Actualizat acum

Recomandat de PNL

Gabriela Firea fuge de dezbaterea cu Nicușor Dan. Candidatul Dreptei denunță campania de dezinformare: “PSD folosește o campanie de telefoane otrăvite”

de     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 13:38 Actualitate | Politic


Gabriela Firea fuge de dezbaterea cu Nicușor Dan
Foto: PNL
​Nicușor Dan a susținut o conferință de presă în fața Uzinei de Reparații ”Atelierele Centrale”, care aparține de Societatea de Transport București. Candidatul dreptei a invitat-o și pe Gabriela Firea să participe, să facă o dezbatere în doi, pentru a discuta în fața presei despre problemele bucureștenilor. La locul desfășurării conferinței a fost adus chiar și un pupitru pentru primarul Firea, cu numele acesteia, care însă a rămas gol, prin neprezentarea candidatului PSD.


„Continuă campania de dezinformare”


Nicușor Dan a denunțat în cadrul acestei conferințe de presă campania de dezinformare și manipulare desfășurată de contracandidata sa de la PSD, Gabriela Firea. Acesta a afirmat că e păcat că ne-am întors la campaniile murdare din anii 90 și sunt folosite astfel de minciuni, precum cea a eliminării subvențiilor la transportul public în comun. Potrivit lui Nicușor Dan, aceste minciuni sunt răspândite atât prin intermediul liderului de sindicat STB, care nu are voie să facă politică, dar este pe listele PSD pentru CGMB, dar și prin intermediul telefoanelor date către bucureșteni.

”Continuă campania de dezinformare. Nu este doar o dezinformare a șefului sindicatului STB, care spune și public și angajaților, deși el nu are voie să facă politică, este pe o poziție eligibilă a PSD în Consiliul General la alegerile care urmează. Spune că voi elimina subvenția și biletul de autobuz va costa 6 lei. Mai mult decât atât, ne-am întors la nivelul anilor 90 și PSD folosește o campanie de telefoane otrăvite, în care bucureștenii sunt sunați și li se spune aceeași minciună, că subvenția va fi tăiată și că biletul de autobuz va costa 6 lei”, a declarat Nicușor Dan.

Totodată, Nicușor Dan a ținut să precizeze că este falsă această informație și vrea să anunțe bucureștenii că el nu va elimina subvențiile pentru transportul public. ”Pentru bucureșteni vreau să fiu foarte clar. Subvenția nu va fi tăiată. E comic, e ridicol, ca cei care spun că vom tăia subvenția sunt exact ăia care n-o plătesc și care au dus azi STB în insolvență.”

„Cu această administrație STB va intra în faliment”

Nicușor Dan trage un semnal de alarmă și arată că, dacă va continua managementul slab de astăzi al transportului public, există un risc destul de mare ca mulți bucureșteni să nu mai aibă acces deloc la mijloacele de transport în comun. ”Dacă această administrație PSD rămâne la conducerea Primăriei Capitalei, STB va intra în faliment și nu vom mai avea transport public deloc. Ăsta este adevărul, asta este realitatea”, precizează candidatul susținut de PNL și USR PLUS la conducerea Primăriei București. ”

„O licitație cu dedicație, un act de corupție”

În cadrul conferinței, Nicușor Dan a vorbi și despre achiziția de tramvaie câștigată de compania românească Astra Arad în instanță, după ce Primăria capitalei declarase inițial câștigătoare o firmă din Turcia. ”A fost o licitație cu dedicație, a fost un act de corupție și sunt convins că Parchetul se va sesiza în acest caz. A fost o licitație în care Primăria Capitalei a favorizat, pe față, o firmă turcească în detrimentul unei firme românești. Într-o astfel de situație, în orice țară normală, primarul în funcție și-ar fi dat demisia, nu este cazul cu actualul primar.”, a declarat Nicușor Dan.

De la debutul campaniei electorale, Nicușor Dan i-a adresat candidatului PSD, Gabriela Firea, mai mult provocări de a participa la o dezbatere. Actualul primar PSD nu a răspuns ferm la aceste provocări, însă doar a sugerat că ar fi dispusă și ar alege ca locație o autobază STB. Nici la invitația de astăzi, chiar de la locația propusă de ea, Gabriela Firea nu a răspuns afirmativ, preferând să fugă de discuțiile cu contracandidatul său în fața presei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9816 vizualizari

  • -52 (88 voturi)    
    mucusor vrea dezbatere ??? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:00)

    axiopolis [utilizator]

    parca avea 130% in sondaje ....... ce nevoie mai are ?????/

    ma rog, daca vrea sa mai arate inca o data cat este de tantalau, dorinta ii va fi indeplinita
  • +33 (57 voturi)    
    Normal că primăria dezinformeaza telefonic (Joi, 10 septembrie 2020, 14:07)

    nick24 [utilizator]

    Au baza de date a tuturor pensionarilor din București, cu nume, prenume, CNP, copie după buletin și talon de pensie, telefon.
    Aceste date au fost strânse fraudulos de primărie prin 2018, pentru a emite pensionarilor carduri de transport în comun, care desigur că nu s-au emis.
    Bineînțeles că au fost folosite pt cu totul altceva, de exemplu pt a completa tabele cu semnături necesare la candidaturi ( a fost un video cu cei din primărie care semnau tabele de îi durea mâna) si acum nr de telefoane sunt folosite la dezinformări.
  • +25 (39 voturi)    
    DNA, DIICOT, Avocatul PSDului Weber, nimic? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:30)

    UnOarecare [utilizator]

    Justitia sublima a lui Predoiu?
    Comentariul e o gluma, stim cu totii de ce...:(
  • -13 (37 voturi)    
    Cât va ajunge o călătorie cu STB? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:31)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva va ajunge ca o călătorie cu STB să coste 4RON? Sau cum să se acopere costurile plus ce fură managementul pus politic?
    O chestie care cred că trebuie să se facă este și eliminarea gratuității pentru pensionari.
  • +2 (20 voturi)    
    Cat costa o calatorie in conditii civilizate ? (Joi, 10 septembrie 2020, 15:20)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Probabil, vreo 5 lei dintr-un capat in altul al orasului, sau timp de o ora cu mai multe mijloace de transport.
    Ne permitem acest pret, sau luam taxiul cu 40 de lei pe aceeasi distanta?
    Abonamentele trebuie subventionate, nu calatoriile ocazionale sau ale pensionarilor care se plimba fara rost prin oras.
  • -25 (51 voturi)    
    Nicusor Dan (Joi, 10 septembrie 2020, 16:41)

    Ibit [utilizator]

    Acest " GICA CONTRA " de meserie , nu vrea mai intai sa spuna ce a facut el in ultimii ani pentru Bucuresti si / sau Romania , in loc sa-i intrebe pe altii ? Dupa aceea stam de vorba .
    • +17 (31 voturi)    
      Si oare (Vineri, 11 septembrie 2020, 8:05)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Ce a facut Firea pt Bucuresti pana sa fie primar?? Nu ca ar fi facut ceva si din postura de primar.. dar aia e alta discutie.
  • -9 (43 voturi)    
    fierea asta doar copiaza (Joi, 10 septembrie 2020, 17:08)

    cucuveaua mov [utilizator]

    a vazut la iohanis ca fugea de dancila si acum fuge si ea de nicusor
  • -9 (33 voturi)    
    Invitatie? (Joi, 10 septembrie 2020, 20:40)

    zaw [utilizator]

    Dece nu specifica,cand a invitat-o,daca a specificat locatia.Poate a invitat-o cu 10minute inaite de inceperea asazisei dezbateri.
  • -8 (22 voturi)    
    Raspunde: axiopolis, ibit, cucuveaua mov (Joi, 10 septembrie 2020, 20:46)

    anginsan [utilizator]

    Hai Nicusor Dan, Nicu, Nicusor Dan!
    A facut scoala beton,
    De copii de faraon,
    Aur mult la olimpiada,
    E modest fara parade.

    ... mai vreti? o sa primiti, ce meritati.
  • -3 (25 voturi)    
    CURAJ, GABRIELA, (Joi, 10 septembrie 2020, 20:54)

    Dilematic [utilizator]

    NICUSOR NU TE MANANCA !
  • +13 (25 voturi)    
    Firea nu are cu ce să se laude.De aia fuge. (Vineri, 11 septembrie 2020, 8:37)

    asavreau [utilizator]

    Firea nu are curaj nici să promită că va da apa caldă la bucureșteni,seful pus de ea la Termoenergetica,fost RADET,a prins agentul termic și nu-i mai dă drumul.Că de aia este milițian.Ăștia de la PSD au un fix să pună absolvenți ai școlii de miliție,șefi pe la diferite companii din subordinea primăriilor.Asta ca să vedem cine sunt statul paralel./
  • +12 (28 voturi)    
    Așa e (Vineri, 11 septembrie 2020, 10:33)

    hdd [utilizator]

    De față cu mine, prietena mea a primit un apel “în legătură cu dna. Firea” .

    Din păcate a închis de nervi înainte să își dea seama să pună mai multe întrebări.

    Noi locuim în Germania, dar mai avem încă numere de .ro.

    Și nu, nu suntem pensionari.
    Trebuie investigată penal această campanie: de unde au făcut rost de numerele de telefon, cum, și dacă ce au făcut este legal.

    Pot să garantez că persoana sunată nu a fost niciodată membru al vreunui partid politic și nici nu și-a dat acordul pentru a fi contactată.
    Bazele astea de date au fost luate de undeva. Avem un GDPR. Mi-e greu să cred că cineva mai poate face așa ceva în .ro 2020 și totuși să fie 100% acoperit de lege.

    Sunt sigur că dacă Gică de la sculărie se apucă mâine să dea apeluri “vă prezentăm oferta firmei” se trezește cu o droaie de amenzi și poate dosar penal.

    Madam Firea, ce pățește?!
    Sigur, nu a dat ea telefoane și poate s-a și izolat de cei care au făcut ilegalități. Dar faptul că nu s-a asigurat că NU se fac ilegalități și abuzuri, o face responsabilă nu doar moral ci direct.

    Sunt singurul care e convins că o să scape basma curată?!
  • +6 (22 voturi)    
    gdpr (Vineri, 11 septembrie 2020, 11:15)

    B100MDK [utilizator]

    Si eu am fost sunt de slugile d-nei firea - datele noastre personale sunt folosite in mod ilegal pt. publicitate electorala!

    In cazul meu datele au fost luate fie dintr-o sesizare online (pe site-ul pmb.ro) mai veche, fie (mai grav) direct de la DGAS - da, am certificat de handicap si primesc de la PMB acel stimulent de integrare sociala, dar nu am votat-o pe firea, si nici nu o s-o votez indiferent daca urmatorul primar va elimina acest stimulent!

    Faceti reclamatii aici https://www.dataprotection.ro/formulare/formularPlanger
    e.do?action=view_action&newFormular=true, si cine stie, poate chiar o sa primim si un raspuns...
  • +1 (9 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 11:39)

    Akylas [utilizator]

    Asa sunt lasii, fug de orice confruntare directa cu "inamicul"..... Ce sa ne mai asteptam de la PSD ?
  • 0 (10 voturi)    
    Nicușor fuge de dezbaterea cu Băse (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 12:28)

    hic sunt leones [utilizator]

    (Hotnews, ați mutat mesajele și mi l-ați șters pe cel în care spuneam că Firea nu fuge de Nicușor ci vrea o dezbatere și cu el, și cu Băse)
  • -3 (11 voturi)    
    Bine ca fuge ca altfel vai de Nicusor (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 12:37)

    Tambrian [utilizator]

    O dezbatere intre cei doi nu are rost. Doamna Firea il termina pe candidatul de dreapta cu doar trei intrebari:
    1. Credeti ca nu ar fi mai bine sa va zica Dan Nicolae ca Dan Nicusor ar zice ca sunteti inca prea tanar..
    2. Va apreciez ca ati fost candva olimpic la matematica, dar dupa aceia ce ati facut : La ce liceu sau instutie v-ati dovedit specializarea de absolvent in matematica?..
    3. Enumerati rezultatele dumneavaostra profesionale (ati publicat ceva lucrari stiintifice ? aveti performante cu elevii sau unde ati lucrat..)
  • 0 (4 voturi)    
    E adevarat ca Firea isi ia procent (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 20:27)

    Savitar [utilizator]

    La la bordelurile ilegale, de la video chat, de la saloanele de masaj (erotic, of course)?
  • 0 (0 voturi)    
    Inseamna ca Firea e pe locul 1 in intentia de vot (Duminică, 13 septembrie 2020, 16:16)

    galeo [utilizator]

    Iar PSD aplica strategia PNL de la prezidentiale, atunci cand Werner Iohannis a evitat orice dezbatere cu contracandidatii.