Ciolacu a preluat PSD Vrancea după ce a impus eliminarea lui Oprișan de la șefia organizației/ Bădălau a demisionat din PSD - UPDATE

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 14:42 Actualitate | Politic


Conducerea PSD
Foto: PSD
Conducerea PSD a tras pe linie moartă trei lideri grei din PSD. Marian Oprișan și Viorica Dăncilă au fost înlocuiți din funcțiile de președinți de organizații iar Niculae Bădălău a demisionat de la PSD Giurgiu. Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că Marcel Ciolacu i-a cerut demisia lui Oprișan pentru rezultatele slabe înregistrate la alegerile locale. Acesta ar fi refuzat iar conducerea Consiliul Național l-a demis prin vot pe acesta. Între Ciolacu și Oprișan există un conflict mai vechi cei doi s-au amenințat și cu bătăia în ședintele de partid.

Astfel, Doina Feodorovici va prelua șefia organizației de femei a PSD, organizația din Giurgiu va fi preluată de Marian Mina, la Vrancea a preluat interimar conducerea Marcel Ciolacu, iar Cristian Gentea va prelua șefia Ligii Aleșilor Locali din PSD, în locul lui Făgădău. Și PSD Călărași își schimbă conducerea, la șefia organizației venind Vasile Iliuță.

UPDATE "A fost o primă analiză după alegerile locale. Am decis anumite schimbări în structura partidului. Începând de astăzi, preşedintele interimar al OFSD este doamna Doina Fedorovici, prima femeie preşedinte de Consiliu judeţean şi din interiorul PSD. (...) La Organizaţia Giurgiu, domnul Bădălău s-a retras şi a fost preluată interimar de domnul Mina. La Organizaţia Vrancea am preluat eu interimar conducerea", a declarat Ciolacu, la finalul şedinţei conducerii PSD.

Ciolacu a declarat că ar putea apărea și alte schimbări, în urma analizelor, iar în ceea ce îl privește pe Oprișan ”a fost un vot în consiliul politic național”.

Despre Feodorovici, care a a înlocuit-o pe Dăncilă la Organizația de femei, a spus că ”a făcut performanță la Botoșani, e un exemplu în PSD, este prima femeie președinte de CJ”.

Știre inițială

Potrivit surselor citate, Oprișan a refuzat să demisioneze. Acesta ar fi invocat faptul că rezultatul obținut de organizația Vrancea este același ca la alegerile din 2016.

Ciolacu nu ar fi acceptat explicația lui Oprișan și a propus la vot înlăturarea acestuia din funcție. Ciolacu va asigura interimatul la PSD Vrancea.

Tot prin vot s-a decis înlocuirea Vioricăi Dăncilă de la șefia organizației de femei a PSD. Interimatul va fi asigurat de Doina Feodorovici.

Totodată, Niculae Bădălau a demisionat de la șefia PSD Giurgiu și se retrage din partid. Acesta a fost numit vicepreședinte la Autoritate de Audit din cadrul Curții de Conturi.

Șefia PSD Giurgiu va fi preluată de finul lui Bădălău, Marian Mina.

Social-democrații au analizat în ședința Consiliului Național rezultatul alegerilor locale. Marcel Ciolacu intenționa să-l tragă pe line moartă pe Marian Oprișan care dorește să candideze la alegerile parlamentare pentru un post de senator.

Potrivit surselor citate, Ciolacu l-ar susține la șefia PSD Vrancea pe Cristian Misăilă care a câștigat pentru a doua oară primăria Focșani. În ceea ce privește dorința lui Oprișan de a candida pentru un post de parlamentar are șanse mici de a se concretiza pentru că Ciolacu intenționează să introducă reguli și criterii pentru lista PSD la alegerile parlamentare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35755 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    Nu se poate (Luni, 5 octombrie 2020, 14:59)

    Martinezu [utilizator]

    Veorica cea cu sabia de samurai? Cea cu katana pregatita sa lupte cu statul paralel?
    Viitoarea presedinta a Romaniai si cine stie a Europei?
    Macar i-ati dat ceva de facut si ei? Un ciorap o fasole ceva?
    • +14 (18 voturi)    
      au trimis-o (Luni, 5 octombrie 2020, 16:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      la Pitești să se dea rostogolul peste cap.
      Nu are voie să revină la Kiseleff nr. 10 până nu se rostogolește mai bine decât fetița care i-a arătat pe asfalt acest exercițiu ”intelectual”, în urmă cu vreo 2 ani.
    • -3 (29 voturi)    
      Nu. E vorba de cea care l-a bătut pe Barna :) (Luni, 5 octombrie 2020, 16:20)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Haita de șobolani din PSD a avut mereu un puternic instinct de supraviețuire. Șobolanii bătrâni sau bolanvi sunt expuși riscurilor și de regulă lichidați. PSD a procedat la fel. Toți șefii săi ce au ratat s-au n-au dat performanță în alegeri au fost lichidați rapid și fără prea multe discuții. Vezi, Năstase, Geoană, Ponta, Dăncilă.

      În partea ailaltă a spectrului politic ratații profesioniști precum Barna și Cioloș sunt ținuți pe palme după ce au dus USR + de la 22% în primăvara 2019 la europarlamentare la 9% la locale în toamna 2020 la locale. Iar în tot acest timp au fost în opoziție...
  • +27 (31 voturi)    
    haha (Luni, 5 octombrie 2020, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    evident ca e doar o metoda de inderaprtare a liderilor incomozi...
    dancila e proasta de bubuie... dar nici ciolacu nu e mai prejos...
    numai ca , la fel ca si dracnea, vor s indeparteze orice potentiale perilole

    acum oi sa auziti slugile psd (postaci ma refer) cum o sa laude aceste demisii pt ca aia erau incompetenti. aceeasi postaci care acu o luna ii laudau :P
    • +6 (6 voturi)    
      Un "laudatio" imbecil... (Marţi, 6 octombrie 2020, 3:10)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ciolacu a dovedit inca o data cat de limitat e in gandire.

      O pune sefa la femeile PSD-iste pe Fedorovici, pe motiv ca e "e un exemplu în PSD, este prima femeie președinte de CJ”.

      Pai pe principiul asta, ce zici de Dancila bai prostovane, ca e totusi prima femeie din istoria Romaniei care a ajuns sefa PSD si ulterior premier!??
      O lauzi pe aia cu o medalie de bronz, ca sa o dai jos pe cea cu doua medalii de aur?
      Ce taranoi tmpit :)

      Bine , pe Veo o puteai inlocui cu oricine ca tot ar fi fost un progres, dar Ciolacu s-a facut inca o data de ras.
      • +2 (2 voturi)    
        Ciolanu`??!!.. (Marţi, 6 octombrie 2020, 9:43)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ...e mai jos ca Veorica.
        Ma intreb cum de nu il tavalesc reporterii astia destepti ca e clar ca omu nu le are decit cu lozincile si politica aia " hotu` striga hotii", arunca invective cu nemiluita fara a produce vreun efect.
        Nu mai tine , gata ,iesiti pe usa din dos cu camarila cu tot.
  • +23 (31 voturi)    
    psd (Luni, 5 octombrie 2020, 15:01)

    Rarara [utilizator]

    MIC, MIc, Mic, mic... 0 (zero). Se aude peste tot in psd cum se trage apa.
  • +29 (33 voturi)    
    Nuuuu.... (Luni, 5 octombrie 2020, 15:01)

    ElDiablo [utilizator]

    . nu si pe doamna Dancila. Noi de cine mai radem?
    • +10 (12 voturi)    
      păi de (Luni, 5 octombrie 2020, 16:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      firea kitschioasa, că ea a avut rezultate excelente la locale și nu are motive ciolanu s-o retragă la vreun depou STB. Și cred că-i e și frică, că dacă intră în gura vrâncioaiei, nici Dunărea nu-l mai spală.
      • +8 (10 voturi)    
        Credeti ca dl Ciolacu (Luni, 5 octombrie 2020, 17:53)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        are curajul si risca sa intre in gura cobrei??????L-ar balacari mahalagioaica de nu l-ar spala nici apa Amazonului!Pentru noi,cei de pe margine,ar fi un spectacol de pomina,dar bietul domn Ciolacu ar iesi scarmanat rau din ghearele turbatei!Pai daca nici Pandele nu o poate struni,atunci va dati seama de ce e in stare.......Zau,eu nu m-as simti in siguranta stiind-o la un pas in urma mea........Biata s-a zarghit de-a binelea iar un control psihiatric s-ar impune de urgenta.
    • +4 (6 voturi)    
      D-na Dancila,` (Luni, 5 octombrie 2020, 18:14)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ,,Sic transit gloria mundi``vine tot de la romani(nu romani de-ai nostri,doamna,ci romani din Roma antica!)iar spre intelegerea dv,in traducere inseamna,,Astfel(asa) trece gloria(faima)lumii``V-ati cocotat pe un cal prea mare pentru pentru dv,fluturand fudula steagul zdrentuit al psd.....Calul in cele din urma v-a trantit in mocirla istoriei.Lasati,va si de invatamant,mergeti acasa,faceti ceva ce nu cere niciun efort intelectual........
    • -1 (5 voturi)    
      Hmmm (Luni, 5 octombrie 2020, 22:28)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Poti rade de anisie, zisa si doamna Pepsiglas!! :)))
      • +2 (8 voturi)    
        Sau... (Luni, 5 octombrie 2020, 23:03)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        ... nu. Cate femei care se pricep la materiale de constructii, instalatii, tehnica sau tehnologie cunosti? Orice s-ar spune femeile nu au o afinitate cu aceste domenii. Asa ca sa spui pepsiglas in loc de plexiglas e oarecum scuzabil. In schimb sa fi PM de mucava, marioneta unui tip cu mustata (care din fericire, de ceva timp, nu se mai afla printre noi) si sa urechezi institutiile UE, sau sa anunti mutarea ambasadei Romaniei la Ierusalim (provocand daune grave de imagine tarii) cand tu nu ai habar (profesor fiind, chiar si la Videle) cum se calculeaza raza cercului...Asta nu mai e deloc scuzabil. Asa ca, nu mai face comparatii fortate, doar ca sa denigrezi gratuit.
        • -2 (2 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:23)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

          Cate femei stiu sa vorbeasca?
          Multe, dar sigur nu Turcan! :)))
  • +18 (26 voturi)    
    volgutza este ostoita (Luni, 5 octombrie 2020, 15:22)

    ..13 [utilizator]

    de schimbarea lui dancila...

    cu ce a gresit proasta satului VVD??? nici macar nu stie pe ce lume este...
    • +3 (5 voturi)    
      ,,Fericiti cei saraci cu duhul`` (Luni, 5 octombrie 2020, 18:24)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Credula ca o oaie,s-a lasat imbrobodita de derbedeul mustacios.......Dar viata nu iarta si pune pe fiecate la locul cuvenit:Dragnea la Rahova iar d-na Dancila in sanul familiei.Macar de i-ar da Dumnezeu gandul cel bun sa se lase de catedra........
  • +5 (13 voturi)    
    la Betano si SuperBet tocmai s au modificat (Luni, 5 octombrie 2020, 15:32)

    un domn [utilizator]

    pariurile privind Prezenta P$D in Parlamentul Romaniei : de la 9 % la 4,8 %
    • +2 (6 voturi)    
      Ar fi bine (Luni, 5 octombrie 2020, 18:08)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar subestimezi prostia electoratului majoritar :(
      • +4 (6 voturi)    
        Ciolacuu ( guru al lor ) (Luni, 5 octombrie 2020, 19:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        iI vrea in Strada, ii vrea imbratzishati cu Sf Covid
  • +4 (18 voturi)    
    Ma bucur mult... (Luni, 5 octombrie 2020, 15:45)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca in cazul lui Oprisan, decizia ma lasa rece si in general pot observa ca e doar o reglare de conturi in stil mafiot in partid dupa alegeri, in cazul doamnei Dancila ma bucura mult decizia.

    Doamna Dancila, total nepotrivita pentru o candidatura la Presedintia Romaniei, a preferat sa nu il sprijine pe Tariceanu sau chiar pe Mircea Diaconu pentru o candidatura proprie, in pofida tuturor studiilor sociologice care o aratau pe dumneaei personal dar si pe orice candidat al PSD (ca unic sustinator) ca pierzatori in alegerile prezidentiale.

    Ce a primit in schimb? O infrangere usturatoare in turul 2 al prezidentialelor, PSD scos de la guvernare, dansa a pierdut pozitia de prim-ministru si acum si pe cea de sef de filiala de organzatie mafiota ... pardon, partid.

    Proverbul ala ... da-i Vioricai mintea cea de pe urma! Nu pot sa o banuiesc de aroganta si dorinta de marire rapida dar o banuiesc ca a plecat urechea si a ascultat sfaturile unor "bine intentionati" care sfatuiesc PSD-ul de la Mircea Geoana incoace sa aiba candidat propriu sustinut doar de ei. Si Ponta le-a cazut in plasa si apoi si doamna Dancila. Asta e ...
  • +1 (7 voturi)    
    am inteles (Luni, 5 octombrie 2020, 16:36)

    mos ion roata [utilizator]

    ca hemoglobina a fost indepartata de la conducere. Au ramas in schimb elemnte de valoare ca " vacuta vasilache" si " je suis panarama".Cu activu nostru-n frunte vom avea victorii multe!
  • +5 (9 voturi)    
    @HN - reformulați titlul (Luni, 5 octombrie 2020, 16:48)

    hdd [utilizator]

    "Ciolacu a preluat PSD Vrancea, în locul lui Oprișan, după ce a fost demis de conducerea PSD"
    se înțelege că Ciolacu a fost demis de conducerea PSD.

    "Ciolacu a preluat PSD Vrancea, în locul lui Oprișan, după ce Oprișan a fost demis de conducerea PSD"
    este corect
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e gresit titlul (Luni, 5 octombrie 2020, 17:15)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      e premonitoriu si doar pe jumatate adevarat... in sensul ca vietatea aia va fi doar demisa, nu va prelua nici o filiala... a nenorocit un partid si mai are putin si e complice si la nenorocirea tarii cu blaturile lui...
      • +1 (5 voturi)    
        A Nenorocit Zeci De Mii Vranceni (Luni, 5 octombrie 2020, 19:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        A Manipulat Sute De Mercenari in Slujba Lui ( pe bani publici )
        • +2 (6 voturi)    
          Asa-i!Aveti dreptate! (Luni, 5 octombrie 2020, 20:02)

          Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Mai rau e ca ramane cu averea colosala pe care a strans-o ,,maica-sa``......Atingandu-si scopul nu-i mai pasa de nimeni si nimic:averea nu i se poate confisca ,psd-ul,prin care,,mama``lui s-a imbogatit,il da dracului ,iar de vranceni il doare-n cot........De acun incolo:Trai neneaca pe banii,,mamii``!
        • 0 (2 voturi)    
          Nu stiu (Luni, 5 octombrie 2020, 21:02)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ce ati inteles voi astia doi, dar eu ma referea la Ciolacu... Mai cititi odata
          • +3 (3 voturi)    
            Nu Sunt Diferente (Luni, 5 octombrie 2020, 22:38)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            Intre Cele Doua Secretii Ciuma Roshie
  • +2 (6 voturi)    
    Mama mia (Luni, 5 octombrie 2020, 17:23)

    Costi888 [utilizator]

    Ce paranghelii la Giurgiu. Badalau demisioneaza ca sa fac loc finutului, ca deh, are toata viata inainte si tre stranga banuti. El se pensioneaza ca vicepresedinte la audit, curtea conturi... incredibil
  • +2 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 5 octombrie 2020, 17:29)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    da' tanti aia, ex-primareasa craiovei, e tot pe treptele afirmarii...??? mai jos, mai sus ...??? de dumneaei nu are neica ciolacu nimic de comentat ...???
  • +4 (6 voturi)    
    Un fel de rotatie a cadrelor (Luni, 5 octombrie 2020, 17:53)

    Amariei [utilizator]

    Ocazia perfecta pentru Ciolacu de a se debarasa de oameni care i ar fi putut periclita pozitia. Viorica si Oprisan trebuie sa mearga putin la munca de jos ca li se suise nasul prea sus. Urmatoarea pe lista este duuamnna Firea si vedem ca e foarte priceputa in a si da cu stangul in dreptul fara nici un ajutor de la partid.Cotoharlelor, dans!
    • +3 (7 voturi)    
      Turbata de Voluntari (Luni, 5 octombrie 2020, 20:07)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      e pusa prima pe lista psd pentru senat!Asa a spus Ciolacu la ora 19 la stirile Protv.
      • +6 (6 voturi)    
        Ciolacu e acum pres la picioarele ei. (Marţi, 6 octombrie 2020, 3:35)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Oricat ar vrea Ciolacu (si nu numai el) sa scape de Vrancioaia, nu-si permite nimeni sa o calce prea tare pe monturi.
        La urma urmei, ea a castigat o data primaria Bucuresti, iar a 2-a oara a luat mult peste media nationala a PSD.
        Asta in timp ce ciolacii, stanestii, badalaii nu au castigat niciodata ceva in fata electoratului.
        Ei au fost doar numiti in functii dar niciodata alesi de un electorat.
        Daca-si pune in cap sa ajunga sefa PSD, Firea are toate sansele!
        Dupa ce scapa Daddy din puscarie si va incepe sa traga din nou de sfori, multe se vor schimba in PSD.
        • +2 (2 voturi)    
          Matematic vorbind... (Marţi, 6 octombrie 2020, 5:27)

          Amariei [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Asa este, Ciolacu are nevoie de voturile ei acum. Si o vrea in conducerea partidului. Firea stie ca de aici ori merge in sus, ori o ia pe urma Voricai. Insa sunt foarte mari sanse ca ea sa aiba multe schelete in dulap la primarie.Si asa Ciolacu va avea pe cine sa arate cu degetul in caz de esec la parlamentare.
  • +6 (10 voturi)    
    Îl rugăm fierbinte pe Ciolacul din Simileasca (Luni, 5 octombrie 2020, 18:24)

    Rescator [utilizator]

    Buzăului să preia urgent și conducerea filialelor
    PSD/PCR de la Jilava și Rahova.
    • +5 (9 voturi)    
      Subscriu din toata inima! (Luni, 5 octombrie 2020, 20:08)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Doamne-ajuta!
  • +8 (8 voturi)    
    Proverbul ala :) (Luni, 5 octombrie 2020, 22:38)

    pancu_dan [utilizator]

    Cand e foamete in tara si cainii se mananca intre ei.
    Doamne-ajuta la si mai multa foamete in grupul asta infractional zis partid.
  • +8 (8 voturi)    
    Mi-e mila de Pandele.... (Marţi, 6 octombrie 2020, 3:29)

    Cataleya [utilizator]

    Va dati seama ce turbata e si cata fiere varsa Vrancioaia la ora asta?
    Cand isi da seama ca, pe zi ce trece, devine tot mai insignifianta in partid si in viata publica, cred ca toate oalele le sparge in capul lui Pandelica :)

    Lasa fa nu fi suparata ca te pune tata secretara la primaria din Voluntari si stam impreuna toata ziua, ca turturelele!!
    Zbang, (inca o tigaie peste capul lui Pandelica)

    Da, e clar ca Firea va obtine un post de senator sau deputat, dar pt ea asta inseamna o degradare, adica sa fie una oarecare dintre 450, ceea ce pt orgoliul ei e de neconceput

    Stati sa vedeti circ dupa ce va incepe Olguta cu intepaturile la adresa Vrancioaiei :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Astept cu interes (Marţi, 6 octombrie 2020, 8:52)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      confruntarea celor doua mahalagioaice de top al psd!
  • +1 (1 vot)    
    Ciolanule.... (Marţi, 6 octombrie 2020, 9:28)

    prio [utilizator]

    I.....iar ai dat cu mucii in fasole
  • 0 (0 voturi)