De ce nu votează Raed Arafat la alegerile locale 2020. „În toate celelalte campanii am mers și am votat”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 9:28 Actualitate | Politic


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
​​Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat nu va vota la alegerile locale de duminică. Motivul: nu are viză de flotant, având domiciliul în cartea de identitate în Mureș.

"Sunt în București, nu am făcut viză de flotant așa că nu am cum să votez. O să fiu la Minister", a declarat Raed Arafat, la Digi 24, explicând că are, în continuare, adresa din Mureș. "Nu pot să mă duc acolo și să mă întorc în București, mai ales că înlocuiesc și un coleg, așa că voi fi la București. Altfel, în toate celelalte campanii am mers și am votat", a precizat el.

Votul electronic ar fi rezolvat astfel de probleme, este de părere secretarul de stat. "Lumea evoluează, e normal să ajungem să votăm și să facem multe lucruri pe cale digitală", a spus Arafat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7975 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 9:40)

    [anonim]

  • +9 (17 voturi)    
    e ILEGAL sa nu ai viza de rezidenta (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 9:53)

    Kivek [utilizator]

    dar el fiind bugetar SPECIAL de la PSD nu conteaza


    oricum o scuza mai penibila ca asta n-am auzit
    • +3 (5 voturi)    
      Eu nici macar nu stiu (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:10)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      ce-s complicatiile alea birocratice: viza de flotant, rezidenta...

      De ce nu se legitimeaza cu pasaportul?

      Prea multa hirtzogarie in tara asta.
  • +3 (11 voturi)    
    Lasa (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 10:36)

    BartSimpson [utilizator]

    Ca oricum vota cu pesedeaua ..
  • +1 (5 voturi)    
    Pana acum fiind sef de institutie centrala (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 11:22)

    Susufler0 [utilizator]

    sau secretar de stat in guverne USL sau pesediste, nici nu incapea discutie sa nu mearga sa voteze (cu PSD) ! Dupa o zi de mers pe drum se prezenta la minister si arata cartea de identitate cu dovada faptului votarii, desi si Ponta si Dragnea ii spuneau de fiecare data ca nu e nevoie deoarece au fost informati ca a votat. Nu tinea locul niciunui coleg !

    PS. Si ce sa vezi ? Tocmai acum suplineste un coleg si nu poate sa mearga sa voteze !

    PPS. Arahat , gata, relaxeaza-te : nici nu isi inchipuia Ciolanu ca o sa votezi !

    PPPS. Relaxeaza-te ! Daca va mai veni vreodata PSD la guvernare, postul tau in guvern este asigurat !
  • +4 (6 voturi)    
    Vot electronic, prin corespondenta... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:10)

    Mihai Panet [anonim]

    Se gaseau solutii, numa' vointa sa fie.
    • 0 (4 voturi)    
      Aceasi situatie (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:22)

      hepcallvasile1278490666411 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      Am votat de cate ori au fost organizate alegeri din anul 1990 si pana in prezent . La aceste alegeri locale deoarece ma aflu intr-o alta localitate unde intentionez sa ma stabilesc , dar unde nu cunosc candidatii care sunt pe listele de vot , consider ca este mai corect sa ma abtin !