VIDEO ​Nicușor Dan s-a răstit la reporterul Antena 3, când a fost întrebat despre înregistrarea apărută public: Este un fâs. Vreau să transmiteți șefilor dvs. câteva întrebări

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2020, 18:53 Actualitate | Politic


Nicusor Dan, în fata sediului PSD
Foto: Captura video
Venit la sediul PSD să afișeze „harta cumetriilor” din campania electorală, Nicușor Dan a ridicat tonul la reporterul Antena 3 care l-a întrebat despre înregistrarea apărută recent în spațiul public și dacă nu se gâdește să se retragă din cursă.

El a refuzat să-i răspundă și i-a spus să le transmită șefilor săi câteva întrebări referitoare la afacerile de la Primăria Capitalei. Mai mult, Nicușor Dan a calificat înregistrarea drept „un fâs” despre care nu vrea să vorbească în campanie.


Schimbul de replici cu reporterul Antena 3:

În ultimele zile a apărut o înregistrare cu dvs. și sunt aduse acuzații destul de grave la adresa dvs., trafic de influență este acuzația care vi se aduce. Voiam să vă întreb dacă ați luat vreodată în calcul, după ce a apărut această înregistrare, să vă retrageți candidatura de la Primărie?

Eu vreau să transmiteți șefilor dumneavoastră următoarea întrebare: de câte ori au vorbit, pe post, de afacerea Parcul Verdi, de câte ori au vorbit pe post de consilierul Gocescu, al Primarului Firea?

Domnule Dan, vorbiți acum cu reporterul Mădălina Mihalache și nu cu un șef.

Da, vreau să transmiteți șefilor dumneavoastră aceste întrebări. De câte ori au vorbit, pe post, de consilierul Gogescu.

Dumneavoastră trebuie să-mi răspundeți mie, reporterul Mădălina Mihalache, nu șefilor.

Eu vorbesc ce vreau! De câte ori au transmis pe post afacerea Verdi și implicarea consilierului personal al Gabrielei Firea, domnul Gogescu, care i-a dat socrului lui, o jumătate de milion de euro. De câte ori ați vorbit de afacerea licitației trucate de tramvaie. 140 de milioane de euro.

Domnule, răfuielile cu conducerea postului, le aveți cu conducerea postului, acum vorbiți cu reporterul Mădălina Mihalache...

Da, sunteți un reporter, sigur că da! Transmiteți aceste întrebări.

Mie trebuie să-mi răspundeți la întrebări

Eu fac ce vreau!

Întrebările nu le adresează conducerea, le adresează un jurnalist, indiferent unde lucrează el

Da!

Eu vă întrebam de înregistrarea care a apărut în spațiul public...

Și eu vă întreb de cele 400 de hectare, spațiu verde, pe care, prin propunerea Primarului General Gabriela Firea, aceste spații verzi urmează să dispară să fie înlocuite cu spații construibile. Știți cât câștigă un om care are un spațiu verde...

(...) Trebuie să dați niște explicații legate de ce ați făcut dvs....

Eu sunt un om cu conștiința mea și dau explicații cui vreau eu. Eu vă întreb pe dumneavoastră, postul Antena 3 și văd un post asemănător, România TV.

Dumneavoastră sunteți în război cu presa?

Nu! Eu doar vă pun niște întrebări! De câte ori ați vorbit, pe post, de afacerea spațiilor verzi pe care, Primăria Capitalei, vrea să le transforme în spații construibile? Știți că un metru pătrat de spațiu verde costă 100 euro metrul pătrat? În urma acestei mișcări, costă 1000 euro, un metru pătrat. Faceți socoteala și înmulțiți cu 400.

(...)Există o înregistrare, niște acuzații la adresa dumneavoastră. O înregistrare care a apărut în toată mass-media. Nu există nicio publicație care să nu fi dat această înregistrare.

Stimată doamnă, am avut alaltăieri o conferință de presă!

Sunt niște acuzații foarte grave.

Asta apreciați dumneavoastră, eu apreciez că este un fâs această înregistrare dar, pe acest subiect, am avut alaltăieri o conferință de presă, cu toată presa, a fost și reprezentantul de la dumneavoastră și am dat toate lămuririle. Nu vreau să discutăm în această campanie de un fâs. Vreau să discutăm despre marile afaceri de corupție ale Primăriei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13306 vizualizari

  • -27 (47 voturi)    
    nāravash rau asta mic... (Joi, 17 septembrie 2020, 18:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cu pleata aia in cap, mai ca ti se face frica cand se incrunta.
    • +9 (31 voturi)    
      ca la carte a jucat (Joi, 17 septembrie 2020, 19:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pletosul.

      matematicianul stie sa calculeze cel mai potrivit unghi de atac asupra adversarilor - naspa pentru echipa adversa, care incearca eschive care insa nu prea tin.

      S-au pierdut cu Firea astia de la pesedea!
      (chestie preluata dar insusita acum de mine)
      • -13 (21 voturi)    
        pleata aia.. (Joi, 17 septembrie 2020, 21:53)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ... aduce mai mult a Turcana romaneasca. beeheeee beeheeee..
  • +35 (63 voturi)    
    Foarte bine ca s-a rastit ! (Joi, 17 septembrie 2020, 18:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Din pacate mai mult nu se poate chiar daca este vorba de o latrina a audiovizualului romanesc ! :((
    • -1 (33 voturi)    
      Exact (Joi, 17 septembrie 2020, 19:29)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tocmai pt ca e o latrina reporterul ar trebui pus in genuche si sa spuna “sunt un baiat rau”. Cum ce e genuche? Nu stiu, am auzit si eu la tv termenul.
      • -5 (13 voturi)    
        Băiat rău ce ești! (Joi, 17 septembrie 2020, 20:06)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Cum să repeți tot ce auzi la (anumite) TV?
        Nu știi că e mai rău decât să repeți ce ai auzit pe stradă?
        Poftiiim? A zis-o un ministru? Păi nu știi că ăștia sunt capabili să ruineze și o educație de Eton?
        • +4 (12 voturi)    
          Imi amintesc de un amic de-al meu (Vineri, 18 septembrie 2020, 0:01)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

          Critic muzical: cand compozitorul era descurajat de cronica pe care criticul o facuse in presa, prietenul sau - dirijorul - l-a sustinut moral: "Stii foarte bine ca Georgescu in criticile sale nu are idei proprii. Scrie si el ce aude vorbindu-se prin sala de spectacole."
    • +11 (29 voturi)    
      Eu nu vad.... (Joi, 17 septembrie 2020, 20:51)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Eu nu vad ca s-a rastit!Reporterita-un agent al celui mai jegos post TV si nu jurnalist- l-a agasat cu intrebari tendentioase,,Nicusor Dan i-a raspuns ca detalii la ce tot insista ea a oferit in conferinta de presa la care participase si A3.Iar referitor la decizia CCR-curios cum nu apare in relatarea Hot News-,reporterita s-a aratat chiar ignoranta!Decizia-daca ar fi citit-o subliniaza clar ca un deputat are dreptul constitutional sa ajute un cetatean din circumscriptia lui in problemele acestuia cu institutii si alte organe ale Statului.Si ma mira aceasta abordare:presa isi permite orice,si la reactia fireasca a intervievatului-hopa!razboi cu presa!
    • -3 (21 voturi)    
      Latrina (Joi, 17 septembrie 2020, 21:11)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De aia se si inghesuie toti democratii de dreapta( PNL, USR, PMP,) sa apara la A3. Probabil ca le place ce li se serveste.
    • -3 (11 voturi)    
      Dan si-a dat arama pe fata! (Vineri, 18 septembrie 2020, 12:54)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Citez:
      "Eu fac ce vreau!
      și dau explicații cui vreau eu"

      Noroc ca nu va ajunge primar dar puteti sa ghiciti ce comportament ar avea, avand puterea daca acum, ca simplu candidat, are atata tupeu si obraznicie!

      Reporterii sunt vocea publicului si sunt diferiti precum publicul. Nu se raspunde la intrebarile lor cu alte intrebari si acuzatii la adresa angajatorilor acestora pentru ca te adresezi publicului si nu angajatorilor.
    • +3 (9 voturi)    
      Nici macar nu s-a rastit... (Vineri, 18 septembrie 2020, 13:58)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De ce nu ia nimeni in seama si cum latra reporterita, care se auzea tare desi nu avea microfonul la gura! Pai incercau sa se acopere unul pe altul, nu e vorba de rastire...
  • +28 (56 voturi)    
    Sterge cu ei pe jos, Nicusor- (Joi, 17 septembrie 2020, 19:03)

    Astazi [utilizator]

    altceva nu merita. Si reporterii respectivelor latrine si-au vandut sufletul pe un pumn de dolari. Pacat...
    • +11 (35 voturi)    
      Dolari? (Joi, 17 septembrie 2020, 19:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Astazi

      Incearca ruble... sa nu uitam ce partid sustin si ce radacini are acel partid. Iar Felix nu e Felix degeaba.
      • 0 (0 voturi)    
        pe um pumn de dolari (Duminică, 20 septembrie 2020, 10:38)

        Astazi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        e consacrata expresia si imi place:-)
  • +29 (51 voturi)    
    "Mie trebuie sa-mi raspundeti la intrebari" ! (Joi, 17 septembrie 2020, 19:04)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta este jurnalismul practicat la Latrina 3

    PS. A plecat comisarca Dana Grecu dar a aparut "procuroarea" Madalina Mihalache ! Bravo nene Varane ! :)))))))
  • -18 (32 voturi)    
    Cine are interesul? (Joi, 17 septembrie 2020, 19:31)

    zaw [utilizator]

    Oare cine are interesul ca N.Dan sa piarda alegerile.Ma refer la servicii,ei au asemenea inregistrari,Oare "seful statului" o fi stiut de aceasta inregistrare?Ma tem ca da.Evitarea unui raspuns, facut cu stangacie,ceea ce duce ca,acel trafic de influenta ar fi real.
    • +4 (22 voturi)    
      de ce comentezi daca nu te pricepi? (Joi, 17 septembrie 2020, 20:13)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui zaw

      A sunat pe Zarescu si ala a inregistrat si a incercat sa obtina ceva incriminator. Intrucat nu a fost suficient nu a lansat-o in mai sau cand a fost ca se clarifca si se fasaia pana acum. PSD spera ca nu apuca lumea sa se duminreasca.
      In cel mai rau caz, Nicusor ar fi si el manjit , la fel ca ceilalti - dar nu chiar la fel, ca si-a angajat tot Voluntariul in primarie sau la companiile municipale. Daca il votezi macar scapi de toapa de la toate posturile, ca are voce iritanta..
    • +9 (29 voturi)    
      Inregistrarea aia (Joi, 17 septembrie 2020, 20:26)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui zaw

      Chiar este un fas, nu reiese absolut nimic de acolo ca s ar fi facut trafic de influenta, e un bullshit. N au decat sa latre.. e doar pt propaganda psdista
      • -6 (12 voturi)    
        ok... (Vineri, 18 septembrie 2020, 8:10)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        ... dar daca era facuta in sens invers, toti ipocritii ziceau "sa vina dna". nu?
    • -4 (16 voturi)    
      - (Joi, 17 septembrie 2020, 20:46)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui zaw

      serviciile au mai multe, l-au salvat una data cu banii veniti de la "oamenii strazii" (600k euro) raportati la autoritatea erectorala, care erau bani negri de la ei, zgarcitul n-a vrut sa contribuie si el, au dat-o pe sefa de acolo s-o paradeasca Portocala, dar acum e spaga mica (chelner de bacsisuri mici), "cine nu sare, merge la inchisoare", Lucovid Organ stie, a trecut prin asta pentru decat 50K euro !
  • +12 (36 voturi)    
    ! (Joi, 17 septembrie 2020, 19:49)

    tudorr [utilizator]

    Asa-i puiul de dac antena 3, te prinde cu mainile in buzunar cand ii furi portofelul dar el nu se ia de hot, ci de vecinul care nu i-a dat buna ziua :))
    • -6 (12 voturi)    
      nu mai prostiti poporu cu televizoru',,, (Vineri, 18 septembrie 2020, 8:12)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ,,, nicushor n-a furat niciodata portofele. un pic de trafic de influenta, dar aia nu se pune! strigase stop-joc inainte!
  • +1 (25 voturi)    
    SUPER DRUPER NICUSOR DAN (Joi, 17 septembrie 2020, 19:52)

    ..13 [utilizator]

    ei cum i-a scos din schema ND pe reporterii veniti acolo sa dea pe post ceea ce vor ei.

    Nicusot DAN a fost extrem de clar - el vorbeste ceea ce vrea el sa vorbeasca si a transmis CEL MAI BUN RASPUNS pentru prietenii Antenei si a gastii lor.

    Am invatat chestia asta la un training de presa cum trebuie sa raspunzi si daca imi aduc aminte corect ND a raspuns perfect.

    BRAVO ND i-ai scos de pe sine!
    Pacat ca nu se vede prea bine schema aia.

    Rof frumos sa vina si in fata la Primaria Capitalei cu schema asta si sa mai faca o prezentare a schemei - este extrem de util. Multumesc.

    Spor sa avem sa alegem oameni cu mult mai buni, muncitori si inteligenti!

    Inca o data multumesc ND!

    PS
    Nu pot sa nu fac o remarca pe care o adresez lui Vlad Voiculescu - atunci cand se mergea catre sediul #ciumeirosii in pas, umar la umar, unul singur era neatent si iesit din rand. Pacat, pentru ca in ochii electoratului aceste mici detalii sunt importante si il rog frumos sa fie mai atent si la detalii. Multumesc.
  • -6 (16 voturi)    
    BLATISTUL PSD (Vineri, 18 septembrie 2020, 8:39)

    ZaiR [utilizator]

    Este trist ca nu poti raspunde unei intrabari cu o explicatie si o rezolvi punand alta intrebare. Aceasta tzatza Plicusor Dan este un blatist ce face jocurile PSDului, a facut-o la alegerile trecute si a reusit sa taca o emisiune intreaga ca actualul primar sa ajunga la administrarea unei capitale intr un dans de tango prost.
    PNL=PSD si incet dar sigur tara se duce in jos pentru ca este condusa de interesele unor alesi in campanii de 3 lei precum cea de acum.
    Situatia de fata este copie cu cea a alegerilor la presedentie. Pe un om care nu a facut nimic 5 ani nu ai de ce sa il acuzi, pe una care a facut doar prostii o poti acuza de ele.
    Trec anii pe langa noi cu ideea ca ne dezvoltam dar in realitate nici pasul pe loc nu suntem in stare sa-l batem, mergem inapoi cu mandrie si ascundem gunoiul sub pres.
  • -4 (12 voturi)    
    Nicusor nu stie sa raspunda (Vineri, 18 septembrie 2020, 13:10)

    Pakam [utilizator]

    Acuma reporterii sunt de vina ca Dan e suspect corupt si nu stie ce sa raspunda la intrebarile legitime. Vad ca unii va doriti sa aveti un primar care s-a dovedit (ziaristic) deja corupt inca inainte de a deveni primar!
    Poate va explicati voi de ce Dan deschide sute de procese pentru "apararea legalitatii" si apoi cade la pace cu impricinatii renuntand la procese. Cum e cu apararea legalitatii daca in final cade la pace? Si oare de (pentru) ce (cat) renunta la acuzatii? Nu vi se pare nimic suspect aici? Lasa ca poate i se va parea unui procuror!
    Si asa era Dan ultragiat ca, vezi doamne, cum poate sa-l acuze de coruptie pe el PSD-ul care si-a condus liderul la curte cu interlopii!? Pai da, dar liderul e la inchisoare acum, a avut Dan vreo premonitie ce o sa i se intample si lui ca doar ce a recunoscut ca s-a inhaitat cu un interlop!
  • -1 (3 voturi)    
    am votat cu dreapta mereu (Vineri, 18 septembrie 2020, 18:34)

    alfa1 [utilizator]

    dupa revolutie. Asta e primul an cand mi-e sila sa ma mai duc sa votez...