Băsescu, despre posibile alianțe PMP pentru parlamentare: Nu o să mergem cu căciula în mână nici la PNL, nici la USR

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 14:15 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Facebook
Traian Băsescu spune, întrebat dacă PMP ia în calcul alianţe la alegerile parlamentare din 6 decembrie, că nu o să meargă cu căciula în mână la nimeni, nici la PNL, nici la USR”. Legat de o posibilă candidatură a sa la alegerile generale, Băsescu a spus: "Nu cred că electoratul acceptă lucrul acesta. Pe de o parte electoratul, pe de o parte eu".

"Nu o să mergem cu căciula în mână la nimeni. Nici la PNL, nici la USR. PMP a dovedit că are potenţial de a trece pragul, iar acum este mult mai consolidat. Vom fi prezenţi în 21 de consilii judeţene, ceea ce pentru noi e mult. Acum am câştigat 50 de primării. E important pentru un partid care se coagulează acum”, a declarat Traian Băsescu, întrebat marţi, la Digi 24, dacă PMP are în vedere alianţe la alegerile generale.

Întrebat dacă va candida la alegerile parlamentare, Traian Băsescu a răspuns: "Nu cred că electoratul acceptă lucrul acesta. Pe de o parte electoratul, pe de o parte eu. Dacă o să îl aveţi pe Eugen Tomac în emisiune vreodată, la vremea când aveam 17%, atunci îi spuneam să nu ne bucurăm, este previzibil un tsunami. Iar cu 3 zile i-am spus – va fi un tsunami anti-Firea şi se vor duce voturile către cei mari. Singurele partide care au rămas în picioare au fost partidele mari - PSD, PNL şi USR şi s-a salvat PMP trecând pragul de 5%”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2704 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    A Ramas o Tichie din Margaritar Fals (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:23)

    un domn [utilizator]

    PMP alaturi de ALDE se AutoIzoleaza pentru O Vreme fata de Parlament
  • +3 (9 voturi)    
    giaba bre (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:26)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    s-a taiat cu spiritu PDL cu Basescu cu astea. E alta generatie alti oameni. PMP o sa ramana ca UDMR constant la 8-10% in Bucuresti si restu tarii cat o avea. Fara oameni care sa vina sa spuna cu subiect si predicat cara sa nu aiba manevre cu statul cu interlopii care sa aiba carisma sa fie prezentabil sa te ridice de pe scaun sa te duci la vot n-ai sanse. Uite la maimutoiu de Ponta nu-i iese nimic de nicio culoare :)) acuma da sfaturi face webinare despre alegeri :)) tutoriale. Pana la 65 de ani sa tot incerce si daca nici el nu e mare vrajitor nu stiu cine mai e.
  • +3 (9 voturi)    
    baselule (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:37)

    liviu_ [utilizator]

    mai usor ca in tara s-ar putea sa nu iei 5%
    cata ai castigat si tu mai multe procente ca alde si pro roma si s-a umflat pipota in tine!
    • -5 (9 voturi)    
      base are inca masa (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:29)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si eu sunt unul dintre "oamenii presedintelui". Asta e, nu m-a convins absolut nimeni ca e mai iscusit decat el in politica. Stiu ca aveti antipatii si resentimente fata de el dar c apolitician nu il depaseste nimeni, nici macar la genunchi.
      Cu ce sunt eu vinovat de asta?
      • -5 (5 voturi)    
        Nu e chiar asa (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:37)

        linus_torvalds [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        @atoatestiutorul,

        Nu esti vinovat daca consideri ca ce zice te reprezinta. Sa-ti detaliez.

        L-am vortat tot timpul, la primul mandat, la al doile mandat, la prima suspendare, la a doua suspendare. Si toate pentru ca facea ce vroiam eu. A facut multe impotriva coruptiei. Ca un politician abil, a sesizat o dorinta in populatie si s-a pus in fruntea ei. Eu am crezut atunci ca asta era si dorinta lui, pe urma s-a vazut ca era doar abilitatea de politician.
        Cand a vazut ca chestia cu coruptia nu mai e de interes pentru populatie, s-a comutat si a inceput sa dea invers decat tot ce a zis pana atunci. Asta in continuare, din abilitatea (sau iscusinta) de politician.
        Inseamna ca eu trebuia sa-l votez in continuare, ca doar e la fel de iscusit, chit ca zice exact invers decat ceea ce vreau eu? Dar tu, revin, te reprezinta prin ceea ce zice? Atunci voteaza-l. Fii omul presedintelui. Eu nu mai sunt. Dar recunosc ca e cel mai iscusit politician.
  • +4 (8 voturi)    
    PMP este istorie (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:41)

    voxpopulix [utilizator]

    Acest partid a avut ca singur rol sa asiste PSD-ul si sa forteze victoria lui Firea, pe care au sustint-o in toate mizeriile pe care le-a facut in anii astia.


    Ar fi extraordinar de trist ca acest partid sa intre in parlament.
    • -3 (7 voturi)    
      De unde? (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:48)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      De unde ai concluzionat asta? Sau asa ti s-a turnat pe filiera USR-ista? Eu zic ca base a luat si de la firea si de la nd, cam egal. As mai adauga si faptul ca PMP este un partid de sine statator si cam asta e sansa lui...sa participe la alegeri. Altfel cum ar exista, mai exact? N-a asistat cu nimic victoria PSD, a intrat in consiuliu...foarte bine.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:57)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Consilierii PMP au votat cu Firea cu doua maini in mandatul asta, de atunci se stia care este pozitia acestor hiene.
  • +4 (6 voturi)    
    Subtil Băsescu! (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu merge cu căciula în mână la PNL ori USR Plus,dar nu spune că nu merge la PSD.
  • +3 (7 voturi)    
    Subtil Băsescu! (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu merge cu căciula în mână la PNL ori USR Plus,dar nu spune că nu merge la PSD.
  • +6 (10 voturi)    
    Subtil Băsescu! (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu merge cu căciula în mână la PNL ori USR Plus,dar nu spune că nu merge la PSD.
  • +4 (8 voturi)    
    Subtil Băsescu! (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu merge cu căciula în mână la PNL ori USR Plus,dar nu spune că nu merge la PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    Eh... (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:19)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Basescule, ai scapat de Nuti, scapa si de taietorii de paduri (Rizia Tudorache) din partid si poate te votez la parlamentare.
    • +3 (3 voturi)    
      Nutzi ii cu degetul la Nas (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Are Ipoteca pe Pirat
  • +2 (2 voturi)    
    Dacă iese lumea la vot - pa PMP (Marţi, 29 septembrie 2020, 23:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Și pa și UDMR și ALDE.
    Bădescu nu merge cu căciula in mână nici la PNL și nici la USR. Dar nu-i nimic, face alianțe cu PSD, aliatul natural și deja vechi. Au ADN comun: votează la fel, se comportă la fel, au aceleași scopuri în politică.