Șerban Nicolae a demisionat din funcția de președinte al Comisiei Juridice / Nicolae vrea șefia Senatului

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2020, 16:49 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Facebook
Senatorul PSD Şerban Nicolae și-a anunțat colegii marți, că a demisionat din funcția de președinte al Comisiei Juridice din Senat. Demisia acestuia apare în prima zi a sesiunii ordinare când se alege o nouă conducere a Parlamentului. De altfel, Șerban Nicolae este nemulțumit de faptul că partidul său nu-l susține pentru postul de președinte al Senatului.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro că Șerban Nicolae și-a anunțat colegii în ședința grupului parlamentar că renunță la șefia conducerii Comisiei Juridice. Nicolae le-a spus colegilor că nu întelege de ce este amânată alegerea unui președinte la Senat, având în vedere că marți a început o nouă sesiune ordinară.

Reamintim că senatorul PSD Robert Cazanciuc este președinte interimar. Funcția de președinte al Senatului aparține PSD. Inițial aceasta a fost deținută de Teodor Meleşcanu care a demisionat în feburarie 2020 în urma unei decizii a Curții Constituționale.

Imediat după demisia lui Meleșcanu, Șerban Nicolae, fără susținerea conducerii PSD, s-a autopropus pentru funcția de președinte al Senatului iar grupul parlamentar l-a susținut.

Șerban Nicolae face parte din garda veche a partidului care a stat alături de Liviu Dragnea. De asemenea, Nicolae este cunoscut pentru asaltul asupra legiilor justiției din calitatea sa de președinte al Comisiei Juridice.

Marcel Ciolacu nu-l susține și nu dorește ca acesta să preia șefia Senatului.

După eșecul înegistrat de PSD cu moțiunea de cenzură, senatorul PSD a atacat conducerea partidului într-o postare publică pe pagina sa de socializare. Nicolae consideră „o mare şi nescuzabilă ruşine” faptul că partidul nu a reuşit să întrunească cvorumul pentru dezbaterea şi votarea moţiunii de cenzură împotriva Guvernului Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4392 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    la Jilava poate (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:00)

    PaiataNationala [anonim]

    Ar fi bun de sef de camera la Rahova...Cred ca astia n-au inteles ca vine luna Decembrie...pentru ei ultima zi din parlamentul Condamnatului de la Camera Deputatilor...
  • +14 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:07)

    mihai_mi [utilizator]

    Un lucru nu i se poate reprosa lui Serban Nicolae: nu i se poate reprosa ca nu stie sa conduca!!!
    • +21 (21 voturi)    
      Bine zici, doar a fost soferul lui voicu (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:25)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      si nu am auzit sa-l fi dat de vreun stalp.
    • +13 (13 voturi)    
      ...super ... (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:37)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ...smecher raspunsul tau! :D
  • +22 (22 voturi)    
    ar fi bun !!!!!!!!! (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:09)

    exilatul [utilizator]

    daca un cismar a fost presedintele tarii aleia timp de 25 de ani de ce un fost lacatus mecanic si sofer particular nu ar fi bun pt postul de al 2 lea om in conducerea statului....ar fi o buna alegere pt a arata ( inca o data....desi numai ar mai fi nevoie ) ....ce a ajuns tara aia....
  • +14 (14 voturi)    
    Ori fi găsit alt șofer (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:25)

    nick24 [utilizator]

    pt funcția de presedinte al senatului.
    Trebuie să ai studii înalte și la universități recunoscute, pe invers, ca să poți fi promovat.
  • +13 (13 voturi)    
    Eu cred ca fuge de aici in decembrie (Marţi, 1 septembrie 2020, 17:50)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ca Ghiță - Guiță, Bica-păsărica si ceilalti.
    Draknea i-l vrea acolo!
    După alegeri e mai bine-n Serbia!
  • +13 (13 voturi)    
    Să vezi și să nu crezi! (Marţi, 1 septembrie 2020, 18:13)

    Rescator [utilizator]

    Pitecantropus Erectus se vrea al doilea om în Stat.
    E mai tare ca Lukașenko,care,e fost tractorist.
    Studii corecte și cu oarecare valoare=nema,
    moralitate= nexam,bun simț=zero,corupție-tinde spre
    infinit.Dacă nenorocirea asta se întâmplă este un semnal că România a luat-o razna rău de tot.
  • +13 (13 voturi)    
    serban nicolae (Marţi, 1 septembrie 2020, 18:19)

    Rebecka [utilizator]

    presedinte al senatului?ASTA ne mai lipsea:un gangavit inlocuit cu altul.......
  • +9 (9 voturi)    
    viseaza .... (Marţi, 1 septembrie 2020, 20:51)

    asada [utilizator]

    .....golanii ,viseaza !!! Pus in functie va fi un bun catalizator pentru prezenta la vot a romanilor si este aducator de voturi la alegerile parlamentare pentru cei ce sau saturat de prezenta borfasilor pe scena politica si au alte optiuni decat PSD,ALDE ,PRO Ponta !!!
  • +3 (3 voturi)    
    In vremuri normale DACA (Miercuri, 2 septembrie 2020, 11:07)

    John M. [utilizator]

    individul ar fi ajuns fochist la palatul nebunului ar fi fost mandria satului de unde venise...
    Ce-am ajuns !...Foarte trist...