Cum explică CURS-Avangarde diferențele dintre exit-poll și rezultatele finale ale alegerilor

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 21:05 Actualitate | Politic


PG
Foto: CURS
​Cu Nicușor Dan câștigător în exit-poll-ul din duminica alegerilor cu 47,8%, CURS-Avangarde admite că abaterea în cazul candidatului dreptei este semnificativă, precizând însă aceasta nu are un procent peste marja de eroare.

„Toate marjele de eroare stabilite sunt asumate la un nivel de încredere de ±95%, ceea ce înseamnă că în cinci cazuri dintr-o sută sunt acceptate erori de eșantionare. Menționăm că abaterile se calculează la nivel de procent, respectiv la scorul obținut de fiecare candidat, persoană sau partid și nu la distanța dintre procente, cum greșit se mai invocă în mass-media, deși la ecarturi marja de eroare se calculează altfel. O astfel de abordare face ca în loc să se vorbească, de exemplu, de o abatere de ±2-3% să se invoce predicții exagerate cu diferențe chiar și de 10 procente, deși abaterile care contează sunt cele situate în afara marjei de eroare pentru fiecare candidat, sau în afara marjei de eroare calculată la nivel de ecart sau distanță, procedeu utilizat uneori în SUA unde contează doar doi candidați, pe când în România locul doi ne apare într-o ierarhie cu mai mulți candidați”, se arată într-un punct de vedere al CURS-Avangarde.

Astfel, sondajul realizat la ieșirea de la urne a avut o marjă de eroare asumată de 2,6%, iar în cazul lui Nicușor Dan o abatere de 2,4%. Scăzând astfel, din cele 47,8% cele cinci procente se ajunge la rezultatul care a fost, în final, consemnat de BEC, respectiv 42,8%.

„S-a estimat corect câștigătorul funcției de Primar General, de Primar al municipiului Craiova și de Primar al municipiului Constanța. Primarul General a fost estimat cu o abatere semnificativă, dar primarii municipiilor Constanța și Craiova au fost estimați cu mai mare precizie, practic, chiar cu scorul luat la numărătoare. Invocarea distanței dintre candidați nu are relevanță dacă nu se iau în considerare rezultatele BEC și marja de eroare stabilită. De fapt, practic, distanța dintre locul 1 și 2 se reduce la 2,4%, dacă se scad cele 5 procente de la locul 1, conform datelor BEC și 2,6 procente ale marjei de eroare”, arată sursa citată.




O abatere semnificativă, peste marja de eroare, a apărut și la sectotul 1, unde exit-poll-ul o credita pe Clotilde Armand cu 48%. În acest caz, abaterea a fost de 4,5%.

CURS-Avangarde precizează că acest lucru a fost cauzat de procentul mare al refuzurilor de a răspunde la chestionare, de peste 25% din totalul respondenților, dar și unei „spirale a tăcerii”.

„Nu excludem nici funcționarea unei anumite spirale a tăcerii care să defavorizeze candidații PSD știut fiind că acest partid a fost atacat mai accentuat în mass-media, astfel încât unii dintre alegătorii săi să nu arate cu cine au votat, mai ales în sectorul 1, cu electorat mai intelectualizat (50% cu studii superioare) și mai îmbătrânit. Așa se explică, cel puțin parțial, subestimarea șansei de primar pentru candidatul PSD la primăria sectorului 1 și supraestimarea candidaților USR-Plus, tinerii răspunzând cu solicitudine operatorilor de interviu”, susține sursa citată.





Concluzia celor două institute este că rezultatele exit-poll confirmă „datele BEC mai ales în cazul indicatorilor sau criteriilor de performanță referitoare la identificarea candidatului câștigător, stabilirea ordinii sau ierarhiei și integrarea, în majoritatea cazurilor, în marjele maxime de eroare stabilite”.

Citește aici explicațiile complete ale CURS-Avangarde






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17783 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    Lol (Luni, 5 octombrie 2020, 21:32)

    mitg [utilizator]

    Aia care ies de la urne au si eu o rusine in a admine ca voteaza cu livache & co.
    • -7 (21 voturi)    
      da da da (Marţi, 6 octombrie 2020, 1:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu-ti pute un pic "logica"? Daca era asa, "eroarea" se muta la firea in rezultatul final.
      • +1 (3 voturi)    
        exact ! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:14)

        andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Eroarea trebuia sa fie la Firea, iar la ceilalti ar fi fost afectati doar de redistribuirea erorii intre ei...
        Cred ca de acum in colo putem folosit exit-poll-urile serioase pentru a calcula furtisagul.
      • 0 (2 voturi)    
        da! (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:13)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        asa este,la firea sondajul a iesit pefect(chiar cu 1% in plus),deci ,nici o adiere de realitate in comentariul "lol"....
  • -12 (26 voturi)    
    Avem ori n-avem currupție la alegeri?! (Luni, 5 octombrie 2020, 22:03)

    Totorina [utilizator]

    Ce mama lui proces verbal electoral s-a ales de Moșii ăia cu sacii în spate in depozitul de voturi??!!
    A iesit Tilda preamăriță au ba? !
    • -1 (1 vot)    
      explicatii docte se gasesc pentru orice (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:56)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

      si oricand se gasesc adepti care sa adere la o teorie, indiferent cat de idioata este, important e sa aiba o aura stiintifica.
    • 0 (2 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:07)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

      Cum, nu ai recunoscut ''pixelul albastru''?
      Doar pnl si usr isi trag seva de la tatucul Petrov! ;)
  • +9 (19 voturi)    
    PRAF (Luni, 5 octombrie 2020, 22:17)

    rsbl [utilizator]

    Hai ca ati facut-o praf.
    Bagati explicatii alambicate de statisitica si probabilitati ca sa va scuzati rezultatele aiurite.
    Or mai fi fost si rezultatele viciate cu cateva procente, dar tot pe langa a fost exit-pollul.
    Dupa voi puteati sa dati si scorul de 43% Firea si 38% Nicusor si sa fie corect.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatii (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:16)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Aveau explicatii pregatite si pentru victoria lui Tudorache..
  • +2 (10 voturi)    
    De ce mai exista Pieleanu? (Luni, 5 octombrie 2020, 22:43)

    emil bobu [utilizator]

    E cam nepriceput.
    • +3 (3 voturi)    
      nepriceput (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Tov. Piele... nu e nepriceput, dimpotriva este expertul nr. unu al PSD in minciuni...
  • +1 (15 voturi)    
    Minciuni (Luni, 5 octombrie 2020, 22:55)

    Sthelian [utilizator]

    1. Toate asa zisele institute de sondare din Romania sunt niste biete SRL ca si buticul de la piciorul blocului. Exista o exceptie IRSOP care e SA, dar el apartine peste 50% unei persoane.
    2.Un exit-poll nu e sondaj. Deci eroarea la exit-poll trebuie sa fie mult mai mica. In mod normal sub 1%.
    3. Eroarea fata de rezultatul votului e de peste 10% in cazul lui Nicusor Dan pentru ora 19 si 11,86% fata de ora 21. Adica uriasa.
    4. Ceea ce denota greseli majore in realizarea lor. Dar asta nu e de ieri de azi.
    5. Daca te uiti la cifre exit-poll e corect pentru Gabriela Firea (eroarea fata de rezultat de 0.5%) si cu erori mai mari sau mai mici pentru ceilalti. Realizatorii lui vrind sa spuna ca participantii la Exit-poll au mintit numai in cazul voturilor acordate celorlalti participanti la scrutin, dar cei ce au votat cu Firea au spus adevarul. Pentru Traian Basescu eroarea este de 14,5%.

    Din materialul publicat au avut raspunsul a 13000 de participanti la vot pentru Bucuresti. Si le da o asemenea enormitate.
    Da domnule, cine voteaza PSD spune adevarul restul sunt niste mincinosi notorii.
    • +10 (14 voturi)    
      . (Marţi, 6 octombrie 2020, 2:00)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      faptul ca in cazul unui candidat a fost estimat corect si in cazul altuia s-a gresit semnificativ denota si altceva: furt din voturile acelui candidat. ceva ce realizatorul exit pollului nu poate recunoaste public si pe care il ia de fapt in estimari, dar nu poate anticipa schimbari masive in tacticile de fraudare.

      dar atlfel da, cand ai atat de multi respondenti nu ai voie sa ai o eroare statistica atat de mare. exista metode prin care poti controla faptul ca unor votanti le este rusine sa spuna exact cu cine au votat, iti faci sondaje inainte si stii care sunt tendintele la diverse sub-categorii de votanti si iei si ajustezi statistic ce obtii la exit polluri.
      • +7 (9 voturi)    
        De acord. (Marţi, 6 octombrie 2020, 6:32)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Ce inseamna asta?
        Inseamna ca, da, votul a fost fraudat.
        Dar in favoarea lui Firea...
    • +1 (1 vot)    
      minciuni (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:49)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Atunci cand sondajul e facut de tov. Piele... din start trebuie considerat mincinos si manjit cu kko rosu. A demonstrat asta de nenumarate ori...
  • -4 (8 voturi)    
    Serviciile, mass media, institutiile de sondaj (Marţi, 6 octombrie 2020, 8:41)

    galeo [utilizator]

    Au avut grija sa iasa cine trebuie, astfel incat sa le slujeasca interesele lor, nu ale oamenilor de rand.
  • +4 (4 voturi)    
    Haha (Marţi, 6 octombrie 2020, 8:54)

    nimenni [utilizator]

    Le-a fost rusine la exit-poll sa spuna ca au votat cu Firea/Ala de la sect1
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 9:27)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    minciuni (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:43)

    Ilidia [utilizator]

    Cel putin o minciunica...aritmetica. Uitati-va la comentariul legat rezultatul lui de N. Dan. si comparati cele doua "Preziceri"...Intotdeauna sondajele acestui Avangard sunt trase de par spre... rosu de PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    cu siguranta (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:21)

    codrean [utilizator]

    unde nu se potriveste s-a furat ! Cu certitudine ! Cum se fura alegerile din Romania de 75 de ani !
    Fura urmasii comunistilor dar fura si liberalii pe unde pot ! Unde numara ei, vorba lui Stalin ...
    Salvarea este votul electronic, generalizat in lumea civilizata. Noi cand intram in Lumea asta ?
  • +3 (3 voturi)    
    explicatie (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:10)

    gpavel [utilizator]

    indiferent de explicatie,"greseala"tintita pe primaria generala si a sectorului I,cele mai bogate,cele care"merita"e foarte dubioasa!poate fi considerata o incercare de a declansa o frauda electorala si de a o ascunde pana la urma!