Sondaj IMAS: PSD, cel mai mic scor din ultimele șapte luni. PNL conduce în intențiile de vot / Ce scor are Alianța USR-PLUS

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 31 august 2020, 15:01 Actualitate | Politic


Sondaj IMAS
Foto: Europa FM
PSD înregistrează cel mai mic procent în intențiile de vot din ultimele șapte luni, ajungând la 20,8%, potrivit datelor unui sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM, realizat în perioada 6 – 26 august. În ianuarie, PSD era creditat cu 20,6%. PNL rămâne pe primul loc cu 33,6% din intenţiile de vot la parlamentare.

Pe locul 3 în ierarhia politică este Alianţa USR – USR, cu 18,3% din opţiuni – o uşoară creştere faţă de luna iulie, când Alianţa avea 17,2%.

Pro România creşte în această lună, ajungând la 10,6%, după ce în iulie partidul lui Victor Ponta cobora la 9,7%.

UDMR staţionează deasupra pragului electoral cu 5,7%, după ce în iunie era creditată cu doar 3,4%, iar în iulie înregistra o revenire (5,6%).

PMP rămâne sub limita care i-ar permite să intre în Parlament (4,1%), iar ALDE scade şi mai mult în sondaje, fiind creditată cu doar 2,4% din intenţiile de vot. Pentru formaţiunea lui Călin Popescu Tăriceanu este cel mai slab scor, reprezentând mai puţin de o treime din procentajul pe care îl avea în urmă cu exact un an (7,4% în august 2019).

Barometrul Europa FM a fost realizat de IMAS în perioada 6 – 26 august, pe un eşantion de 1010 persoane şi are o marjă de eroare de 3,1%.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26272 vizualizari

  • +32 (50 voturi)    
    incet incet (Luni, 31 august 2020, 15:04)

    cristi_an [utilizator]

    pmp, udmr si alde sa dispara
    pas cu pas
    • +22 (34 voturi)    
      sa dispara si pro psd al lui ponta (Luni, 31 august 2020, 16:02)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      la ponta sunt tot pezedisti, e echipa de rezerve...
      • +9 (17 voturi)    
        si de aia sa se aleaga praful (Luni, 31 august 2020, 17:37)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui rov

        doar prin omisiune nu au ajuns in comentariul de mai sus :)
    • +13 (23 voturi)    
      Mai ales udmr (Luni, 31 august 2020, 16:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      a scazut dramatic de la 5,7% la 5,7%.
    • 0 (12 voturi)    
      mda (Luni, 31 august 2020, 16:30)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      nu dispar astia.. vor face ORICE ca sa ramana la branza si la carne...

      udmr-ul dispare doar daca dispar ungurii din transilvania...

      iar alde dispare doar daca aia care s-au bucurat de salarii si pensii pe vremea cand tariceanu era premier.. vor uita incet incet de boom-ul economic din 2005-2009

      pmp e asa.. de forma oricum :DDD
    • -2 (18 voturi)    
      De ce PMPul? (Luni, 31 august 2020, 17:45)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Ați uitat așa repede datorită cui nu a fost Năstase președinte din 2004 până în 2014?
      • +5 (13 voturi)    
        Asha e (Marţi, 1 septembrie 2020, 1:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Dar dupa 2014 Basescu a luat-o pe calea pesedismului desantat. Iar azi, tot ce putem vedea e ca la Bucuresti voteaza voios cot la cot cu PSD... Din pacate Basescu ala care a creat justita independenta, a ajuns sa puna umoarul al distrugerea ei in momentul in care afacerile lui si ale familiei lui au devenit subiect de cercetare DNA. Si sa nu uitam cum voteaza Daniel Morar la CCR, cot la cot cu Dorneanu.

        Asha ca da, Base a avut rolul lui, pentru care a primit votul la momentul respectiv, dar azi nu mai reprezinta nimic constructiv...
  • +38 (58 voturi)    
    Intresant (Luni, 31 august 2020, 15:16)

    fdaniel [utilizator]

    Trecând peste faptul că tot al treilea om pe care-l întâlnești pe stradă e complet imbecil, interesant e că există subdiviziuni (bazate tot pe IQ, probabil). Adică, mă întreb, care este profilul cetățeanului matur, cu drepturi civile care zice : “votez doctrina ALDE”? .... sau doctrina Ponta (nu știu cum se numește).
    • -39 (59 voturi)    
      Intentia de vot NU arata imbecilitatea (Luni, 31 august 2020, 15:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      votantului, dar postarea ta arata asta cu varf si indesat!
      • +18 (30 voturi)    
        Hantenele nu erau in executare fiscala? (Luni, 31 august 2020, 16:06)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Se asteapta prescriptia???
        Pe cand va asteptati la o confiscare extinsa a averilor ?
        • +8 (20 voturi)    
          Pastorul Gadia (Luni, 31 august 2020, 17:33)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Se întoarce la Sinteza Zilei de la Biserica Lui
          Este șomer antena 3 din Întâi Septembrie 2020
    • +4 (12 voturi)    
      maturi??? (Luni, 31 august 2020, 16:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      care , cum sunt cetatenii din RO???

      Dar ce mi se da mie???
      aceasta este intrebarea cetateanului frecventabil recgulat, daca ma intelegeti ce voi a gandi, de la RO care procepe ca sefu intotdeauna primeste ceva mai mult dar sa apuce si el/ea ceva acolo, cat de mic dar sa fie pe plus nominal nu trebe sa fie insa si pe plus real ca asta inseamna matematica si dauneaza grav...

      Zile mai bune in real va doresc cum imi doresc si mie!
    • +3 (15 voturi)    
      se bazeaza mult pe pensionarii cu (Luni, 31 august 2020, 16:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      studii medii sau 4 clase,,Alde imi da pensia inapoi'', aceste e sloganul lor
      • -1 (3 voturi)    
        chiar asa (Marţi, 1 septembrie 2020, 2:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        prostovanii ii voteaza pe cei care le maresc pensiile, in loc sa-i voteze pe cei care le iau banii ca sa-i dea firmelor occidentale si de partid; tz tz tz, ce oameni...
    • +1 (1 vot)    
      Pui problema gresit (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Cetateanul tau matur, cu drepturi civilie, se intreaba - "Mie ce-mi iese?.."

      Si majoritatea ajung la concluzia ca nu au nimic de castigat. Asa ca ~60% nu voteaza. Ca e comoditate sau imbecilitate, e discutabil de la caz la caz. Cert este ca drepturile civile nu inseamna implicit si educatie civica.
      Din restul de 40%, sunt multi (eu estimez cam o treime) care voteaza pentru punga de faina. Atat ii duce capul. O alta treime voteaza din interes. Bugetari, nepoti, fini cu SRL-uri de apartament.. toti voteaza ca sa pastreze sistemul neo-comunist. Paraziti la bugetul de stat. Aici il gasesti pe activistul ALDE, care mai da o punga de faina la pomanagii ca sa se asigure ca trece pragul electoral.
      Mai ramane o treime care incearca sa gandeasca, dar uneori nu are suficienta educatie politica ca sa inteleaga ce voteaza.
  • +26 (44 voturi)    
    PSD scade... (Luni, 31 august 2020, 15:21)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ..si la mai 'mare'. Valabil si pentru ALDE...
  • +6 (40 voturi)    
    nici-un viitor! vinde-ti tot si plecati! (Luni, 31 august 2020, 15:25)

    wweesstt [utilizator]

    cum adica pnl si psd partidele care au aceleasi viziuni/proiecte legat de pensiile speciale si salariile bugetarimii au asa scoruri mari? partidele care realizeaza cel mai mare 'mercato' de baroni din europa? stau asa bine in sondaje?! doua partide care nu s-au remarcat decat prin protejarea bugetarilor si specialilor, chiar in plina criza economica?! doua partide care nu vor sa pronunte cuvinte ca "reforme", restructurari", "depolitizari" stau asa bine in sondaje?! doua partide care ne indatoreaza si copii si nepotii, la cele mai mari dobanzi din europa, platind pensii speciale?! doua partide care nu-si doresc alegeri in doua tururi pt a putea avantaja baronii din teritoriu?! partide care acorda sporuri tikete peste tikete, cursuri la mamaia, care angajeaza miide bugetari cu tot cu neamuri si amante, care politizeaza fiecare institutie? ROMANIA TREZESTE-TE!!!
    • +3 (23 voturi)    
      Romanii au omorat Romania (Luni, 31 august 2020, 17:19)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      absentand de la vot in 2016. O omoara in continuare votand cu PSD si PNL.

      Se vor trezi cand nu va mai ramane nimic de furat, iar toti cei 4 milioane de muncitori care tin Romania in picioare vor fi plecat din tara.
  • +18 (26 voturi)    
    in toate sondajele (Luni, 31 august 2020, 15:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    alde si proromania sunt zmei. la vot in schimb, noroc ca mai prind firimituri de la psd
  • -30 (58 voturi)    
    cre'ca si eu as vota PNL... (Luni, 31 august 2020, 15:42)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... daca n-as avea altceva mai bun.
    Pesedei niciodata, cu useristii mi-am luat teapa deci fraier eu daca mai pun botu'.. altceva nu prea ai ce.
    • +28 (56 voturi)    
      Cand (Luni, 31 august 2020, 15:48)

      corsic [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ti-ai luat teapa cu USR? Ce au facut de zici ca ti-ai luat teapa?
      • +18 (38 voturi)    
        ... (Luni, 31 august 2020, 16:05)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui corsic

        Nu l-au platit pentru postari ca ceilalti!
        • -10 (18 voturi)    
          ,,Ca PE ceilalti,, (Luni, 31 august 2020, 17:55)

          salvatore [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          Ca pe tine si ca pe ceilalti trolli useisti adica. Bai, voua va dau in bitcoite sau tot in ciorbe?
          • +2 (8 voturi)    
            ca ceilalți (Luni, 31 august 2020, 22:10)

            Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui salvatore

            ca ceilalți plătitori. mielul blând care suge de la mai multe oi. Salvatore... gândește mai evazat.
    • 0 (28 voturi)    
      PNL nu e decat PSD2.0 (Luni, 31 august 2020, 16:14)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Vrei nu vrei USR-PLUS is din alta generatie. Daca vrei un altfel de viitor, nu votezi jghiabi securisti!
      • -1 (3 voturi)    
        daaaa... (Marţi, 1 septembrie 2020, 10:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        ... generatie de hipsteri progresisti.
    • +2 (12 voturi)    
      asa (Luni, 31 august 2020, 17:22)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      si ai mai luat o gura de asfalt
  • +15 (27 voturi)    
    normala situatia inainte de alegeri (Luni, 31 august 2020, 15:44)

    Vic_Tor [utilizator]

    incet incet sunt mai putini cei fara optiuni electorale. ALDE scade incet si o ia spre zero unde le este locul.USR si ProRo cresc incet. PMP va mai creste putin datorita candidaturii lui Basescu, poate ajung la 5. PSD nu are cum sa mai creasca mai ales ca PNL i-a luat multi primari si automat din votanti. PSD va mai scadea si dupa alegeri, se va duce sub 20, USR va urca mai sus de 20 daca reuseste sa ia cateva primarii importante - Bucuresti in asociere cu PNL, poate Timisoara, poate Constanta. PNL raman lideri in jur de 32-36%
  • +3 (13 voturi)    
    tov dancu, tov dancu... (Luni, 31 august 2020, 16:07)

    ..13 [utilizator]

    Se cufunda partidul - faceti ceva ca de nu maine o sa vina membrii conducatori ai partidului sa va ia gatul...

    Uite cum vaporul pere neicusorule...
    SI ciolacu/ciolanu unde se duce???
  • +6 (20 voturi)    
    Mai dureaza [pana pica psd sub 5% (Luni, 31 august 2020, 16:15)

    Savitar [utilizator]

    Dar is pe drumul cel bun.
  • +3 (17 voturi)    
    de fapt are peste 35% cu ceilalti (Luni, 31 august 2020, 16:18)

    RazvanCostache [anonim]

    de fapt are peste 35% cu ceilalti
  • +14 (26 voturi)    
    Acum avem si explicatia faptului pt care PSD (Luni, 31 august 2020, 16:35)

    Susufler0 [utilizator]

    a produs cele doua mizerii filmate la adresa USR !

    PS. Disperare ! Furie ! Sentimentul infrangerii !
    • +4 (12 voturi)    
      Daca ai vazut hiene flamande (Luni, 31 august 2020, 19:59)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Intelegi perfect reactia psd. Nu mai au ce fura, nu mai sunt bani, urla si zghiara baroneii psd si bulibasele din teritoriu. Stiu ca li se termina traiul pe furaciuni! Gata cu gipanele si vilanele de neam prost!
      • +2 (2 voturi)    
        de si-ar face curaj si DNA sa intre peste ei ! (Marţi, 1 septembrie 2020, 15:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Dar nu cum face Politia : "Usor cu Pian(ul) pe scari" !

        PS. In forta !
  • +9 (17 voturi)    
    Se prefigureaza o coalitie majoritara PNL - USRPLU (Luni, 31 august 2020, 18:54)

    Ratio [utilizator]

    in noul Parlament, (posibil si cu UDMR) care vor putea guverna cu un program ambitios, incluzand si reforma constitutionala a statului roman.
    • +1 (3 voturi)    
      Io mi-s ceva mai cicumspect (Marţi, 1 septembrie 2020, 5:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ratio

      De acord, sunt zece clase diferență între PNL și PSD. Da' doar de imagine/fațadă. Poate există câțiva lideri cu viziune și cu un plan, dar la nivel de masă, de volum, diferențele nu-s foarte mari.

      Chestie care n-ar trebui să mire pe nimeni, cred eu. Așa cum sunt, partidele sunt reprezentative pentru populație. Și populația știm toți cum e. Drept e, PSD e mai degrabă reprezentativ pentru cei foarte proști, pentru escroci și corupți, da' aia nu face din PNL partidul cele educați și cu bun simț, ci doar partidul celor proști cu urme de decență - n-ai de unde, în România momentului de față, să aduni suficienți oameni decenți, cât de cât rezonabili, că să susții un partid de gabaritul PNL.

      Cei educați și cu bun simț sunt reprezentați de USR. E chiar de mirare, având nivelul de educație al populației, că USR are scorul pe care-l are. Foarte probabil mulți dintre cei care de fapt nu se potrivesc cu viziunea USR vor să voteze USR doar din lipsa unei alternative, nu din cauză că-s de părere că USR îi reprezintă.
  • +6 (10 voturi)    
    Eh,daca n-au putut sta in banca lor.... (Luni, 31 august 2020, 19:44)

    persuasiv [utilizator]

    au vrut sa-si arate bicepsii.Prost moment,slaba strategie.Acu' se duc,dracu', procentele la vale...
  • +2 (10 voturi)    
    USL tot peste 50% (Luni, 31 august 2020, 23:21)

    maiorulmura [utilizator]

    nu ne mai facem bine
    • +4 (4 voturi)    
      Daca adaugam Pro Romania si ALDE (Marţi, 1 septembrie 2020, 9:35)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      care sunt doar aripioare mai blegi ale PSD-ului, atunci se vede mai bine adevarata dimensiune a dezastrului.
  • +1 (3 voturi)    
    Aiurea! (Marţi, 1 septembrie 2020, 11:26)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Sondajul nu valoreaza nimic!

    "un eşantion de 1010 persoane şi are o marjă de eroare de 3,1%."

    daca nu au fost intrebati si cei 1,5 milioane de morti din teleorman cu cine voteaza, sindajul este irelevant!!!