Kelemen: România e într-o criză politică din 2012 încoace. Haosul din martie până acum este meritul şi rezultatul extraordinar al preşedintelui Iohannis

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:02 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
​Preşedintele UDMR Kelemen Hunor a declarat miercuri, la Sfântu Gheorghe, că România se află într-o continuă criză politică din anul 2012, iar actualul Guvern "improvizează", asemenea tuturor celorlalte care s-au succedat în ultimii opt ani.

"Criză politică e în România din 2012, de când a fost înlăturat guvernul Ungureanu, de atunci avem o criză politică. În opt ani de zile am avut vreo 13-14 guverne. Nu poţi să guvernezi dacă există această permanentă schimbare, nu ai programe, nu poţi să pui în aplicare un program dacă permanent se schimbă. Este o improvizaţie totală permanentă şi de şase luni de zile e şi mai şi, fiindcă ăştia nici măcar nu au vrut să guverneze, au vrut doar să organizeze alegeri anticipate şi am spus că în jazz improvizaţia este baza, dar în politică improvizaţia este moartea (...) Asta este problema acestui guvern: nu a vrut să guverneze, a vrut să organizeze alegeri anticipate, nu a avut proiecte, viziune, program de guvernare. Când nu ai viziune, nu ai program de guvernare, nu ai proiecte, ce să pui în aplicare? Nu ai ce să pui în aplicare. Improvizezi. Se vede", a declarat Kelemen Hunor, citat de Agerpres.

În opinia sa, şi preşedintele Klaus Iohannis este responsabil de "haosul" din ultimele luni.

"Haosul creat din martie până azi, în această perioadă a pandemiei, este meritul şi rezultatul extraordinar al preşedintelui Iohannis, cu guvernul său minoritar şi monocolor. Deci, este şi responsabilitatea preşedintelui, el a dorit acest guvern, el vorbeşte în numele Guvernului, el conduce Guvernul. E rezultatul comun al Executivului, cu preşedinte şi cu guvernul PNL", a mai adăugat Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2725 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    o criza politica continua (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:09)

    panduru [utilizator]

    care vi se datoreaza si voua. Meritul presedintelui Iohannis este ca v-a spus adevarul verde-n fata. Iubitorii de verde stiu de ce...
    • +5 (5 voturi)    
      criza politica... (Miercuri, 2 septembrie 2020, 23:20)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      a fost , este si va fi esecul intregului popor...si inceputul a fost in 90 cind in loc sa incerce sa iese din mlastina sistemului comunist a inceput sa se afunde si mai mult neavind nici experienta libertatii si nici inteligenta popoarelor civilizate.....
  • +4 (18 voturi)    
    Politica romaneasca e albie de porci (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:10)

    emil bobu [utilizator]

    Mi-e scarba de PSD, PNL, UDMR, ALDE, PMP si ProRomania.
    • -7 (13 voturi)    
      Adică îți este scârbă de tine? (Miercuri, 2 septembrie 2020, 18:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Bagi în aceiași troacă PSD,Pro România,ALDE.
    • -1 (1 vot)    
      En MArche cu USR+LGBT (Joi, 3 septembrie 2020, 11:52)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      salvarea Romaniei
  • +14 (20 voturi)    
    oare de ce? (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. oare ca udmr practica traseismul politic de 30 de ani?
  • +16 (20 voturi)    
    Da, dar dacă (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:22)

    Amerlocu [utilizator]

    Guvernul ăla era mai puțin monocolor și dacă era loc, măcar de niște prefecți și secretari de stat de la UDMR atunci guvernul ar fi fost cât se poate de coerent, policolor și vizionar...
  • +17 (21 voturi)    
    Citind,un singur cuvant (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:27)

    persuasiv [utilizator]

    se vrea rostit,demagogie.
    • -2 (10 voturi)    
      Nu pot să nu constat (Miercuri, 2 septembrie 2020, 18:11)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      că declarația asta te-a făcut să-ți ieși din pepeni... pardon, din nickname :-)
  • +17 (25 voturi)    
    Zau ? (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:36)

    Akylas [utilizator]

    Oare sa fie cum spune stimatul domn ? Eu cred ca haosul este meritul si rezultatul politicii UDMR de a profita in orice fel si chip, dupa bunul plac si fara sa se ia in considerare interesele Romaniei si a poporului roman...
  • +22 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 septembrie 2020, 17:49)

    a.nonim [utilizator]

    Si UDMR care a votat cand intr-o parte cand intr-alta, santajand in stanga si-n dreapta, n-are niciun amestec in acest haos...
  • +9 (9 voturi)    
    Eu as spune ca iudemere a avut efect mai puternic (Miercuri, 2 septembrie 2020, 18:52)

    Savitar [utilizator]

    prin faptul ca a fost tot timpul un Cudvoi Politic!
  • +2 (6 voturi)    
    UDMR este un partid mafiot (Miercuri, 2 septembrie 2020, 19:32)

    neagoe [utilizator]

    Marton Arpad a lucrat cot la cot cu Ciordache, Nicolae si Nicolicea pentru a pune justotia sub controlul mafiilor.

    Marton Arpad a fost numit de Kelemen Hunor.

    UDMR lupta impotriva justitiei pe toate fronturile.
    De ce:
    1. Un stat cu o justitie slaba este un stat vulnerabil
    2. Asa au primit ordin din Ungaria si Rusia
    3. Mafia UDMR toaca ilegal padurile din toata Romania
    4. Mentalitate PSDista
  • +4 (6 voturi)    
    Dl Kelemen (Miercuri, 2 septembrie 2020, 19:40)

    Rebecka [utilizator]

    udmr acest Dandanache al politicii romanesti......,,Eu de la 48 in TOATE CAMERELE,cu TOATE PARTIDELE......Geniul lui Caragiale este nemuritor!
    • +4 (4 voturi)    
      păcat că (Miercuri, 2 septembrie 2020, 21:03)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      românii nu vor să învețe nimic de la el...
  • +5 (5 voturi)    
    Legea Drapelului (Miercuri, 2 septembrie 2020, 23:29)

    Teo3000 [utilizator]

    Poate vede vreun politist poza din acest articol si isi aminteste articolul 7 din Legea Drapelului Romaniei:
    Art. 7. -
    Drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împreună cu drapelul național și numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivități și reuniuni internaționale, pe clădiri oficiale și în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor prezentei legi.

    In poza vad drapelul minoritatii secuiesti, vad drapelul Ungariei si nu vad drapelul Romaniei. Organizatorii acestei manifestatii trebuie amendati contraventional.