Orban: Îmi pare rău că unii dintre liderii USR-PLUS, şi înainte şi în campania aceasta, au tratat PNL ca pe un adversar. Încrederea se câştigă greu şi se pierde uşor

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 2:25 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Ludovic Orban a precizat că îi pare rău că unii lideri ai USR-PLUS au tratat PNL ca un adversar în această campanie electorală şi a adăugat că „încrederea se câştigă greu şi se pierde uşor”. El a mai spus că liberalii au deja un program de guvernare pe care PNL a început să îl pună în practică, iar obiectivul este de a câştiga alegerile parlamentare din 6 decembrie şi de a forma o majoritate după acel scrutin, potrivit News.ro.

„Îmi pare rău că unii dintre liderii USR-PLUS, şi înainte şi în campania aceasta, au tratat PNL ca pe un adversar, consumând de multe ori mai multă energie în a ataca primarii PNL, decât în a ataca primarii PSD. Îmi pare rău de lucrul acesta. Sper să înţeleagă că pentru a pune bazele unei înţelegeri este nevoie de dialog, de respect reciproc. Ştiţi cum e – încrederea se câştigă greu şi se pierde uşor”, a declarat Orban, întrebat duminică seara la Digi 24 dacă prin aceste victorii pe care cei de la USR-PLUS le-au avut prin ţară la alegeri locale, ar putea rupe un anumit procent din electoratul PNL.

Premierul a adăugat că PNL vrea să câştige alegerile parlamentare şi să formeze o majoritate, deoarece acest Legislativ „nu mai poate fi lăsat să distrugă România”.

„În ceea ce ne priveşte pe noi, noi avem o viziune clară de dezvoltare a României. Avem deja un program de guvernare pe care îl punem în practică, avem planul de relansare economică bazat pe investiţii şi pe modernizare. Ne vom prezenta la alegerile parlamentare cu obiectivul clar de a câştiga alegerile şi evident vom forma o majoritate după alegerile parlamentare, pentru că avem nevoie ca de aer de alegeri parlamentare. Trebuie ca acest Parlament nu mai poate fi lăsat să distrugă România”, a concluzionat preşedintele PNL.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4790 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    atunci (Luni, 28 septembrie 2020, 2:36)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie!
  • +10 (14 voturi)    
    Exact Orban! (Luni, 28 septembrie 2020, 4:06)

    UnOarecare [utilizator]

    Si daca te-am inteles cu parlamentarii racolati ca iti stateau corupti incompetenti in coasta in Parlament la locale PNL in multe localitati ati fost tovarasul USL...de asta nici nu le-ati castigat.
    Daca vroiai incredere trebuia sa fi 100% de incredere, nu sa te asociezi cu PSDisti vopsiti sau oameni patati sub o forma sau alta, sa dai mana numai cu cei care ar fi zis: Jos coruptia, jos PSD! cum ar fi Iasul, Sangeorz-Bai, Constanta...dovada Craiova, Brasov, Timisoara
    Nu mai vrem mocirla din ultimii 30 de ani, voi politicienii ati dus Romania aici desi trebuia sa fim macar precum Croatia, Polonia etc
    • 0 (4 voturi)    
      Ceva nu ai înțeles. (Luni, 28 septembrie 2020, 9:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Parcă ești căzut acum pe Pământ.Parlamentarii și Primarii//racolați//de PNL sunt foștii de la PNL care au fost//racolați//de către PSD prin mijloace nu tocmai cinstite.PNL nu a făcut nici-o ilegalitate,a folosit Legea dată de PSD când a preluat parlamentari și primari PNL.Tu,după cum vorbești,nu ești fan USR,ci mai degrabă PSD.USR nu a pierdut,nmu a câștigat nimic,dar PSD a pierdut și lor le plângi de milă prin comentariul tău.
      • 0 (2 voturi)    
        Ceva nu ai inteles: plang de mila Romaniei (Luni, 28 septembrie 2020, 10:09)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu politicienilor!
        Si exact in acest caz plang de mila ca se perpetueaza fenomenul care a dus la PSDizarea tarii, mai concret oameni cu un caracter mizerabil au ajuns peste tot in adminstratie si incet incet au stricat toate merele din cos pana am ajuns o tara de corupti, incompetenti, fricosi si prosti...nu vreau sa se repete/continue fenomenul chit ca se numesc PNL sau USR ci sa incepem sa eliminam cancerul.
  • +6 (14 voturi)    
    Ce e Ludovic ? Creste prea repede copilul ? (Luni, 28 septembrie 2020, 4:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Uita ce inseamna respectul pt cei mari ?!

    PS. Tare ma tem ca in maximum doua legislaturi USR o sa ajute PNL sa treaca strada ! :)))
    • -7 (13 voturi)    
      mai vedem (Luni, 28 septembrie 2020, 6:43)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      crezi ca dupa prima polemica mai serioasa pe tema familiei, mai trece usereul de 20%? doar ca o sa promoveze agenda progresista si liberalii o sa o accepte ca nu o sa aiba ce face. trebuie sa guverneze cu cineva. sau poate peste 2 legislaturi o sa faca guvernul cu psd-ul.
  • +13 (13 voturi)    
    Pai,cine a dat...tonul,.... (Luni, 28 septembrie 2020, 4:36)

    gigiN [utilizator]

    .....nu cumva tu ???
  • +7 (7 voturi)    
    apa calda care-i rece. și la parlamnetare (Luni, 28 septembrie 2020, 6:44)

    muvis [utilizator]

    Membri PNL, candidați la următoarele alegeri, țineți minte fraza asta a lui Orban când mai vreți să faceți vreo nefăcută. Deci, repetați, încrederea se câștigă greu și se pierde ușor. În București sunteți la momentul.in care începeți sa câștigați încrederea.
    Că iar ajungeți să vă mângâie Usrplus pe cap. Și nici noi nu vrem asta, și cred că nici ei.

    Felicitări, dle Orban, pentru că ați ales să susțineți pe ND și candidați unici la.sectoare. Felicitări sincere. Dar lăsați amenințările.
    Doamna Saftoiu ce mai zice de ideologia d-lui Nicușor Dan?

    Pumnii strânși pentru Băcanu. Păcat de victoria lui ND, să avem un primar condamnat penal la 8 ani de închisoare în tragedia Colectiv.
  • +4 (10 voturi)    
    ludovice, te astept la iarna! (Luni, 28 septembrie 2020, 6:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu meritati puterea , o sa o luati tare peste bot de la USR si o sa mai lasi tonul asta superior , ne vedem pe 6 decembrie !