Orban, replică pentru Cioloș: Anisie fost secretar de stat în guvernul său, acum nu mai e bună?

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2020, 17:09 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvern
Premierul Ludovic Orban a spus, duminică, după ce Dacian Cioloș a cerut demisia ministrului Educației, că solicitarea sa este un demers politic și i-a reamintit că Monica Anisie a fost secretar de stat în timpul guvernării Cioloș. ”Atunci a fost bună și acum nu mai e?”, a întrebat Orban.

”Actualii (directori de școli – n.r.) au dat concursuri în timpul guvernării Cioloș. Ni se cerea să nu politizăm deschiderea școlii, dar să ceri acum demisia ministrului Educației ar însemna politizare. Doamna Anisie a fost secretar de stat pe timpul guvernării Cioloș. Atunci era bună, acum nu mai e?”, spune Orban, potrivit Mediafax.

Dacian Cioloș, copreședintele UR PLUS, a cerut, sâmbătă, demisia de onoare a ministrului Educației, Monica Anisie, pentru că la ”educație este haos în preziua redeschiderii școlilor” și ”nu avem nicio certitudine că școlile se pot deschide în siguranță”.

”Guvernul este incompetent în chestiunea deschiderii școlilor. Până ieri, cerea adeverințe de la toți elevii, astăzi doamna Anisie zice că nu mai e nevoie. Până ieri, era nevoie de „pepsiglas”, azi nu mai trebuie. Până ieri, Guvernul anunța tablete și internet pentru toate școlile, azi are doar pentru câteva. Doamna ministru al Educației, Monica Anisie, ar trebui să plece de la minister de urgență, dar nu am nicio speranță că se va întâmpla așa ceva”, a scris Dacian Cioloș pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3221 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    Poate era bună... (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:16)

    expert2 [utilizator]

    ca secretar de stat, dar nu este bună ca ministru. Unii nu ştiu unde să se oprească, pe principiul că fiind politruci cu pile, oricare posturi le sunt accesibile.
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Luni, 14 septembrie 2020, 13:48)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Cu sau fara secretari de stat, un minister nu intepeneste, oricum secretarii de stat nici nu stiu ce semneaza sau ce cauta intr-un minister, zici ca sunt oaspeti.
      Am vazut ministere care au mers binemersi si fara Ministru, in sensul ca venea in vizita si avea toate drepturile de semnatura delegate catre terzi.
  • +8 (20 voturi)    
    Pai cine i-a bagat-o pe gat, nu era "de tranzitie" (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:17)

    UnOarecare [utilizator]

    guvernul? Facut din/de toate partidele.
    Si poate ca si-a atins limita de competenta ca si secretar de stat...desi am dubii ca manageria bine postul ala!
  • -4 (20 voturi)    
    Orban , Ciolos , Anisie (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:19)

    Ibit [utilizator]

    Toti o apa si-un pamant.....
  • 0 (16 voturi)    
    Intrebarea e ce proptele are aceasta Anisie... (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:24)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Sica, ramane cum am stabilit: maxim 15%. Nesimtitilor, nu o sa ne mai prostiti !
    • -3 (9 voturi)    
      Stai (Duminică, 13 septembrie 2020, 20:13)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      linistit ca vine acu' Ciolacu si va desteapta.Ptiu!
      • +1 (3 voturi)    
        esti cam nou p-aci (Luni, 14 septembrie 2020, 0:11)

        Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Inainte sa scuipi, da o geana la comentarii si vezi ce si cum... Nu m-ai nimerit cu ciolacul !
        Hint: Votat ultima oara PNL. N-am votat in viata mea cu PSD.
  • +9 (19 voturi)    
    ce treaba are una cu alta? (Duminică, 13 septembrie 2020, 17:32)

    gerado [utilizator]

    Daca cineva a fost secretar de stat nu inseamna ca automat acea persoana are si capacitatea de a fi ministru sau ocupa alte functii...plus faptul ca habar nu avem cum s-a descurcat doamna Anisie in pozitia de secretar de stat, iar daca domnul Orban are o evaluare ar face bine sa o faca publica caci este in interesul partidului. La numire toti este posibil sa para capabili de orice functie, dar dupa o perioada realizezi daca persoana respectiva presteaza de calitate sau este pierdere de vreme. Ca ministru al educatiei, doamna Anisie a fost si este un fiasco fara nici un fel de dubiu!
  • +3 (11 voturi)    
    Ciolos a identificat dusmanul corect (Duminică, 13 septembrie 2020, 18:52)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu, nu e PSD-ul. E PNL-ul. Si de aceea acest mare politician ataca PNL-ul.

    Ma rog, că au facut aliante in teritoriu la locale, asta a fost doar pentru impresia artistica.
  • -1 (7 voturi)    
    Dragi parinti din Romania , (Duminică, 13 septembrie 2020, 20:16)

    A310 [utilizator]

    Cu toate ca nu sunt interesat , de subiectul inceperii anului scolar , dar actualmente sunt in Malta , colegii maltezi mi-au povestit cum s-a organizat aici inceperea anului scolar .Toti parintii au primit ghiduri foarte precise , inclusiv filmulete cu fiecare clasa , si cu locul fiecarui elev .
    Cu regret , dar incerc sa cred ca romanii , isi merita actualii guvernanti , doar klauSS are guvernul lui .
    Sa vedeti ce minunat va fi in Romania , dupa alegerile parlamentare , cand PNL si USR , vor forma guvernul .
    SA TRAITI BINE !
  • 0 (2 voturi)    
    NORMAL (Luni, 14 septembrie 2020, 11:17)

    jidanul [utilizator]

    E logic guvernul D. Ciolos a fost un dezastru si guvernele Orban sunt o catastrofa dar, daca le comparam guvernul D. Ciolos a fost putin mai bun.