Băsescu, despre un nou episod ”Dragă Stolo”: Nu sunt geambaș de voturi. Nu mă retrag din cursa pentru primărie

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 14:54 Actualitate | Politic


Traian Basescu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Fostul președinte Traian Băsescu, în prezent candidat pentru Primăria Capitalei, a spus că un nou episod „Dragă Stolo”, de această dată cu retragerea sa din cursă, pentru a-i face loc lui Nicușor Dan, este exclus: „Nu sunt geambaș de voturi”.

Băsescu a fost întrebat, sâmbătă, dacă bucureștenii vor putea avea, la final de campanie, un nou episod precum cel cu retragerea din cursă a unui candidat pentru a i se face loc altuia, cum s-a întâmplat la alegerile prezidențiale din 2004.

„Nu sunt geambaș de voturi. Eu de când sunt în politică am luptat pentru fiecare vot, iar acum lupt pentru voturi pentru că, politic, alianța PNL – USR ne-a împins la o candidatură individuală. Ne-au scos din alianță cu o săptămână înainte de depunerea listelor. Deci, rețineți, nu sunt geambaș de voturi: nici nu cumpăr, nici nu vând voturi. Cum să mă retrag?”, a spus Băsescu, potrivit Mediafax.

Fostul președinte a mai susținut că nici scenariul în care Nicușor Dan s-ar retrage nu este posibil.

În 2004, Theodor Stolojan s-a retras din cursa pentru alegerile prezidențiale cu puțin timp înaintea scrutinului, făcându-i loc lui Traian Băsescu, care era propus pentru poziția de premier din partea Alianței DA, PNL-PD, și care fusese deja ales primar al Capitalei.

Stolojan a invocat atunci motive de sănătate. Anunțul retragerii a fost făcut într-o sâmbătă seara, într-o conferință de presă extraordinară, în cadrul căreia co-președintele alianței, Traian Băsescu, a început să plângă, adresându-i-se liderului PNL cu apelativul ”Dragă Stolo”.

Scena a rămas celebră, speculându-se adesea pe seama efectului emoțional pe care l-a avut gestul lui Băsescu și care, printre alte elemente de campanie, a cântărit în câștigarea celui de-al doilea tur al scrutinului în fața lui Adrian Năstase (PDSR, actualul PSD) care era cotat cu prima șansă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8164 vizualizari

  • +15 (45 voturi)    
    bine mai Petrov vad ca te dai demn! (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    sper sa nu te voteze nimeni!
    • +9 (37 voturi)    
      Candideaza doar ca sa o ajute pe Firea (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:06)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      PMP a furat mana in mana cu PSD-ul in Bucuresti iar candidatura asta are doar rolul de a prelungi jaful.


      La fel cum a facut mizerabilul de Predoiu ultima data, acelasi Predoiu a carui misiune acum este sa pastreze legile PSD si sa faca disparut dosarul 10 august.

      Alte mizerii din guvernul LuCovid sunt:

      costel alexe - mafia padurilor
      sinistra de la educatie - nesimtita si incompetenta
      Raluca Turcan aka Udrea 2.0 - din sinistrul PDL, reciclata pe "valori liberale"

      Bode - soaima soselelor, moarte infrastructurii. Trebuia demis de mult si intr-o tara de mana a treia ca Romania.

      Vela - bossul la plagiate, a umplut ministerul cu "doctoranzi" si amante

      Marian Ionuţ STROE - fura de cand a intrat in politica, probabil a marcat banul gros pentru functia asta dar cu siguranta ii scoate inzecit

      De 30 de ani suntem condusi de o mafie impartita prin toate partidele, mafia FSN in ordinea numerelor de pe tricou:
      PSD, PNL, PMP, UDMR, Pro Romania

      Pana nu-i ducem intr-o vizita de lucru la Targoviste, sa le amintim ce a patit Ceausescu, care a fost la putere mai putini ani decat jegosii astia, nu cred ca se schimba ceva.
    • -1 (29 voturi)    
      as vrea (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:11)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sa-ti pot da 2 - 3 minusuri, dar nu le meriti. esti prea cazut din luna ca sa intelegi chestia cu base, cel mai bun politician si capitan de nava (pe un petrolier gigant la acea vreme ..). daca ar fi fost vreo 1000 de base nu mai plecam ...
      • -7 (17 voturi)    
        1000 de base (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 19:31)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Daca aveam , ne trebuiau 1000 de flote , ca sa aiba ce vinde , pe degeaba oare ?
        • +3 (9 voturi)    
          asta o ai (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:08)

          nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

          din MSM. du-te si te culca mai departe ...
  • +13 (39 voturi)    
    Dacă (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:09)

    gebica [utilizator]

    Nicușor Dan va pierde, Băsescu, cel mai bun președinte pe care l-a avut România în înteraga sa istorie, aflat acum într-o lamentebilă derivă, va fi perceput ca principala și poate singura cauză a înfrîngerii. Fiind ultima și cea mai proaspătă ipostază în care se pune, va fi probabil cea care-i va defini imaginea cu care va rămîne în istorie. Cum te poate pierde orgoliul și-i poate năpăstui și pe cei care au crezut în tine.
    • -6 (30 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:38)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Singurul responsabil daca Nicusor Dan pierde alegerile este... Nicusor Dan.

      Eu chiar ma bucur ca o sa candideze Basescu, poate asa il mai trezeste din letargie pe ND, care se vedea deja incoronat primar si nici nu mai facea campanie.
      • -1 (21 voturi)    
        Băsescu va fi responsabil. (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 19:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        dacă pierde Nicușor Dan.Băsescu și PMP își pot lua adio.La parlamentare nu mai are rost să participe.
    • +8 (18 voturi)    
      100% adevarat (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:53)

      Putinel [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Si eu am fost un admirator al lui Basescu si in continuare il respect pentru ceea ce a facut ptr tara asta: a fost principalul suport in consolidarea unei justitii libere si a mentinut tara pe linia de plutire in criza financiara din 2008 cu pretul erodarii propriului capital politic (cati ar face asa ceva?). Dar acum pur si simplu nu reusesc sa-i inteleg aceasta miscare politica! Daca se gandeste ca in acest fel ajuta PMP-ul, este o miscare falsa! Ce s-a intamplat cu PD-ul poate sa-i serveasca de exemplu. Ar fi inca o miscare geniala "de sacrificiu" daca ar renunta la candidatura cu 3 zile inainte, dar nu cred!
      • +2 (12 voturi)    
        Cine-i destept alege un candidat dupa potentialul (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:45)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

        sau, dupa ce a lasat in urma sa, dupa corectitudinea sa.
        Nu-mi place Firea pentru pomenile electorale din bani publici, pentru firmele infintate.
        Imi place Nicusor Dan pentru angajamentul sau de ani buni pentru primaria Bucuresti.
        Totusi cred ca ar avea foarte mult de castigat ca viceprimar de la un primar ca Basescu. Cred ca si bucurestenii ar avea foarte mult de castigat cu un astfel de tandem la primaria generala a Bucurestiului. Cred ca ar fi tandemul ideal in situatia data.
    • -7 (7 voturi)    
      E important ca Nicușor să piardă (Duminică, 13 septembrie 2020, 1:42)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Nu există ceva mai nasol pentru Capitală decât mafia imobiliară reprezentată în public de Nicu Șordan.

      Dacă Nicușor va pierde, se va consemna o nouă faptă bună făcută de Băsescu vieții politice din România.
    • 0 (4 voturi)    
      +1 (Duminică, 13 septembrie 2020, 13:12)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Exact asa simt si eu . Un foarte vechi """Basist"" .
  • +2 (32 voturi)    
    și multe altele (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:41)

    hdd [utilizator]

    aceasta fiind doar una din multiplele cascadorii, ca să nu zic înșelăciuni
    efectuate de acest personaj fără niciun fel de scrupule de-a lungul defilării sale pe cadavrele colaboratorilor

    pentru că asta este "cariera" lui
    o listă lungă de colaboratori sacrificați pt ca el să rămână la putere:
    - Petre Roman
    - Theodor Stolojan
    - Vasile Blaga
    - Nuți
    - Adriana Săftoiu
    și mulți alții care nu au loc aici
    Bineînțeles că oamenii ăia nu meritau în primul rand asocierea, dar când tu te lingi toată ziua și după aia scuipi și te lepezi, ce spune asta despre caracterul tău?!

    Omul ăsta ar spune și ar face ORICE pt binele LUI și doar al LUI. Nu al partidului, nu al instituției, cu atât mai puțin al tău ca alegător.

    Îl doare fix în pix de oricine altcineva, cu atât mai puțin de cetățean.
    Din păcate are un incredibil instinct și talent politic.

    Este absolut uluitor ce lipsă de memorie pot avea românii, Bucureștenii și electoratul, în general.

    Nicușor Dan este total opusul acestui personaj.
    Un om complet lipsit de carismă, un afon politic care construiește cea mai puternică forță politică din România, tocmai pentru a-i fi furată de sub picioare.
    Incapabil să facă jocuri, alianțe, scenarii, teatru.
    Va fi făcut arșice și de TB și de Firea în orice dezbatere, este extrem de slab.

    Dar ce votăm noi: votăm circul, show-ul, caterinca, aplombul?!

    Munca de primar nu înseamnă care țipă mai tare.
    Înseamnă soluții sustenabile, integritate, un bine comun fără a-ți bate joc de drepturile fiecărui cetățean.
    Nicușor Dan muncește la un București mai bun de peste 10 ani. O să dea rezultate ca primar. Este anti-candidatul perfect. Are toate lipsurile unui politician și toate calitățile unui OM.

    Trebuie doar să te ridici de la Netflix și să te duci la vot.

    Dragnea a furat Bucureștiul prin lovitura cu un singur tur de scrutin. În vecii vecilor amin, Firea nu ar fi ieșit în turul 2 cu oricine contracandidat. PNL susține această ordine pt primarii din teritoriu.
    • -4 (30 voturi)    
      Vorbe si iar vorbe.. (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:55)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      1. Unde a fost angajat Dan Nicolae (Nicusor) in ultimii 10 ani?
      2. Ce zice angajatorul ca a realizat Dan Nicolae (Nicusor) innacesti ani ?
    • -2 (10 voturi)    
      Bravo pentru aceasta frumoasa expunere. (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:13)

      Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Bravo pentru aceasta frumoasa expunere. L-asi mai adauga pe Andrei Plesu in lista celor umiliti de Petrov. L-am votat si eu pe Base de 3 ori, doar nu era sa votez cu Natase, Geoana sau Oprescu. Dar acum produsul Base e expirat. Daca din vina lui va pierde Nicusor Dan, Tomac va trebui sa schimbe sigla partidului, sa puna lopata sau cazmaua.
    • -1 (11 voturi)    
      "Omul ăsta ar spune și ar face ORICE pt binele LUI (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Adica domnul Basescu renunta la vreun milion de euro de la parlamentul european cam cat castiga orioce parlamentar anonim pe acolo pentru curvasaraia politica de la Bucuresti si salariul de primar. Ai dreptate "face ORICE pt binele LUI" . . . .
  • 0 (30 voturi)    
    Juvina pana la capat (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:58)

    Savitar [utilizator]

    Pacat ca i-a papat bautura mintile!
  • +7 (35 voturi)    
    Nu e geambaș acum? (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:05)

    nick24 [utilizator]

    “ de această dată cu retragerea sa din cursă, pentru a-i face loc lui Nicușor Dan, este exclus”
    Deci știe f bine că îi ia voturile lui Nicușor Dan.
    Ale cui jocuri le face?
    E clar ale PSD!
    De ce?
    Chiar așa pe gratis?
    Nu cred!
    • +4 (22 voturi)    
      Petrov vrea PMP in parlament (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:38)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      si are nevoie de o alianta cu PNL sau USR

      din pacate pentru el nici PNL nu trage prea tare pentru candidatul altora, asa ca l-au lasat pe Petrov in off-side. Iar USR nu prea are ce sa-i ofere...ca ei is cu mesajul o altfel de politica

      asa ca GHINION, o sa iasa sifonat pe usa din dos a politicii
  • +6 (32 voturi)    
    Draga Base (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:27)

    Mag@ [utilizator]

    Daca s-a inteles cu Firea sa candideze cum sa se retraga?
    Mi-ar placea sa vad ultima scena din melodrama "draga Stolo" cu Base si Tariceanu. Parca il aud pe Base cum zice: "Draga Calin, cred ca e timpul sa stingem lumina si sa ne retragem. Unde iti petreci concediul? La Moscova sau la Minsk?"
    • -1 (5 voturi)    
      S-a retras deja Tariceanu? (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 21:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

      ?
  • +6 (34 voturi)    
    nu (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:34)

    vax-albina [utilizator]

    merită a fi băgat în seamă. l-am votat atunci degeaba.
    S-a ocupat de chișcuri,de câini și de retrocedări dubioase
    De ce aș greși a doua oară ?
    Omul e narcisist precum mulți politicieni. Îi place să fie în atenția cetățenilor. Iar la Bruxelles e plătit degeaba.
    Gata. Destul.
    • -2 (18 voturi)    
      chiar (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:14)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      ca esti vax ..
      • +1 (7 voturi)    
        Te rog nu-i spulbera iluziile (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 21:04)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        .
  • +10 (26 voturi)    
    Cu alte cuvinte.. (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:37)

    vladzy [utilizator]

    Cu alte cuvinte, pune orgoliul personal si de partid deasupra intereselor bucurestenilor care l-au votat primar de 2 ori...dezamagitor un astfel de gest din partea unui fost primar al capitalei si presedinte al tarii.
    • 0 (12 voturi)    
      Interesele bucurestenilor? (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:00)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

      Fiecare bucurestean in parte isi cunoaste sau nu isi cunoaste interesele. Tu pesemne esti un fel de semizeu de cunosti mai bine interesele, decat ei. Dar daca AR FI ca Basescu sa fie cel mai bun, cel mai eficient, cel mai pragmatic primar al capitalei? Ar fi dezamagitor pentru tine?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu trebuie.. (Marţi, 22 septembrie 2020, 18:18)

        vladzy [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Nu trebuie sa fii semizeu ca sa iti dai seama ca Nicusor Dan e mult peste toti ceilalti candidati, si nu atat datorita CV-ului sau a faptului ca nu s-a tras de sireturi cu blonde penale, ci prin ceea ce a facut pentru Bucuresti in ultimii 12 ani, prin zecile de procese prin care a salvat mici parti dintr-un oras care se scufunda in poluare si mizeria rechinilor imobiliari.
  • +6 (26 voturi)    
    Ar putea sa il sustina pe Nicusor Dan (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 16:47)

    Savitar [utilizator]

    Daca pretinde ca ii pasa de Bucuresti!!!
  • +8 (30 voturi)    
    Am mai spus-o, (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:02)

    persuasiv [utilizator]

    urat mai imbatranesc unii...
    • -4 (16 voturi)    
      asa a fost din totdeauna (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Numai ca acuma se vede mai bine.

      Pacat.
      Putea mai mult si mai bine
  • -2 (8 voturi)    
    nu stiu (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:12)

    nicoR [utilizator]

    de ce hn publica asemenea comentarii de la asemenea ...

    Mulțumim de semnalare, am rezolvat!
  • -1 (15 voturi)    
    mai tata (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:26)

    nicoR [utilizator]

    te sperii cu ce comentarii au baietii astia .. parca-s din belarus, zau. vor proiecte de nu stiu care, vor reduceri de taxe, vor toate sa fie mai bine, vor toate realizate daca se poate intr-un mandat ...
    - e ca in belarus acum ... aia macar nu stiu ce-i asteapta daca se deschide brusc tara si e inghitita de ue: toti din fabrici si uzine soferi de taxi sau pe tiruri ce care ce e mai de valoare afara, la juma de pret evident, iar bruma de bani ce mai e e aspirata de vest cu produsele lor (facute in china) care abia asteapta sa intre ...
    - un singur lucru vreau de la base: sa duca directori sau ce poate numi el insi gen funeriu, macovei, etc si e un mas MARE ... rsetul o sa vina, daca avem alti oameni in structuri, care incep sa se optimizeze, isi schimba modul de lucru, etc
    - mai e o problema: astia noi toti, care asteptam, dar cand vine vorba de interactiune, de sarit peste coada, ce facem ca sa iasa treaba: un cadou, un bijou, ceva - mentalitatea asta trebuie schimbata ...
    • -5 (11 voturi)    
      ori (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:50)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      Ori esti prost ori un ticalos arogant. Base , aceasta subspecie umana, este la fel de ticalos si arogant acum, ca atunci cand si-a trimis copilul , analfabet functional, sa reprezinte Romania la PE. Asta cu ajutorul unor lichele fara personalitate ca tine membre PD.
      • -1 (7 voturi)    
        la behaieli (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:10)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        de la de-alde tine e greu de raspuns ..
      • +1 (7 voturi)    
        deci (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:12)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        tu erai cetateanu turmentat ... aveam un dubiu ...
  • -5 (15 voturi)    
    nu as spune ca este dobitoc (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 17:34)

    ..13 [utilizator]

    dar cu siguranta nu se poate depasi pe sine.

    Nu intotdeauna cand pierzi pe un drum nu poate sa insemne ca castigi in alta directie mult mai importanta. Este peste putinta lui TB sa inteleaga chestia asta. Defect de marinar.

    in acelasi timp nu este vina lui Basescu daca ND nu iese pe primul loc ci numai vina alegatorului

    Alegatorul, unul sau altul, nu poate sa inteleaga mizele importante si nici staff-ului lui ND nu reusesc sa ii atraga pe unii nostalgici langa ND.

    Am siguranta ca ND va iesi pe primul loc si ca Basescu se va auto-sterge din istoria politica ca urmare a 2-3 greseli majore. Pacat, pentru ca are un imens potential si putea si mai poate contribui semnificativ pentru RO.
  • +2 (16 voturi)    
    cu ce l-au avut la mina pe stolo (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    de nu s-a aflat nici pina azi?
    • +2 (12 voturi)    
      fost (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 19:14)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      sef al Comitetului de Stat al Planificarii...

      a fost mana in mana cu sefii Securitatii si ai PCR...

      deci putea fi santajat in orice moment...
    • -2 (10 voturi)    
      In toate sondajele, de dupa inceputul campaniei, (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 21:33)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      el avea peste Stolo ! Stolo era meserias , nu se putea prosti ca el, nu putea interpreta ''aria'' anticoruptiei la fel de credibil ca el !!
      Marele Dus nu a crezut , nu a inteles , nu a aderat nici o secunda la anticoruptie , dar a inteles primul ca este tema , nemultumirea care il poate propulsa in varf !! A cantat aria asta , peste 10 ani(sprijinit de niste consilieri de exceptie) si cei care aveau nevoie sa creada in asta l-au votat , sustinut tot 10 ani , pana cand a iesit pe portile Cotroceniului si a luat in gura temele urmatoare , utile Lui, familiei Lui, ''finantatorilor'' Lui : drepturile coruptului, unirea cu Republica Moldova si tot ce putea sa-i tina haita de sectoristi la 5% .........
  • +3 (13 voturi)    
    CORSARUL POLITICII ROMANESTI (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:48)

    Ratio [utilizator]

    marcheaza iesirea sa din viata politica damboviteana printr-o ultima aventura.
  • +3 (11 voturi)    
    Ce-a fost si ce a ajuns! (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:46)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Dupa ce a ajutat justitia romaneasca in primul mandat mai ales, din 2017 a intors armele. A sustinut voalat Oradonanta 13, ar fi demis-o pe Kovesi imediat, a sustinut legile justitiei promovate de PSD cu sectia Speciala cu tot, a sustinut si amnistia si gratierea. Ce zicea Basescu in 2017-04-20 imediat dupa OUG13, ca "asa a fost in tranzitie":

    „A luat o dată o mită, acum nu îi distrugem toată viaţa. Aşa a fost în tranziţie. (...) Avem nevoie de un moment zero, o graţiere largă de la care să spunem: «Oameni buni, ştiţi ce se poate întâmpla, aşa că terminaţi cu hoţia. Aşa, tensiunea va rămâne încă mulţi ani în societate»",

    https://republica.ro/traian-basescu-za-luat-o-data-o-mita-acum-nu-ii-distrugem-toata-viata-asa-a-fost-in-tranzitie

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/basescu-spune-ca-schimbarile-din-legile-justitiei-sunt-bune-dar-va-fi-atent-la-modificarea-codurilor-penale-in-parlament-875557

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/basescu-atac-la-predoiu-privind-desfiintarea-sectiei-speciale-slugareste-si-el-putin-pentru-o-decoratie-de-la-ambasade-1237983

    Acum face jocurile PSD. De altfel in Consiliul General, PMP a votat cot la cot cu PSD toate magariile. Sper ca oamenii sa aiba mintea deschisa si sa nu-l voteze. Un primar ca Nicusor Dan si un viceprimar ca Vlad Voiculescu, sunt o oferta electorala foarte buna pentru Bucuresti.
  • +1 (5 voturi)    
    pacat ca n-are sanse (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 22:31)

    maiorulmura [utilizator]

    a fost un presedinte jalnic dar un primar bunicel fata de alelalte doua aratari
  • -1 (9 voturi)    
    Base (Duminică, 13 septembrie 2020, 5:26)

    uzu [utilizator]

    Poate sa nu va placa, din motive intemeiate sau nu, dar Base este cel mai bun politician pe care l-a avut Romania in ultimii 30 de ani. Are prezenta, stie despre ce vorbeste, vorbeste la subiect nu bate apa'n piua ... Base rocks.
    Pacat ca l-a dus de nas Lenuta. Dar e si el barbat, avem toti o slabiciune.
    Oricum, Base is the best ! :)))
    Daca avea timp, castiga si alegerile astea de primar, ca e un castigator. Dar daca o lasa mai moale cu bautura si se tine sanatos, le castiga pe urmatoarele !
  • -2 (8 voturi)    
    Abandon (Duminică, 13 septembrie 2020, 6:44)

    Zagura [utilizator]

    D-l Băsescu a fost ales și trimis la UE pentru a reprezenta interesele tuturor românilor, nu numai a celor care l-au votat. Prin gestul său de a candida la primăria capitalei (unde, evident, v-a activa doar pentru bucureșteni), îi abandonează pe toți românii din țară care l-au făcut europarlamentar. Dar evident niciun ziarist nu pune astfel de întrebări. Apropos: și-a dat cumva demisia din parlamentul UE și eu n-am aflat ?
  • +2 (10 voturi)    
    praf in ochi (Duminică, 13 septembrie 2020, 7:56)

    mongolul [utilizator]

    Daca exista un al doilea tur, avea sens sa participe; dar nu exista; a fost de acord cu timpenia asta; deci, intrarea lui in scena rupe din votantii lui Nicusor Dan; face jocul PSD. Si in teritoriu la fel. Candidatii PMP rup din voturile opozitiei PSD. Asigurindu-le victoria.
    Este exact un geambas de voturi, in favoarea PSD.
    Isi distruge, definitiv, imaginea politica.Si a PMP. (Dosarul ala incepe sa capete greutate, in ochii electoratului.)
    Dupa ce a parasit functia, a facut numai prostii. (Din ultimele luni, de fapt, de cand a numit-o pe Nuti, in locul lui Diaconescu.)
    Pacat!
  • +3 (11 voturi)    
    vezi-ti de viata, sarace (Duminică, 13 septembrie 2020, 10:11)

    revo [utilizator]

    Esti europarlamentar. Sa intelegem ca un scaun de primar e mai important decat aceasta onoare si responsabilitate, de a-ti servi tara in cel mai inalt for european?

    NU - esti manat de interese marunte.

    Speri sa tii PMP la 5%, sa fie in continuare un partid balama, ca UDMR, ca sa ai asigurat accesul la putere si la diverse aliante, pentru a-ti satisface nevoile personale. Stringente, de altfel, avand in vedere lunga lista de probleme cu justitia si scheletele care zangane in dulap, pe care familia ta, Nutica si tu, personal, le aveti.

    N-o sa-ti mai iasa de data asta, pentru ca ti-ai dezamagit alegatorii care te-au bagat in Parlament. Oi avea cateva sute, poate mii, de sustinatori obligati, carora le-ai facut favoruri, dar nu este suficient.

    Cred ca, de data asta, n-o sa mai aduci nava la mal, o s-o scufunzi cu brio. Succesuri!
  • -2 (6 voturi)    
    Băsescu (Duminică, 13 septembrie 2020, 12:53)

    Mascalzone [utilizator]

    Nea Traian, un găinar rătacit în politică. Un Petrov securist nerușinat. Nu că bietul Orban ar fi mai deștept, dar nici ca jigodia marinelă.