PSD cere acum anularea alegerilor și din Sectorul 6 / Gabriel Mutu (PSD) a pierdut alegerile la aproape nouă procente în fața lui Ciprian Ciucu (PNL)

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 13:35 Actualitate | Politic


Gabriel Mutu, primarul sectorului 6
Foto: Agerpres
Gabriel Mutu, primarul în funcție al Sectorului 6, președintele PSD Sector 6, cere biroului electoral anularea alegerilor din sector susținând că a constatat „fapte de natură frauduloasă în secții de vot”. Mutu a pierdut alegerile de duminică la aproape nouă procente în fața lui Ciprian Ciucu (PNL), diferența de voturi între cei doi fiind de peste 11.000 de voturi.

„Sesizare cu privire la rezultatul alegerilor locale din Sectorul 6, București, ca fiind nereal, și pe cale de consecință, vă solicit respectuos analizarea situației cu consecința anulării alegerilor din Biroul Electoral de Circumscripție Nr. 6, întrucât am constatat până la acest moment fapte de natură frauduloasă în secții de vot”, se arată în documentul semnat de Gabriel Mutu, informează Mediafax.

Gabriel Mutu arată că, după ce s-a făcut numărătoarea paralelă a proceselor verbale aduse de către delegații PSD din secțiile de vot și după compararea rezultatelor cu cele oficiale publicate pe siteul AEP, a constatat o serie de neconcordanțe grave, care sunt de natură a influența rezultatul alegerilor la nivel de sector.

„Observăm că există bănuiala legitimă că în toate secțiile de vot din Sectorul 6 s-au comis ilegalități”, se arată în sesizarea social-democraților.

Potrivit datelor centralizate pe platforma AEP, Ciprian Ciucu de la PNL a câștigat detașat alegerile din Sectorul 6.

  • Ciprian CIUCU (PNL) - 43,4% (54.134 voturi)
  • Gabriel MUTU (PSD) - 34,56% (43.105 voturi)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5459 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    9000 la S2 (Joi, 1 octombrie 2020, 13:38)

    jorj_bv [utilizator]

    1000 sunt la S1
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 1 octombrie 2020, 13:40)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Eu zic să le refacă pe alea din 1990....
  • +1 (1 vot)    
    11000 de voturi (Joi, 1 octombrie 2020, 13:40)

    Maspp [utilizator]

    Corectati
  • +8 (8 voturi)    
    PSD abea acum realizeaza (Joi, 1 octombrie 2020, 13:50)

    moima [utilizator]

    Ca nu numai ei sunt pe faras! Mesajul, pentru ei este mult mai cumplit!

    Se pare ca romanii s-au trezit iar trezirea asta va ridica un val care la alegerile urmatoare va rade tot.

    Nici nu mai conteaza cand vor pune alegerile parlamentarii nostri.

    Cu controlul absolut asupra Bucurestiului, faptele de coruptie si furturile care vor fi devoalate vor avea un impact devastator asupra PSD in toata tara!

    Ganditi-va ca Nicusor si celelalte echipe vor scoate pe tapet TOT ce s-a intamplat in primarii in ultimii 10 ani.

    Aici vorbim de multa puscarie pentru multi oameni de baza ai PSD si nu mai vorbim de imagine!

    PSD va pierde si pensionarii care vor realiza intr-un final ca Forea si Oprescu le-au aruncat resturile sub masa, ca la caini!
  • +8 (8 voturi)    
    Te incearca... (Joi, 1 octombrie 2020, 13:51)

    ElDiablo [utilizator]

    ... revolta, dar in acelasi timp te umfla si rasul cand citesti astfel de stiri. Pe principiul asta invocat, (mai nou) si la sectorul 6, haideti sa repetam alegerile la nivel national pentru ca exista localitati unde pesedeii au luat 0 (zero) voturi si e mai mult decat evident ca si acolo a fost frauda. Uriasa chiar! Asa ceva nu e normal, dupa neuronul tovarasilor din GIO psd, ei trebuiau sa iasa in toata tara cu 100% din voturi. Indivizii astia sunt obisnuiti sa vada peste tot ceea ce practica ei cu succes de atatia ani: fraude si hotie.
  • +5 (5 voturi)    
    pSD are majoritate parlamentara (Joi, 1 octombrie 2020, 13:53)

    mos ion roata [utilizator]

    si poate da o hotarare prin care alegerile sa se repete in toate circumscriptiile electorala unde a pierdut,pana cand pesedeaua va infrange.
  • +4 (6 voturi)    
    corctie (Joi, 1 octombrie 2020, 14:09)

    andrei9999 [utilizator]

    diferenta e de peste 11000 de voturi

    cat crede ca au furat ai lui sa recupereze?
  • +8 (8 voturi)    
    psd nu are simtul ridicolului (Joi, 1 octombrie 2020, 14:19)

    B100MDK [utilizator]

    De ce nu cer oare sa se anuleze pe langa alegerile locale din toata tara, si prezidentialele din 2019, si de ce nu, chiar si europarlamentarele...psd=PENIBIL
  • +3 (3 voturi)    
    care e diferenta dintre cei doi? (Joi, 1 octombrie 2020, 14:27)

    D.Gabriel [utilizator]

    Ia mai vedeti inca o data, doar 1000 de voturi?
  • +3 (3 voturi)    
    Oare ? (Joi, 1 octombrie 2020, 16:15)

    danmarian [utilizator]

    Cu cat trebue sa piarda un PSD-ist ca sa nu mai planga si sa reclame ? Cu peste 50 % ? Ca altfel "nu se pune" ! Si-l declaram invingator tot pe pungasul ... scuze "pesedeul" in cauza ! Sa nu mai aud de analfabetii, incompetentii si banditii PSD & ALDE & PRO-Tonta !
  • +3 (3 voturi)    
    daca castiga psd-ul... (Joi, 1 octombrie 2020, 16:37)

    qwerasdf [utilizator]

    cum le-ar fi spus ei celor de pnl si usr, sa accepte umili infrangerea..

    mahalagioacele si hotii nu pot sa inteleaga cum au reusit sa piarda din gheare, vaca de muls - cetateanul platitor de taxe!

    la puscarie, bai!
  • +2 (2 voturi)    
    pe mutu nu-l ajuta figura (Joi, 1 octombrie 2020, 16:42)

    mmmircea [utilizator]

    dar nici intelectul, sa-l anunte cineva ca a pierdut la 11.000 de voturi. Daca pierdea la o suta de voturi, intelegeam ca-i suparat, asa e doar idiot.