Sondaj intern PNL. Emoții pentru Primăria București: câte procente îl despart pe Nicușor Dan de Gabrielei Firea

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:00 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Facebook
Un sondaj intern al PNL arată că lupta la primăria Capitalei dintre Nicușor Dan, susținut de PNL-USR-PLUS, și Gabriela Firea de la PSD este una foarte strânsă.

Potrivit sondajului, Nicușor Dan este preferat de 31% dintre respondenți, Gabriela Fireade 29%, iar Traian Băsescu de 10%.





La întrebarea "Care a fost cel mai slab primar al Bucureștiului?", 23% dintre respondenți au spus că Gabriela Firea, 12% au spus că Viorel Lis și Traian Băsescu, în timp ce 7% au spus Sorin Oprescu, iar 7% - Adriean Videanu.




Sondajul a fost realizat pe 840 respondenți având o marjă de eroare 3,7%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14684 vizualizari

  • +16 (32 voturi)    
    Efectul Basescu ! (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:07)

    Susufler0 [utilizator]

    :((
    • +6 (24 voturi)    
      discutabil (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:17)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La TB jumate sunt de dreapta si jumate de stanga. Unii au ramas cu ideea justitiei, dar nu sunt la curent cu desantul mai nou impotriva justitiei pentru a o scapa pe Udrea sau de majoritatea PSD+PMP din Consiliul Capitalei.
      • +5 (15 voturi)    
        Nu ! Basescu ia voturi doar de la dreapta ! (Joi, 10 septembrie 2020, 0:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        pt ca PMP este perceput un partid de dreapta iar Basescu un om de dreapta !
        Candidatul partiduletului lui Ponta ia voturi de la stanga (PSD) pt ca este perceput un partid de stanga in care s-au retras o seama de fosti membri ai PSD "mai spalati" (profesori universitari, o seama de bugetari, etc).
        • +2 (8 voturi)    
          este evident (Joi, 10 septembrie 2020, 11:04)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ca base ia din voturile lui nicusor ... in fine , sa speram la o mobilizare a electoratului

          inca 4-5 ani cu familia pandele ar fi un dezastru pentru bucuresti si romania
          • -1 (1 vot)    
            Dacă Băse ia voturi din dreapta, (Vineri, 11 septembrie 2020, 13:36)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui fghr

            nu ia de la Nicușor, care gândește de stânga și este susținut de PNL - un partid cu gândire tot de stânga.
    • -1 (19 voturi)    
      din pacate da (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:36)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Patru forte total diferite:
      - basescu om politic inteligent dar care ar fi trebuit sa joace pentru greater good, desi daca nu ia atitutidine PMP dispare;
      - nicusor dan, probabil cel mai bun administrator dar care nu stie sa faca politica (in trecut nu a facut un compromis si nu am fi avut parte de tzatz firea);
      - pnl care face compromisuri dar prefera sa o faca cu primarii racolati de la psd dar care ar fi trebuit sa respecte principiile alegatorilor corecti. Inteligent, in zonele de NO GO pentru ei isi asigura locuri nesperate prin racolari iar Bucurestiul il risca desi mentin sanse de castig
      - firea, o tuta inconjurata de octogenari, cleptocrati, apartciki ai pcr si fotbalisti sau mixuri cu aceste atribute (iordanescu, dinu, mitica dragomir, pancu, elisabeta lipa) nulitati in administratie. Lipsesc deocamdata becali, nastase (ambii), visinescu, bobu, postelnicu, gadea, ansamblul folcloric teleorman dar cu siguranta sunt functionarii din primarie care au rude de gradul 1-2 pe lista celor ce au avut de beneficiat de tunul cu parcul Verdi: https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-24276698-investigatie-rise-project-primaria-capitalei-condusa-gabriela-firea-platit-dublu-pentru-rascumpararea-parcului-verdi-legaturi-primarul-gabriela-firea-cei-care-primit-banii.htm
      • +2 (8 voturi)    
        Ai uitat tocmai USR ! (Joi, 10 septembrie 2020, 0:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Fara ei, Nicusor nu s-ar fi inscris in cursa pt Primaria capitalei !
        • -3 (3 voturi)    
          Stai lnistit ca nu i-a uitat pe ureseristi (Joi, 10 septembrie 2020, 17:12)

          salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          El insusi e usereist si asa a primit punctajul de la partid ca sa-i trolleze pe ceilalti.
      • -1 (1 vot)    
        Ce a administrat până acum Nicușor?! (Vineri, 11 septembrie 2020, 13:40)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Eu nu cunosc să fi avut măcar o firmă prin care să fi plătit un singur salariu și acest nepriceput vrea Bucureștiul = o firmă cu 2 milioane de clienți și câteva zeci de mii de angajați?!
        Hai să fim serioși...
        Înțeleg că vorbiți despre preferințele voastre politice, însă acestea sunt cel puțin caraghioase.
    • +5 (13 voturi)    
      efectul usr (Miercuri, 9 septembrie 2020, 20:37)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      neamtu e ultra ortodox, retrograd si prea conservator pentru barna -sosete colorate diferit
      • +3 (11 voturi)    
        Iti raspund exact cum i-am raspuns mai sus (Joi, 10 septembrie 2020, 0:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui fghr

        lui @Sofis : Fara USR, Nicusor nu s-ar fi inscris in competitia electorala pt Primaria Capitalei !

        PS. Restul e cancan ! :))
        • 0 (8 voturi)    
          mergi mai in spate cativa ani (Joi, 10 septembrie 2020, 10:55)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si spune ca fara Nicusor , nu exista usr..

          nu poti rezolva o ecuatie daca incepi de la jumatatea ei.
          Iar Nicusor chiar merita o sansa la primarie pentru toti anii pierduti prin salile de judecata luptandu se cu psd

          barna il vrea scos pe nicusor din politichie... prima data i a luat partidul, iar acum il sustine cu jumatate de gura... toate sondajele spuneau ca basescu are inca un electorat de minim 10% in capitala , dar barna nu si nu...

          barna e cel care s a tinut de scaun chiar daca pe persoana fizica a luat semnificativ mai putine voturi decat partidul pe care l conducea... nepermis din punctul meu de vedere

          base e o jigodie dar ca om politic ii da clasa lui barna si trezit din somn. Pai barna merge pe trotineta la aproape 50 de ani, putea base sa se lase calcat in picioare de o caricatura? Eu zic ca nu
          • +1 (5 voturi)    
            "Ce sa mai imi doresc" ? (Joi, 10 septembrie 2020, 12:52)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui fghr

            "Ce sa mai imi doresc dupa ce am fost ministru, parlamentar, primar al Bucurestiului de doua ori si Presedintele Romaniei tot de doua ori ?", spunea Basescu la sfarsitul celui de-al doilea mandat de Presedinte al Romaniei ?!
            Viata l-a obligat sa-si doreasca si un post de europarlamentar, pt a-si mentine partidul in politica inalta !
            Si-a mentinut si aura de invincibilitate politica. Totodata a declarat ca incet-incet se retrage din politica militanta si lasa locul la PMP altora !
            Si iata-l inscris din nou intr-o lupta pe care este constient ca nu o poate castiga in mod personal dar ar putea avea sanse sa o castige pt PNL inca pt vreo 4 ani, dupa care va privi cum PNL absoarbe PMP, tot astfel cum a absorbit si PDL !
            Contrar tuturor aparentelor (care sunt doar pt naivi) Marinarul nu este un sentimental, cu atat mai mult in politica.
            Sa n-o mai lungesc : asa cum Nutza s-a scarpinat la nas si Base s-a dat de doua ori peste cap si s-a transformat intr-un penibil aparator al ei, am convingerea ca si acum , ultimii lui tovarasi din PMP, veniti aici pe filiera PDL i-au transmis : "Nu Traiane, nu te retragi din afaceri cand vrei tu si pe noi ne lasi balta, pt ca altfel si noi ca si Nutzi cunoastem, stim, avem chiar hartii despre tine". La asta s-a adaugat si presiunea aproape sigura a unora din Servicii si uite asa Base si-a luat alura de luptator pt PMP.
            • +1 (3 voturi)    
              ERATA: (Joi, 10 septembrie 2020, 14:38)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              In loc de :

              "... dar ar putea avea sanse sa o castige pt PNL",
              cum din eroare am scris in randurile al doilea si al treilea din paragrafului 3 din commentul meu de mai sus, se va citi :

              "... dar ar putea avea sanse sa o castige pt PMP", astfel cum este corect !
    • 0 (4 voturi)    
      Jocul nu s-a terminat (Joi, 10 septembrie 2020, 12:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Toti "iepurii" astia care trag de voturi au diverse interese. Daca anunta ca se retrag din cursa cu o zi ininte de alegeri, balanta voturilor se poate schimba semnificativ.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca anunta ca se retrag din cursa electorala (Joi, 10 septembrie 2020, 14:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        doar cu o zi inainte de alegeri, numele lor se afla pe buletinele de vot, alegatorii lor stiu unde trebuie sa puna stampila iar marea lor majoritate nici macar nu o sa stie ca favoritul lor nu mai participa la cursa si o sa-l voteze ! Vor fi multe voturi anulate in loc sa mearga, cele ale PMP catre Nicusor si cele ale ALDE sa zicem, catre Pro Romanika !

        PS. Prin urmare, afectat ar fi tot nicusor iar favorizata, tot Firea !

        PPS. Spunea bine cineva ieri pe site, ca singura solutie care garanteaza succesul este ca sustinatorii lui Nicusor fie ca sunt useristi, fie ca sunt penelisti ori neafiliati politic sa iasa la vot si sa voteze masiv, ignorand pandemia ori o distractie de weekend pe Valea Prahovei !
  • +12 (24 voturi)    
    De aia si cere confruntarea cu Firea (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:11)

    Fides [utilizator]

    Trebuie aflata si marja de eroare a sondajului. Mai e ceva - este posibil ca multi sa se rusineze sa confirme ca voteaza PSD- Firea. E in firea oamenilor :-)
    • -5 (9 voturi)    
      Ha-ha-ha ! Esti un pesedist simpatic ! (Joi, 10 septembrie 2020, 1:15)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Sugerezi ca destui dintre cei care au declarat ca voteaza cu alti candidati de fapt sunt hotarati sa voteze cu Firea dar acum s-au rusinat de operatorii care i-au chestionat si nu au declarat adevarata preferinta !
      Apoi sugerezi ca diferenta dintre Nicusor si Firea se inscrie in marja de eroare a sondajului !

      PS. Cu alte cuvinte, de fapt Firea este inaintea lui Nicusor in preferintele de vot ale bucurestenilor !

      PPS. Iti apreciez totusi cumpatarea pt faptul ca te-ai abtinut (cred ca extrem de greu, dar important e ca ai reusit !)ca sa nu-i treci si pe nehotarati tot ca votanti "rusinosi" ai lui Firea !

      PPPS. De fapt, trebuia sa ne spui de la inceput ca Firea il surclaseaza pe Nicusor ! :)))))))))))))))
      • 0 (10 voturi)    
        Nu am uitat de cei nehotarati... (Joi, 10 septembrie 2020, 8:19)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Sansele ca Nicusor sa devina primar vor capota dupa deschidrea scolilor. Lebada neagra din zona asta va veni pt dreapta - daca primarii - evident si Firea - gestioneaza acest cartof iferbinte pasat in bratele lor de Klaus, Orban/Guvern - oamenii vor vota in consecinta.
        PS. Exista un aspect trecut cu vederea de multi bucuresteni - daca doriti apa calda ori termie in calorifere atunci trebuie sa platiti un pret fara subventii, precum platesc de ex. oradenii (Bolojan, PNL) - 276 de lei la gigacalorie nu 163 de lei cat aveti acum.
  • -9 (31 voturi)    
    Politicieni (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:21)

    Beta Alfa [utilizator]

    Daca Nicusor D. pierde asta se va datora exclusiv "talentelor" de negociere politica aratate de PNL/PSD in relatia cu PMP. Atat miopie si incompetenta, mai rar de vazut
    • -6 (8 voturi)    
      Daca Nicusor Dan pierde e vina lui (Joi, 10 septembrie 2020, 11:15)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Ai in spate sustinerea USRPlus si PNL, partide care au strans aproape 60% la ultimele alegeri in Bucuresti (europarlamentarele din mai 2019)

      Si ai un contracandidat PSD pe numele sau Firea: aroganta, ipocrita, corupta, care are in tolba falimentul RADET si taierea apei calde si a caldurii in Bucuresti in plina iarna.

      Si tu tremuri ca nu castigi.

      E momentul ca Nicusor Dan sa inceapa sa arate a om politic real, in carne si oase. Asta e tot ce ii trebuie ca sa castige.

      P.S. Efectul Basescu e o balarie. PMP are de ani si ani de zile 8% in Bucuresti, practic vorbim de gruparea fanatica Basescu. Basescu nu va trece peste aceasta limita, o arata orice sondaje, nu poate atrage alti votanti. Nicusor Dan si alianta din spate nu au de facut decat o singura afirmatie simpla si logica:
      - "Cu un vot intr-un singur tur, e complet gresit sa ii dai voturi unui Basescu aflat la 10% in loc sa votezi pentru Nicusor Dan. Votezi Basescu = votezi Firea!"

      P.S. 2: Vlad Voiculescu ar fi fost un candidat mult mai puternic pentru Primaria Bucurestiului. Ar fi reusit mult mai bine mobilizarea electoratului de dreapta pentru ca are carisma si discurs politic. Arata bine pe sticla. Nu ar fi avut nici cea mai mica problema in a castiga la pas primaria Bucurestiului. Dar asa au mers negocierile intre PNL, USR si Plus, asta e viata.

      Oricum Vlad Voiculescu o sa ajunga sus in politica, daca are rabdare si vrea sa faca asta.
      • -1 (1 vot)    
        Evident ca V Voiculescu ca ajunge sus (Joi, 10 septembrie 2020, 17:19)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ... in politica. Doar tac-so a fost informator la secu, e din famiglie. Ciuma galben-cacanie il va propulsa in curand.
    • -4 (4 voturi)    
      daca.... (Joi, 10 septembrie 2020, 13:06)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Nicusor Dan pierde, in primul rand este vina noastra, a alegatorilor, iti trebue bun simt si caracter ca sa alegi intre bine si rau, atat pentru tine cat si pentru toti cei din jurul tau! Nu inteleg de ce trebuie, timp de ... nu stiu cate zile de campanie electorala, sa ma convinga cineva ca, timp de 4 ani, G. Firea n-a facut nimic in folosul bucurestenilor ci a facut totul NUMAI in interesul ei si a gastii ce o sustine/reprezinta, ca parca n-am fi simtit-o toti, pe pielea noastra! Pentru asta nu-ti trebuie IQ ridicat, nici scoli inalte, iti trebuie caracter cu tot ce implica el. In alta ordine de idei, la Doamne fereste, nereusita lui Nicusor Dan, va contribui, nu putin, conditia impusa de PSD-istul Buica, cu scoaterea mastii medicale de 2 ori in sala de vot, in acest caz, de exemplu, eu si toata familia mea de votanti pro Nicusor Dan, nu ne vom prezenta la vot, pentru prima oara in 30 de ani. O zi buna tuturor, vaa urez!
  • -24 (48 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:21)

    [anonim]

    • +8 (24 voturi)    
      Nu ne intereseaza (Miercuri, 9 septembrie 2020, 21:39)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce nu suporta amibele!!!
  • +12 (28 voturi)    
    Dupa distrugerea PD... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:51)

    Dedalus [utilizator]

    Inainte de a disparea definitiv de pe scena politica, PMP (=Basescu) mai face o victima.
    • 0 (4 voturi)    
      A "distrus' un partid muribund ajuns la 4-5% (Joi, 10 septembrie 2020, 16:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      si a creat un partid cu ajutorul carora s-au votat legile justitiei si s-au luat steguletele de pe domeniul acesta !

      PS. Pai tu mestere Daedalus, ce-ai pazit ? :))))))))))))))))
  • +11 (27 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 9 septembrie 2020, 20:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    E de-a dreptul penibil pentru un oras precum capitala ca Gabitsa lu' Pandele sa aiba in continuare 29%!!!???!!! Iar Basescu 10%.... Da' na, fiecare are primarul pe care si-l doreste. Daca Firea e alegerea celor mai multi bucuresteni....
    • -6 (12 voturi)    
      ce dilema aveti (Joi, 10 septembrie 2020, 9:46)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      de circa 2 ani intreb cine este nicusor dan. eu am pus intrebarea in sensul sa bat saua sa priceapa iapa. dar se vede ca nu merge asa. la primarie se voteaza un om, nu neaparat un partid. nicusor dan nu este persoana care sa rupa gura targului. multi il voteaza sa scape de firea, nu pentru ca il apreciaza in mod deosebit pe el. eu nu pot sa-l votez de nici un fel. am ales sa stau acasa. iar faptul ca basescu are 10% arata ca sunt oameni care apreciaza modul lui de a face politica si de a se exprima in politica.
      • +1 (11 voturi)    
        Firea trebuie schimbata oricum (Joi, 10 septembrie 2020, 11:20)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        Chiar daca Nicusor Dan nu arata ca o persoana care sa rupa gura targului.

        Dar Bucurestiul chiar nu mai poate duce inca 4 ani de guvernare PSD, dupa cei 12 de dinainte. Traficul e deja un cosmar, RADET a dat faliment, reteaua de termoficare crapa masiv in lipsa de investitii, transportul public e depasit, poluarea e la cote uriase in Bucuresti.

        Practic PSD a refuzat sa se bage in orice probleme critica a orasului. De 12 ani se ocupa de pomeni, subventii, carnati uriasi, targuri si vouchere pentru plimbari la muntele Atos. A, si de ingrasarea fara limite a clientelei politice cu bani, contracte si functii.

        Trebuie sa fii complet orb sa vrei sa se continua o astfel de administartie. Trebuie sa le dai o minima sansa si altora, mai ales ca acum ai si un partid nou si cu potential in scena, adica USRPlus.
      • 0 (0 voturi)    
        cum ziceam (Vineri, 11 septembrie 2020, 2:00)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        simplul fapt ca intre Firea, dupa toate nenorocirile din primul mandat are la fel de multe procente ca unul care nu rupe gura targului, zice totul depre tine ca si alegator...
  • +4 (16 voturi)    
    Sa nu ne impacientam.. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 21:20)

    vladzy [utilizator]

    Sa nu ne impacientam..22% sunt totusi nehotarati si e putin probabil ca simpatizantii Firii sa fie nehotarati ;-)
    • +6 (8 voturi)    
      Din pacate e foarte probabil (Joi, 10 septembrie 2020, 9:45)

      Big Data [anonim] i-a raspuns lui vladzy

      Oamenilor le e rusine sa spuna ca voteaza cu PSD.

      Acelasi lucru s-a intamplat cu Donald Trump, care era in toate sondajele mult sub Hilary, dar in ziua votului diferenta a fost mult mai mica (in votul popular), asta pentru ca oamenilor le era rusine sa spuna ca voteaza cu el.

      Cred ca e posibil sa fie acelasi lucru si la noi, pentru ca stigma e exclusiv cu PSD, si jignirle de asemenea.

      Nimeni nu vrea sa fie etichetat, pisdist, ciuma rosie, asistat social etc, asa ca se declara nehotarati.
  • +3 (11 voturi)    
    Nicusor (Miercuri, 9 septembrie 2020, 21:21)

    Flav_ [utilizator]

    Asta e, daca s-au luat cu Petrov la harta!
  • +10 (30 voturi)    
    Faine vremuri in care Prostia domneste! (Miercuri, 9 septembrie 2020, 21:42)

    Savitar [utilizator]

    1. Faptul ca Firea are procentul ala dovedeste ca prostii au ramas tot prosti si prosti vor fi forever.
    2. Daca Basescu nu se retrage dovedeste ca e o jigodie!!!
    3. Good luck, hope for the best, prepare for the worst!
    • 0 (14 voturi)    
      nu cred ca cineva care în 2020 încă nu şi-a (Joi, 10 septembrie 2020, 5:07)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      dat seama că băsescu a fost dintotdeauna o jigodie poate avea competenţa să îi facă pe aţii proşti...
      atât.
    • -6 (14 voturi)    
      si de ce ma rog (Joi, 10 septembrie 2020, 9:37)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      cei care voteaza cu firea sunt prosti? cunosti oamenii din bucuresti? eu cunosc si dintr-o parte si din cealalta. argumentele sunt similare. cu o singura exceptie, o cunostinta care a devenit userist m-a tratat urat de tot cand a auzit ca nu vreau sa semnez pentru ei. asta mi s-a parut cel mai batut in cap. cu ceilalti poti sa discuti desi nu rezolvi nimic. cum spuneam argumentele si limbajul sunt similare. pesedisti spun ca nu inteleg cum pot sa voteze ceilalti cu mincinosii aia de penelisti si iohanisti si ar vota orice individ pus de pesede sa candideze. adica niste prosti usor de prostit. surpriza a venit cand am auzit "peneleul poate sa puna si un negru, ca astia tot il voteaza, doar sa nu iasa un pesedist" o reactie rasista la care nu ma asteptam. de partea cealalta acelasi pareri. niste prosti usor de prostit pot vota cu pesedeul. nu am auzit inca nimic despre rasa culoare si nationalitate. adica este un pic mai bine.
      • +4 (10 voturi)    
        Cei care voteaza cu Firea gresesc grav (Joi, 10 septembrie 2020, 11:26)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        E suficient sa te plimbi 3 zile prin Bucuresti si sa vezi cum arata Bucurestiiul dupa 12 ani de administratie PSD-ista. Si iti dai seama ca a fost un dezastru. Absolut toate problemele complicate ale Bucurestiului au fost amanate iar si iar pe principiul "Da, Doame, sa nu crape totul in mandatul meu", iar banii au fost dirijati spre pomeni si clientela. Da, traficul, transportul in comun, reteaua de termoficare, nivelul de poluare si asa mai departe. Totul e la pamant, sub orice limita. Reteaua de termoficare a crapat prima, dupa ce de mai bine de 10 ani nimeni nu a facut nimic pentru reparatii. In 2019, au fost repartizati mai multi bani pentru statui decat pentru reparatii la RADET. Si deja sunt mii si mii de blocuri care au avut intreruperi majore de caldura si apa calda in ultimul an, inclusiv in plina iarna.

        Si eu chiar locuiesc in orasul asta, nu vorbesc din auzite.
        • -3 (7 voturi)    
          si eu tot bucurestean (Joi, 10 septembrie 2020, 12:29)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          am stat in berceni, acum stau in rahova. tot ce am scris este adevarat. nu poti sa discuti replica vine imediat. "cum poti sa crezi minciunile astora. te credeam om serios si inteligent. aveam pretentii la tine." nu exista cale de mijloc, tot ce fac si zic ceilalti sunt minciuni sau prostii care nu trebuie bagate in seama sau mai grav acte de coruptie. despre ce scrii tu uni dau vina pe elcen care tine de guvern, deci o saboteaza pe firea, ceilalti o injura pe firea. am vazut in sectorul 4, oameni purtandu-se ca niste copii cand li s-a inmanat telecomanda sistemului de blocare pt locul de parcare. erau incantati. desi locurile de parcare sau facut prin desfintarea unui parculet si a unui loc de joaca pentru copii (aparatorii patriei, univ spiru haret). masina era mai importanta. sunt persoane care spun ca voteaza pesedeul pentru ca ne merge mai bine cu ei, desi il injura pe baluta (primar la 4) pentru taxa de gunoi aplicata firmelor (unu are atelier particular). nu poti sa-i lamuresti si nici nu ai cum. parerile vin din "putul gandirii".
        • -2 (4 voturi)    
          reţeaua radet de termoficare centralizată (Joi, 10 septembrie 2020, 14:20)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          este o uriaşă imbecilitate comunistă (ăia erau obsedaţi de centralism, căruia îi mai ziceau ipocrit şi "democratic"...). blocurile interbelice aveau centrale proprii. până la cutremurul din '77 am stat într-un astfel de bloc din centru şi pun mărturie că iarna nu puteai atinge cu mâna caloriferele căci ţi-ar fi rămas pielea acolo, frigeau pur şi simplu. după nenorocitul de cutremur care m-a transferat ca sinistrat într-un bloc comunist de la marginea buc. nu am mai ştiut ce e aceea măcar un calorifer călduţ, nicicum fierbinte... am fost nevoit să trec urgent pe încălzire electrică.
          termoficarea este o idee profund greşită şi trebuie desfiinţată iar nicicum investite sume uriaşe într-un hârb ineficient. soluţia sunt centralele, nu individuale ci de bloc sau scară. în acest mod am avea şi căldură suficientă şi nici nu ar mai trebui să suportăm din propriul buzunar pierderile uriaşe de căldură pe traseu datorită izolării deteriorate a conductelor pe lungimi mari.
          acum, dacă te scoli mai în zori şi ai nevoie de apă caldă înainte ca vecinii să fi golit coloana, eşti obligat să aştepţi minute întregi în care se scurge la canal apă rece dar pe care apometrele o contorizează drept "caldă" şi trebuie să o plăteşti ca atare... evaluez aproximativ că cca. 30% din consumul de apă caldă pe care îl plătesc este astfel scurs inutil la canal în folosul profitorilor de la radet...
          • +2 (2 voturi)    
            Mai citește! (Joi, 10 septembrie 2020, 16:42)

            Barthales [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Sursa: https://expertforum.ro/wp-content/uploads/2019/10/FINALTermoficare-Pol-Brief-78.pdf
            Termoficarea:o ”idee comunistă”? În ciuda a ce se crede îndeobște, soluțiile centralizate de încălzire nu sunt ”comuniste”, ci chiar direcția spre care se îndreaptă mai nou Europa occidentală, dar și orașe din alte colțuri ale lumii, SUA, Canada, Noua Zeelandă etc. În UE, sistemele de încălzire și răcire centralizată sunt considerate actualmente drept cea mai eficientă și cea mai puțin poluantă soluție pentru încălzire și răcire, cel puțin pentru zonele urbane cu densitate mare. Ele sunt și singura variantă care poate utiliza căldură ce altminteri ar fi pierdută, cum ar fi cea rezultată din procese industriale, incinerarea (curată) a deșeurilor, căldura rezultată din răcirea în hipermarketuri etc.2Dezvoltarea unor sisteme centralizate pentru încălzire/răcire moderne, cu prețuri la un nivel suportabil pentru consumatori și înlocuind combustibilii fosili cu energie regenerabilă, reprezintă una din cele mai ieftine și mai eficiente soluții pentru reducerea emisiilor și a cererii de energie primară; combinată cu măsuri de eficiență energetică în clădiri, sistemele centralizate pot contribui cu 58% din ținta UE de reducere de emisii în sistemul energetic până în 2050”.
            • -1 (1 vot)    
              Daca te-ai informa ai sti ca: (Joi, 10 septembrie 2020, 21:39)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

              1. In Canada temelia incalzirii la case is furnace-urile = un fel de pompe de caldura, bazate pe gaz natural.
              2. Incalziri centralizate sunt prin cladirile de inchiriat, similar blocurilor din Romania si is pe Cladire sau Scara. Is un fel de centrale de apartament ca in Romania dar mai mari.
              3. Tooate orasele Canadei is gigantice ca suprafata deoarece 99% din populatie locuiste la casa. Orasele is cat un judet din Romania. Un sistem centralizat cum spui tu ar fi total impropriu!
              • 0 (0 voturi)    
                Câtă ignoranță! (Vineri, 11 septembrie 2020, 11:10)

                Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                Ai deschis linkul indicat?
                Dacă l-ai fi deschis ai fi văzut că este menționat cel mai mare oraș din Canada,Toronto.
                Și, așa pentru cultura ta generală, știi că acolo se folosește apa de mare? Dar pentru asta nu îți mai indic sursa că oricum nu citești.
          • +1 (1 vot)    
            Dacă te întrebi de ce? (Joi, 10 septembrie 2020, 16:46)

            Barthales [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Dacă te întrebi de ce a fost lăsat în paragină sistemul centralizat, trebuie să vezi cine a avut interesul ăsta.
            Oare vânzătorii de gaz și per lângă ei importatorii de centrale termice de apartament?
            Vezi vreo legătură între ăștia și niște peneliști și aldiști?
            Oare de ce afirmă trădiceanu că trebuie renunțat la sistemul centralizat?
            Hai că se poate!
      • +1 (1 vot)    
        Scrii freestyle dar e frystyle (Joi, 10 septembrie 2020, 18:46)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        Ce ai facut din limba romana!!!
  • -2 (26 voturi)    
    Candidatura lui Basescu... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 21:54)

    filosoful.roman [utilizator]

    va atrage pierderea alegerilor de catre Nicusor Dan, din pacate.

    Cred ca Basescu va obtine in jur de 15% la alegerile pt primaria Bucurestiului din acest an. Partea proasta e ca multe dintre aceste voturi vor proveni de la votantii lui Nicusor Dan, care in lipsa candidaturiii fostului presedinte ar fi votat anti Firea (fara a avea simpatii deosebite fata de USR sau Nicusor Dan).

    Deci sunt sanse mari ca bucurestenii sa se pricopseasca cu Firea inca 4 ani.

    In acest caz, singurul vinovat e USR-ul condus de Dan Barna, care nu a vrut sa accepte PMP-ul in alianta dreptei pt Bucuresti, invocand motive ideologice (persoane din PMP care sunt prea "de drepta", ceea ce este amuzant, avand in vedere ca USR insusi e un partid de stanga, in ciuda a ceea ce clameaza mass-media).
    • +3 (19 voturi)    
      Da, din păcate așa e (Miercuri, 9 septembrie 2020, 23:28)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      USR nu a agreeat de la bun început candidatura lui Nicușor Dan. După moda stalinistă, pentru ei cel mai crunt inamic e tocmai fostul tovarăș

      Sigur că nu dădea bine să se opună cu furie candidaturii Nicușorului așa că au inventat pleașca cu excluderea PMP de la tocmeli în speranța că Băsescu va încerca să-și salveze partidul și că va candida. Uite că și-au văzut visul cu ochii :) Decât să câștige Niculorul mai bine încă 4 ani cu madama lui Pandele
    • +2 (12 voturi)    
      Votantii USRPlus sau PNL sunt nebuni? (Joi, 10 septembrie 2020, 11:35)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Au probleme cu logica? Cu matematica elementara? Nu stiu pe ce lume traiesc?

      Hai sa lasam povestile cu Basescu la 15%. Orice om care a votat USRPlus sau PNL intelege un lucru simplu, pe care il intelege si un copil in clasa a III-a.

      Ai sistem de vot intr-un singur tur, Nicusor Dan si Firea au in jur de 30%, iar Basescu are in jur de 10%. Daca votezi Basescu in loc sa votezi Nicusor Dan, e ca si cum o votezi direct pe Firea. Exact asa este: il votezi pe Basescu, iese Firea!

      Pe masura ce ne apropiem de data alegerilor, oamenii vor intelege importanta votului util si Basescu va ajunge la scorul nucleului sau dur in Bucuresti, adica 7-8%, poate mai putin.

      Nu de Basescu depind alegerile astea, ele depind de Nicusor Dan, care trebuie sa arate si el a om politic real.

      P.S. "singurul vinovat e USR-ul condus de Dan Barna, care nu a vrut sa accepte PMP-ul in alianta dreptei pt Bucuresti, invocand motive ideologice (persoane din PMP care sunt prea "de drepta""

      Asta e o gluma, nu? Poate nu stiati, USRPlus au refuzat colaborarea cu PMP-ul pentru ca PMP-ul i-a asigurat majoritatea PSD-ului in consiliu timp de 4 ani de zile! Toate aberatiile propuse de PSD si FIrea au trecut cu voturile PMP, care au votat absolut toate aceste proiecte.

      Chiar zilele astea, majoritatea din parlament a trecut o lege mizerabila privind distributia de motorina in agricultura. Conform legii, 900 de firme mici, romanesti, sunt eliminate de pe piata si mai ramane o singura firma, Una singura. Care e o firma ruseasca.

      Cine a votat legea asta? PMP-ul si PSD-ul! Da, PMP-ul ala care e prea de dreapta!
      • 0 (6 voturi)    
        Gresesti fiindca scoti din ecuatie ideologia... (Joi, 10 septembrie 2020, 15:01)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Multi romani cu o viziune de dreapta s-au saturat sa aleaga raul mai mic. Prea mult timp au facut asta (30 de ani) fara nicio imbunatatire vizibila la nivel de tara.

        Multi bucuresteni avand convingeri politice de dreapta fie nu vor vota la aceste alegeri, fie vor vota cu PMP-ul - de bine, de rau, pare a promova anumite idei de dreapta, conservatoare.

        USR-ul e un partid apartinand stangii asa-zis progresiste europene, promoveaza LGBT-ul, minoritatile etnice, ateismul si alte lucruri care contravin viziunii unui om de dreapta.

        In ceea ce priveste PNL-ul, fostii sai votanti inteligenti au inteles ca PSD=PNL=aceeasi mizerie. Sa nu uitam ca acum cativa ani PNL-ul s-a inhaitat cu PSD-ul in a-l demite pe Basescu. Doar naivii mai cred ca e vreo diferenta intre PSD si PNL.

        In ceea ce il priveste pe Basescu, cred ca va lua in jur de 15% la alegerile pt primarie. Da, asta e un scor mult peste scorul partidului sau, asta pt ca Basescu e o locomotiva pt partid, nu un balast, cum e Barna.

        In ceea ce priveste legile votate de ei prin parlament, da, probabil ai dreptate. Dar sa nu uitam ca majoritatea votantilor nu cunosc aceste detalii si voteaza in functie de ideologie. Sau de persoana.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce-aș râde să iasă Nicușor sub Băse (Vineri, 11 septembrie 2020, 13:51)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ca să vă scoată unora din cap faptul că politica se poate face pă internet.
  • +6 (16 voturi)    
    Neprezentarea este vina nu TB (Miercuri, 9 septembrie 2020, 22:14)

    nicki [anonim]

    indiferent de sondajele de opinie, PSD are masa lor votanta care, ordotnat frumos vor merge la vot. daca restul bucuresteniolor, mai cu carte si satui de atata incompetenta se aduna in numar mare la vot, gata scapam de ei...nu Basescu este vina aici, ci ne-prezentarea la vot!
    • -3 (13 voturi)    
      şi, mă rog, ce te face să crezi că.... (Joi, 10 septembrie 2020, 5:17)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui nicki

      ...bucureştenii mai cu carte s-ar deranja să se ducă la vot în plină pandemie pt. a alege pe unul dintre actualii candidaţi?
      pe nicuşor care nu a fost capabil să păstreze propriul partid creat de el?
      pe băsescu care în al doilea mandat de preş a devenit odios chiar şi în ochii celor ce l-au votat prima dată împotriva lui năstase?
      păi prin comparaţie cu asemenea contracandidaţi firea începe să devină o variantă atractivă...
    • -3 (13 voturi)    
      dar de ce (Joi, 10 septembrie 2020, 9:20)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui nicki

      nu prea se prezinta la vot? eu de pilda nu accept o alianta a liberalilor cu usreul. si cum nicusor dan vine dinspre usere nu merg la vot. iar la parlamentare ma voi duce sa votez cu cei care isi vor asuma o politica proviata. daca nu va exista un partid de acest tip, atunci stau acasa.
  • +2 (12 voturi)    
    Vina este A POPULATIEI (Joi, 10 septembrie 2020, 9:06)

    Ephemeris [utilizator]

    Restul sunt speculatii, daca si cu parca.
    In Bucuresti au tot venit in ultima vreme, fugind de saracia lucie in care i-a impins PSD, o gramada de tarani (a se citi melteni) de prin Moldova si Oltenia unde, ati ghicit, se tot voteaza la greu acelasi PSD de vreo 30 de ani, iar baietii astia isi continua "opera" si la Bucuresti. Asa se explica de ce respectivii nu sunt deranjati de lipsa apei calde din asa-zisa capitala a Romaniei.
    Tot asta e motivul pentru care foarte multi "pun botul" la pomenile Fierei, cu testele gratuite, subventii pentru toate prostiile, mesele calde (ciorbele), propaganda mincinoasa pe TV, reclamele platite din banii nostri etc.
    Cine a prins si anii 90 in politica din Ro isi aminteste cu nostalgie ca PSD-ul nu prindea la bucuresteni, pentru ca atunci votantii mai si gandeau inainte de a vota.
    • -3 (13 voturi)    
      spre deosebire de anii '90... (Joi, 10 septembrie 2020, 9:53)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      nu mai avem partidele istorice de atunci.
      bătrânii liberali şi ţărănişti care au reînfiinţat partidele istorice în '90 au plecat în altă lume iar tinerii au făcut praf moştenirea partidelor istorice: pnţ-cd a dispărut în anonimat iar pnl şi-a dezamăgit şi pierdut bună parte din vechiul său electorat în urma fuziunii cu băsiştii din pdl...
      • +4 (10 voturi)    
        Fals! (Joi, 10 septembrie 2020, 11:27)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        ”PNL și-a pierdut bună parte din electorat” pentru că s-a aliat cu ciuma roșie! Alianța cu pd-iștii e așa ..., bomboana pe colivă.
        Apoi, când a apărut USR-ul, au luat-o razna. Au sacrificat democrația votând alături de psd-iști un singur tur pentru primari, gândindu-se că își împart primarii între ei. Dar așa este când gândești pe termen scurt. Au luat-o imediat în freză deoarece psd-ul la guvernare le-a luat o grămadă de primari. Iar acum îi iau înapoi de la psd. Nu demult, acuzau turismul electoral. Ce repede le-a trecut! Arată în continuare că au aceleași ”valori”.
        Se opun adevăratelor reforme. Opoziția față de psd este pentru că vor la ciolan. Oamenii promovați atât pentru funcții alese cât și pentru funcții numite, spun totul despre ei. Câți oameni din guvernul actual merită să se afle acolo? Ceva exemple? Nimic?
        Ce-i deosebește de psd? Nimic!
        PNL = PSD
        • +2 (6 voturi)    
          ;) începi cu "fals!" pt. ca în paragrafele (Joi, 10 septembrie 2020, 14:28)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          din final să îmi dai practic dreptate...
          alianţa pnl cu psd din 2012 a fost îndreptată strict împotriva dictaturii lui băsescu de atunci, în timp ce fuziunea din 2014 cu "ciuma portocalie" a fost o uriaşă mizerie... să fuzionezi (nu doar aliezi conjunctural) cu un partid derivat din fsn-ul anilor '90 împotriva căruia ai luptat este o uriaşă porcărie, de neiertat...
    • -1 (11 voturi)    
      LOOL (Joi, 10 septembrie 2020, 10:07)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Bine punctat ! Dar sa vezi acu cate minusuri iti iei. Ca deh, moldovenii mai stau si pe net .. si se oftica maxim cand le spui ca de-asta s-a dus naibii Bucurestiul.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu candidez (Joi, 10 septembrie 2020, 10:28)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        imi permit, pentru ca nu candidez nicaieri
      • +4 (6 voturi)    
        Eu sunt mai direct de felul meu (Joi, 10 septembrie 2020, 10:44)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        din cauza asta sunt obisnuit cu minusurile, mi le asum cumva. Am fost facut in toate felurile pe acest forum: rusnac, postac penelist, prost, moldovean etc.
        In plus, eu nu am generalizat, nu consider ca toti moldovenii si oltenii corespund descrierii de mai sus. Ma referam la categoria meltenilor care provin din zonele respective. Nu am nimic cu moldovenii si nici cu oltenii, am prieteni buni din ambele regiuni
    • +3 (5 voturi)    
      O sa ne numaram, frate, chiar ne numaram (Joi, 10 septembrie 2020, 11:39)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Ca sa vedem cati vrem ca orasul asta se se schimbe, sa ajunga un oras modern, cu tot ce presupune asta.

      Si eu cred ca suntem mai multi astazi, mult mai multi decat cei care cred ca scopul unei administratii e doar sa dea pomeni si subventii, gen Firea sau Ontanu - sectorul 2. Asta in timp ce susnumitii Firea, Ontanu si compania isi indeasa banii publici in buzunare.

      O sa vezi ca suntem mult mai multi, mai vorbim dupa 27 septembrie.
      • 0 (2 voturi)    
        la ce pomeni te referi? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:36)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        şi de ce pui în aceiaşi oală pe firea cu odiosul băsist uneperist, trădător al partidului care l-a făcut primar de sector, onţanu?
        am un amic, băsist înrăit, în pofida tuturor controverselor nu l-am putut aduce pe calea cea bună, care "doctrinar" tună şi fulgeră împotriva pomenilor şi subvenţiilor, la fel ca şi tine, dar atunci când onţanu, ca primar al sect. 2, a organizat o excursie subvenţionată de primărie în bulgaria, a fost fericit să participe! cam ăştia ne sunt oamenii...
    • 0 (0 voturi)    
      daca... (Joi, 10 septembrie 2020, 13:18)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      as putea/s-ar permite, v-as acorda.....1000/fara numar, voturi din partea mea! Din pacate, acesta este adevarul!
  • -2 (8 voturi)    
    Baselu e imparat... (Joi, 10 septembrie 2020, 13:04)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...restul e cancan !!!
  • 0 (4 voturi)    
    Singurul lucru de care va depinde... (Joi, 10 septembrie 2020, 15:12)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    daca Nicusor Dan va castiga sau nu e prezenta la vot...La alegerile din 2016, Firea a obtinut cu 2 procente mai mult decat USB +PNL la un loc, datorita prezentei foarte scazute la vot...anume 33%. Daca va fi o participare minima de 40%(chiar si Pieleanu, spunea 43%), Firea nu are cum sa castige, cu tot cu candidatura lui Basescu!Nu cred ca va fi cineva in plus, care sa voteze Firea acum in 2020 si sa nu o fi votat in 2016...
  • +4 (4 voturi)    
    salutari din Hawaii, de la Crin HALAICU! (Joi, 10 septembrie 2020, 20:04)

    BernierC [utilizator]

    este bucuros ca nu apare pe nicio lista.