Orban: Campania electorală nu prezintă niciun risc suplimentar de răspândire a coronavirusului dacă se respectă regulile/ Dacă românii nu mai vor ca PSD să ducă România spre faliment, e nevoie de alegeri

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:46 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook

Premierul Ludovic Orban a declarat sâmbătă că e nevoie de alegeri parlamentare, adăugând că în cazul în care scrutinul programat pentru 6 decembrie nu se va desfăşura, persoane ca Florin Iordache și Renate Weber vor fi instalate în continuare în fruntea instituțiilor cheie ale statului. El a insistat că derularea campaniei electorale "nu prezintă niciun risc suplimentar privitor la răspândirea coronavirusului" dacă regulile vor fi respectate de candidați.


"Este nevoie de alegeri parlamentare, îi îndemn pe oameni să-şi pună întrebarea: o mai vor pe Renate Weber în fruntea Avocatului Poporului? Dacă nu facem alegeri, Renate Weber o să rămână în fruntea Avocatului Poporului şi o să fie în continuare responsabilă pentru sesizări la Curtea Constituţională care au dus la creşterea dramatică a numărului de infectări. Mai vor ca oameni ca Florin Iordache să ajungă în fruntea instituţiilor statului? Dacă nu mai vor ca oameni ca Florin Iordache să ajungă în fruntea instituţiilor statului, este nevoie de alegeri. Mai vor ca PSD-ul să căsăpească economia, să inventeze noi şi noi acte normative care să ducă România spre faliment, spre prăpastie economică? Dacă nu mai vor, atunci este nevoie de alegeri", a afirmat Orban, citat de Agerpres.

Premierul a subliniat că în toate ţările europene, dar și în SUA s-au organizat alegeri la termen, indiferent că au fost alegeri prezidenţiale, parlamentare sau locale.

"În Statele Unite, deşi Statele Unite se confruntă cu cel mai mare număr de infectări, se organizează alegerile prezidenţiale, pentru că asta înseamnă democraţia, înseamnă puterea cetăţeanului de a decide viitorul României. Din 4 în 4 ani, cetăţeanul transferă puterea pe care o deţine către corpul reprezentativ ca să ducă România în direcţia pe care vrea cetăţeanul să o ducă. Astăzi, PSD-ul duce România într-o direcţie contrară voinţei care există astăzi în societatea românească", a mai declarat Orban.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4467 vizualizari

  • -2 (38 voturi)    
    Cine (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:03)

    Ibit [utilizator]

    Sunt Romanii , la care se refera ex-somerul Lucovid ?
    - PNL-istii ? Au membri de partid - de aia care platesc cotizatie - mai putin decat cei pe care ii are PSD-UL
    - Iohanistii ?
    - Romanii LUI ? - care sunt aia ?
    • -2 (32 voturi)    
      ehh (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:08)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Sunt dancilistii, soiul mai nescolarizat de asistat social din Teleorman. Vrei sa-ti traduca cineva in rusa sau pricepi?
    • +11 (23 voturi)    
      Alegerile trebuie ținute pe 6 Decembrie. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:33)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      În caz contrar,toată iarna ne vor ține într-o campanie electorală mizerabilă,cu fel de fel de//dezvăluiri//,încât vom spune că țiganii sunt mai civilizați decât clasa politică și unele televiziuni.Alegeri pe 6 Decembrie,cine câștigă să treacă la treabă,să asigure siguranța românilor.Cine pierde,să-și recunoască înfrângerea,să-și schimbe strategia.Poate mai scăpăm și de câțiva politicieni buni de gură care spun tâmpenii zi de zi prin televiziuni.Mai sunt și alte probleme decât să ascultăm gargara unor politicieni impertinenți și proști.
  • -1 (23 voturi)    
    si daca nu-l mai vrem pe Orban (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    ce trebuie sa facem?
    • +10 (14 voturi)    
      sa votezi cu cine vrei sa te conduca (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 21:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      E simplu: inca 3 luni de campanie electorala nu ar face decat sa inrautateasca si mai tar situatia.

      Alegem ce fel de conducere vrem in urmatorii 4 ani si dupa aia, macar 3 ani, lasam campania electorala deoparte.
  • +3 (27 voturi)    
    Săracul Orbán, n-a trecut de stadiul PSD, (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:31)

    xrogo [utilizator]

    este la putere de un an și marota asta ii întuneca gândirea in continuare!
  • +4 (22 voturi)    
    nu suntem atat de prosti! (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:35)

    gpavel [utilizator]

    e adevarat ca alegerile facute cat mai devreme sunt o necesitate,dar nu trebuie sa fim considerati atat de prosti,adica miscarea in cca 12 ore, a cca 10 milioane de oameni(50% prezenta),adunarea lor pe parcursul acelor ore in cele cca 10000 de locatii,oscilatiile normale ale prezentei si deci cozile inevitabile,descoperirea fetei pentru identificare,folosire in comun a stampilelor,a pix-urilor,neglijentele inevitabile ale unora,inevitabilele intalniri intre vecini si cunostinte,duc la o crestere a imbolnavirilor(nu mai spunem de campanie,de fluturasi imprastiati in poarta in poarte,...),doar daca am avea un comportament de roboti ,cu program foarte corect facut ,am indeplini cerintele orban!
    • +6 (10 voturi)    
      Esti optimist (Duminică, 1 noiembrie 2020, 2:01)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Abia aveam 40% participare fara SARS2. Tu crezi ca o sa avem 99% in plina pandemie mondiala? Ori esti optimist, ori sarcastic, ori paralel cu realitatea. Pick one.
      • +2 (4 voturi)    
        Mai sunt variante. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:19)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Răutăcios,prost(dispus,informat,ori prost prost).De ce să neglijăm?Neglijând permitem impertinenților analfabeți și cu apucături infracționale să domine discuția creând impresia că ei sunt necesari și buni să conducă țara.
  • -6 (20 voturi)    
    romanii o vor avocatul poporului (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:59)

    maiorulmura [utilizator]

    pe doamna raluca turcan
    • +3 (7 voturi)    
      De ce ? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 22:41)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Pentru ca si-a facut doar studiile economice la Moscova nu si cele juridice dar asta se poate rezolva destul de usor: unt o groaza de universitati particulare care iti dau o diplome in doi timpi si trei miscari.
      Singura problema ar fi experienta juridica/magistrat.
  • +9 (19 voturi)    
    Orice adunare (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:32)

    Alexos [utilizator]

    prezinta un risc suplimentar de raspandire a covid19. Sigur, putem alege sa ignoram realitatea, insa adevarul este ca ar fi trebuit de mult sa putem vota electronic sau prin corespondenta.
    • +6 (12 voturi)    
      Poti ignora realitatea, nu poti ignora consecinte (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:30)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Orban, poti ignora realitatea, insa nu poti ignora consecinte ignorarii realitatii.
      • -1 (5 voturi)    
        Consecințele por fi mortale. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:26)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Amânând alegerile,partidele în inconștiența lor criminală vor îndemna oamenii să nu respecte regulile de protecție,doar pentru a-și mări numărul de susținători.Pentru putere nu le pasă că mor oameni!Nu vreu să-i iau apărarea lui Orban,dar ținerea alegerilor per 6 Decembrie nu-l avantajează.Din contra,amânarea i-ar permite să mai tragă niște sfori,să mai scoată din joc câte un adversar incomod.Pentru liniștea noastră și siguranța democrației alegerile trebuie ținute pe 6 Decembrie.
  • +8 (18 voturi)    
    dacă se respectă regulile ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:36)

    vlad.pe [utilizator]

    dacă se respectau regulile atunci nu am fi ajuns la aproape 6.000 de persoane infectate zilnic, dar ce sa-i ceri lui Orban mandolina, el nu stia ca in PNL au intrat peste 1.000 de traseisti veniti din PSD-ALDE-Pro Romania.

    Sper ca Iohannis sa gaseasca un Prim Ministru in care romanii sa poata avea incredere, este clar ca Guvernul actual este unul pus pentru a organiza alegerile, nu pentru a organiza tara in timpul unei pandemii mondiale.
  • +4 (22 voturi)    
    Virusul se activeaza doar religios afara (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:45)

    xolv [utilizator]

    nu la vot, supermarket, scoli, etc
  • +9 (17 voturi)    
    Diferente ? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:03)

    Torquemada13 [utilizator]

    Sunt diferente de substanta PSD-PNL ? Daca ma uit la demnitarii PNL condamnati (excluderi post, nu ante) ma inspaimant: de la Bogdan Olteanu -ex Președinte al Camerei Deputaților din România, Viceguvernator al Băncii Naționale a României) la Relu Fenechiu (Ministru al Transporturilor) , de la Horea Uioreanu (deputat, ex preşedintele al Consiliului Judeţean Cluj) la Sorin Roşca Stănescu (senator), de la Victor Babiuc (Ministru al Apararii) la Sorin Pantiș (Ministru al Comunicatiilor).......pot continua inca multa vreme.
    Are cineva curajul (si argumentele) sa afirme ca PNL va aduce fericirea Romaniei si romanilor ? Eu nu vad diferente de substanta intre partidele politice din Romania. De fapt ma intreb serios daca chiar sunt partide politice. Au oare un fundament doctrinar adevarat (aplicat) sau doar o "varuiala" media pentru popor ? Ce spuneti ? Gresesc ? Argumente !
    • -1 (11 voturi)    
      Atunci votează USR (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Măcar ăștia nu prea au istoric.
    • -4 (6 voturi)    
      Dacă și gândești,nu numai te uiți. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Vei vedea că Bogdan Olteanu cu Tăriceanu și-au arătat adevărata față migrând spre PSD și dezvăluindu-și originea de marionete ale Kremlinului.Sa încercat distrugerea PNL prin infiltrarea de agenți ai Moscovei,așa cum a apărut și Petre Roman mare liberal !Când te uiți,gândește și vei vedea diferențe.Vei vedea că nu toate blondele sunt ce vezi !.
    • 0 (0 voturi)    
      cine a zis asta? (Luni, 2 noiembrie 2020, 21:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Fata de Seban Nicolae, Nicolicea, Chiordache, Veorica, etc, sunt oleak mai putin jenanti. Plus ca in momentul in care unul e acuzat de coruptie nu urla ca-l subjuga statul paralel, ci isi da demisia de peste tot si isi cauta dreptatea in justitie. Exemplu: Orban, care a renuntat inclusiv la candidatura la primarie cat timp a fost acuzat de DNA. Iar cand a castigat procesul nu a urlat ca statul paralel.

      Si in plus, cel putin pana acu, PNL nu injura UE, nu distruge statul de drept, nu face afaceri doar cu Turcia si China, etc, etc.

      Deci, daca e de ales intre PSD si PNL, aleg oricand PNL< care e tot un PSD, da' unul pro-ue.

      Iar daca vrei mai mult, exista varianta USR+
  • +11 (19 voturi)    
    Ipocrizie maxima (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:11)

    Mutembe [utilizator]

    Orban si Iohannis dau toata ziua in pesedisti, dar pe usa din spate intra cohorte pesediste in PNL.
    • -3 (5 voturi)    
      Sunt peneliști furați de PSD. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mutembe

      PSD nu avea majoritatea cu care a zdrobit România dacă nu lua prin șantaj //cohortele//de liberali,care se întorc la origini.Legal,în baza legii făcute de PSD când asu luat pe acei liberali.Dacă vrei să rezolvi ceva,faci ori schimbi legea.Când vrei să faci ceva înafara legii ești ori infractor,ori anarhist.
  • +4 (24 voturi)    
    Minciuni si iar minciuni. Iresponsabililor. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:11)

    LucS_M [utilizator]

    S-a ajuns la 6000 cazuri covid / zi, toata Europa intra in carantina, el o tine ca prostul tot una: alegeri. Pur si simplu nu-i pasa de popor si de starea de sanatate a oamenilor, cu atat mai putin de sistemul de sanatate a carei responsabilitate ii revine in mod direct ca guvern aflat la putere.
    • -3 (7 voturi)    
      La mine la munca, WFH pana în iunie (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:58)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui LucS_M

      Poate știu eu ceva. Ești pregătit sa mai crească PSD deficitul la 20%? Te simți reprezentat de analfabeții din parlament, mai ales cei pe care nici PSD nu-i mai suportă: Șerban Nicolae, Nicolicea, mitralieră, Ciordache, Carmen Dan?
      Aia 10 milioane merg în timpul săptămânii la serviciu, la școală, în metrou, cu taxiul, etc
      Nu poți compara riscul scolii de 4-5-6 ore, măcar 20 in clasă eventual plus transport, părinți la poarta scolii in grămadă organizata comparat cu 3 minute în secția de votare.
      La locale cozile au fost doar la televizor, Ștefănești și Tunari. Va fi însă mai dubios în diaspora...
  • +3 (9 voturi)    
    Ce se va inampla dupa alegeri (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 22:52)

    adrian_83 [utilizator]

    Daca alegerile se vor organiza la inceputul lui Decembrie si imediat dupa se vor impune restrictii severe, poate chiar si o noua stare de urgenta, atunci va fi clar ca Orban a mintit. Adica se va dovedi ca nu au impuns restrictii mai servere doar ca sa poata sa organizeze alegerile si sa aiba sanse mai mari de castig.

    In ceea ce priveste avocatul poporului si CCR nu trebuie sa fii expert in drept constitutional ca sa iti dai seama ca Guvernul a gresit. Au incalcat Constitutia limitand drepturile cetatenilor fara lege.

    Mie personal PNL-istii mi se par mult mai periculosi decat PSD-istii. PSD-istii cand faceau magarii incercau sa o dea la intors si sa gaseasca explicatii asti insa n-au nicio jena in a spune ca vor incalca Constitutia si statul de drept.
  • 0 (8 voturi)    
    O sa cam put (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:12)

    Casargoz [utilizator]

    Dacă nu vine apa calda o sa cam put la vot ...
    • -3 (5 voturi)    
      Bucură-te !. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Lui Firea îi placi așa.Împuțit !
  • +4 (10 voturi)    
    E greu... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    E greu sa convingi poporul dupa un an cand ai guvernul, presedintele, serviciile secrete etc. de faptul ca tot PSD-ul e de vina.

    Avocatul poporului si CCR sunt institutii independente. Toata lumea stie asta. Ah, ca maimutoiul de Orban si PDL-istii lui ar vrea sa controleze toate institutiile 100%, sa aresteze infectati, sa incalce orice drepturi si libertati samd nu ma surprinde.

    Si in alte tari unde nu se aresteaza infectatii o fi tot Renate Weber sau CCR-ul din Romania responsabil.

    Nu stiu de ce dar tare am impresia ca daca vor duce campania pentru alegeri in paradigma "Dragnea e de vina" si cu numarul probabil substantial de infectari domnii de la PNL vor pierde alegerile fulminant.

    Poate ma insel ....
  • +2 (8 voturi)    
    Nu inteleg de ce e nevoie (Duminică, 1 noiembrie 2020, 0:26)

    PowerIon [utilizator]

    de campanie electorala cu expunere fizica.
    E suficient daca se face la tv si e si mai ieftin.
    Pana la vot trebuie luate masuri severe contra idiotilor care nu respecta regulile sanitare si carantinarea zonelor critice.
    Munca de acasa obligatorie, nu recomandata, pentru salariatii cu munca de birou.
    • +3 (3 voturi)    
      hm (Duminică, 1 noiembrie 2020, 10:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      am o prietena astmatica, munca 100% de birou, dar directorul institutiei refuza sa-i permita telemunca, asa ca merge cu autobuzul zilnic cate o ora; ar trebui o lege care sa oblige angajatorii sa accepte telemunca in cazul angajatilor din grupa de risc
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:54)

        Vecin [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        sunt multi care ar vrea si ar putea sa lucreze numai de acasa, inclusiv cu „comorbiditati”, dar sefii nu permit, fiindca nu se simt suficient de sefi daca nu au birourile pline, sau nu cred ca se munceste daca nu ii vede el cu ochii in calculator pe subordonati. daaca ai si norocul sa ai un sef care nu crede ca exista virus, te-ai scos!
  • -1 (7 voturi)    
    Cine ne-a facut robi pe toti ? (Duminică, 1 noiembrie 2020, 6:17)

    radu222 [utilizator]

    Toate legile prin care s-au stabilit pensii speciale pentru parlamentari, magistrati, primari (neaplicata inca) si celelalte categorii de beneficiari au fost date de PSD cand a fost la guvernare. Practic, ne-a facut robi pe viata pentru ca pensiile speciale se platesc din taxele si impozitele noastre.
    PSD a facut privatizarile frauduloase, pe spaga, in urma carora toate intreprinderile au fost taiate si vandute la fier vechi. Acum nu mai producem aproape nimic, totul aducem din import, copii si nepotii nostri vor plati pentru prostiile facute de parintii si bunicii lor.
    PSD nu a vrut sa faca autostrazi, nu a facut niciodata nimic daca nu a iesit spaga.
    • +1 (3 voturi)    
      relax (Duminică, 1 noiembrie 2020, 10:13)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      privatizarile paguboase au fost decretate prin acordurile PSAL, semnate de Basescu, Berceanu, Stoica samd in vremea CDR
  • +1 (1 vot)    
    Alegerile in decembrie nu vor schimba nimic (Duminică, 1 noiembrie 2020, 16:51)

    D-or [utilizator]

    Va ramine aceeasi structura a parlamentului, va fi numit acelasi guvern.

    Nimic nu garanteaza si nici macar nu indica vreo victorie clara a vreunui partid.