Iohannis a făcut nota de plată pentru măsurile introduse de PSD în rectificarea bugetară: Astfel de apucături electoraliste am mai văzut pe vremea lui Dragnea

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2020, 19:13 Actualitate | Politic


Bani - lei
Foto: INS
Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri că, dacă s-ar aplica, modificările operate de PSD la ordonanța de rectificare bugetară ar "costa" peste 6% din PIB-ul României, precizând că a fost „întristat” și „surprins” de votul dat în comisiile de buget finanțe ale Parlamentului.

"Astăzi, în comisiile reunite, PSD-ul, cu sprijinul unor traseişti, a votat într-un fel cu amendamente proiectul rectificării bugetare şi dacă s-ar aplica tot ce au votat ei, PSD-iştii, atunci aceste lucruri ar costa peste 6% din PIB în restul acestui an şi în anul viitor", a mai afirmat şeful statului. În opinia sa, "este evident că aceşti bani pur şi simplu nu există".

"Constatăm că PSD-ul pur şi simplu n-a învăţat nimic şi nici nu doreşte să facă o politică constructivă, ci vrea să detoneze finanţele publice ale României. Astfel de apucături electoraliste am mai văzut la PSD pe vremea lui Dragnea, în 2016. Se vede că PSD-ul nu a inventat nimic nou şi reia acelaşi ciclu de promisiuni fără niciun fel de acoperire în realitate, în speranţa să mai prindă câteva voturi, dar cred că nu vor prinde", a adăugat Iohannis.

Miercuri, Comisiile de buget ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au dat raport de adoptare cu amendamente rectificării bugetare, cu 20 de voturi "pentru" şi unul "împotrivă".

Cel mai important amendament aprobat de comisii a fost cel care abrogă articolul potrivit căruia punctul de pensie se majorează cu 14%, în acest fel rămânând în vigoare legea sistemului public de pensii care prevede majorarea acestuia cu 40%.

Liderul deputaţilor PNL, Florin Roman, a anunţat că "PNL va ataca la CCR toate proiectele cu impact bugetar, fără sursă de finanţare, care pun în pericol stabilitatea economică a României".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3401 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Miercuri, 16 septembrie 2020, 19:49)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Afara cu #ciumarosie din tara!!!
    • -4 (8 voturi)    
      #ciuma rosie (Miercuri, 16 septembrie 2020, 21:40)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      va deveni #ciuma galbena! Aceasi Marie, cu alta palarie!
  • +11 (17 voturi)    
    .....si Ceausescu (Miercuri, 16 septembrie 2020, 20:02)

    Rebecka [utilizator]

    a incercat sa mai arunce ceva maruntis de la balcon.....Prea tarziu!Acum psd incearca aceias stratagema.Prinde la unii,dar cei multi spun:prea tarziu,ne vedem la urne!Incercarea asta cum se numeste in termeni juridici?Nu cumva MITA ELECTORALA?Mita nu este pedepsita de codul penal?Este!Madam Weber!Trezirea!Aveti de lucru!DNA se aude?Dar pana la Dumnezeu te mananca sfintii.....La vot,fratilor,la vot!
    • -3 (7 voturi)    
      Dar (Miercuri, 16 septembrie 2020, 21:51)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      incalcarea legii, nu se cheama infractiune? In acest caz, Legea pensiilor, lege aflata in vigoare, spunea clar ca pensiile vor fi majorate cu 40%! Deci cine nu aplica aceasta lege, inseamna ca o incalca, ceea ce inseamna infractiune. Simplu.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu e (Joi, 17 septembrie 2020, 19:01)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui unins

        simplu, ca la PNL si Johannis nu se aplica decat legile convenabile lor!
    • +2 (8 voturi)    
      Nu ai pic de rusine Rebecka (Joi, 17 septembrie 2020, 0:11)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      La vot, pensionari, la vot!
      Cei care nu sunt in stare sa asigure un "maruntis", cum zice individul asta, de 300 lei in plus la pensia medie nu merita sa conduca tara asta!
      Ce tara e aia in care se prabusesc finantele pentru 300 lei lunar in plus la pensionari!
      Sunt 4.5 milioane de voturi, daca nu respectati pe parintii si bunicii vostri sa nu va mirati de consecinte!
      Si de cand dracu' respectarea legii in tara asta se cheama mita electorala?
      De cand furtul din banii celor mai oropsiti cetateni (care au construit tara asta) a ajuns virtute politica?
      • 0 (2 voturi)    
        Sti d-ta de ce nu sunt in stare? (Joi, 17 septembrie 2020, 14:44)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

        Pentru ca ati votat PSD cu 2 maini 30 de ani timp in care au distrus Romania.
        Si PNL ar fi in stare daca ar fi idioti economic precum PSD = ar imprumuta puhoaie de bani si nu ar construi nimic. Dar cine o sa plateasca apoi? De copii si nepoti tai nu-ti pasa?
        • 0 (0 voturi)    
          Cea mai (Joi, 17 septembrie 2020, 21:08)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          mare problema o constituie, nu PSD-PNL-ALDE-UDMR, etc. ci oamenii din aceste formatiuni politice si in general din Romania, care nu stiu ca "stii"
          si "nepotii" se scrie cu doi "i"; "copiii" cu 3 "i". Acestia conduc partidele, conduc tara....Si conduc asa cum scriu. Adica gresit!
  • +8 (16 voturi)    
    Presedintele are dreptate (Miercuri, 16 septembrie 2020, 20:34)

    Cozmin30 [utilizator]

    Presedintele are dreptate.
    Dar, guvernul ce a facut ca sa fie bani, ce a facut ca sa poata majora pensiile cu 40, cum spune legea ?
    Guvernul nu a facut nimic, dar spune ca nu sunt bani.
    Bineinteles ca daca nu faci nimic, nu sunt bani.
    – Au desfiintat sau au impozitat pensiile speciale, nemeritate si nesimtite ?
    – Au redus salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ANRE etc ?
    – Au desfiintat indemnizatiile falsilor revolutionari ?
    – Au desfiintat indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri) ?
    – Au desfiintat subventinarea de la buget a partidelor ?
    – Au desfiintat finantarea asa-zisei case regale ?
    – Au desfiintat Institutul Tapului Levantin ?
    – Au redus masiv sumele din PNDL, din care primarii risipesc banii pe lucruri inutile, din care iau comisioane si indestuleaza clientela politica ?
    – Au confiscat averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara (conform legii confiscarii extinse) ?
    Dupa ce vor lua toate aceste masuri, plus altele, vor putea spune ca tot nu ajung banii pentru majorarea pensiilor cu 40%.
    Decizia a fost luata si pensiile trebuie sa fie majorate cu 40%.
    Decizia politica pe care trebuie sa o ia guvernul este de unde sa taie, sau cum sa impoziteze, daca nu poate majora, asa cum a fost deja stabilit si votat.
    Sa majoreze de trei ori, de patru ori sau de cinci ori salariile parlamentarilor, ale primarilor si ale consilierilor au putut.
    Pentru ei s-a putut imediat, fara nicio discutie, fara nicio amanare, fara nicio tergiversare.
    Pentru majorarea substantiala si aberanta a finantarii partidelor au gasit imediat bani.
    Cand au pus mana pe guvernare au promis ca vor majora pensiile cu 40%.
    Ministrul finantelor a spus ca a prevazut bani in bugetul aprobat, pentru majorarea pensiilor cu 40%.
    Au mintit, au deturnat banii sau i-au furat ?
    • +2 (6 voturi)    
      dottore, mai copiezi mult? (Miercuri, 16 septembrie 2020, 21:56)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      USR a incercat sa limiteze fondurile AOSR ca cica se pot autofinanta - PSD si Ponta le-au dat fondurile inapoi
      Majoritatea e fragila, de ambele parti - deci o reforma ampla e imposibil de facut (electoratul PSD, ProRomania, ALDE, UDMR e mai tampit sau foarte egoist - daca primesc ei, nu conteaza cat se fura in rest).
      Subventionarea de la buget limiteaza desfranarea cheltuielilor in campanie si dependenta politicienilor de tot felul de finantatori dubiosi.
      Mica taiere a pensiilor speciale mari e inca la CCR
      Discutia e pe sume, care nu bat chiar daca ar fi facut tot ce se zice aici (cel putin nu pe termen lung - 30 miliarde pe an e 10% din buget).
    • +1 (3 voturi)    
      Aveti perfecta dreptate! (Joi, 17 septembrie 2020, 8:29)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      Sper ca cele mentionate de dumneavoastra sa fie citite si de dl Pakam,cel care m-a apostrofat ,nestiind ca sunt PENSIONARA,trecuta de 70 ani, cu pensie dobandita dupa 35 ani de serviciu,fara sporuri,fara,,speciale,,.....Dar,spre deosebire de dumnealui si de inca foarte multi,pot sa discern intre o MITA electorala aruncata ,drept colac de salvare, pe piata taman inaintea alegerilor si bunacredinta.Bunacredinta de care psd-ul duce lipsa acuta.Multumesc pentru ajutorul dv in demersul meu firav in a mobiliza MAI ALES pensionarii la vot.(Poate ASTA ii va face placere domnului Pakan)......Asadar:La vot,fratilor,la vot!Votati cum va dicteaza constiinta,dar votati!Nu lasati pe ALTII sa aleaga pentru voi!
      • +2 (2 voturi)    
        Incredibil cata prostie! (Joi, 17 septembrie 2020, 14:23)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        Pacat de varsta pe care o ai daca debitezi asa prostii. Dar probabil inventezi ca esti pensionara!. Trebuie sa fii dus rau cu capul daca aprobi niste lideri care incalca flagrant legea si te fura si pe tine!
        Nu cred ca esti capabila sa intelegi dar ai putea sa te uiti in acest grafic privind PIB-ul:
        https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:ROU:PRT:SRB&hl=en&dl=en#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_mktp_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=country:ROU&ifdim=world&hl=en_US&dl=en&ind=false
        Vei putea intelege (oare?) ca sunt bani pentru pensii asa cum au fost bani si pentru dublarea sarlariilor (din 2016 pana azi), cresterea salariului minim, etc. PSD (apropo, pe care nu l-am votat niicodata!) a reusit cresterea PIB, cresterea salariilor, cresterea salariului minim, a alocatiilor pentru copii etc. Vina si ticalosia PSD-ului e ca a lasat pensionarii la urma cu aceasta transa de marire a punctului de pensie planificand, probabil, inca de cand au dat legea, sa capitalizeze electoral majorarea.
        Toti astia care urlati azi impotriva majorarii de 40% ce ati fi spus daca aceasta se facea la inceputul anului 2020 cand legea era in vigoare deja (promulgata de Iohanis) si cand atat Orban cat si Iohanis spuneau tare ca banii exista si sunt prevazuti in buget!
        Atunci cine "distrugea" finantele tarii?
    • -2 (2 voturi)    
      mai nene .... (Joi, 17 septembrie 2020, 11:31)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      da stiu ca ai diaree , nu te mai opreai din scris ? nimeni nu are rabdare sa citeasca toate tampeniile ! fi scurt si la obiect , de exemplu : CUIE MATU ! vezi diferenta ?
  • +5 (7 voturi)    
    te-a mancat in qr (Miercuri, 16 septembrie 2020, 21:29)

    maiorulmura [utilizator]

    sa le iei guvernarea pesedistilor in loc sa-i lasi sa moara pe limba lor, acu iti baga mortu in casa. n-ai mai patit la fel cu ciolos? n-ai invatat nimic de atunci?
  • 0 (6 voturi)    
    Despre LEGE (Miercuri, 16 septembrie 2020, 22:01)

    atc [utilizator]

    "Presedintele are dreptate", ziceti dvs.
    Eu as zice ca, in nemarginita sa intelepciune, are chiar mai multe " dreptati": si cand a promulgat LEGEA fara macar s-o conteste la CCR, si cand ne-a asigurat pe toti ca va fi respectata, si acum cand PSD are, cica, apucaturi electoraliste cand cere sa fie respectata LEGEA., s.a.m.d.
    Cat despre "eforturile guvernului meu" de a gasi surse de finantare altele decat imprumuturile masive, la cele mai mari dobanzi din EU, ele ating superbia( imi amintesc faptul ca parca anul trecut, pe vremea asta, era un planset general pe umerii copilasilor care urmau sa plateasca datoriile facute de guvernul PSD - 365,85 mld. Ron la iesirea de la guvernare, fata de " doar" ( pentru ca mai urmeaza) 401,84 Ron la trim 3 - guvernul PNL.
    Tot ce pot spera este ca s-au mai calit saracii copilasi si vor plati datoria chiar cu mare entuziasm, ca doar vor fi niste vajnici liberali!
  • +2 (8 voturi)    
    Astia de la PSD sunt ori nebuni ori disperati (Miercuri, 16 septembrie 2020, 22:23)

    ty [utilizator]

    .
  • +1 (7 voturi)    
    Ce presedinte e asta? (Joi, 17 septembrie 2020, 0:34)

    Pakam [utilizator]

    A promulgat legea pensiilor cu cresterea de 40% care e lege organica in vigoare. Atunci avea apucaturi electoraliste?
    A promulgat legea bugetului 2020 care continea toti banii pentru pensii si cresterea de 40%. Atunci erau bani? Sau avea apucaturi electoraliste!
    A spus clar si raspicat ca nu e drept ca pensionarii sa plateasca nota de plata a covidului!. Avea apucaturi electoraliste?
    Daca nu e in stare sa se tina de cuvant, drept si cinstit e sa-si dea demisia!
  • +2 (4 voturi)    
    Care pe care? (Joi, 17 septembrie 2020, 5:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Razboiul romano-roman este in plina desfasurare acum, in campania electorala.
    O parte dintre romani au inscris pe steagul lor: "PSD-istii au distrus Romania".
    Cealalta jumatate (de beligeranti) si-a inscris pe steag : "Werner-istii distrug Romania".
  • -1 (5 voturi)    
    Am mai scris aici despre efectele (Joi, 17 septembrie 2020, 8:07)

    Rescator [utilizator]

    devastatoare ale măririi cu 40% promovată de GIO
    PSD/PCR,așa că nu mai reiau.România va fi aruncată într-o groapă economico-financiară,din care
    nu-și va mai reveni.Oare în Ciuma Roșie nu este
    niciun economist cu capul pe umeri!?
    • +1 (5 voturi)    
      Minciuni sfruntate (Joi, 17 septembrie 2020, 14:30)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Cresterea pensiilor cu 40% anul acesta reprezinta mai putin de 1% din PIB. NU va produce groapa economica, dimpotriva va crea crestere economica asa cum s-a intamplat deja in ultimii 4 ani ca urmare a majorarilor salariale.
      https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:ROU:PRT:SRB&hl=en&dl=en#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_mktp_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=country:ROU&ifdim=world&hl=en_US&dl=en&ind=false
      Pana una alta cele mai proaste perioade aconomice din istoria Romaniei au fost 1996-2000 (PNL +PNT) si 2009-2011 (PDL, care azi a preluat PNL) Va mai fi si un an dezastros economic si 2020 cand guvernantii sunt, ghici cine... PNL!
      QED
  • -1 (3 voturi)    
    cine-i voteaza sunt de vina ! (Joi, 17 septembrie 2020, 11:28)

    muscha mbanana [utilizator]

    toate voturile ar trebui anulate sau mazgalite cu " cuie " urmat dupa preferinta ,de numele galbejitilor sau roslor ! atunci ,cred ca i-am pune pe ganduri cu adevarat , si si-ar da demisia singuri , fara razboi romano-roman !
  • 0 (4 voturi)    
    Ce tupeu (Joi, 17 septembrie 2020, 18:59)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    pe Johannis! La rectificarea bugetara Dragnea a dat la Educatie si Sanatate si a nu a dat nimic in plus serviciilor. De cand e acest presedinte serviciile au primit de 3 ori mariri, in schimb profesorilor li s-au taiat maririle stabilite prin lege! Sigur, nu se impiedica ele de o lege, parca ar fi prima data! A incalcat Constititia, o lege simpla e apa de ploaie!