Oprișan: Eu nu am vrut să candidez, colegii și-au dorit cu ardoare

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:08 Actualitate | Politic


Marian Oprisan
Foto: AGERPRES
Marian Oprișan nu renunță la candidatură. Oprișan a declarat, miercuri, că propunerea organizației PSD Vrancea este statutară, conducerea partidului trebuie să accepte "pentru că Ciolacu nu este stăpân". Oprișan spune că nu își dorește un mandat de senator dar colegii de organizație "l-au dorit cu ardoare" pe lista de la Senat.

Marian Oprișan susține că cei din conducerea PSD încalcă statutul partidului pentru că organizația este cea care propune candidații.

"Eu nici n-am vrut să mai candidez, dar colegii mei și-au dorit cu ardoare să candidez la Senat. Eu nu-mi las organizaţia la greu, pentru că am muncit 30 de ani împreună. (...) Ciolacu nu e stăpân. Eu respect decizia colegilor mei doar că secretarul general, dl. Stănescu, are obligaţia să transmită decizia la Consiliul de partid din Vrancea, să facă propuneri şi să facă propuneri la Senat şi Camera Deputaţilor. Organizația PSD Vrancea urmează să ia în discuţie decizia de validare. Noi vorbim de lege aici, de ordine, de disciplină. Consiliul poate să facă alte propuneri sau să le menţină pe acestea. Organizația este cea care decide, asta spune statutul. Organizația își va menține propunerile", a declarat Oprișan la Digi 24.

Președintele PSD Marcel Ciolacu a anunțat că lista candidaţilor PSD Vrancea a fost invalidată de CPN pentru că nu este oportună candidatura lui Marian Oprişan la Senat.

"Listele de la Vrancea au fost invalidate. Acest lucru înseamnă că se declanşează din nou procedura şi din nou vom lua decizia finală în această seară. Consider că Marian Oprişan nu ar trebui să candideze pentru o funcţie în Parlament, nu este oportun. Este oportun să rămână vicepreşedintele Consiliului Judeţean Vrancea", a spus Ciolacu la sediul central al PSD.

Excluderea lui Oprișan de pe lista PSD la parlamentare nu este o surpriză. Marcel Ciolacu este în conflict direct cu acesta iar cei doi au fost la un pas de bătaie în trecut, în perioada în care Viorica Dăncilă conducea PSD.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2459 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    da, da :)) (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:18)

    codyrocco [utilizator]

    "colegii au dorit cu ardoare" - pai da, cam cum era dorit si Ceausescu la fiecare congres. Si cam la fel s-au desfasurat si "propunerile" pentru cel mai iubit fiu al judetului...
    • +5 (5 voturi)    
      De fapt (Miercuri, 21 octombrie 2020, 16:47)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Mama-sa a vrut sa candideze :D
      • +1 (1 vot)    
        dar ... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 19:00)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        daca doriti revedeti:
        https://www.ziaruldevrancea.ro/special/politica/realitatea-tv-injuraturi-si-amenintari-cu-bataia-la-varful-psd-cu-oprisan-intre-protagonisti
  • +13 (13 voturi)    
    Offf (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:24)

    omezu [utilizator]

    Cum vrea Marian zis Portofel zis si Teflon sa se sacrifice pentru tara. El are treaba la Rahova, dar colegii il vor in parlament ca sa munceasca pentru popor! Faptul ca o sa aiba imunitate e doar un mic detaliu.
  • +11 (11 voturi)    
    Cred ca... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:26)

    Cataleya [utilizator]

    Oprisan a batut deja palma cu adunatura lui Ponta-Tariceanu. (sau PuPu lui Voicuzlescu)
    Altfel nu se explica reactiile sale infantile la adresa conducerii PSD.
    Oprisan se vrea dat afara din PSD, ca apoi sa se victimizeze.
    Vom vedea.
  • +12 (12 voturi)    
    Mai mult decat atat (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:26)

    fdaniel [utilizator]

    Mai mult decat atat, mama d-lui Oprisan s-a gândit ca, pe lânga sutele de mii de euro pe care i le-a făcut cadou iubitului fiu, să-l pună și pe lista de senatori.
    Ce înseamnă o inimă de mamă .......
  • +9 (9 voturi)    
    Mutunache cu iz de K-G-B (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:26)

    Absurdistanul [utilizator]

    acest mutunache de sticla lucioasa, bun numai de pus pe mileurile de pe televizoarele alb-negru, a ales sa isi faca singur "dreptate".

    ca si coana din Voluntari, acceptarea infrangerii este ceva neglijabil si deraiind pe mana colegilor care in unanimitate l-au propus sa le fie inaintas pe lista senatului la Vrance.
    Dupa cum merg lucrurile se pare ca Vrancea isi va inaugura un senat propriu, pentru ca de la departare toti cei care l-au propus sunt strans legati, nu numai in cuget si simtiri, dar si prin dosare si matrapazlicuri cu cel care este nascut din sine insusi, fiins atat el cat si mama lui!

    Asta nu face decat sa mareasca distanta cu pamantul cand se va prabusi. Si se va prabusi, ca si agentii sunt trecatori prin servicii, nu raman neschimbabili.Mai ales cei din garda straveche a manechinilor de serviciu!
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:30)

    ak33 [utilizator]

    Mafia lucrează
  • +8 (8 voturi)    
    lingai l-au dorit cu ardoare pe lista de la Senat (Miercuri, 21 octombrie 2020, 15:56)

    UnOarecare [utilizator]

    Votati altceva daca nu mai vreti baroni USL care distrug Romania de 30 de ani!
  • +9 (9 voturi)    
    Auzi la el:n-a vrut sa candideze! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 16:03)

    Rebecka [utilizator]

    Si chiar vrei sa te credem,ratane?Te-ai infipt in fata,doar-doar iti va iesi pasenta si de data asta,ca,peste vreo doi-trei ani sa ne declari senin ca,,TATAL meu sunt (tot)eu!!Cautandu-ti TATAL, voiai cu orice chip sa devii,,bucurestean´´,lasand-o pe mama domniei tale in Vrancea sa faca econonii din pensioara dumneaei sa-ti mai cumpere cadou vreo doua-trei masini..............
  • +9 (9 voturi)    
    Sigur, nici imunitatea nu vă place (Miercuri, 21 octombrie 2020, 16:09)

    mr_mojo [utilizator]

    Ia bagă un pic cu subsemnatu’ că ai avea pentru ce, slavă Domnului.