Orban îi răspunde lui Ciolacu: Şcoala va începe la 14 septembrie / Cum să amâni alegerile? E ridicol / Le e frică la pesediști de alegeri. E normal

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2020, 13:19 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a spus, duminică, la Bistrița, că nu vor fi amânate nici alegerile, nici începerea anului școlar, declarația venind după ce preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat că, în cazul care Guvernul va decide ca şcolile să nu se deschidă pe 14 septembrie, va iniţia discuţii în Parlament privind amânarea localelor.

”Nimeni nu s-a exprimat vreodată că se va amâna școala (…) Toți părinții, elevii, părinții trebuie să știe că școala va începe, pentru că educația este un drept fundamental”, a spus Orban.

”Şcoala va începe la 14 septembrie, iar alegerile se vor ţine la 27 septembrie. Este ridicolă această idee exprimată de PSD, la fel de ridicolă ca moţiunea de cenzură. Cum să amâni alegerile? Şi aşa s-a prelungit mandatul aleşilor locali, alegerile au fost o dată amânate. Data de 27 septembrie este convenită de comun acord între toţi liderii politici şi data alegerilor nu a fost fixată prin hotărâre de guvern, ci a fost fixată prin lege, în Parlament, care a fost adoptată cred că aproape în unanimitate”, a declarat premierul.

”Sigur că le e frică la pesediști de alegeri, în ultima vreme le-a fost foarte frică de alegeri și e normal să le fie frică de ale pentru că lumea s-a cam lămurit cum stă treaba cu PSD-ul”, a adăugat acesta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6299 vizualizari

  • +15 (33 voturi)    
    Da da (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:32)

    Sebip [utilizator]

    “lumea s-a cam lămurit cum stă treaba cu PSD", s-au transferat la PNL.
    • +5 (11 voturi)    
      Razboinicul lui peste (Duminică, 6 septembrie 2020, 20:04)

      Mutembe [utilizator] i-a raspuns lui Sebip

      Orban, daca era chiar asa de razboinic, ar fi rezolvat treaba cu alegeri in 2 tururi. Dar n-a vrut, este pretenarul ciumei rosi.
  • +13 (29 voturi)    
    Si cum sta treaba cu PNL deci votam USRplus (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:45)

    UnOarecare [utilizator]

    M-am saturat de mizeria din politica din ultimii 30 de ani!
    • +1 (5 voturi)    
      Yeap! (Duminică, 6 septembrie 2020, 20:59)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      În București doar Usrplus. Și acolo unde n-avem încotro, după modelul de la prezidențiale, doar primarul PNL. Orban ne zice deja de ceva timp încoace sa nu avem încredere în oamenii lui.

      Sa vedem ce-o ieși, dar după prestația celor aparuti in 2016 și a Usr in parlamentul.roman, a Plus in parlamentul european nu avem de ce sa ne îndoim.
  • +8 (30 voturi)    
    orbanee... (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:13)

    andr1stE [utilizator]

    sica ne-am cam lamurit si cum te strangea cocosel de gat si cum pufai tu cubaneze si bei scotiene, cum taie taranoii parveniti linia continua omorand pe sosele ca pot si au girofar. la fel sunteti toti
  • +6 (28 voturi)    
    greu cu gramatica (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:19)

    PrivireCritica [utilizator]

    Le e frică la pesediști ... bravo Orbane, ce zice competenta de Anisie de exprimarea ta?
    • -4 (10 voturi)    
      păcat (Duminică, 6 septembrie 2020, 16:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      că n-ai venit cu niște citate din veorica vasilica, să-i dai lui Șică peste bot, agramatul lui pește prăjit ce este.
      Era cel mai bun exemplu care să-l dai la peneliștii ăștia (ca să-l citez pe Șică).
  • +3 (13 voturi)    
    Diversitatea conditiilor din scoli (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:19)

    Dilematic [utilizator]

    impune o filosofie de tip "think globally, act locally" adica stabilire, la nivel central, doar a unor norme si rezultate asteptate, cu caracter general, deciziile concrete, privind modul de respectare a normelor si de obtinere a rezultatelor fiind lasate la nivel local.
    De exemplu, siguranta elevilor va fi asigurata in moduri diferite si cu resurse diferite in mediul rural si in orasele mici fata de orasele mari unde un numar semnificativ de scoli si gradinite sunt supraaglomerate.
    • -1 (1 vot)    
      Exact! (Duminică, 6 septembrie 2020, 21:09)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Este evident. Mă miră că în presă acest subiect e ocolit. Ministerul ar fi trebuit să se asigure măcar acum de nedepasirea sistematică a numărului indicat de legea educației 1/2011. Pun pariu că specialiștii nenumit de la sănătate o vor invocă când vor începe acțiunile în instanță. DSP local la fel. Sper că directorii să își ia măsurile e siguranță și să se acopere și pe ei in timp ce au grijă de copiii aia de se duc la școală după jumătate de an de ignore aproape complet din partea școlii. Resursele le asigură autoritatea locală. În capitală, fără probleme.
    • 0 (4 voturi)    
      vorbesti mult (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:36)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      si fara sa pui punctul pe I. daca facem asta putem huzuri cu cresteri de mii la suta la pensie? daca facem asta toate hoascele analfabete raman pe post?

      TU REALIZEZI CA AI SCOS O FRAZA CE NU POATE FI CITITA D-APOI INTELEASA DE ANALFABETII CARE NE CONDUC?!?!?!
  • +14 (28 voturi)    
    "Le e frica la pesedisti..." (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Ludovic, la votanti nu le e frica: votantilor li s-a oferit acum o alternativa : USR+ !
  • +11 (21 voturi)    
    Pai, sincer, si “la pnl-isti” (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:42)

    fat.cat [utilizator]

    Ar cam trebui sa le tataie fundul, mai ales dupa ultimele absorbtii psd-iste, ca sa nu mai vorbesc despre performantele rutiere ale lui Bode, acest tatic al tuturor pampalailor, complet lipsit de cojones, dar cu girofar. Cam asta e si imaginea pnl-ului, per ansamblu, no offense.
  • -7 (35 voturi)    
    In urma cu 4 luni la 300 cazuri de coronavirus (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:55)

    galeo [utilizator]

    Ne tinea inchisi in case si ne haituia cu militienii pe strada.
    Acum la peste 1000 cazuri zilnice deschide acolile, reataurantele si face alegeri.

    E vreo logica in ce spune si face guvetnul Orban?
    • -1 (19 voturi)    
      inceperea scolii (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:09)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      In completare: da' dreptul la sanatate n'o fi? Pe ala cum il asiguri?
      • +1 (5 voturi)    
        pai simplu (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:31)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui atc

        stam acasa cu totii si dam lege sa crestem salariile, pensiile speciale, pensiile, alocatiile cu 500%. Ce naiba e asa greu? Odata cu cresterea asta mai si furam ceva de la stat, ca deh, romanul cand are burta plina nu mai are niciun principiu. Iar apoi cand vine dezastrul asta e, plecam in Brazilia.
    • +1 (5 voturi)    
      Da este dar nu o vezi tu (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:26)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      e ok sa deschidem biserici, sa nu votam legi ce tin in frau corona, dar inchidem tara cand are PSD 20%.Ciolacu stie ca in 2 saptamani pleaca de la ciolan. Ar vota alegeri in 2 zile? Ar vota alegeri in 2 tururi? Nu... cat mai are putere in parlament ar vota amanarea alegerilor pana cand isi asigura locul. Dinamiteaza o tara pentru un post unde nu face nimic ci fura impreuna cu o clica. Leit Dragnea.
  • -4 (24 voturi)    
    inceperea scolii (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:07)

    atc [utilizator]

    "școala va începe, pentru că educația este un drept fundamental”, a spus Orban.
    Ai, nu! Au ajuns si drepturile sa fie impuse cu forta , mai liberalule?
    • -4 (26 voturi)    
      Cand ne tineau inchisi in case cu forta (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Drepturile fundamentale nu mai contau
      • +4 (20 voturi)    
        @galeo (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:57)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ba contau! Al meu si al altor catorva milioane care nu punem botul la teorii conspirationiste, sau gogomanii popesti.
      • 0 (6 voturi)    
        Nu te tinea nimeni cu forta (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:27)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Puteai iesi daca aveai motiv. Iar votul este cel mai important motiv. Indiferent ca PSD cu 20%, 4 ani va sta pe bara si apoi ne vom invata si noi fara.
    • +1 (13 voturi)    
      @atc (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:54)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Nu boierule, drepturile se apara, eventual si cu forta daca altfel nu se poate! Valabil in orice situatie si in oriccare oranduire politica sau sociala, nu neaparat cand e vorba de penelei, pesedei, sau altii.
      • +1 (7 voturi)    
        drepturi (Duminică, 6 septembrie 2020, 20:04)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Si eu care credeam ca in democratie drepturile sunt garantate prin cartulia numita Constitutie!
        Probabil ca m-am inselat.
        • -1 (3 voturi)    
          Constitutia GARANTEAZA drepturi (Duminică, 6 septembrie 2020, 22:29)

          Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui atc

          In orice Constitutie se garanteaza drepturile cetatenilor acelei tari dar daca unii politruci (de orice orientare ideologica) sau troli care-si inchipuie ca sunt Dumnezeii atunci esti fortat sa te lupti.
          De la Romani citire "Dura Lex Sed Lex" !
    • +2 (2 voturi)    
      ai si tu dreptate (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:33)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui atc

      nu te obliga nimeni sa inveti. Ai libertatea sa ramai incult. Dar apoi nu va mai lamentati ca nu aveti cu ce juca la pacanale, asculta manele si ca statul nu va da slujba de jandarm.
  • -2 (12 voturi)    
    Romania rateaza sanse! (Duminică, 6 septembrie 2020, 16:14)

    mircea112 [utilizator]

    Acesti oameni nu-si dau seama ce mari oportunitati au, oportunitati care sa schimbe destinul unei tari.
    In aceste vremuri Romania ar putea sa-si reformeze radical sistemul de educatie, trecand pe termen lung la o educatie mixta online - scoala traditionala. Transformand manualele vechi si grele in cursuri online disponibile 24/24 predate de cei mai buni profesori accesibile tuturor. In aceste vremuri cand nivelul a 75% din profesori este sub nivelul marii, cand majoritatea elevilor sunt fortati la meditatii sa ia un amarat de Bac,Ce ar fi sa dai invatamant de inalta calitate tuturor.... Si fonduri sunt, UE pompeaza bani pentru redresarea economiei, bani ce pot fi folositi si in Educatie.
    Nu ar fi frumos ca peste 15, 20 de ani sa avem o clasa de politicieni noi, care sa nu fie semi-analfabeti? Niste primi ministrii ce pot citi de pe foaie 2020 ? Oameni cu doctorate si facultati pe bune!? Nu fabrici particulare de diplome!
    • -1 (7 voturi)    
      corect dar cum sa faci asta (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:28)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Cand reforma la stat inseamna sa cureti mizeria din care se nasc voturile PSD?
    • -4 (6 voturi)    
      Ba da, insa vezi tu (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:38)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Ca daca se intampla lucrurile astea, analfabetii pesedisti dispar din posturi. De ce ar face-o? Nu ca nu ar fi si in alte partide aceleasi mentalitati, dar acolo este crunt tinand cont de analfabetii ce ies pe post sau au primit ministere in ultimii 10 ani
  • -3 (13 voturi)    
    Interesant , dar (Duminică, 6 septembrie 2020, 20:20)

    Observatory [utilizator]

    nici o surpriza: PNL ul este la conducere de aproximativ 4 luni ?!?!
    Mai studiați înainte sa criticati un guvern, orice guvern, indiferent de culoare .
    Ce guvern, in toată lumea, a reușit sa schimbe cursul economiei in 4 luni....
    Dar mentalitatea este, ești la guvernare și mâine începe sa curgă laptele și mierea....
    PS
    Nu fac politica românească , nu cunosc amănunte, nu cunosc partidele și agenda lor , dar cunosc, bine mentalitatea Dvs .
    • 0 (4 voturi)    
      Are 10 luni guvernul. (Duminică, 6 septembrie 2020, 21:15)

      mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Guvernul Orban a fost instalat pe 4 nov.2019.

      In 10 luni guvernul orban:

      1.Nu a desfiintat sectia de investigare si control a magistratilor.
      2. Nu a trecut la alegerea primarilor in 2 tururi.

      In principiu a mimat reforma si intoarcerea la o justitie puternica dar a conservat perfect toate nenorocirile facute de ciuma rosie!
    • +2 (4 voturi)    
      PNL (Duminică, 6 septembrie 2020, 21:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      PNL e la guvernare de 10 luni si 6 zile ?!?! Sper ca nu aveti un alt sistem de masurare a timpului.
      Faptul ca ne trimiteti la studiat atata timp cat comentati in necunostinta de cauza activitatea unui partid ( va citez: "...nu cunosc amănunte, nu cunosc partidele și agenda lor , dar cunosc, bine mentalitatea Dvs") cam ce fel de mentalitate vi se pare a fi? .
    • -3 (7 voturi)    
      mai era un burtos PSDist (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:30)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      care zicea ca ar fi fost bani de pensii crescute cu 40% daca guvernul facea in martie "reforme structurale". Sa faca intr-o luna ce se face in 5 si nu au facut ei in 15. Denota clar incultura, manipulare si ipocrizie. Daca il intrebi ce e reforma structurala te trimite la ciocan. Partidul asta daca nu ar fi fost plin de hoti ar fi fost oricum plin de analfabeti. Cata rabdare sa ai?
    • +2 (6 voturi)    
      Hmmm (Luni, 7 septembrie 2020, 1:44)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Care ''4 luni''??
      ''Guvernul Ludovic Orban (1) a fost cabinetul care a guvernat România începând cu 4 noiembrie 2019, când a fost validat de Parlament și a depus jurământul.[1] A fost un guvern minoritar, condus de președintele Partidului Național Liberal (PNL), Ludovic Orban.[2] Guvernul Orban a fost demis prin moțiune de cenzură pe 5 februarie 2020 cu 261 de voturi „pentru” și 139 de voturi „împotrivă” dintre cele 400 de voturi exprimate.[3] Moțiunea de cenzură depusă împortiva Guvernului a venit în urma procedurii de angajare a răspunderii Guvernului pe un proiect de lege ce prevede alegerea democratică a primarilor cu 50%+1 din totalul voturilor exprimate, cunoscută și ca alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

      Guvernul demis a fost reînvestit, în aceeași componență, de Parlamentul României, la data de 14 martie 2020, pe fondul răspândirii coronavirozei.''
    • +1 (7 voturi)    
      După cât timp? (Luni, 7 septembrie 2020, 2:55)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Nu vă supărați, după cât avem voie în opinia dumneavoastră să criticăm un partid?

      PNL este la putere de peste un an de zile - nu de 4 luni.
  • -1 (3 voturi)    
    prim-minstri (Duminică, 6 septembrie 2020, 20:37)

    gurka [utilizator]

    adica
  • +1 (3 voturi)    
    infrastucura (Duminică, 6 septembrie 2020, 21:01)

    gurka [utilizator]

    construirea de scoli multe,cu laboratoare adevarate de fizica,chimie,biologie si sala de sport proprie,clase cu cel mult 15 elevi samd...construirea de spitale noi,de la zero,cu saloane in care sa fie cel mult 2 pacienti,cu dotari de calitate,nu chinezisme etc si etc...drumuri ca-n palma,cu cel putin 2 benzi pe sens...Romani educati,sanatosi si mobili!vise sau visuri??mai degraba fantasmagorii!!
    ps.faceti un exercitiu si ganditi-va,ce procent din informatiile bagate cu anasana in liceu ,mai ales, v-au folosit vreodata in viata reala,in practica,de ex.analiza matematica?ideea este sa poti pune in practica ceea ce inveti in scoala,sa te-ajute in viata...oricum, nu se va schimba nimic in acest sistem anchilozat.
    • +1 (1 vot)    
      sali de sport (Luni, 7 septembrie 2020, 7:48)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui gurka

      moderne, cu vestiare si dusuri proprii, sa faci dus dupa antrenamente...
  • -2 (8 voturi)    
    Hop și eu (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:45)

    Mirobo [utilizator]

    Cu o întrebare pentru domnul Orban-cine le asigură copiilor mei securitatea sănătății în incinta școlii?
    Eu prevăd un scenariu în care la un moment dat se va atinge acel prag de 3 la mie și copii vor reveni în online.
    Aveți încredere în modul la care gestionează guvernul această criză? Eu nu.De ce?Pentru că nu au avut în vedere acest scenariu.Au trecut aproape 6 luni și ei vor să declanșeze o criză sanitară și mai gravă doar ca să arate cât sunt ei de capabili în fața opoziției.Pe pielea cui și cu ce costuri?Ale cui costuri?
    Certitudini nu putem avea dar modul de gestionare e deficitar cu siguranță.
    E mult mai ieftin și productiv ca anul școlar să înceapă în online.În mediul urban e mai ușor, în rural mai greu spre imposibil în unele cazuri.
    Nu ne mai trezim la ora 6.30 ca la 7 să mergem la școală cu copiii.Trafic decongestionat,poluare mult mai mică,consum de resurse mai mic.Over all o productivitate mai mare.Trezirea la 7.15 nu la 6.30.E un stres cotidian să ajungem la școală on time.De ce? E productiv să înceapă TOȚI copiii cursurile la oele 8.00.De ce ?Eu aș diferenția programul lor a î cei mai mari să înceapă dimineață iar cei mai mici mai târziu cursurile.Da, e o condiționalitate legată și de programul de lucru al părinților.DAR și acesta a suferit modificări.E mult de lucru la acest capitol.De fapt e un fel de sondaj al populației la nivel ocupațional.La ce oră pleci la lucru,unde trebuie duși copiii la școală,etc.Statul român trebuie să renunțe la vechile obiceiuri/practici/cutume repede.
  • 0 (0 voturi)    
    si ce are (Luni, 7 septembrie 2020, 7:51)

    mongolul [utilizator]

    inceputul scolilor cu alegerile? Este bolind? In mod normal, alegerile trebuiau facute in mai/iunie. Mai vor sa prelungeasca vechiul mandat? Cam cat? 20-30 de ani? Pina la o noua revolutie?
    • -1 (1 vot)    
      Alegeri in siguranta (Luni, 7 septembrie 2020, 10:01)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      "Alegerile locale din Marea Britanie, programate pentru 7 mai, au fost amânate un an. Ziua alegerilor s-ar fi suprapus cu vârful pandemiei de coronavirus, scrie Financial Times."
      Probabil ca englezii n-o prea au cu democratia (!?)