Ioana Maria Petrescu, celebră pentru momentul ”MTO”, pleacă din PRO România

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 22:40 Actualitate | Politic


Ministrul Finantelor si premierul la Cotroceni
Foto: Facebook/ Alaturi de presedintele nostru
Ioana Maria Petrescu, vicepreședinte al PRO România și fost ministru de Finanțe, a anunțat pe pagina de Facebook că pleacă din partidul lui Victor Ponta, transmițându-le colegilor că speră să îi convingă pe liderii partidului să ”refuze duplicitatea, oportunismul, trădarea si târguielile de culise”.

”Liderii de partid trebuie să genereze proiecte şi nu să manevreze pârghii obscure, invizibile publicului larg”, a subliniat Petrescu pe pagina sa de Facebook.

Petrescu, care a fost ministru de Finanțe în Cabinetul Ponta, a fost în mijlocul atenției și în legătură cu MTO, în timpul consultărilor din 2014, cu privire la reducerea CAS. Atunci, împreună cu Victor Ponta, a mers la Palatul Cotroceni, la discuții cu președintele Băsescu.

La afirmația președintelui Băsescu potrivit căreia România mai are de acoperit și MTO (Medium Term Objective), Ponta a părut încurcat, după care a răspuns că ”o să lucrăm la toate”.

Ministrul Finanțelor a susținut ca nu a abordat discuția MTO întrucât sunt întrebări la care nu putea răspunde ”în cinci minute, pe picior", la Cotroceni.


Citește și:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21666 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Alta relicva expirata (Joi, 1 octombrie 2020, 22:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta nu e fufa aia care mereu ameninta sau se lauda ca nu ii pasa ce se intampla cu postul ei de MF ca are nu stiu ce oferte prin state cu super salarii, dar ea sta ca MF pentru ca e patriot si iubeste tara, dar imediat dupa ce i s-a dus "perioada de apogeu" a plecat p-afara la cersit din posturile alea faimoase? Asa patrioata cum era?
  • -28 (48 voturi)    
    Harvardița... (Joi, 1 octombrie 2020, 23:14)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ar putea să se înscrie într-un alt partid de stânga, precum USRul.
    • -22 (38 voturi)    
      he he... (Joi, 1 octombrie 2020, 23:48)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      buna observatia!
      • +11 (25 voturi)    
        hehe (Vineri, 2 octombrie 2020, 0:19)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Sau ar putea sa-l calareasca putin pe tataia putin ca si asa l-a lasat nevasta.
      • +12 (26 voturi)    
        Bine ai revenit (Vineri, 2 octombrie 2020, 2:44)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Chiar ma intrebam daca nu ai patit ceva. Cam des "alunecau" oameni in timp ce spalau geamurile sau se "inecau" in ceaiuri si cafele.

        Ma gandeam sa nu te fi ajutat Putin cu ceva ca nu mai scrii la norma. Lipsisei cam mult sau erai in concediu prin Turcia sau Coreea de Nord fara sa ne anunti?
    • +15 (25 voturi)    
      Dacă tot îi place secera și ciocanul (Vineri, 2 octombrie 2020, 1:59)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poate se înscrie în partida aia pro-Putin a lui Pleșoianu, Ilan Lover și Coita, țucălarii lui Dan Voiculescu.
    • +20 (28 voturi)    
      Da (Vineri, 2 octombrie 2020, 2:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      USR e de stanga asa cum ALDE e partid "liberal", UDMR "partid pentru drepturile maghiarilor" si nicidecum pentru instigare la ura si segregare, asa cum PSD e partid "pentru popor" si asa cum sunt eu om de stiinta in fizica cuantica ce si-a construit nava spatiala in apartament si urmeaza sa plec catre Venus in maieu si slip de plaja.

      In rest ai fost amuzant cand ai numit nulitatea asta "harvadita" :)
      • +4 (8 voturi)    
        pai chiar este (Vineri, 2 octombrie 2020, 8:48)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        havardita. ce ne place sa aruncam cu vorbe. nulitate! ok, capacitatea vostra, Nyk Intaiul!
      • -2 (8 voturi)    
        usr chiar este de stânga (extremă !) (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:42)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        iar alde chiar a fost liberal, pe vremea când mai exista, căci nu am mai auzit de ei...
        cu ceilalţi poate ai dreptate...
  • -17 (21 voturi)    
    Si? Unde pleaca? (Vineri, 2 octombrie 2020, 0:10)

    sfarleaza [utilizator]

    La PNL ? :)
    • -13 (21 voturi)    
      Sau poate.... (Vineri, 2 octombrie 2020, 0:41)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      La PMP, la vechea cunostinta..
      • +1 (3 voturi)    
        neah... (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:30)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

        N-are inaintarea lui udrea si nici macar mufa. Deci nu se califica pentru interviu
  • -21 (29 voturi)    
    lasati (Vineri, 2 octombrie 2020, 0:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    mai celebru e cel din partea cealalta, Petrov, idolul de pe vremuri al #hastagienilor de azi
  • +8 (18 voturi)    
    Bravo (Vineri, 2 octombrie 2020, 6:17)

    Lake123 [utilizator]

    Foarte bine a făcut. Bine că totuși s-a trezit. Aici cîțiva comentatori incorecți. Prea bășcălioși. Țara arde și ei se țin de prostii. Cu de-alde ăștia câstigă PSD alegeri.
  • +8 (14 voturi)    
    Domnisoara poate intra in educatie (Vineri, 2 octombrie 2020, 7:28)

    John M. [utilizator]

    universitara, nu alt partid, desi studiile de capitalism american care au consacrat-o nu sunt compatibile cu tipul de economie romaneasca devastata de populism, interese politice si multa incompetenta. Uitati-va cum a fost condus Bucurestiul in ultimii 4 ani!
    • 0 (4 voturi)    
      pai a gasit de lucru (Vineri, 2 octombrie 2020, 11:27)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      in SUA.
      https://www.hks.harvard.edu/centers/mrcbg/about/senior-fellows#petrescu
      si tot la Harvard
      • 0 (2 voturi)    
        Great ! (Vineri, 2 octombrie 2020, 13:06)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        I didn't know that.
        Pe studentii de la Harvard, sectia business, mari corporatii ii iau in vizor de prin anul 3 si le asigura finantare pentru restul studiilor si o pozitie in corporatie pe cand termina. Domnisoara probabil ca a declinat un asemenea aranjament ca sa vina acasa sa-si serveasca tara sub Victor Ponta.
        Boy, was she wrong!
  • +15 (19 voturi)    
    I-a luat ceva timp sa afle toate astea... (Vineri, 2 octombrie 2020, 8:08)

    IarbaVerdeDeAcasa [utilizator]

    I-a luat 6 ani sa-si dea seama cine e Ponta.

    Cam mult pentru un fost minstru de finante, om destept.
  • +4 (12 voturi)    
    Doamna/Domnisoara aceasta (Vineri, 2 octombrie 2020, 9:38)

    Kecske [utilizator]

    e aceeasi cu cea care dorea sa colecteze TVA de la babele evazioniste ce vind usturoi pe la marginea drumului? Halal scoala la Harvard !
    • +2 (6 voturi)    
      asta-i capitalismul (Vineri, 2 octombrie 2020, 11:20)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

      toata lumea plateste taxe. diferenta este ca prin SUA nu poti sa vinzi usturoi la marginea drumului. iti trebuie autorizatie. pe care o platesti. daca nu, iei amenda, pe care o platesti. la noi nu e nevoie sa platesti. se gasesc avocati ca tine.
    • 0 (4 voturi)    
      Asa e in America... (Vineri, 2 octombrie 2020, 11:51)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

      Asta a invatat la scoala. Pentru fiecare dollar pe care-l faci, platesti 40 de centi taxa federala. E drept totusi ca o parte iti intra in fondul de pensii pe care o primesti garantat cand vine vremea. In Las Vegas agentii IRS (fiscul american) stau la caseriile unde jucatorii isi incaseaza castigurile si isi iau partea pe loc. Altfel cum crezi ca ar fi ajuns tara aia o supraputere care acum 300 de ani nu exista ca stat?!
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 2 octombrie 2020, 12:53)

        Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Decat 2 centi garantati oficial la pensie, mai bine 40 garantati neoficial la pensie.

        Intr-adevar, e dubios cum a ajuns superputere dupa doar 300 de ani. Doar in basme Fat-Frumos creste intr-un an cat altii in 10. In mod garantat nu de pe spinarea cetatenilor americani s-a dezvoltat atat de repede.
  • 0 (0 voturi)    
    mai, Tonta, mai (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:32)

    revo [utilizator]

    Ce te mai pricepi la oameni!

    Te-ai dat cu barcuta cu Dragnea si-ai pescuit cu el, credeai ca-l ai sluga, dar ti-a luat tronul si te-a dat afara din partid.

    L-ai luat pe Tudose pe langa tine, i-ai dat locul tau in Parlamentul European - ti-a tras niste flegme, pe urma, in ochelari, de nici acum n-ai reusit sa le stergi.

    Ai cules-o pe fatuca asta de prin America, unde muncea din greu sa-si faca un rost, ai facut-o ministru de finante, ai capatuit-o cu nu stiu ce functie prin UE, dar si asta trece peste lesul tau, infigandu-ti un toc cui in inima, pt. ca e clar ca nu poti sa-i faci cadou si un loc in Sparlamentul roman.

    Toti profita de tine, Tontache. Nadejdea, stai cu ochii pe Sarboi, ca nu se stie daca mai corespunzi asteptarilor lor.