Adio, dar rămân! Baronul PSD Marian Oprișan, care a pierdut șefia CJ Vrancea, a fost ales vicepreședinte / USR acuză PNL de un posibil blat / Reacția PNL

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 16:45 Actualitate | Politic


Marian Oprisan
Foto: Agerpres
Marian Oprișan, liderul grupului PSD din Consiliul Județean, și Ionel Cel Mare au fost aleși, în ședința de joi a legislativului județean, vicepreședinți ai Consiliului Județean, relatează Monitorul de Vrancea. În același timp, USR Vrancea acuză PNL de un posibil blat, spunând că două voturi l-au ajutat pe Oprișan să devină vicepreședinte: de la ALDE sau PNL și cere PNL să anunțe cum au votat consilierii partidului.

Votul a fost secret, iar propunerea PNL - USR, respectiv Mihăiță Lepădatu, a fost respinsă.

USR Vrancea a scris pe pagina sa de Facebook că două voturi l-au ajutat pe Oprișan să devină vicepreședinte: de la ALDE sau PNL.

”Votul a fost secret, dar vechea tradiție USL-istă precum și trecutul PSD-ist și apropiat de Marian Oprișan al lui Catalin Toma ne ridică mari semne de îndoială cu privire la modul cum au votat consilierii PNL. Este desigur posibil ca cele două voturi ale lui Oprișan să vină și de la consilierii ALDE, care a avut o alianță de durată cu PSD”, a scris USR Vrancea.

Astfel USR Vrancea cere public conducerii PNL să anunțe cum au votat consilierii partidului astăzi și să ia măsuri urgente dacă vreun consilier liberal l-a votat astăzi pe Marian Oprișan în funcția de vicepreședinte.

”Mai ales în contextul în care reprezentanții PNL au primit astăzi mai multe funcții în instituții cheie din subordinea CJ, în timp ce reprezentanții USR PLUS nu au fost votați”, mai arată mesajul USR Vrancea.


PNL: alegerea lui Oprișan, posibilă doar cu votul unor consilieri ALDE

PNL spune la rândul său că alegerea lui Oprișan în funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Vrancea nu a fost posibilă decât cu votul unor consilieri ALDE, ”complici de cursă lungă la hoțiile baronului Portofel, care au ținut județul în sărăcie și fără șanse la dezvoltare peste 20 de ani”.

”Năravurile pesediste de intimidare, șantaj, corupție și complicități cumpărate continuă la nivel local pentru a răsturna voința românilor care au votat pentru o schimbare liberală în localitățile lor. Asta s-a întâmplat astăzi la Vrancea cu alegerea lui Oprișan în funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean, posibilă doar cu votul unor consilieri ALDE, complici de cursă lungă la hoțiile baronului Portofel, care au ținut județul în sărăcie și fără șanse la dezvoltare peste 20 de ani. Așa cum ne așteptam, din păcate, bătălia cu baronii PSD de teapa lui Oprișan e dură și nu s-a încheiat. Oprișan nu e mort la Vrancea, chiar dacă are zilele numărate și de aceea se zvarcoleste, dă din coate și cumpără tot ceea ce poate. La fel și caracatița PSD-istă, crescută sub el în 20 de ani”, a scris pe pagina sa de Facebook Ionel Dancă.

Reamintim că după 20 de ani la șefia CJ Vrancea, Oprișan a fost înfrânt de candidatul PNL Cătălin Toma la alegerile locale.

În judeţul Vrancea a fost o prezenţă la vot de 50.13% (156.117 voturi), scrie News.ro. După centralizarea a 98% din voturi, Cătălin Dumitru Toma, sustinut de PNL si USR-PLUS, a adunat 41.54% din voturi (63.209), iar baronul PSD Marian Oprişan a obtinut 37.9% din voturi (57.648).

Marian Oprișan, în vârstă de 55 de ani, era considerat unul dintre "greii" PSD, el fiind în partid încă din vremea FSN-ului lui Ion Iliescu, mai exact din 1990. Doi ani mai târziu a devenit membru fondator al Frontului Democrat al Salvării Naţionale din România și a fost numit la conducerea filialei din Vrancea.

După 17 ani în care a fost președinte al PSD Vrancea și a făcut parte și din conducerea națională a partidului, Oprișan a fost înlocuit din funcție. La Vrancea a preluat interimar conducerea PSD Marcel Ciolacu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17495 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Cine crede ca PSD e terminat se inseala (Joi, 29 octombrie 2020, 16:55)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    "PSD" (fie ca vorbim de chiar PSD, dar si de ALDE si chiar o parte buna din PNL) e bine mersi.
    E ca Covid-19, e fara semne, decat cand e prea tarziu.
    • +12 (20 voturi)    
      Hotnews (Joi, 29 octombrie 2020, 17:37)

      Pupaza_din_Tei [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Hotnews e un mic far de luciditate in noaptea gandirii reprezentata de mass-media romaneasca. Din pacate majoritatea romanilor orbecaie pe la antena 3 si tabloide. Nu e de mirare ca USL prospera in continuare.
  • -16 (22 voturi)    
    obraznici (Joi, 29 octombrie 2020, 17:37)

    Atlantic [utilizator]

    Inca o mostra a obrazniciei USR sper ca PNL sa ii ignore.Sa nu uitam ca USR a votat in parlament o lege anti PNL aliati cu ciuma rosie.
    • +9 (13 voturi)    
      Pai tocmai ca pnl ia ignorat pe cei de la USR (Joi, 29 octombrie 2020, 19:40)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Atlantic

      Au votat pt. candidatul pezde.
  • +8 (14 voturi)    
    Vrancea = Coreea de Nord (Joi, 29 octombrie 2020, 17:39)

    un domn [utilizator]

    Clar este vulnerabilitate a României ! Granița cu URSS !
    Oorisan prieten cu Valeri Kuzmin
  • +14 (20 voturi)    
    Între PSD şi PNL (Joi, 29 octombrie 2020, 17:48)

    fokerul [utilizator]

    sunt numeroase vase comunicante, sunt legaţi unii de alţii prin interese comune, afaceri, hoţii, cumetrii etc. PNL are încă cicatrici de pe urma frăţiei cu ciuma roşie.
    • +1 (1 vot)    
      Asta-i asa, spus foarte politicos (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      PNL n-are doar cicatrici, e doar un PSD mai spalat.

      Cultura politica a PNL e mult mai apropiata de cea a PSD decat de cea a USR. PNL n-are cum sa reformeze Romania cata vreme nu e in stare sa se reformeze intern.

      Doar o chestie, pentru cei care ar lua asta drept recomandare de neimplicare: nu aia vreau sa zic. Daca chiar pute cuiva USR in asa hal incat sa nu voteze USR, macar sa voteze PNL. N-o fi nici PNL ceara curata, da' fata de inca 4 ani cu PSD pe cai mari in parlament, mai bine cu PNL. Vor exista scandaluri gramada, pentru ca USR, asa cum n-a tolerat magarii in parlament cand avea 20 de parlamentari n-o sa tolereze magarii nici cand va avea 100. Da' in nici un caz n-o sa mai avem chestii gen ordonanta 13 sau legil anti-justitie, cum am avut cu PSD la butoane.

      Pentru cine se gandeste sa traga chiulu' de la vot, pe principiu' ca n-ai cu cine: Tot e mai bine sa dea un vot intreg la PNL, daca le pute USR asa de tare ca nu vor sa voteze USR, decat sa dea 20% din vot la PSD. Fiecare vot care nu e dat explicit se imparte proportional intre partide, si cum pe moment PSD cam pe la 20% e, asa ca fiecare om care lipseste de la vot se poate gratula singur dupa aia c-a votat 20% PSD.
  • +18 (24 voturi)    
    Daca vreti sa scapam de cancerul USL iesiti la vot (Joi, 29 octombrie 2020, 18:03)

    UnOarecare [utilizator]

    Votez USRplus ca m-am saturat sa vad USL distrugand Romania si noi traind la coada clasamentelor...
  • +5 (15 voturi)    
    Tot mai clar (Joi, 29 octombrie 2020, 18:19)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Tot mai evident ca dupa alegeri se reface USL
    • -8 (10 voturi)    
      Pt mine este mai evident pe zi ce trece, (Joi, 29 octombrie 2020, 19:57)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      ca USR va avea soarta PD! Sunt duplicitari fara coloana si 90% din postacii lor fac coment la norma!
      • +5 (7 voturi)    
        PD???? (Joi, 29 octombrie 2020, 20:11)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui junshi

        Care PD? A lui Petrică și Băselu???
        • -4 (6 voturi)    
          Nu te inteleg!! (Joi, 29 octombrie 2020, 21:03)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Cine e USR?
  • +8 (16 voturi)    
    PSD nu dispare (Joi, 29 octombrie 2020, 18:37)

    vlad.pe [utilizator]

    PSD nu dispare, se transfera la PNL-PRO Romania-PUR
  • +15 (19 voturi)    
    niet (Joi, 29 octombrie 2020, 18:49)

    Ademordna [utilizator]

    USR ar face bine sa considere și PNL și PSD forte ostile si sa se pregătească de o opoziție vârtoasa.
    Si sa o facă public și zgomotos înainte de alegeri pentru ca electoratul, ala care-l avem, sa voteze informat.
  • +3 (5 voturi)    
    fiecare e liber sa voteze dupa cum ii dicteaza (Joi, 29 octombrie 2020, 19:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    constiinta. daca se voteaza dupa cum vine de sus de ce mai existam ca 'democratie'?
  • +9 (11 voturi)    
    PNL si ALDE au votat in mod secret (Joi, 29 octombrie 2020, 19:24)

    rmanea86 [utilizator]

    De la ALDE ma asteptam, dar de la PNL? E atat de dura viata de politician in Vrancea incat sa nu votezi transparent? Le ia Oprisan caii de la bicicleta?
  • +3 (5 voturi)    
    Si uite asa.... (Joi, 29 octombrie 2020, 19:33)

    brigadierul [utilizator]

    Pleaca ai nostrii si vin tot Ai nostrii!!
  • 0 (6 voturi)    
    USR Vrancea acuze nedovedite (Joi, 29 octombrie 2020, 22:09)

    Laura21 [utilizator]

    Alianta PNL-USR-PLUS au împreună 15 consilieri și cu Președintele penest Toma sunt 16. Astăzi a lipsit de la ședință președintele USR Mihăiță Lepădatu, care are probleme de sănătate se pare. În consecință PNL si USR-PLUS au dispus de 15 voturi pe care le-au și luat. PSD și ALDE au împreună 17 voturi, pe care le-a luat Oprișan. Al doilea post de vicepresedinte a revenit reprezentantului ALDE, cu ajutorul voturilor consilierilor pesedisti. Care le-au intors ”favorul” votului pentru Marian Oprișan. Mai usor cu dezinformariile, domnilor de la USR Vrancea !
  • 0 (0 voturi)    
    In amintirea USL PNL-ul local a fost cadorisit (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:22)

    Susufler0 [utilizator]

    si s-a cadorisit cu niste functii in oaresce deconcentrate de prin judet !

    PS. Intrebare ? Cum va putea functiona in CJ alianta PNL - USR in conditiile in care deconcentratele in care au fost pusi sefi liberali au fost preluate fara audit ?