Prima decizie din România de anulare a scrutinului de duminică: Biroul Electoral anulează alegerile pentru funcţia de primar la Moldova Nouă

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 16:42 Actualitate | Politic


Alegeri locale 2020
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Biroul Electoral Central (BEC) a decis anularea alegerilor pentru funcţia de primar al oraşului Moldova Nouă din judeţul Caraş Severin şi reluarea scrutinului, după ce a constatat nulitatea candidaturii lui Adrian Constantin Torma (PSD), votat de 48,42% dintre cei care s-au prezentat la urne. BEC a constatat că Biroul Electoral de circumscripţie Moldova Nouă a admis candidatura lui Adrian Torma din partea PSD-Pro România deşi anterior Tribunalul Caraş Severin îi respinsese candidatura, întrucât documentul nu era semnat de liderii locali ai PSD şi Pro România, conform legii.

Alegerile pentru funcţia de primar al oraşului Moldova Nouă vor fi reluate la 11 octombrie, în urma unei decizii adoptate de Biroul Electoral Central, la sesizarea PNL Caraş Severin şi PNL Moldova Nouă, scrie News.ro.

PNL a reclamat fraudarea procesului electoral în 11 secţii de votare din localitate, dar şi faptul că social-democratul Adrian Constantin Torma, candidat pentru funcţia de primar, a intrat ilegal în cursa electorală, întrucât candidatura sa fusese respinsă prin decizie judecătorească.

Potrivit datelor postate pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, Adrian Constantin Torma, susţinut de PSD şi Pro România, a fost votat de 48,42% dintre cei care s-au prezentat la urne, în timp ce candidatul liberal Ion Chisăliţă a fost votat de 46,23% dintre alegători.

După numărarea voturilor, BEC a constatat nulitatea candidaturii candidatului PSD şi Pro România pe motiv că există o decizie a Tribunalului Caraş Severin în acest sens, decizia magistraţilor fiind luată din cauză că documentul care reprezintă candidatura lui Torma nu a fost contrasemnat de conducerea organizaţiilor locale ale PSD şi Pro România, aceasta fiind, de altfel, cerinţă de fond prevăzută de lege.
  • "Biroul Electoral Central constată că domnul Torma Adrian Constantin a candidat pentru funcţia de primar al oraşului Moldova Nouă cu toate că, prin hotărâre judecătorească definitivă, pronunţată în temeiul art. 54 din Legea nr. 115/2015 şi care beneficiază de autoritate de lucru judecat, candidatura sa fusese în mod definitiv respinsă pentru neîndeplinirea în mod cumulativ a condiţiilor legale (...) O atare participare a Alianţei Electorale PSD-Pro România în competiţia electorală a fost posibilă ca urmare a faptului că acest competitor electoral a insistat şi a obţinut admiterea candidaturii domnului Torma Adrian Constantin pentru funcţia de primar al oraşului Moldova Nouă la alegerile locale din anul 2020 după pronunţarea hotărârii judecătoreşti definitive şi cu ignorarea efectelor acesteia, cu încălcarea vădită a prevederilor art. 54 din Legea nr. 115/2015 şi fără îndeplinirea condiţiilor legale pentru a putea candida până la data de 18.08.2020, când s-a încheiat perioada de depunere a candidaturilor”, arată BEC în decizia de anulare a scrutinului.
Deşi preşedintele şi locţiitorul Biroului electoral, dar şi reprezentanţii PNL şi USR au făcut opinie separată la hotărârea prin care Biroul Electoral de Circumscripţie Moldova Nouă a admis candidatura social-democratului, acesta a intrat totuşi în cursa electorală şi a fost ales primar.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22728 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    CNA are Obligatia de a INCHIDE Antena 3 (Joi, 1 octombrie 2020, 16:44)

    un domn [utilizator]

    Orice Inceput este Bine Venit !

    ma rog

    OTV nu se pune ca fiind inceput
    • -1 (9 voturi)    
      Nuuu, nu e dubla masura...hehehe (Joi, 1 octombrie 2020, 21:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cazul 1

      "....decizia magistraţilor fiind luată din cauză că documentul care reprezintă candidatura lui Torma nu a fost contrasemnat de conducerea organizaţiilor locale ale PSD şi Pro România..."
      --------------------------

      Cazul 2

      Sectorul 1 Bucuresti: sute de nereguli reclamate de ambele parti; tiganie mediatica ce dureaza de aproape o saptamana, inregistrari, etc.

      ============================
      Rezultate:

      Cazul 1: Alegeri anulate (castigate CLAR de PSD)
      Cazul 2: Nici macar nu se accepta renumararea voturilor, asa cum se face normal in orice democratie (democratie, nu "democratie") de pe planeta in cazuri limita, stranse, controversate ca acesta.
      • -1 (5 voturi)    
        Sheftu Ciolacuu (Joi, 1 octombrie 2020, 22:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        A spus la Digi24 ca NU vrea anularea alegerilor
        Asdar
        P$D a luat o clantza cat un ecran HD Super One
        • -1 (5 voturi)    
          Tu ai inteles despre ce facui vorbire? (Joi, 1 octombrie 2020, 23:56)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Tu ai inteles despre ce facui vorbire?

          Intreb, ca pari cam incuiat.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu, nu este incuiat, asa (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:21)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            are punctajul, una stie si asta tot clameaza.
  • +4 (10 voturi)    
    ha ha (Joi, 1 octombrie 2020, 16:50)

    AM1981 [utilizator]

    Inca unul in minus.Si tot din prostia lor.
  • +2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 octombrie 2020, 16:58)

    [anonim]

  • +1 (11 voturi)    
    Corect (Joi, 1 octombrie 2020, 17:03)

    Cataleya [utilizator]

    Doar ca, in acest caz, PSD si Pro ar trebui interzise la urmatorul scrutin.
    Adica, am fentat legea, candidatul nostru a castigat, iar dupa ce am fost prinsi cu frauda, alegem alt candidat, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat?
    Legi anapoda!
    • -5 (11 voturi)    
      Corect, un singur partid vrem! (Joi, 1 octombrie 2020, 19:13)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca nu-i mai spunem PCR ci USR nu conteaza, sa fie doar un partid. Doua e deja prea mult pentru mintile luminate si libere.
    • +2 (6 voturi)    
      Bai Zvârk (Joi, 1 octombrie 2020, 19:42)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      E vorba de scrutinul local de peste doua saptamani din localitatea Moldova Noua.
      Nu m-am referit la desfiintarea vreunui partid la nivel national.
      Dar voi astia de la PSD nu prea intelegeti despre ce este vorba.
  • +13 (15 voturi)    
    Si inca ceva... (Joi, 1 octombrie 2020, 17:08)

    Cataleya [utilizator]

    "BEC a constatat că Biroul Electoral de circumscripţie Moldova Nouă a admis candidatura lui Adrian Torma din partea PSD-Pro România deşi anterior Tribunalul Caraş Severin îi respinsese candidatura"

    Oare Biroul ala de circumscriptie nu ar trebui sanctionat in vreun fel?
    Practic, cei de acolo au nesocotit si au trecut cu de la sine putere peste o decizie judecatoreasca.
    !?
  • +3 (13 voturi)    
    Ei,stimabililor (Joi, 1 octombrie 2020, 17:50)

    Rebecka [utilizator]

    latrai ai psd treaba asta cum se numeste?????Nu cumva FRAUDA ELECTORALA?Facuta de cine si in favoarea cui?Cate magarii din astea or fi in tara,numai voi stiti!Dar se va afla,nicio grija!O vorba zice:Lasa-l incet ca spune el tot.......Din momentul in care beneficiarul avantajului creat de furt,nu poate livra ce a promis credulilor,atunci sa vezi veselie!Toarna ei la parchet si ce au visat,nu numai ce au facut!
  • 0 (10 voturi)    
    Naivitate (Joi, 1 octombrie 2020, 19:11)

    ZVrk [utilizator]

    Moldovenii aia isi inchipuie ca aleg ce vrea muschiul lor? Se repeta dom'le pana iasa cum zice sefu'.
    PS penelistul Toma a tradat si a trecut la peeeseedeee, trebuie pedepsit. Daca revine la matca dispar si "motivele" de invalidare a candidaturii.
  • +4 (8 voturi)    
    Si (Joi, 1 octombrie 2020, 19:16)

    Rebecka [utilizator]

    cum ramane cu istoria de la Deveselu?Unde neamurile distinse si mai ales EDUCATE ale lui Iordache,Stanescu si prin extindere ale Olgutei si Manda au ALES prin referendum un decedat?Probabil,indoctrinati de popa si partid,credeau ca,fiind psd-ist,il invie macar a 10 zi dupa scripturi.......Dar LEGAL cum ramane??,Ca de ras ii rade si dracul!
    • -2 (2 voturi)    
      Motivatie (Vineri, 2 octombrie 2020, 9:57)

      hepcallvasile1278490666411 [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      In urma decesului ,partidul care il sustinea pe primarul decedat a ramas fara reprezentat in cursa pentru primarie . Pe plan local , se pare , toate partidele , la "mica intelegere" au hotarat sa fie votata persoana decedata ,pentru a putea fi ulterior organizate alegeri pentru primarie cu reprezentarea tuturor partidelor locale.
      Personal consider solutia aleasa ca fiind una moral corecta .