Impozitarea pensiilor speciale cu 85%, la judecata Curții Constituționale

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 7:26 Actualitate | Politic


Valer Dorneanu
Foto: Agerpres
Judecătorii CCR decid, miercuri, dacă legea care prevede taxarea pensiilor speciale cu 85% este constituțională, la sesizarea Avocatului Poporului, Renate Weber, care a atacat actul normativ pe mtotiv că ar fi vorba despre o dublă impozitare.

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, în luna iunie, legea care prevede taxarea cu 85% a pensiilor speciale de peste 7.001 de lei și cu 10% a celor între 2001 și 7001 lei. Concret, va fi taxată diferenţa între pensia specială şi cea realizată pe baza contributivităţii.

Avocatul Poporului, Renate Weber, a susținut că, deşi se numeşte taxarea pensiilor, este de fapt o dublă impozitare.

”Sunt două chestiuni. Pe de o parte, este vorba despre faptul că e o inechitabilă aşezare a sarcinilor fiscale. Se numeşte taxarea unor pensii. În realitate avem de-a face cu o impozitare, fiindcă taxele ţi le impune statul când îţi oferă un serviciu”, a susținut Weber, citată de Mediafax.

Avocatul Poporului a mai spus că este vorba şi despre o supraimpozitare, pentru că toate pensiile de peste 2000 de lei sunt impozitate cu 10% „În plus, vine aceasta taxare de 10% pentru aceste pensii între 2001 şi 7000 de lei şi de 85% de peste 7001 lei. Ori există un principiu foarte clar al nediscriminării care spune că toata lumea trebuie să fie tratată egal. Aici nu vorbim de un impozit progresiv pe toate veniturile, ci doar pe o categorie, ori aşa ceva, în opinia noastră, este neconstituţional”, a mai spus Weber.

Printre categoriile care beneficiază de pensii speciale se numără și judecătorii Curții Constituționale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12504 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    ce facem diseara? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:08)

    wweesstt [utilizator]

    mascarada de proiect facuta de psd si pnl va fi respinsa! diseara ce facem? iesim in strada? sau vom plati incontinuare,ca fraierii si noi si copii nostri?! sau mai asteptam inca '30 de zile' (cum spunea un mincinos celebru care a luat multe voturi pe tema asta)
  • +16 (20 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:18)

    TheFaime [utilizator]

    Duamna Weber, primul principiu nediscrimarii are fi acesta: cu totii suntem egali in fata legii. Deci concluzia: DESFINTAREA PENSIILOR SPECIALE. Noi, pwlimea ar trebui sa primim pensii speciale pentru impozitele care le platim, pentru ''serviciile de educatie, sanatate, etc'' pe care (nu) le ofera statul SI pentru ca inca trebuie sa va inghitim! Esti doar o pesedinta aterizata in functie by default..
    • +1 (1 vot)    
      .... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 18:08)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      ... ai vazut cind gaina ramine fara cap cind o tai si se zbate saraca bezmetica prin curte , asa si cu Web e cam dezorientata in loc sa vada conflictul de interese a CCR se zbate bezmetica sa mai obtina ceva beneficii pt ei (CCR-istii)
  • +16 (18 voturi)    
    Suspans ZERO (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:35)

    IoPaNet [utilizator]

    Isi inchipuie cineva ca vor decide sa li se impoziteze pensiile? E cam si cum ar intreba pe fiecare dintre noi daca este de acord sa i se impoziteze salariul.
  • +15 (17 voturi)    
    "Judecatorii PSD decid" (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:36)

    UnOarecare [utilizator]

    e o greseala in text :)
    Aia cu pensii speciale...
  • +18 (18 voturi)    
    Sunt sigur de rezultat (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:38)

    bcsb [utilizator]

    Vor decide ca 85% e prea putin, si vor recomanda 99% impozitare...Pentru binele tarii
  • +14 (16 voturi)    
    Nu (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:40)

    gj [utilizator]

    Astia nu inteleg ca tara nu mai poate suporta nedreptatea facuta de legea care ii face pe unii pensionari cetateni de categoria 1 ,iar pe altii de categoria a 2-a. Nu mai sunt bani! GATA, AJUNGE, ATI SUPT DESTUL! S-A TERMINAT! Sunt pensionar,iar parerea mea este ca la puterea economica a Romaniei , nu ar trebui sa existe pensie mai mare de 2500 E ,iar principiul unic de calculare sa fie cel al contributivitatii. Specialii au salarii foarte mari. Sa contribuie corespunzator salariilor si vor avea pensii mari. Impozitarea cu 85% a pensiilor in plata , mi se pare corecta, cit ca eu mergeam spre 95%. Este clar un conflict de interese ca magistratii sa decida daca sunt deacord cu propriile lor drepturi . Principiul lipsei conflictului de interese in ceeace priveste drepturile oricarei categorii sociale (justitie, oameni politici, alesi , etc), ar trebui trecut in constitutie pentru a inchide gura "avocatului poporului", popor format doar din magistrati si alti asemenea.
  • +12 (14 voturi)    
    Alo, tovarasu Dorneanu... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:44)

    2304 [utilizator]

    ... nu va mai obositi sa judecati, stim deja care e verdictul. Ce sa va mai treziti tovarasu? E vreme rea afara, ploua, bate vantul. Dati verdictul de sub plapumioara ca oricum stie toata lumea care va fi verdictul
  • +16 (16 voturi)    
    “Nediscriminare” (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:51)

    Mos Dan [utilizator]

    “Ori există un principiu foarte clar al nediscriminării care spune că toata lumea trebuie să fie tratată egal...”
    Pai tocmai aici e problema doamna Weber, ca existența acestor pensii nu respecta principiul de care amintiți. Ideal ar fi eliminarea lor totala. Chiar și impozitarea agresiva nu face dreptate totala, dar e un început. E bine ca ați făcut sesizarea, dar ați făcut-o fix pe dos.
  • +12 (14 voturi)    
    De aceea institutia asta trebuie sa dispara. (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:53)

    Marionette [utilizator]

    Nu este domeniul lor de competenta sa discute despre taxe si impozite. Mai mult, in constitutie se specifica asta. In momentul in care dau o decizie oricare-ar fi ar trebui luati si bagati in carcera 50 pentru subminarea puterii in stat.
  • +12 (14 voturi)    
    >>> (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:53)

    GemstonePig [utilizator]

    Este evident ca doar pensiile date de contributivitate sunt pot si trebuie impozitate. Pensiile speciale sunt intangibile, in mod exceptional pot fi modificate dar doar in sus si sunt neimpozabile pana Soarele se va transforma in gaura neagra.
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 9:05)

    mihai_mi [utilizator]

    Il si vad pe Dorneanu: "Da domne' renunt la 400 milioane pe luna ... asa e corect... nu trebuie sa fiu eu special!". Pfff!
    • +1 (1 vot)    
      derbedeul asta (Miercuri, 30 septembrie 2020, 16:34)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      mai curand si-ar taia,,nasul``(intelegeti ce vreau sa zic......)decat sa renunte la pensia speciala...Afara doar sa fie SILITI s-o faca.SILITI prin ORICE mijloace!Doar n-or fi avand doua perechi de c.....e ca sa-si permita sa fie deasupra noastra.Era sa zic,,deasupra legii``,dar borfasii n-au lege n-au bunsimt n-au rusine......Interesul,numai interesul ii ,,mana-n lupta``.......impotriva noastra a tuturor.
  • +10 (10 voturi)    
    judecatori care judeca beneficiile lor (Miercuri, 30 septembrie 2020, 9:54)

    bigbrother [utilizator]

    Unele lucruri n-ar trebui lasate la indemana unor grupuri de oameni sudati in functii, mai ales cand e vorba de bani.

    Cred insa ca se umbla la efect in loc de cauza. Si cauza este ca aceste pensii nu se justifica, aici trebuie stabilit modul in care se ofera aceste pensii si calculul pentru stabilirea acestor pensii de serviciu.

    Politicienii s-au ingramadit sa ofere aceste beneficii si tot ei ar trebui sa poata schimba legea a.i valoarea lor sa fie scazuta la un nivel echitabil si mai ales, aceste beneficii sa isi pastreze caracterul special pentru care au fost gandite, nu sa includa si mai multe categorii sociale doar pentru a lua voturi.

    Solutii exista, vointa politica lipseste.
  • +8 (8 voturi)    
    De necrezut (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:20)

    dincannes [utilizator]

    ... cine se lupta contra vointei poporului, cel ce ar trebui s-o apere !
    Doamna Weber, exista legi, dar exista si SPIRITUL LEGII.
    Tara are nevoie de oameni inteligenti, puternici, muncitori si este perfect sa-i recompensezi cu salarii mari; indirect toti profitam. Sa dai pensii exagerat de mari, nu stimuleaza productia, nu creste nivelul de trai general.
    Sa luam exemplul Elvetiei: pensii egale pentru toti ! Cine cistiga bine, isi poate plati o pensie privata.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu actuala constitutie si structura a statului (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:22)

    Bradisor [utilizator]

    este f greu sa indrepti ceva in aceasta tara.
    Dupa f. multi ani acum se intrevede posibilitatea ca la viitoarele alegeri PNL;USR-PLUS si PMP sa obtina inpreuna o majoritate solida care sa poata modifica constitutia si schimba din temelie structura statului.Pt. realizarea acestei sanse, cu adevarat istorice , e necesar ca fiecare lider , membru sau simpatizant al acestor formatiuni trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa se atace reciproc si ca singurul inamic este PSDsi satelitii sai.Deasemenea trebuie sa inteleaga ca nu pot conta pe UDMR care se va opune mereu la ori ce modificare benefica a structurii statului.
  • +6 (6 voturi)    
    ce potaie lasa osul din gura? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:29)

    revo [utilizator]

    ti-ai gasit!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce kterinca de Curte, ce kterinca de justitie ! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:45)

    KTerinca [utilizator]

    Sictir !
  • +5 (5 voturi)    
    sa fim seriosi... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    nici o sansa sa treaca

    in primull rand isi judeca propriile beneficii
    cati dintre noi ar spune: "nu sefu, eu NU vreau salariu mai mare?"
  • +5 (5 voturi)    
    PS: (Miercuri, 30 septembrie 2020, 10:53)

    liviu_ [utilizator]

    intrebarea mea este cum respectam legea egalitatii in fata legeii CAND:

    1 - exiswta imunitate parlamentara (stiu nu are legatura cu ce se judeca azi)
    2 - exista pensii speciale pentru oameni care NU sunt expusi la nimic deosebit la munca (pt militarii de pe front inteleg, da astia la ce pericole sunt expusi).
    3 - cum de impozitarea progresiva (facuta doar la angajati, nu la pensionari) a fost (si mai mult ca sigur e in continuare) constitutionala, dar impozitarea pensiilor speciale nu e?!
    4 - (daca tot suntem la averatii alre curstii aparatorilor penalilor) cum kkt de e ok ca sa se ceara aprobare ca sa predai ed sexuala in scoli , dar ca sa predai religia in scoli trebuie aprobare ca sa NU o predai. efectiv 2 lucruri care se bat cap in cap, sunt diametral opuse....

    a 1000 dovada ca ccr NU respecta constitutia, doar urmareste niste interese !!!

    sa raspunda tovarasii de pa pcr... pardon ccr la intrebarile astea!
    sigur ca nu pot, dar nici nu vor raspunde vreodata!

    stiu ma comport ca si cand vertictul o sa fie ca impozitarea e neconstitutionala... dar sunt 101% ca asta o sa fie verdictul!
  • +4 (4 voturi)    
    ccr e in conflict de interese pe speta asta , (Miercuri, 30 septembrie 2020, 11:21)

    kokos [utilizator]

    e culmea ca ei sa judece daca sa li se impoziteze propriile pensii!
  • +3 (3 voturi)    
    Ahahahahahahaha! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 12:01)

    fat.cat [utilizator]

    What’s up, HN, vreti neaparat sa ne vedeti lansand niste acronime noi, creative, pentru ccr?
  • +5 (5 voturi)    
    Daca contest neacceptarea de catre ccr a (Miercuri, 30 septembrie 2020, 12:23)

    deval [utilizator]

    impozitarii cu 85% a pensiilor de peste 7000 lei , inseamna ca sunt in acord cu asta ori :
    -aceasta impozitare -chiar daca e acceptata de ccr , e o manipulare ordinara caci vizeaza doar 10-15% din totalul acestora ! Ordinaria tine de principiu si de modul de calcul .
    Trebuie sa fie vizate si pensiile militare dle Presedionte , care ne-ati spus ca acestea nu trebuie sa fie vizate- dupa ce ati fost reales !!!!!!!!!!!!! Nimeni nu ar fi avit o problema daca militarii primeau peste o pensie normala (vorba vine) a oricarui inginer , doctor care a muncit 30-35 de ani , de 1500-2000 lei s-ar mai fi adaugat sa zicem 1000 pentru cei cu studii medii si 2000 pentru studii superioare adica , pensiile speciale ar fi fost de maxim doua , trei ori mai mari decat o pensie normala , cine ar fi avut ceva de comentat ? Si in Germania exista tot felul de speciali cu modalitati SF de calcul a pensiei dar statul a zis : Nici o pensie nerezultata din contributivitate , nu poate fi mai mare de 5000 euro !! Simplu , nu ? Merkel poate avea cate mandate vrea muschii ei , la final tot 5000 euro pesie va avea daca nu a contribuit si la un sistem privat , sa fie sanatoasa , va trai cu o pensie decenta , relativ modesta .
  • +3 (3 voturi)    
    Eu cred ca acest ccr doar are obiective comune cu (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:47)

    deval [utilizator]

    Ciuma Rosie , ca are acelasi Stapan !! Distrugerea ultimei urme de moralitate, in justitie vizeaza increderea oamenilor in statul de drept, distrugerea oricarei tentative de realizare a acestuia , distrugerea sperantei ca va exista candva !! Adica urmareste sa ajungem exact acolo unde eram in 1989 cu ''increderea''in stat, in viitorul nostru si al copiilor nostrii . Fiecare decizie a ccr ne aduce mai aproape de Bielarus , pregateste terenul pentru ca richita sa faca totusi , candva iar, micsunele asa cum a zis la ultimul congres pcr criminalul ceausescu .............
  • +3 (3 voturi)    
    Ce gluma buna (Miercuri, 30 septembrie 2020, 15:25)

    ACP [utilizator]

    Deci toata lumea trebuie tratata egal cand se taxeaza venituri pentru buget. Dar evident ca nu e nicio problema sa se trateze persoanele diferit cand vine vorba de primit bani de la buget. Si aici nu e vorba de 2-3 mii de lei ci de zeci de mii si aia calculati sa dea bine cu prime mutate pe ultimele luni din perioada de activitate. Daca o astfel de lege e neconstitutionala trebuie schimbata constitutia, nu ca nu ar fi si ale motive pentru a fi facut acest pas.
  • +2 (2 voturi)    
    Democrație? Poate cecereală! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 18:50)

    nick24 [utilizator]

    Ce fel de democrație e, dacă unii sunt mai presus DE ORICE?

    “ARTICOLUL 16
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări."

    art. 56 prevede "asezarea justa a sarcinilor fiscale"
    inseamna ca cei care au acceasi pensie trebuie sa fi platit aceleasi taxe si impozite. daca cei care au pensii speciale au contribuit mai putin la cheltuielile publice decat cei care au o pensie normala de aceeasi valoare, insemnaa ca sarcinile fiscale nu sunt asezate just si ca unii au sarcini fiscale mai mari ca sa ia o pensie de aceeasi valoare ca a "specialilor".

    Adică unii lucrează și li se calculează pensia cu formula X , altora cu formula Y și e constituțional.
    Unii au impozit X pe venit și alții au X ( până la 7000 lei ) și Y pe ce depășește și e neconstituțional, de ce? Adică o data le convine Y, dar altă dată -NU!

    Concret la 6000 lei salariu brut de încadrare, pensia normală e max 2000 lei, deci 25%
    la 15 000 salariu brut special de încadrare, pensia specială e de 22 000 lei deci 200% față de brut și 300% fată de net. Așa E CONSTITUȚIONAL?
    Altfel incalca independenta justitiei?
    Unde e egalitatea în fața legii?