​Articol actualizat

DOCUMENT Lista completă a candidatilor PNL pentru alegerile parlamentare. Pe locuri eligibile, nouă traseiști și patru foști miniștri promovați de Dragnea și Voiculescu

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2020, 16:36 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
PNL a depus marți la BEC lista completă cu candidaturile la alegerile parlamentare din 6 decembrie. O parte dintre locurile eligibile sunt ocupate de miniștrii Guvernului Orban și de actualii senatori și deputați. Alături de aceștia au primit locuri sigure parlamentari și foști miniștri promovați de Liviu Dragnea, Călin Popescu Tăriceanu și Dan Voiculescu. PNL i-a răsplătit cu locuri eligibile pentru că au votat și au susținut Guvernul Orban în Parlament. În schimb parlamentari ca Adriana Săftoiu și Ovidiu Raețchi nu au mai prins locuri eligibile.

Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat la depunerea listelor că alegerile parlamentare din 6 decembrie sunt decisive pentru România şi i-a îndemnat pe alegători să opteze pentru PNL.

"Românii, din mai 2019, au arătat clar că nu mai vor PSD, că s-au săturat de un partid care calcă în picioare drepturile şi libertăţile oamenilor, de un partid care a vrut să confişte România şi care nu a făcut altceva decât să slujească interesele clientelei politice şi să-şi apere penalii. Toate bătăliile câştigate, atât bătălia pentru PE, bătălia prezidenţială, de la locale trebuie încununate de victoria decisivă. PSD nu a murit, PSD nu este încă înfrânt, PSD se zvârcoleşte şi încearcă prin toate mijloacele posibile să ţină România ocupată. Alegerile din 6 decembrie sunt alegeri decisive pentru România. În 6 decembrie, românii trebuie să vină la vot cu încredere şi să voteze PNL, care este singura forţă politică care are capacitatea de a învinge PSD şi are capacitatea de a guverna România şi de a îndrepta România în direcţia concretă", a declarat Orban la sediul Biroului Electoral Central (BEC).


PNL mizează, în urma rezultatului alegerilor locale că ar putea obține la alegerile parlamentare din 6 decembrie între 100-120 de mandate de deputați și 50 de mandate de senatori.

Astfel, conducerea PNL a decis să-i pună pe locuri eligibile și pe foști parlamentari PSD, ALDE și PRO România și foști miniștri ca recompensă că au votat schimbarea Guvernului PSD și învestirea Guvernului Orban.
  • Daniel Constantin - promovat de Dan Voiculescu în funcția de președinte al Partidului Conservator, ministru în guvernele Ponta, Grindeanu și Tudose.
  • UPDATE Viorel Ilie a fost retras de pe lista candidaților PNL la alegerile parlamentare pentru că nu respecta criteriile de integritate. Victor Ilie a fost ministru pentru Relația cu Parlamentul în Guvernele PSD Grindeanu, Tudose și Dăncilă, ales deputat pe lista ALDE și salvat de Parlament de ancheta DNA. Senatul a votat împotriva începerii urmăririi penale a lui Viorel Ilie, acuzat în 2017 de DNA de trucarea unui concurs de angajare în minister.
  • Sorin Cîmpeanu - fost ministru în Guvernul Ponta, fost parlamentar PRO România
  • Toma Petcu - fost ministru al Energiei în Guvernele Grindeanu și Tudose, susținut de Daniel Chițoiu și deputat ales pe lista ALDE .
Cei nouă parlamentari traseișticare prind noi mandate:
  • Mihăiță Găină ales deputat pe lista PSD în trei legislaturi
  • Elena Hărătău aleasă deputată pe lista PSD Bacău
  • Andrei Alexandru ales deputat pe lista PSD Giurgiu
  • Cristina Burciu, aleasă deputat pe lista PSD de Cluj,
  • Liviu Ioan Balint ales deputat pe lista PMP Sălaj
  • Mircea Banias ales deputat pe lista ALDE
  • Florică Calotă ales deputat pe lista ALDE
  • Eugen Gioancă ales senator pe lista PSD Dolj
  • Ioan Chisăliță ales senator pe lista PSD Caraș-Severin
În schimb parlamentari ca Adriana Săftoiu, Ovidiu Raețchi și Tinel Gheorghe nu au mai prins locuri eligibile.

Liderul PNL premierul Ludovic Orban va deschide lista partidului pentru Camera Deputaţilor la Bucureşti iar Florin Cîţu pe cea la Senat. Mai mulţi miniştri printre care Monica Anisie, Nelu Tătaru, Lucian Bode, Violeta Alexandru, precum şi Cristian Băcanu şi Alexandru Moraru vor candidat pentru mandate de parlamentari pe sectoare.

Camera Deputaţilor:
  • Ludovic Orban,
  • Violeta Alexandru,
  • Cristina Trăilă,
  • Antonel Tănase,
  • Sebastian Burduja,
  • Cristian Băcanu,
  • Pavel Popescu,
  • Daniela Nicolescu,
  • Cristina Grigorescu,
  • Bogdan Tiniche,
  • Alexandru Moraru,
  • Violeta Vijulie.
Senat:
  • Florin Cîţu,
  • Sorin Cîmpeanu,
  • Monica Anisie,
  • Matei Dobrovie,
  • Ligia Popescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13495 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:52)

    [anonim]

    • +2 (12 voturi)    
      Nu, de asta votez USRplus, nu mai vreau penali (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui

      incompetenti si corupti in functii publice sau in politica.
    • 0 (6 voturi)    
      dar (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:15)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui

      te-ai bucurat cand a cazut blonda?
      credeai ca a picat guvernul ala pt ca a batut vantul?
      super ipocrizie pe aici...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:13)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar vor fi votati ca nu sunt Ciuma Rosie
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:10)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca te uiti de la distanta da, toate partidele au mizerii ascunse sub pres, si scheleti prin dulapuri. Daca insa esti informat, si functioneaza calculatorul, diferentele mari dintre partide apar lejer. Sau, daca te lasi manipulat, pnl=psd=aceeasi mizerie, lozinca patentata de dragnea.
  • +7 (9 voturi)    
    asta (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:58)

    loveparade [utilizator]

    e pretul motiunii de cenzura si a investirii guvernului
  • +9 (17 voturi)    
    mai copii... (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:01)

    mamenervat [utilizator]

    posibil votanti PNL, voi chiar aveti de gand sa-i votati pe astia? Pai, eu nu mai inteleg nimic....parca trebuia inlaturat PSD-ul (format si din PSD-istii migrati/cumparati la PNL)? Ce politica "de dreapta" vor promova astia? Dar cei ce i-au racolat/cumparat? Voi sunteti naivi, sau....sunteti la fel ca astia?
    • -3 (7 voturi)    
      Nu puiuț! (Marţi, 20 octombrie 2020, 18:15)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

      Îl votăm pe Fane Pălărie & Năsui-Motorola la Bucale sau M-me Murariu la Cluj care se lăuda cu certificarea ISO a tarabei de la care ia leafă :)
  • +1 (11 voturi)    
    Experienta ultimilor 8 ani... (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:11)

    prompt [utilizator]

    ...cu presedinte de la o tabara si guvern+parlament din cealalta(vezi Basescu-Ponta, Johannis-Ponta, Johannis-guverne Dragnea+parlament psd) ma face sa optez pentru o combinatie presedinte-majoritate si guvern pnl si usr. Cred in competenta lui KWJ de a face o Romanie normala cum a promis daca are un guvern si parlament care sa-l urmeze. Ce avem de pierdut?!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si dictatura (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:14)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      e asigurata... te uiti la trecut, dar prezentul nu iti spune nimic?!
  • +4 (8 voturi)    
    USR. (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:24)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    .
  • +3 (7 voturi)    
    Ce ar descoperi Organul (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:43)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La lista de mafioti de Brăila?
    Zestrea genetică trece pe la puscărie!
    Brătianu s-ar răsuci in mormânt!
    Eu zic ca banii n-au miros!
  • -1 (13 voturi)    
    eu nu merg la vot (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:07)

    Gabr [utilizator]

    partidul comunit liberal plin de traseisti .
  • +2 (12 voturi)    
    Dragnea... (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:12)

    Mihail. [utilizator]

    ...merita o reducere de pedeapsa, pentru ca a pregatit vajnici pnl-isti. Corect?
  • +5 (13 voturi)    
    la Bucuresti s-a revarsat fosa septica! (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Lista de la Capitala pute rau.

    - Sorin Campeanu? traseistul acela din PSD-ProRomania, acum la PNL? Membru fondator la (ca)Academia ASSN, impreuna cu alti securisti, gen Remus Pricopie, Alexandru Cumpanasu, samd...

    - Sebastian Burduja e fiul bancherului Burduja, de la Bancorex, tinut la studii in US pe banii babacului care a falimentat (cu alti securisti , bineinteles) Bancorexul si astfel a ramas statul roman cu o gaura de miliarde de dolari/euro, platita de noi toti, prin "gratia" lui Mugurel- (ca doar nu era sa plateasca Burduja & comp?), prin taxa de "solidaritate" cu Bancorex, bagata in pretul combustibilului, dupa 2002. Cum, nu stiati ca voi ati platiti 20 ani aproape gaura de la Bancorex? No, si acum, vin odraselele securistilor care ne-au devalizat si furat tara sa ne conduca...ca pana la urma asta e si Sebastian Burduja...studii cu taxe de sute de mii de dolari, trai imbelsugat, pe banii babacului (adica ai nostri) in niste ani in care toti am facut foamea, unii la propriu, pentru cat au furat si devalizat parintii lui- ok, o fi competent, nu zic ba, dar dpdv moral si etic nu vad pe cine poate sa reprezinte?!...l-a "recuperat" PNL si acum e si Secretar de stat la finante, deci cum ziceam, acum ne conduc copii comunistilor, securistilor si hotilor din anii 90 si 2000....

    - de analfabeta "profa de limba romana" (ha ha ha!) Monica Anisie, nimic de zis...vedem in ce hal stalceste pe langa limba romana si invatamantul...

    Mi se pare incredibil si scarbos ca madam Violeta Alexandru, oengista de profesie, care se "tine" cu nasul pe sus ca fiind muncitoare, onesta, apropiata de oameni sa tolereze asemenea exemplare in vecinatate, ba mai mult, in organizatia pe care o conduce- PNL Bucuresti...asta arata in ce fel de compromis te poate aduce politica, devreme ce ajungi uneori sa coordonezi o menajerie langa care (teoretic) nu ai avea de ce sa te asezi...

    .PNL=PRoRomania=PSD=....

    Q.E.D.
  • +2 (2 voturi)    
    Eroare (Marţi, 20 octombrie 2020, 19:59)

    akros [utilizator]

    Ati facut o eroare legat de Ion Chisalita... e vorba de candidatul PNL la primaria Moldova Noua si nu de Ioan-Narcis Chisalita, senatorul PSD, candidat la primaria Resita! E doar coincidenta de nume... In Caras Severin este in schimb un alt nume mai rasunator de traseist: Ion Mocioalca, proaspat revenit in PSD din Pro Romania...
  • +4 (8 voturi)    
    Exista un singur interes (Marţi, 20 octombrie 2020, 20:59)

    consumator2 [utilizator]

    Acela de a avea toata puterea. Dar nu pentru a face ceva in folosul romanilor! Aștia l-ar baga si pe Dragnea pe lista, doar sa adune voturi...
  • +3 (3 voturi)    
    In Timiș... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 8:22)

    rsumy_ [utilizator]

    ... "descalificata" Alina Gorghiu e cap de lista pt. Senat.

    L.Orban despre Legea Gorghiu, aprilie 2020:

    "Întrebat dacă senatorul Alina Gorghiu ar putea fi sancţionat, preşedintele liberalilor a răspuns: "S-a autodescalificat, nici nu mai are nevoie de vreo sancţiune. Beneficiază din plin de sancţiunea cetăţenilor"."
  • -1 (1 vot)    
    O veste buna. ! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:34)

    relu59 [utilizator]

    Nu trebuie sa va demoralizați. !
    Câștigarea alegerilor parlamentare din 6 dec.2020 - NU ESTE- in pericol.
    Conform unor surse credibile din ierarhia conducerii PNL – impactul negativ prin introducerea traseiștilor pe liste – măsurat in urma unui sondaj de opinie a fost de doar 0.45%.
    DECI ...... știu EI de ce !