Recomandat de PNL

Sondaj INSCOP, primăria Constanța: crește diferența dintre candidatul PNL, Vergil Chițac și social-democratul Decebal Făgădău

de     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2020, 10:07 Actualitate | Politic


Vergil Chitac
Foto: Captura YouTube
Un sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 2-9 septembrie pe un eșantion reprezentativ de 1.100 de respondenți, confirmă creșterea intenției de vot pentru candidatul PNL la primăria Constanța, senatorul Vergil Chițac în fața principalului său contracandidat, primarul în funcție, Decebal Făgădău (PSD). Pe locul trei în clasamentul opțiunilor de vot se află candidatul USR Stelian Ion, care are o intenție de vot de 15%.




Sondajul relevă nemulțumirea profundă a constănțenilor față de modul în care a fost administrat orașul. Două treimi din populația municipiului Constanța consideră că lucrurile în oraș se îndreaptă într-o direcție greșită. În aceste condiții, constănțenii îl sancționează pe actualul primar și acordă credit candidatului liberal Vergil Chițac care este prima opțiune a constănțenilor în toate scenariile de prezență la vot. Astfel, Vergil Chițac are aproape 8 procente în fața lui Făgădău și peste 23% în fața lui Ion. Din totalul celor care și-au exprimat o opțiune de vot și au declarat că participă sigur la scrutin, 39,3% și-au exprimat intenția de a vota cu candidatul liberal, Vergil Chițac, iar 31,7% cu social-democratul Decebal Făgădău.


Raportat la totalul eșantionului, Chițac se clasează pe primul loc cu 30% dintre opțiuni, urmat de Decebal Făgădău cu 26% și Stelian Ion cu 14,2%.


De asemenea dintre cei 17,9% care declară că nu s-au hotărât, nu merg la vot sau nu răspund, întrebați dacă totuși ar trebui să facă o alegere, cine cred că i-ar putea convinge să-i acorde votul în cazul în care s-ar hotărî să voteze, candidatul liberal Vergil Chițac rămâne prima opțiune a constănțenilor.


Dacă se iau în calcul toți participanții la sondaj care au indicat o opțiune clară de vot , Chițac ar primi 36,5% din voturi, Făgădău 31,7% și Ion 17,3%.


Una dintre cele mai interesante concluzii care reiese din acest sondaj este aceea că, în cazul Constanței, la o prezență la vot mai scăzută, principalii câștigători sunt partidele de dreapta în detrimentul PSD. Acest lucru arată atât o mobilizare mult mai bună a electoratului de centru-dreapta mai numeros, cât și nemulțumirile puternice ale majorității constănțenilor față de modul în care a fost administrat orașul de către primarii PSD din ultimii 20 de ani. Astfel, raportat la respondenții care sunt foarte interesați de alegeri și declară că sigur vor merge la vot, chiar și în condițiile creșterii numărului de cazuri de coronavirus în preajma a datei alegerilor, Vergil Chițac ar câștiga detașat cursa de primar la municipiului Constanța.


Un alt lucru demn de remarcat este că, dintre cei care nu votează cu actualul primar (adică 73,9% din totalul populației cu drept de vot), 57,4% declară că Vergil Chițac ar avea cele mai mari șanse de a-l învinge pe Decebal Făgădău. Vergil Chițac este considerat singurul candidat capabil să-l învingă pe actualul primar și, prin urmare, aproape 70% din constănțeni sunt dispuși să voteze cu învingătorul (așa-numitul vot util).



Legat de dorința de schimbare, la întrebarea cât de importantă este pentru dvs. schimbarea, după alegerile locale, a actualului primar al municipiului Constanța, peste 87% dintre alegătorii care nu îl votează pe Decebal Făgădău cred că schimbarea actualului edil la Constanța după 27 septembrie este importantă și foarte importantă.



Uitându-ne la distribuția opțiunilor pe partide politice, pe întreg eșantionul consultat, sondajul indică o diferență de peste cinci procente între PNL (31%) și principalul său rival la Constanța, PSD (25,1%). USR ar obține 13, 7%.


Pe aceeași linie, raportat la respondenții care indică o opțiune clară de vot, candidații la Consiliul Local din partea PNL ar obține pe 27 septembrie 38,1% din voturile exprimate, iar cei al PSD 30,8%.


Nici contextul sanitar delicat în care ne aflăm, nu schimbă raportul de forță – candidații PNL ar primi cele mai multe voturi, obținând 42,8%, față 29,4% pentru candidații PSD, din total celor care sunt foarte interesați de alegeri și declară că sigur vor merge la vot, chiar și în condițiile creșterii numărului de cazuri de coronavirus în preajma datei alegerilor.


Datele au fost culese de INSCOP Research la comanda PNL, în perioada 2 – 9 septembrie 2020, pe un eșantion de 1.100 de respondenți cu vârsta de 18 și peste 18 ani. Metoda de colectare a fost interviuri față în față, iar metoda de cercetare a fost ancheta sociologică pe baza unui chestionar.

INSCOP Research este una dintre cele mai reputate companii private de cercetare sociologică din România care din 2018 are un parteneriat special cu compania americană The Polling Company în baza căruia își oferă sprijin reciproc în efectuarea de studii sociologice în România, în alte țări din regiune și în Statele Unite ale Americii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11617 vizualizari

  • +13 (31 voturi)    
    Trăiască U.S.L.-ul. (Miercuri, 16 septembrie 2020, 10:29)

    Tayen [utilizator]

    USL-ul nu piere în Constanța.
    • +4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 septembrie 2020, 14:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Tayen

  • +11 (29 voturi)    
    tara nu se face bine... din pacate! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 10:29)

    wweesstt [utilizator]

    conform sondajului, constantenilor le palc cei cu epoleti si pensii speciale, apoi angajati tot la stat! cum sa votezi un special in functia de primar?! si le mai plac si ciumatii rosii eliberatori de puscariasi! nu vor un om tanar care sa remarcat prin pozitia sa transanta vis-a-vis de pensiile speciale, un reformist care vrea sa desfinteze pensiile speciale, care vrea sa depolitizeze institutiile statului, care militeaza pt reducerea impozitului pe munca, care militeaza impotriva traseismului politic! mai bine un special, un comunist 'de al nostru', nu din astia tineri de al lu' Bill Gates'.
    Romani cinstiti si cu capul pe umeri vindeti tot si plecati! tara asta nu se va face bine!
    • -7 (21 voturi)    
      Dezinformare (Miercuri, 16 septembrie 2020, 11:52)

      Alessia96 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Nu mai minti, Chitac are pensie militara, nu pensie speciala.
      • +14 (18 voturi)    
        nu zau?! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 12:31)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Alessia96

        Pai nici-o pensie nu se numeste ofiicial "speciala". Toate au diferite denumiri, dar care nu sunt pe baza de contributivitate sunt speciale! nu mai vorbesc ca a iesit la pensie(speciala probabil obscena comparativ cu alegatoriii) la varsta la care alegatorii lui (unii dintre ei) si duc copii la gradinita. Apoi binenteles 'specialul' tot la stat vrea si nu oriunde sef la primarie! si din postura de membru de partid au unui partid care este antireforme, pro speciali, probugetari, campion la traseism, campion la imprumutri si pomeni pe datorie, etc la fel ca ciuma rosie!
        • +10 (12 voturi)    
          Nota 10! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 13:52)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          Să nu uităm că USL=PSD+PNL!
      • +9 (13 voturi)    
        AIA ESTE!!!!! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 12:37)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Alessia96

        Plus că se pensionează înainte de 65 de ani!!!
        Haitele au două „speciale”!
      • +8 (14 voturi)    
        Un comunist vopsit (Miercuri, 16 septembrie 2020, 13:59)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Alessia96

        Obisnuit sa ia bani de la stat si sa nu respecte legile!S-a vazut ce a facut in criza Covid:nu a respectat regulile si i-a bagat pe parlamentari in testari,pentru ca domnul era mai cu mot decat poporul.Nu are nimic concret inprogram,pentru constanteni,buzunarul lui sa fie si mai plin...Penibil.Doar stim cu totii ce insemna un cadru militar.S-a vazut la Revolutie!.
      • +13 (15 voturi)    
        Cine dezinformeaza aici? (Miercuri, 16 septembrie 2020, 14:10)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Alessia96

        Stire din martie 2018:

        "Senatorii Chițac și Sălan au cerut abrogarea unui alineat din proiectul de lege al unei ordonanţe de urgenţă (103/2017)

        Beneficiarii acestui proiect de lege, aflată la un pas de a trece în Senat, sunt chiar Chițac și Sălan. Atât membrul PSD, cât și fostul liberal au activat ca și cadre miliatare, Sălan fiind un beneficiar al unei pensii speciale ca urmare a carierei de 30 de ani din cadrul Jandarmeriei, iar Chițac contraamiral trecut în rezervă în 2016. Amândoi fiind acum parlamentari, datorită legii propuse de ei, vor avea dreptul la două pensii speciale."

        DOUA PENSII SPECIALE, DA?

        Poti sa le numesti cum vrei, sunt pensii cu reguli "speciale" de calcul, care nu au nicio legatura cu suma cu care ai contribuit, de vechime sau de cat e punctul de pensie. Asa cum se calculeaza pentru 5 milioane de pensionari "nespeciali"

        Cine dezinformeaza aici?
    • +6 (8 voturi)    
      "E" multi si se desteapta greu... (Miercuri, 16 septembrie 2020, 11:57)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ...daca o fac vreodata
      :(
    • +11 (13 voturi)    
      BINE PUNCTAT! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 12:38)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      De aceea și orașul este o cloacă și nimic mai mult!
    • -1 (13 voturi)    
      din fericire (Miercuri, 16 septembrie 2020, 15:23)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Constanta nu voteaza un om a carui singura realizare e ca si-a falsificat dosarul pentru o garsoniera ANL declarand in acte publice ca are handicap grav. daca aveti dubii despre cine vorbesc, e bineinteles "marele avocat" stelian ion
      • +1 (9 voturi)    
        minciuni montate de tov din poza (Joi, 17 septembrie 2020, 12:11)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

        USL face ce stie: arunca cu rahat, la fel cum face si cu Nicusor Dan acum. Acelasi mod de operare. Ce proiecte, ce dezbateri? Stelian Ion ba a falsificat dosarul pentru o chirie ANL, ba e prea fraier ca sta in garsoniera si nu si-a tras si el niste retrocedari. Va spun eu, e prea competent ca sa mai dati votul unor hoti. Vrei progres? pune unul muncitor si modest. Nu hahalerele care au avut deja toate sansele posibile daca aveau de gand si capacitatea sa faca ceva.
    • -1 (5 voturi)    
      Ala tanarul vrea pensii speciale! (Joi, 17 septembrie 2020, 15:27)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Ce credeti ca daca e tanar nu se gandeste ca va deveni pensionar special probabil pe la doar 45 ani!? De ce ar vrea desfiintarea lor?
      Mai degraba militeaza pentru micsorarea pensiilor normale ca doar astea duc in faliment Romania!
  • -1 (23 voturi)    
    Ne am saturat de fagadau (Miercuri, 16 septembrie 2020, 11:00)

    Pana Ana-Maria [anonim]

    Oamenii s au desteptat dupa 4 ani de cadere in cap :) cu penalii din psd. Au realizat ca avem nevoie de un om cu experienta si prestanta, nu de un individualist care isi urmareste interesul propriu
    • +11 (19 voturi)    
      Și puneți unul cu pensie specială! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 12:39)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Pana Ana-Maria

      Uauuuu,,,,
    • +6 (14 voturi)    
      Experienta de tablagiu? (Miercuri, 16 septembrie 2020, 14:01)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Pana Ana-Maria

      Multumesc,nu.
  • -3 (21 voturi)    
    Acasa cu Fagadau (Miercuri, 16 septembrie 2020, 11:56)

    Anton Amortoaie [anonim]

    Era si timpul dupa atatia ani in care am stat controlati de PSD si de penalii din acest partid. Lumea nu poate fi prostita la nesfarsit cu ulei si faiba moca. DL Chitac e singurul care are competenta necesara pentru a conduce constanta.
    • +7 (15 voturi)    
      Hai nu zău!? (Miercuri, 16 septembrie 2020, 13:10)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Anton Amortoaie

      UNUL CU PENSIE SPECIALĂ? UNUL CARE S-A PENSIONAT ÎNAINTE DE VREME!!!
      Vai de orașul care îți alege astfel de „speciali” primar.
      • +5 (9 voturi)    
        o sa ia inca una daca va ajunge primar (Miercuri, 16 septembrie 2020, 13:51)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        frumos, tot speciala
  • +2 (16 voturi)    
    Jos fagadau (Miercuri, 16 septembrie 2020, 12:28)

    Iulia Antoniu [anonim]

    Usor usor o luam pe calea cea buna. Cum dracu sa mai votezi cu psd in 2020, mai ales cu fagadau
    • +2 (12 voturi)    
      Dar votezi cu un „special”!!! (Miercuri, 16 septembrie 2020, 13:53)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Iulia Antoniu

      Scapi de dreaqu, dai de mumă-sa!
  • 0 (14 voturi)    
    Fagadau la puscarie (Miercuri, 16 septembrie 2020, 14:18)

    AurelianTopolev [anonim]

    Sa se lase naibii fagadau de politica ca nu i de el
    • 0 (8 voturi)    
      Decebalus per Attila (Miercuri, 16 septembrie 2020, 21:13)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui AurelianTopolev

      Fagadau inseamna carciuma, in Ardeal. din maghiara : fagado
  • +6 (16 voturi)    
    Frumoasa reclama (Miercuri, 16 septembrie 2020, 16:13)

    codo [utilizator]

    Constanța Votează cu Stelian Ion. Nenea asta de se da mare cu sondajele făcute in casa a arătat ce ii poate pielea. A câștigat locul de consilier și s-a carat in loc sa transpire 4 ani pe o remunerație de nimic și sa lucreze efectiv pentru constănțeni, dacă tot îl durea de oraș. Sau numai din poziția de primar poate sa presteze? Așa de tare îl intereseaza Constanța ca sta la Eforie.
    Constănțeni, 27 Septembrie e ultima strigare dacă mai vreți in secolul 21. Stelian ion a turuit mult și bine in interviul de la Adevarul. Primele 6 luni face audit și curatenie in primărie și in poliția locală. La cum l-am văzut bătăios in comisia juridică cu brontozaurii de Serban și Iordache, o sa facă treaba și la Constanta.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai.... (Miercuri, 16 septembrie 2020, 20:53)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Amiralu' asta nu-si daduse demisia din PNL in 2018 ?
      Ia cautati putin prin arhive .
      Cum a ajuns acum candidat al PNL ?
  • +4 (18 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 16 septembrie 2020, 16:56)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci pana si la Constanta, condusa de PSD din vremuri imemoriale, PSD are jumate cat PNL + USR, doar la Bucuresti e lupta la baioneta. Nush cum se face, dar preferintele electorale ale bucurestenilor sint mai apropiate de cele din Teleorman decat de cele ale marilor orase.
  • +5 (9 voturi)    
    diferente ? (Joi, 17 septembrie 2020, 8:27)

    sareta [utilizator]

    Cel mai bun banc !Nu exista diferente ,sunt din aluat bine "framantat" si unul si celalat...Analfabetii orasului nu s-au prins.