Parlament: Autostrada Nordului se va construi începând cu 1 ianuarie 2021

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 15:47 Actualitate | Politic


plen Camera Deputaților
Foto: AGERPRES
Camera Deputaților a adoptat, marți, proiectul de Lege pentru aprobarea obiectivului de investiţii "Autostrada Nordului". Cu 211 de voturi pentru proiect şi o abținere s-a aprobt executarea obiectivului de investiţii Autostrada Vama Oar - Satu Mare - Baia Mare - Dej - Bistriţa - Vatra Dornei - Suceava, denumită Autostrada Nordului. Legea merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.

"Acest obiectiv se finanţează de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limita sumelor aprobate anual cu această destinaţie, din credite externe şi din fonduri europene. Termenul de execuţie al obiectivului este de 4 ani de la data intrării în vigoare a acestei legi. Prevederile legii intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2021", se arată în iniţiativa legislativă.

Proiectul a fost adoptat tacit de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz. Proiectul merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7550 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    iarasi (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:10)

    varavara [utilizator]

    o gogoasa electorala marca psd!
    Se apropie alegerile iar astia se mira cu ce sa mai pacaleasca pe prostii care ii voteaza.
    • +3 (3 voturi)    
      Autostrada Nordului e o inițiativă a PNL din 2015 (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:38)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Autostrada Nordului este un proiect inițiat de PNL în 2015.

      " Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a lansat miercuri, 6 noiembrie 2019, licitația de "Elaborare Studiu de Fezabilitate Drum de mare viteza Baia Mare – Suceava". "

      Am serioase îndoieli ca o asemenea sosea are vreo justificare economica.

      Vezi:
      https://www.economica.net/autostrada-nordului-cnair-a-lansat-azi-licitatia-pentru-studiul-de-fezabilitate-al-drumului-expres-baia-mare-suceava_175978.html

      https://www.presasm.ro/autostrada-nordului-spre-satu-mare-a-primit-aprobare-lucrarile-incep-de-la-1-ianuarie-2021/
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:19)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    inca una? (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:30)

    Vic_Tor [utilizator]

    Legea asta e mai tampita decat cea data acum cativa ani pt A8 ( Tg.Mures - Iasi ). Cum isi inchipuie ei ca in 4 ani se poate face o autostrada care nici macar nu este in masterplan? Pentru ca se suprapune cu alte proiecte gen Drum Expres Satu-Mare - Baia-Mare - Bistrita.
    In cel mai fericit caz 4 ani sunt necesari pentru studii de fezabilitate si proiect tehnic - toate astea cu licitatii, contestatii etc. Poate in 5-6 ani sa existe firma care sa execute si sa inceapa lucrarile.
    Este clar ca e o actiune electorala idioata, nimeni nu a votat impotriva ca sa nu piarda din imagine, chiar si cei care sunt constienti ca este imposibil. Multi probabil nici nu au pierdut 1 minut sa se gandeasca daca se poate realiza.
  • +4 (6 voturi)    
    tocmai bine (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:46)

    martel55 [utilizator]

    ca se termina acum santierul la Autostrada Unirii si nu aveau unde sa duca utilajele si oamenii
  • +9 (9 voturi)    
    O lege pentru naivi (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:03)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Nu imi pot imagina cam ce se asteapta de la aceste legi de infrastructura. Bun, s-a dat legea, cica s-au stabilit si niste termene, dar nu prea imi dau seama mai departe ce implicatii are. Adica va raspunde cineva daca nu se respecta aceasta lege? Cine este responsabil pentru implementare? E ca si cum la o sedinta dintr-o firma se decide "In anul 2021 se va face o noua intrare", dar nu se stabileste nici bugetul, nici responsabilii, nici termenele. Ramane totul in aer.
    Astfel de legi putem da cu nemiluita. De ex. "Legea soarelui": In fiecare zi soarele trebuie sa rasara si sa apuna. Si daca nu se intampla, ce?
    Legea prezentata in articol, precum si legea pentru autostrada Unirii sunt niste fasaituri din creierul politicienilor de la anumite partide, nu le dam nume, se stiu ca au facut parte din U$L.
    PS: gasiti aici documentul oficial de la Senat: http://www.cdep.ro/caseta/2019/04/01/pl19167_se.pdf (nu am reusit sa gasesc forma adoptata de C.Deputatilor)
    PS2: la semnatura nr. 47, un anume Durboca Eugen, a scris ca face parte din grupul parlamentar Pro Rominia (cu î din i)!!! Gizăs!
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:19)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce dragutisunt pesedeii din parlament, cu multa iubire fata de tarisoara. Zice #ciumarosie :
    "Acest obiectiv se finanţează de la bugetul de stat". Dar bugetul de stat de unde se alimenreaza? Nu cumva din taxele si impozitele romanilor???
  • -1 (3 voturi)    
    Nu știam ca PSD are 211 deputati, (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:12)

    xrogo [utilizator]