Marian Vanghelie, primul pe lista Partidului Ecologist pentru un loc de deputat la Călărași / PER i-a adunat și pe Șerban Nicolae, Liviu Pleșoianu sau "deputatul mitralieră"

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:31 Actualitate | Politic


Marian Vanghelie (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Fostul primar al Sectorului 5 Marian Vanghelie, care la alegerile locale din 27 septembrie a candidat fără succes pentru un nou mandat, deschide lista Partidului Ecologist Român pentru un loc de deputat la Călărași. Reamintim că tot din partea acestui partid vor candida la alegerile parlamentare și Șerban Nicolae și Liviu Pleșoianu, plecați recent din PSD, după ce nu s-au mai regăsit pe liste.

Preşedintele PER, Dănuţ Pop, a declarat miercuri, pentru Agerpres, că Marian Vanghelie se află pe primul lor pentru Camera Deputaților pe lista partidului în circumscripţia Călăraşi.

"Da, este pe platforma PER cu partidul domniei sale - PSDI (Partidul Social Democrat Independent) care face parte din cele 12 partide şi dânsul are Colegiul la deputaţi la Călăraşi, unde deschide lista. A existat o contestaţie, dar s-a câştigat în instanţă", a precizat Dănuţ Pop.

El a arătat că pe platforma comună a PER candidează la alegerile parlamentare 12 formaţiuni politice şi ONG-uri, între acestea fiind Partidul Republican, Partidul Social Democrat Independent, Alternativa pentru Demnitatea Naţională, PNŢCD.

"Tehnic nu s-a putut fuziona, că nu era termenul, alianţe nu se mai puteau face pentru că s-au suprapus localele cu parlamentarele şi termenul a expirat luna trecută, în timpul campaniei electorale, şi n-am mai avut timp să facem alianţă. Şi atunci am căzut de acord cu toţii să vină pe platforma Partidului Ecologist, (...) prin semnarea obligatorie de adeziune", a explicat liderul PER.

Reamintim că tot din partea acestui partid vor candida la alegerile parlamentare și Șerban Nicolae sau Liviu Pleșoianu, plecați recent din PSD, după ce nu s-au mai regăsit pe liste, precum și Cătălin Rădulescu, dat afara din PSD la începutul lui septembrie.

La alegerile locale din 27 septembrie, Marian Vanghelie - primarul Sectorului 5 între anii 2000 şi 2016 - a candidat fără succes pentru un nou mandat.

Vanghelie a fost trimis în judecată pe 7 iulie 2015, alături de Mircea-Sorin Niculae (vărul lui Vanghelie), asociat şi administrator al mai multor societăţi comerciale, acuzat de şapte infracţiuni de complicitate la luare de mită şi şapte infracţiuni de spălare de bani; Sorin Ştefan Ciocan, Laura Ciocan, director al SC Economat Sector 5 SRL, şi omul de afaceri Marin Dumitru. Potrivit procurorilor DNA, în perioada 2006 — 2014, Marian Vanghelie, în calitate de primar al sectorului 5 din Bucureşti, ajutat de Mircea-Sorin Niculae şi parţial de Laura Ciocan, a solicitat şi primit de la Marin Dumitru foloase materiale necuvenite în cuantum de aproximativ 30.403.000 de euro (reprezentând un "comision" de 20% din încasări).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1641 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    partitul ecologist roman (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:34)

    Captain Obvious [utilizator]

    adica un fel de reciclare de gunoaie
    • +3 (3 voturi)    
      Eu admir justitia PSDizata romana cu pensie specia (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:24)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      la: "Potrivit procurorilor DNA, în perioada 2006 — 2014, Marian Vanghelie, în calitate de primar al sectorului 5 din Bucureşti, ajutat de Mircea-Sorin Niculae şi parţial de Laura Ciocan, a solicitat şi primit de la Marin Dumitru foloase materiale necuvenite în cuantum de aproximativ 30.403.000 de euro!!!!????!!!!
      Asta numai ce e in dosarul ala!
      Si asta dupa aproape 20 de ani de la furt zburda zambaret prin Romania si are si tupeul sa dea mana cu alegatorii banuiesc!!!
      Votez USRplus pt ca ceilalti au distrus Romania!
  • +14 (14 voturi)    
    Ecologisti, dati dracului ...... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:43)

    KTerinca [utilizator]

    Mor cu frunza-n gura de dragu' naturii.
    Am si Yo o urare neaos romaneasca pentru acesti destoinici ecologisti : Hai sictir !
  • +12 (12 voturi)    
    Mișcare cu bătaie lungă (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:46)

    Robotel [utilizator]

    Băieții vor să testeze apele iar peste patru ani să dorească să intre în parlament alături de viitorul fost pușcăriaș Dragnea dar și de cățelul lui favorit, Codrin?
  • +8 (12 voturi)    
    Un partid insignifiant.? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:53)

    Cataleya [utilizator]

    Prin presa se scrie despte PER ca ar fi un partid de sub 1%.

    Dar daca te gandesti ca Piedone tocmai a fost reales primar de sector, nu e imposibil sa-i vedem din nou in Parlament pe
    Vanghelie, Serban, Mitraliera, Plesoianu...

    Zona sudista a Romaniei e foarte dubioasa cand vine vorba de alegeri. (exemplul UDMR )
    • +10 (10 voturi)    
      Stimate domn,aveti idee (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:44)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      onorabilul si ,,educatul´´ domn Bacalbasa pe unde o fi ratacind?Stie cineva unde este individul?Ca in parlament,bag seama,nu este.... A amutit de nu i se mai aude gura scotand mascari cum ii sade bine unui medic onorabil ca domnia sa?
  • +13 (15 voturi)    
    Adica voi sunteti ecologisti? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:10)

    Mihai Bucur [utilizator]

    PER? Adica Partidul ecologist roman? ???? Baaah, sunteti nebuni? ??????Voi chiar compromiteti ecologismul!!! Huooooooo!
  • +12 (12 voturi)    
    V-am spus eu? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:12)

    Rebecka [utilizator]

    toti puii lui Dragnea,odata aruncati din cuib,naparlesc de penele zdrentuite a psd si se vara urgent sub alta closca,vitrega e drept,dar closca!Nu conteaza care,de unde este,ce culoare are:closca sa fie!Sub aripa ocrotitoare a clostii de imprumut,ajung din nou in parlament,naparlesc urgent si se imbraca iar in penele botite ale psd,dand cu tifla clostii vitrege!Vom trai si vom vedea daca m-am inselat..........Cred cu tarie ca NU!
  • +11 (11 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:12)

    marianmarian [utilizator]

    Mi se pare absolut logic, Partidul Ecologist se ocupa de reciclat... hai sa nu zic gunoaie, ci chestii care au ajuns la stadiul maxim de uzura morala. Ca televizoarele cu tub.
  • +12 (12 voturi)    
    deviza PER (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:12)

    un domn [utilizator]

    "recicland pe noi insine "

    sau

    "mandri ca ne reciclam romani "
    • +5 (5 voturi)    
      garantat (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      vanghelie, că doar e pe listă înaintea lui mitralieră, a lui codrin cap de babuin, a lui suin niciolae și a altor căzături politice.
  • +8 (8 voturi)    
    Si ce va mira? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:27)

    kmcd [utilizator]

    Ecologistii recicleaza gunoaie.
  • +4 (4 voturi)    
    Bleah... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:59)

    tddrg [utilizator]

    Mă întreb și eu ca prostu... Rădulescu ăla s-o fi dus cu tot cu mitralieră?... Sau pe aia a predat-o înapoi la PSD?
    Dragnea mai lipsește și zici că PER- ul este Academia Infractorilor... Nu că PSD ar fi altceva... Nu era mai simplu să- i băgăm direct în tomberonul cu Reciclabile?
  • +3 (5 voturi)    
    Partidul Fertilizantilor Ecologici (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:23)

    PingPong [utilizator]

    Adica drujbari democratiei din Romania se boteaza acum ecologisti?
    Ar trebui sa il puna si pe Verestoy presedinte de onoare post mortem.

    Singura legatura cu ecologia este ca e plin de ingrasamant ecologic pe listele astora.
    Partidul Fertilizantilor Ecologici!
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e doctrina PER (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:43)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Reciclarea gunoaielor!
  • +3 (3 voturi)    
    o adunătură (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:40)

    Fu Thien Zbang recalcitrantul [utilizator]

    de escroci și ticăloși!