PSD nu o susține pe Gabriela Firea pentru a cere anularea votului la Primăria Capitalei

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 17:09 Actualitate | Politic


Ciolacu si Firea
Foto: Facebook
Conducerea PSD s-a întâlnit joi cu primarii de sector ai partidului pentru a decide strategia pentru următoarea perioadă privind scandalul posibilei fraudări a alegerilor din Capitală. Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că, în urma discuțiilor interne, conducerea partidului nu susține dorința Gabrielei Firea de a solicita anularea alegerilor pe București.

"Avocații și juriștii consultați de conducerea partidului spun că nu există temei pentru anularea alegerilor. Riscăm să ne umplem de ridicol. Marcel Ciolacu și echipa de conducere nu vor să lege de numele partidului un astfel de demers. În schimb i s-a transmis Gabrielei Firea ca are libertatea să facă ce crede de cuviință", au explicat sursele citate.

Conducerea PSD susține în continuare cererea de renumărare la Biroul Electoral Sector 1 și plângerea la Parchetul General, în legătură cu situația de la Biroul Electoral Sector 1.

Potrivit surselor citate, Gabriela Firea a făcut presiuni în interiorul PSD și le-a cerut colegilor să o susțină în demersul privind solicitarea de anulare a întregului scrutin din București.

De altfel, prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu a evitat să dea un răspuns tranșant în ceea ce privește susținerea demersului Gabrielei Firea de a cere anularea alegerilor pe București.

"În momentul în care am văzut acele imagini în plus de ce aveam e normal că acele suspiciuni să fie mai mari și în ceea ce priveste votul pentru Primăria Generală, dna Firea împreună cu avocații se vor consulta și vor anunța decizia pe care o vor lua împreună(...) Noi am avut discuții la nivel politic, urmând ca echipa formată din dna Firea și avocați să ia o decizie", a fost răspunsul lui Grindeanu.

La finalul ședinței cu liderii PSD, Gabriela Firea a declarat că PNL "a gândit un plan diabolic" pentru fraudarea voturilor și că exit-poll-ul Curs-Avangarde "a bătut toate recordurile negative pe plan mondial" şi "va rămâne în cărţile de sociologie ca cel mai trucat exit-poll de pe planetă, pregătind frauda”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25566 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    Corect :) (Joi, 1 octombrie 2020, 17:14)

    FlorinAndrei [utilizator]

    Si-au dat seama ca le iese "cu minus" după renumărare !
  • +27 (31 voturi)    
    @xrogo - mai jos de 9 % ? (Joi, 1 octombrie 2020, 17:16)

    un domn [utilizator]

    cat ? aceasta "sustinere" a DUamnei Gabi este egala cu radierea P$D din registrul pertidelor politice !

    Doamne Ajuta !
  • -35 (43 voturi)    
    O decizie buna a PSD (Joi, 1 octombrie 2020, 17:16)

    cenzuratul [utilizator]

    Mecanismul furtului a fost prea bine pus la punct ca sa mai poti face ceva.
    • +30 (34 voturi)    
      vrei sa zici ca s-ar descoperi ca s-au furat (Joi, 1 octombrie 2020, 18:33)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      voturi de catre psd, si le zice bunul simt sa nu zgandareasca mai mult rahatul ca s-ar putea sa ajunga multi la bulau... incepand cu ala de la S1, care a furat la fel in 2016.
    • -31 (35 voturi)    
      Noaptea ca hotii 2.0 (Joi, 1 octombrie 2020, 18:34)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Nu doar ca s-a furat noaptea, dar hotii erau insotiti de jandarmi nedetectabili in spectrul electromagnetic vizibil ochiului uman.
      • -29 (33 voturi)    
        Sa ne-ntelegem, nu zic eu, zice presa (Joi, 1 octombrie 2020, 18:40)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        "Imaginile [...] arată nişte persoane în interior alături de jandarmi."
        Ochiul uman putea detecta in imagini 5 (probabil) USRisti, jandarmii erau in stealth mode.
        • +21 (25 voturi)    
          sa ne intelegem (Joi, 1 octombrie 2020, 18:53)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          ala care actiona sacii era de la partidul varanului...

          e prea greu de inteles conceptul asta?!

          NU AVETI NICI O BAZA LEGALA SA PRESUPUNETI MACAR FURTUL!!!

          tot ce vreti e sa distrageti atentia de la faptul ca USR a gasit dovezi ca voi ati furat si acum sunteti disperati sa aplicati zicala "atacul e cea mai buna aparare", chiar daca acel atac e o minciuna ordinara!
        • +13 (17 voturi)    
          ... (Joi, 1 octombrie 2020, 18:55)

          ak33 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          iti raspunzi singur? asta denota ceva
        • +10 (12 voturi)    
          ... (Joi, 1 octombrie 2020, 19:41)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          Vezi ca uitasi sa schimbi conturile! Mai multa atentie, te rog! Speram sa nu vada sefii ca iti taie la salariu..
        • +1 (3 voturi)    
          ba baiatule (Joi, 1 octombrie 2020, 23:34)

          Contrache [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          mai inchizi si tu serialele, sa mergi pe imdb cu spectrul tau , iti cam bate in rosu apropo, comentezi acolo si dai stelute. Jandarmii nu se vedeau pentru ca expanda universul de la prea multa deplasare in rosu pe spectrul electromagnetic. Nu eu zic asta,presa.
        • +1 (3 voturi)    
          (Vineri, 2 octombrie 2020, 11:26)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          ne înțelegem.
          a3 nu e presă. Dejecția aia de televiziune ar trebui desființată.
          Și poate ar trebui să-ți folosești mintea proprie, nu să repeți ca un papagal.
      • +16 (20 voturi)    
        mai mult (Joi, 1 octombrie 2020, 18:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        hotii din usr care au furat nu au manipulat sacii, ci unu de la partidul lui dan voiculescu!
        asta da furt!

        nu realizezi cat de penibil esti, nu?!
        • -14 (14 voturi)    
          penibil sau troll? (Joi, 1 octombrie 2020, 19:45)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Da-mi un link cu un video publicat de A3 si minutul din acel video unde se vad, asa cum scrie HN, jandarmii ce ii insotesc pe cei ce umbla la sacii cu material electoral (voturi, procese verbale, ce-o fi fost acolo). Mersi
          • +9 (13 voturi)    
            Ati pierdut, n-aveti pic de demnitate (Joi, 1 octombrie 2020, 23:23)

            emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            Ati fi putut accepta rezultatul cu demnitate, dar preferati sa faceti scandal.

            Oricum toata tara va uraste, PSDistilor, ati ruinat aceasta tara.
      • +6 (8 voturi)    
        hai, la culcare ca ai obosit... (Vineri, 2 octombrie 2020, 0:49)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        aia care sunt pe camere au mai degraba legatura cu psd decat usr. Ca sa nu mai spun ca psd ar trebui sa o lase mai usor avand in vedere ca la capitolul furaciune sunt campioni. Trebuie sa invete ca votul nu se repeta cand li se scoala lor iar viata merge mai departe. Mai bine ar lasa localele si s-ar pregati de parlamentare ca tare ma tem ca o sa-i intampine dezastrul si acolo. :)
  • +28 (32 voturi)    
    nasol (Joi, 1 octombrie 2020, 17:16)

    snowflake [utilizator]

    insemna fie ca psd se teme de rezultatele ce ar putea iesi dupa un nou scrutin fie ca agitatia gabitei e o pura propaganda
  • +7 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 octombrie 2020, 17:22)

    [anonim]

    • +9 (13 voturi)    
      si si (Joi, 1 octombrie 2020, 18:34)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui

      de fapt e moda la hotii loseri de la PSD Mai pe dreapta
      e nemernicul Mutu in aceeasi tinuta de gala. A ramas fara toale saracu, ca mai spera un mandat sa ciordeasca ceva...
  • +26 (30 voturi)    
    Disperare maxima! (Joi, 1 octombrie 2020, 17:26)

    Amariei [utilizator]

    E in stare sa traga partidul dupa ea intr o incercare ridicola de a si salva din imagine. Batalia se da acum pentru parlamentare, pedaleaza tare sa intareasca ideea ca ea saracuta e victima masinatiunilor murdare ale PNL si USR. Gabitza, las-o jos ca macane..
    • +4 (6 voturi)    
      Aoleu (Joi, 1 octombrie 2020, 21:42)

      palilula [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      Asta ma pune sa cred ca PSD este condus de varanul Voiculescu.
      • -1 (1 vot)    
        păi de ce (Vineri, 2 octombrie 2020, 11:29)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui palilula

        crezi că ANAF-ul chiparosului teodorovici nu l-a căutat pe varan de cele 60 milioane de euro?
  • +23 (29 voturi)    
    PSD se joaca cu focul (Joi, 1 octombrie 2020, 17:31)

    Sparafucile [utilizator]

    Pai cine raspunde daca Firea, de dezamagire, isi pune capat zilelor?

    Cine-l mai bate pe Nicusor Dan peste 4 ani?

    Rectific: peste 40 de ani.
  • +25 (29 voturi)    
    In al 12-lea ceas (Joi, 1 octombrie 2020, 17:33)

    hamangiul [utilizator]

    Daca eu ca simplu cetatean nu am dreptul sa imi fotografiez propriul buletin de vot ,situatie considerata ilegala...cum poate afirma d-l Ciolacu ca s-au filmat cu telefonul mobil imagini de pe camerele de supraveghere ale BES1..cum a putut doamna Firea sa posteze pe aceste imagini pe retelele de socializare..cum a putut A3 sa transmita pe micul ecran aceste imagini.Sper ca procurorii sa faca dreptate.
    Imagini din activitatea BES 1 transformate in stiri bombae apanajul unui calau politic Gadea...Ciolacu s-a retras cu echipa lasand-o pe Firea in obsaid..
  • +39 (45 voturi)    
    PSD (Joi, 1 octombrie 2020, 17:33)

    Martinezu [utilizator]

    O sustine pe Firea la scara trenului spre Moldova.
    Cica i-au luat un bilet dus, si au mintit-o ca se inchide linia dupa ce ajunge.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu tren (Joi, 1 octombrie 2020, 17:55)

      TrueBlue [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      su nu spre Moldova. Spre Costa Rica!
      • +6 (8 voturi)    
        Nu mai bine spre Rahova? (Joi, 1 octombrie 2020, 20:42)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

        .
    • +7 (9 voturi)    
      Chivuta (Joi, 1 octombrie 2020, 19:36)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      asta e in stare sa-si nege originea.Odata iesita din Moldova nu mai recunoaste nici picata cu ceara ca e moldoveanca!Si nu e singura!Nu!Toti,absolut toti fac lafel;intrebati prin surprindere de locul de bastina,dau in balbaiala.....Asa ca nicio sansa sa o vedem urcandu-se in trenul spre Bacau......Dece le-o fi rusine.nu stiu.Mie nu-mi rusine sa recunosc ca sunt ardeleanca....
    • +10 (12 voturi)    
      Drama - la Bacau e primar e tot unul de la UsrPlus (Joi, 1 octombrie 2020, 20:39)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Unde sa se mai duca si Firea.

      Cred ca ramane in Voluntari, ca acolo primarul PSD pare vesnic. Dar doar pare...
  • +26 (32 voturi)    
    ultima speranta, o actiune concentrata (Joi, 1 octombrie 2020, 17:34)

    Dizidentul [utilizator]

    o plingere la avocatul poporuluiPSD-ist (Weber) iar aceasta o atentionare la domnul Dorneanu... tema "REZULTATELE ALEGERILOR "nu reprezinta interesele poporului PSD-ist
    • +18 (22 voturi)    
      Va rog respectuos. (Joi, 1 octombrie 2020, 17:58)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      pentru numele lui Dumnezeu,NU LE DATI IDEI!Multumesc.O seara buna va doresc.
  • +34 (40 voturi)    
    v-ati umplut deja (Joi, 1 octombrie 2020, 17:38)

    cristi_an [utilizator]

    de maro.. oricum erati plini de el.
    Acum urmeaza sa va facem vant la parlamentare
  • +20 (22 voturi)    
    Actiune logica din partea PSD. (Joi, 1 octombrie 2020, 17:42)

    Cataleya [utilizator]

    PSD-istii care sunt acum la putere sunt constienti ca Firea a devenit la fel de toxica pt partid cum a devenit Dragnea.
    Probabil ca aceeasi soarta ii asteapta si pe Serban, Nicolicea, Iordache, Codrin..etc
    Cel putin de fatada, pt a mai calma electoratul, PSD trebuie sa se debaraseze de un oarecare balast.
    • +9 (13 voturi)    
      .....mai bine (Joi, 1 octombrie 2020, 18:40)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      mai tarziu decat niciodata!Doamne-ajuta!
  • +18 (20 voturi)    
    Cat de adanc vrea sa intre in ridicol ??? (Joi, 1 octombrie 2020, 17:48)

    persuasiv [utilizator]

    Oricum,este inceputul sfarsitului.Este doar continuarea europarlamentarelor.Ultimul doar va inchide usa.Lumina este stinsa,deja.
  • +8 (14 voturi)    
    He he... (Joi, 1 octombrie 2020, 17:50)

    Nyk1 [utilizator]

    Ciolacu se spală pe mâini de... Fiere!
  • +15 (19 voturi)    
    Ha,ha,ha (Joi, 1 octombrie 2020, 18:01)

    feroviarul123 [utilizator]

    Din nou ha,ha,ha ... a fost nevoie de un matematician ca sa ajungă vrăjitoarea din Bacău o necunoscuta. Cu cat te urci mai sus cu atât căderea e mai rea si pentru noi mai amuzanta.
  • +14 (16 voturi)    
    Bag seama (Joi, 1 octombrie 2020, 18:07)

    Rebecka [utilizator]

    ca si trogloditii din psd s-au saturat de acutele stridente iesite din goarna mahalagioaicei!Eu,cand o vedeam si auzeam,faceam alergie.......Iar de acum incolo daca o mai vad si aud sigur fac soc anafilactic!Oare numai eu???????
  • +13 (15 voturi)    
    deci (Joi, 1 octombrie 2020, 18:08)

    liviu_ [utilizator]

    pe de o parte cilacu urla ca psd a fost furat la voturi, dar pe de alta parte nu o sustine pe firea in demers?!

    pei ce-ai facut bobita?! esti convins ca ai fost furat sau nu?!

    va dati arama pe fata hotilor! stiti ca de fapt voi ati furat si nu vreti decat sa ii faceti pe votantii vostrii sa creada ca ati fost furati!
    • +7 (9 voturi)    
      .....se spune (Joi, 1 octombrie 2020, 18:48)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ,,cum e satul,asa si popa´`Ìn cazul de fata:cum e partidul asa-i si presedintele!!Sau:,,Cum e turcul e si pistolul``
  • +9 (11 voturi)    
    hehe (Joi, 1 octombrie 2020, 18:17)

    transpenibilus [utilizator]

    ROT IN HELL (RIH), PSD!
  • +1 (7 voturi)    
    oricum (Joi, 1 octombrie 2020, 18:45)

    Incomod3 [utilizator]

    v-ati umplut de ridicol... echipa koy-less... blatistii...
  • +12 (14 voturi)    
    Si-a luat cineva ragazul, (Joi, 1 octombrie 2020, 18:55)

    n.dumiritu [utilizator]

    in noianul de durere vocala a Firii, s-o intrebe CUM crede ca s-a facut frauda? Au avut delegati in fiecare sectie. In ce sectie s-a produs tilharia?
    Sau, e mult mai sexy sa va ridicati poalele in cap si sa va vaicariti, voi femei si barbati de stat, ca "ati fost furati", nici voi nu stiti cum? Cit veti continua asa cu bocete si sudalme?
  • +5 (7 voturi)    
    deci ciolacu i-a aratat ciolanu lui Firea (Joi, 1 octombrie 2020, 20:13)

    pmct [utilizator]

    Se pare ca ciolacu i-a arat inca odata sustinerea lui din spatele șlițului gabrielei. Frumos
  • +6 (6 voturi)    
    Demozella asta jalnica ... (Joi, 1 octombrie 2020, 20:51)

    morometu [utilizator]

    se crede la caminul cultural din sat si isi bate joc de o intreaga capitala. Asa vrea ea! Ei, noi nu o mai vrem!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Hai (Joi, 1 octombrie 2020, 23:40)

    Contrache [utilizator]

    ca va place s-o vedeti pe duamna cum se lamenteaza asa-i? cine refuza un spectacol oferit de un sore loser? sunt ridicoli, comici si inofensivi.
  • +2 (4 voturi)    
    Firea cea periculoasa (Vineri, 2 octombrie 2020, 1:06)

    CIOT [utilizator]

    CioRdacu nu e prost. Firea e periculoasa, isterica si instabila.
    • 0 (2 voturi)    
      Stimate domn, (Vineri, 2 octombrie 2020, 10:27)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui CIOT

      aveti dreptate:Ciolacu nu e prost!Dar decand nu mai e prost?de o luna,nu cred,de o saptamana?Duminica trecuta sa fi fost ziua iluminarii sale?.......Deci:Ciolacu anii trecuti a fost,,prost``,tot,,prost``a fost cat timp toapa a fost primar general iar posturile calde,sinecurile ,,cuvenite``si acordate neamurilor si nomenclaturii psd,basca nenumaratele companii municipale erau in pixul ei......Acum,cand a pierdut pixul, dl Ciolacu s-a desteptat si-i cauta,vede,gaseste toate defectele.......In concluzie:,,prostia`dl Ciolacu a avut o singura cauza si scop:INTERESUL si numai INTERESUL!