Legea USR privind înființarea DNA-ului pădurilor este neconstituțională - CCR

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:40 Actualitate | Politic


Valer Dorneanu
Foto: Agerpres
Legea USR privind înființarea Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Mediu (DIIM) - ”DNA-ul pădurilor” - este neconstituțională, a decis miercuri Curtea Constituțională. Actul normativ a fost atacat la CCR de Guvernul Orban.

Plenul Senatului a adoptat, pe 16 iunie, în calitate de Cameră legislativă decizională, proiectul de înfiinţare a Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu (DIIM) - "DNA-ul Pădurilor", iniţiat de parlamentari USR, PNL, PMP, ALDE şi independenţi. Proiectul a fost adoptat cu 119 voturi "pentru" şi 11 abţineri.

"Amploarea fenomenului infracţional de mediu şi specificitatea lui impune soluţia unei specializări a persoanelor cu atribuţii de cercetare penală în domeniu şi alocarea de resurse pentru constituirea unei instituţii cu atribuţii clare şi specifice pentru combaterea criminalităţii de mediu. (...) Propunem înfiinţarea unei Direcţii de Investigare a Infracţiunilor de Mediu, o structură creată pe modelul DNA şi DIICOT, care să preia competenţa de soluţionare a tuturor infracţiunilor de mediu prevăzute în Codul penal şi în legislaţia specială din domeniu", au explicat iniţiatorii, în expunerea de motive a proiectului.

Potrivit acestora, în cinci ani, pe rolul instanţelor au ajuns doar 3.014 dosare care priveau infracţiuni la regimul silvic şi a fost condamnată o singură persoană juridică, în 2019, "ceea ce indică faptul că probabil au fost cercetate doar dosare care vizau furturile mici de lemne, asta în condiţiile în care statisticile indică 20 de milioane de metri cubi de lemn dispărut fără acte din păduri şi valori ale prejudiciului de sute de milioane de euro anual".

Un amendament admis prevede că DIIM va funcţiona cu un număr maxim de 295 de procurori, dar nu mai puţin de 10; cu 290 de ofiţeri şi agenţi de poliţie judiciară, nu mai puţin 25 de posturi ocupate prin detaşare sau concurs, după caz; 40 de specialişti - nu mai puţin de cinci şi 270 de angajaţi - personal auxiliar de specialitate, economic şi administrativ, dar nu mai puţin de 25 de posturi.

De asemenea, a fost adoptat un amendament care prevede constituirea anuală a unui depozit în valoare de "cel puţin un milion de lei pentru acţiuni privind organizarea şi constatarea infracţiunilor". Fondul va fi la dispoziţia procurorului-şef al DIIM, iar modul de gestionare şi utilizare se va stabili prin ordin al acestuia.

Senatorul USR Mihai Goţiu a declarat, în cadrul dezbaterilor, că se face prea puţin pentru a stopa acest tip de criminalitate, "în care miza sunt sute de milioane, chiar peste un miliard de euro în fiecare an, bani care ajung în buzunarele infractorilor, care nu au niciun scrupul să profite după urma distrugerii mediului, a distrugerii sănătăţii oamenilor, recurgând chiar la crimă împotriva celor care îşi fac datoria şi apără pădurile, apele şi aerul României".

În 15 iulie Guvernul a atacat la Curtea Constituțională legea USR privind înființarea DNA-ului pădurilor, în sesizarea semnată de Ludovic Orban menționându-se că nu sunt precizate sursele de finanțare, actul normativ are deficiențe în privința calității, clarității și previzibilității legii, la capitolui infracțiuni, având totodată probleme și în privința prevederilor referitoare la angajările pentru instituție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11885 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:46)

    TheFaime [utilizator]

    Nici nu trebuia infiintat acest DNA al Paudrilor, trebuia daca o lege sa se stopeaza taierile de lemn in Romania pentru urmatorii 20 ani! Asta era decizia corecta. Iar cei care nu ar fi inteles, sa serveasca un loc caldut in puscarie, minim 15 ani! Dar, e un pas si asta, o luam usor, poate se schimba cevs. Azi maine le-om arata copiilur cum este o padure in carti sau pe youtube..
    • +21 (33 voturi)    
      constitutional (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:44)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Tot ce e impotriva intereselor acestor oameni nu e constitutional ! Insa pensiile speciale sunt ! Asta e dreptatea lumii acesteia unde Satana a preluat controlul (ingaduit insa si ingradit totusi) asupra tuturor domeniilor pentru o vreme. Vine si vremea dreptatii !
      • +3 (5 voturi)    
        Pai normal! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 23:47)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        Le ingradeste hotilor dreptul de a fura, iar al nostru de a ne perpeli la temperaturi record an de an!
        Si asta nu-i nimic! Stai sa vezi ca le-or da hotilor si pensii speciale! De fapt... sh*t, au deja!
        • 0 (0 voturi)    
          Ba dă drumul la furat ! (Joi, 1 octombrie 2020, 8:55)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          Le dă motive hoților de lemne să scape spunând//du-te bă că nu ești tu autorizat să mă anchetezi,că nu poți pune câte un procuror de la DNA-ul pădurilor la fiecare colț de pădure.Dacă se vrea să nu se maio distrugă pădurile prin tăieri ilegale trebuie făcut ca lemnul să nu mai aibă căutare.Dai gaze ieftine la sate și asiguri alternațive pentru alte utilizări prin gospodărie a lemnului,creând și condiții pentru dezvoltarea unor meștesuguri pe plan local.Pentru asta,sătenii trebuie să poată plăti.Nu toți sunt infractori și trebuie eliminat procedeul rămas moștenire de la comuniști,când omul fura de pe ogorul lui,pentru-că nu avea ce mânca.USR are oameni deștepți și nu merită să se facă de râs impunând niște restricții fără alternative.
    • +16 (20 voturi)    
      Serios ?? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:52)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Da' la cate legi in vigoare au fost si sunt facute terci chiar acum, ce ai fi facut daca n'ar fi existat DNA care sa'i incalece, tocmai pe nerestectul legii ? Legea nu serveste la nimic daca n'ai si instrumente s'o faci respectata!
    • +8 (12 voturi)    
      Norvegia... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 16:19)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      ...a INTERZIS printr-o lege din martie 2020 tăierile de copaci. Este prima tara din Europa care face acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      DNA pentru fiecare infracțiune?! (Joi, 1 octombrie 2020, 8:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      USR merg pe linia PSD care vroia magistrați specializați pentru infracțiunea fiecăruia.În acest caz ar trebui desființat Parchetul General,că nu mai are ce face.
  • +7 (15 voturi)    
    Sah (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astept cu nerabdare si Mat, atata vreme cat tradatorii de la conducere nu vor sabota aceasta institutie cu slugi corupte.
  • +9 (19 voturi)    
    Una caldutza,alta rece de la tov. Dorneanu ! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:50)

    Plagarus [utilizator]

    Alea grele-s marca inregistrata psd.
    • -3 (7 voturi)    
      Daca nen-to OrGan nu facea plangaciune... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 17:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Hehehe, pesede, nepesede (ok, matale stii doar peee-seee-deee), plangaciunea la CCR a depus-o nen-to OrGan-PNL (Orban ala prost; ala destept e in Ungurika).

      Legea e o tampenie in sine, CCR-ul are dreptate, dar trebuie sa vedem meritul lui OrGan al nostru de a fi sesizat tampenia la CCR.
  • +9 (15 voturi)    
    macar atat (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:56)

    liviu_ [utilizator]

    pt ca stim cu totii ce o sa se intample cu pensiile speciale...
  • +12 (20 voturi)    
    pai normal (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ramane costica alexe fara obiectul muncii cu legea aia...
    Io zis ca mai stam, sa mai studiem, sa mai îmbunătățim proiectul vreo 10-20 de ani, și după ce n-o mai ramane nici un copac, infiintam si DNA-ul pădurilor. pana atunci, curtea constitutionala a PSD (si PNL se pare) z zis clar ca e neconstitutional sa infiintezi vreun DNA. Si numai pronunțarea acronimului DNA ar trebui declarata neconstituțională.
  • +15 (21 voturi)    
    Oare cat mai rabdam ca javrele astea (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:23)

    kokos [utilizator]

    de la ccr sa-si faca de cap?
  • +12 (16 voturi)    
    iarasi contre (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:27)

    alexman1 [utilizator]

    Mi-e greata cand aud de CCR..
    Pe Morar il simpatizam, dar de cand s-a inregimentat acolo, parca nu mai e el, ci doar o sluga.Ma intreb a cui???..De ceilalti nu amintesc ca nu merita si vomit...
  • +30 (34 voturi)    
    nici o zi... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:33)

    2304 [utilizator]

    nici o zi fara o respingere din partea acestei asa zise curti. Toate legile care sunt menite a proteja cetateanul obisnuit sau avutul national, sunt respinse rand pe rand. Se admit doar legi pentru protejarea si bunastarea infractorilor
    • +2 (2 voturi)    
      a ramas vreun domeniu unde nu s pricepe Dorneanu? (Joi, 1 octombrie 2020, 14:05)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      a ramas vreun domeniu unde nu s pricepe Dorneanu? eu stiam ca e un tractorist-comunist, dar sa fie expert in orice domeniu ???!!! e invidios si Ceausescu pe expert lu peste prajit dorneanu ….
  • +13 (13 voturi)    
    deci era textul gresit :( (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:43)

    liviu_ [utilizator]

    pe bune?!

    deci la alocatii nu trebuie sa se stie de unde se iau banii
    la DNAu padurilor e
    aceeasi problema 2 rezultate diferite...
    ba astia NU AU NICI O TREABA CU CONSTITURIA!!!

    aceeasi chestie si religie vs educatia secuala:
    la una TREBUIE sa se ia aprobarea parintilor, la cealalta NU !!!

    astia ne cred prosti!

    institutia asta DE HOTI TREBUIE DEPOLITIZATA !!!
    O HOTIE FARA MARGINI !!!
    • +9 (15 voturi)    
      La marirea pensiilor cu 40% nu trebuie sursa (Miercuri, 30 septembrie 2020, 15:53)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de finantare.

      Dar la legea propusa de USR trebuie sursa de finantare, fiindca e lege propusa de USR, nu de mafia PSD-PNL.
      • +7 (7 voturi)    
        pentru ccr (Miercuri, 30 septembrie 2020, 16:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        romania e tarlaua proprie...

        efectiv e constitutional sau neconstitutional ce vor ei!

        ccr incepe sa fie o institutie chiar mai corupta decat psd... si asta e greu de facut nene!

        oricu hotie pe fata... ccr apara pe fata infratorii!
    • -2 (4 voturi)    
      Nu pricep. (Miercuri, 30 septembrie 2020, 16:12)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Legea alocatiilor e de prin anii 90. Cauta surse de finantare pe acolo. Apoi la religie trebuie cerut de parinti sau elevii majori, adica alegerea individului. Ora sexuala e respinsa mai complet. Unde e neconstitutionalitatea?
  • +14 (16 voturi)    
    completul (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:53)

    Contrache [utilizator]

    asta cand este judecat si condamnat pentru actiuni impotriva statului roman? Chiar ne facem toti ca nu vedem?? cine sunt banditii astia si cum de sta tara asta impiedicata de ani de zile in ciotul asta numit ccr? Votam in decembrie ca sa ce, facem psd zob iar apoi stam sa ne uitam la completul ala sinistru cum isi face de cap? Dezmembrarea urgenta a gruparii la anul!
  • +14 (14 voturi)    
    Deci astia care inca mai ezitati (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:55)

    sfarleaza [utilizator]

    Sper ca va e clar cu cine trebuie dat de pamant pe 6 noiembrie !! Cred ca pana si pesedacii se trezesc la asa anunturi...
  • +10 (10 voturi)    
    evident (Miercuri, 30 septembrie 2020, 15:14)

    revo [utilizator]

    numai Legea Pensiilor a lui Dragnea-Volguta e perfecta, chiar daca nu are specificate sursele de finantare.

    Trebuie referendum pentru desfiintarea Curtii Constitutionale, a Av.Poporului etc.
  • +6 (6 voturi)    
    Oare adunatura asta (Miercuri, 30 septembrie 2020, 15:19)

    mra [utilizator]

    este constitutionala?
  • +10 (14 voturi)    
    CCR nu are nici o credibilitate.... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 15:41)

    taro [utilizator]

    Deciziile CCR seamana cu cele din Evul Mediu date de Voievozi. Ce zicea Domnul Tarii era lege! In sec XXI ce zice CCR e lege, complet arbitrar!

    -dublare alocatiilor fara sursa de finantare e constitutionala.

    -politia de mediu fara sursa de finantare e NEconstitutionala. De ce? Ca asa zice CCR!

    De altfel se pare ca CCR se ocupa mai mult cu constitutionalitatea transferurilor de terenuri. Ma intreb cat e "peschesul" pentru un transfer din asta ca sa fie constitutional.
  • +4 (4 voturi)    
    Cloaca aia de comunisti (Miercuri, 30 septembrie 2020, 19:57)

    John M. [utilizator]

    de la CCR trebuie ori desfiintata, ori numiti niste oameni care sa serveasca justitia si nu un partid care, in sfarsit, si-a inceput decaderea.