PSD renunță la moțiunea de cenzură: Nu găsesc oportun să fie dezbătută în altă sesiune

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 31 august 2020, 19:40 Actualitate | Politic


Orban, la motiunea de cenzura
Foto: Guvernul Romaniei
​Liderul deputaţilor PSD, Alfred Simonis, a declarat luni că nu găseşte oportun ca moţiunea de cenzură depusă în sesiune extraordinară să fie dezbătută într-o altă sesiune.

PSD nu a reușit să adune luni în sala de ședință a Parlamentului suficienți senatori și deputați astfel încât moțiunea de cenzură pe care a inițiat-o să fie dezbătută și votată.

Întrebat ce se va întâmpla cu moţiunea de cenzură care nu a putut fi dezbătută şi votată luni, Simonis a spus: "Această moţiune a fost depusă în sesiune extraordinară, sesiune care se încheie astăzi. Din ce ştiu, există şi un atac la Curtea Constituţională tocmai pe acest motiv, şi anume al depunerii unei moţiuni în sesiune extraordinară şi, eventual, dezbatere în sesiune ordinară. Sesiunea ordinară va începe mâine, nu găsesc oportun ca această moţiune depusă în sesiune extraordinară să fie dezbătută într-o altă sesiune".

Simonis a menţionat că PSD s-a bazat pe voturile UDMR pentru a adopta moţiunea de cenzură, dar parlamentarii acestei formaţiuni au lipsit de la vot.

"Cele 250 de voturi (pe care Marcel Ciolacu a spus că le va strânge PSD la votul moţiunii de cenzură - n.r.) nu erau ale PSD. Evident, ne-am bazat pe sprijinul UDMR, am sperat că UDMR nu va susţine şi el acest Guvern Orban, având în vedere tratamentul la care a fost supus atât UDMR, cât şi comunitatea maghiară din România de către preşedintele României şi de către Guvernul Orban şi probabil că, la acel moment, când preşedintele PSD a declarat aceste lucruri se baza şi pe voturile UDMR. Astăzi, UDMR a absentat de la vot", a afirmat liderul deputaţilor social-democraţi, citat de Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8148 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Alfred Simonis e masina de spus (Luni, 31 august 2020, 20:03)

    Rahan5 [utilizator]

    de minciuni !:
    1) UDMR nu a declarat in nici un moment ca va sustine Motiunea.
    2) UDMR nu a absentat de la vot.
    A Nu Vota nu inseamna ca absentezi de la vot !.
    A Nu Vota inseamna o Pozitie Politica in sine !.
    3) Ciolacu a declarat raspicat (chiar si ieri !) ca el nu are nevoie de voturile UDMR ca sa treaca Motiunea !.
  • +5 (7 voturi)    
    Tibiscus psd & Robert Alfred S. (Luni, 31 august 2020, 20:12)

    Plagarus [utilizator]

    Mitraliera-l rapaie pe Ciolacolac ?
  • -1 (9 voturi)    
    Hmmm (Luni, 31 august 2020, 20:20)

    Sah [utilizator]

    Cred ca psd, chiar daca este condusa de niste persoane care nu calculeaza nici macar un pas in fata, a reusit sa-si dea seama ca pentru acest partid cea mai proasta solutie era sa cada guvernul orban/joha!
    Norocul lor ca nua cazut guvernul...erau intr-o situatie fara iesire.
    Joha nu le punea premier, toate nerealizarile si nereusitele guv orban/joha picau in carca psd, nu aveau timp sa faca nici macar un guvern ca veneau alegerile!
    Asa ca sa multumeasca cerului ca nu a trecut motiunea...
  • +9 (13 voturi)    
    Ciolacu umilit (Luni, 31 august 2020, 20:24)

    mmmircea [utilizator]

    nu putea sa-si inceapa mandatul decat intr-un asemenea mod. Intr-un fel e spre binele colectiv ca acest individ va conduce psd-ul catre scoruri abisale la urmatoarele alegeri.
  • +11 (13 voturi)    
    CiolaNcu s-a facut iar de cacao (Luni, 31 august 2020, 20:59)

    Klaus_ [utilizator]

    Prostovanul s-a crezut smecher desi toti oamenii normali la cap stiau ca n-are nicio sansa si ca se va face de ras. El nu si nu, bagam motiunea, dam jos guvernul. Ei bine, uite ca Orban e bine merci, a mai castigat vreo doua procente in sondaje, a mai atras in PNL niste zeci de primari PSD, ALDE, care mai aveau inca mici dubii si care vor organiza parlamentarele din decembrie in culori galben-albastru, in loc de rosu. Cand esti si prost si hot, dar te crezi smecher, asa patesti. Ponta poate sa confirme! ;)
  • +4 (8 voturi)    
    hehe (Luni, 31 august 2020, 21:11)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce ciolac e Alfredo asta. Si are o fatza de kiparus tip Orlando.
  • +12 (14 voturi)    
    psd joaca la cacialma (Luni, 31 august 2020, 21:20)

    kostel [utilizator]

    oricine altcineva e de vina numai psd nu. auzi la el: "când preşedintele PSD a declarat aceste lucruri se baza şi pe voturile UDMR. Astăzi, UDMR a absentat de la vot". mai mare rasul: ei depun motiunea, anunta cu surle si trambite ca ii dau jos si, cand colo, nici macar nu au cvorum. iesiti la vot in toamna sa scapam de ei,
  • -1 (7 voturi)    
    pupat peatza 'dependentii (Luni, 31 august 2020, 21:22)

    nash pandelica [utilizator]

    de data asta ciulacu a tras geaca galbena.
  • -4 (14 voturi)    
    Punem multa patima (Luni, 31 august 2020, 21:29)

    galeo [utilizator]

    Si ne consumam sa combatem pro sau contra PSD, PNL, USR in timp ce javrele astea sunt intelese intre ele.
    • -1 (5 voturi)    
      hehe (Luni, 31 august 2020, 21:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Penalilor #NUscapati !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Orban vs. Ciolacu = 1 - O (Luni, 31 august 2020, 22:50)

    Ratio [utilizator]

    Ideea nefericita a motiunii de cenzura are efecte de bumerang devastator pentru initiatori, pecetluind soarta PSD la ambele alegeri din toamna.
    Repetarea greselii, in septembrie, cu o noua motiune, ar echivala cu o inconstienta totala.
  • -1 (1 vot)    
    acrii strugurii? (Marţi, 1 septembrie 2020, 7:48)

    mongolul [utilizator]

    Au vrut sa sondeze apele politicii, dupa cateva luni de pandemie; s-au lamurit; tarantelele lor, impotriva mastii si a masurilor preventive, nu le-au adus nici o bomboana; nu are rost sa dea vina pe altii...
    "Asteptam cu interes cel de-al XIV-lea Congres..." Adica alegerile din septembrie.