică autorizată. Deci e complicat de găsit o formă care să poată să găsească un sprijin, o compensare a pierderilor pe care le-au suferit în perioada asta din cauza restricţiilor care au fost stabilite de autorităţi. Dar acordăm o mare importanţă, pentru că viaţa culturală a fost afectată şi foarte mulţi dintre freelanceri sau dintre cei care sunt creatori, care sunt validaţi de piaţă, n-au mai putut, practic, să aibă veniturile pe care le aveau. Şi atunci trebuie să găsim o formă de sprijin", a mai spus Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7032 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    las ca platiti voi in alegeri (Luni, 9 noiembrie 2020, 9:04)

    FFF T [utilizator]

    Orbane, nu va mai grabiti cu alegerile alea, ca ati enervat multa lume.
    • -6 (14 voturi)    
      hai nu mai spune... (Luni, 9 noiembrie 2020, 10:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      hai nu mai spune... si de ciuda o sa votezi cu PSD ca prostul !
      • +1 (5 voturi)    
        Mai sunt si altii (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:06)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        PMP, USR...
        Sunt habarnisti, ce sa mai? Inchizi gradinitele peste noapte si vrei ca omul sa produca ca sa iti tina tot aparatul functionaresc inca in viata. Pai primul lucru trebuia 1 la 1 pentru fiecare somer din privat si unul din administratie. PS. Si eu sunt functionar in administratie (Brussels) dar chiar nu e ok cu masurile astea doar in defavoarea lucratorului adevarat, productiv real.
  • +9 (15 voturi)    
    De ce numai la Horeca? (Luni, 9 noiembrie 2020, 9:07)

    AndreiSo [utilizator]

    Fratilor, ajutati firmele celor care creeaza plusvaloare.
    Nu dati ajutor celor care nu au avut profit in anii anteriori.
    Si legati ajutorul de valoarea sociala.
    De exemplu: Faceti media impozitului pe profit platit in ultimii cinci ani(2014-2019) si dati un ajutor egal cu pana la 50% din media anuala a rezultatului(cu cat mai multi angajati cu atat procentul mai mare).
    Legandu-va de cifra de afaceri, ajutati golanii care-si cumpara limuzina pe firma.
    • +4 (10 voturi)    
      Pai asta (Luni, 9 noiembrie 2020, 9:56)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      E scopul. Pana si ajutoarele astea sunt cu dedicatie :))
    • +1 (3 voturi)    
      Asa si? (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:26)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      Si care e probema ta ca si cumpara altii limuzina pe firma? Se deduce din cheltuielile firmei limuzina!
      Pe tine cine te opreste sa ti cumperi?
  • +4 (10 voturi)    
    Si industria asociata?? (Luni, 9 noiembrie 2020, 9:10)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    OK, la HoReCa se dau bani - 20% din pierderea pe cifra de afaceri, dar cu toata industria auxiliara ce se intampla?
    Cu firmele mari sau mici, sau persoanele fizice care din asta traiau, livrau produse sau servicii pentru HoReCa??

    Si de ce 20%?
    Mai bine decat nimic, dar ...
    Mie daca mi-ar spune firma "stai acasa, nu faci nimic, si primesti jumatate din salariu", ar fi OK, in fond alocatia de somaj este mult mai mica.

    Dar cu 20% numia, nu pot sa traiesc!