Moţiunea de cenzură a PSD, dezbătută şi votată astăzi. Cum s-au poziționat partidele și ce calcule au făcut social-democrații

de DP     HotNews.ro
Luni, 31 august 2020, 6:23 Actualitate | Politic


Orban in Parlament
Foto: Facebook
Parlamentul se reuneşte, luni, de la ora 14,00, în ultima zi a sesiunii extraordinare, în şedinţă comună, pentru a dezbate şi vota moţiunea de cenzură iniţiată de PSD şi intitulată "Guvernul PNL, de la pandemie la pande-mită generalizată. Belşug în buzunarele clientelei PNL, sărăcie în buzunarele românilor". Pentru a fi adoptată, iar guvernul demis, moțiunea de cenzură trebuie votată de cel puțin 233 de parlamentari.

În afară de PSD, Pro România şi ALDE au anunţat că votează ”pentru”, iar USR şi PNL nu participă la vot. UDMR a precizat că decide până la ora şedinţei cum se va poziţiona. Social-democraţii care nu se vor prezenta sau vor vota altfel decât a decis partidul nu vor mai face parte din echipa PSD, a anunţat prim-videpreşedintele formaţiunii, Sorin Grindeanu.

PSD a depus pe 17 august moţiunea de cenzură şi a fost citită în plenul comun de senatorul PSD Lucian Romaşcanu pe 20 august. În moţiunea de cenzură, semnată de 205 senatori şi deputaţi, social-democraţii susţin că reprezentanţii Guvernului au încălcat toate regulile impuse cetăţenilor în urma pandemiei cu noul coronavirus.

Un capitol al moţiunii de cenzură se referă la "chermezele PNL în vreme de pandemie", semnatarii afirmând că "reprezentanţii Guvernului şi-au pierdut iremediabil credibilitatea în modul în care au gestionat pandemia".

Documentul are, totodată, un capitol privind "restricţiile contradictorii impuse cetăţenilor români". Potrivit social-democraţilor, "o altă cauză majoră a pierderii controlului asupra pandemiei de către Guvernul Orban 2 a fost seria nesfârşită de decizii şi măsuri contradictorii".

PSD se referă şi la "devalizarea bugetului de stat sub paravanul pandemiei", aducând în atenţie raportul recent al Curţii de Conturi privind cheltuielile publice în timpul stării de urgenţă.

Nu în ultimul rând, social-democraţii susţin că "nivelul de trai al populaţiei s-a prăbuşit", iar "oamenii au pierdut tot ce câştigaseră în guvernarea PSD". Conform semnatarilor moţiunii, "Guvernarea PNL a readus austeritatea, sărăcia şi cercul vicios al salariilor mici".

* Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi că sunt "suficiente" voturi ca moţiunea de cenzură depusă de partid să treacă, chiar "şi fără UDMR". "În acest moment, sunt suficiente voturi ca moţiunea de cenzură să treacă", a spus Ciolacu la sediul PSD. Întrebat dacă aceste voturi le includ şi pe cele ale UDMR, el a răspuns: "Avem discuţii în continuare".

* Potrivit premierului Ludovic Orban, preşedintele PNL, moţiunea de cenzură este "un act de iresponsabilitate", în condiţiile în care actualul guvern se confruntă, în ultimele luni, "cu provocări fără precedent". El a adăugat că, personal, i-ar spune "poţiune de cianură".

Solicitat, joi, să dezvăluie numele parlamentarilor de la alte formaţiuni cu care a negociat, liderul PNL a replicat: "Negocierile nu sunt publice, ar fi culmea să vă dau acum lista cu parlamentarii cu care am negociat, ca să ştie PSD cu cine am negociat. (...) Voi comunica o previziune înainte de vot, aşa cum am făcut şi la celelalte evenimente importante, moţiuni".

* Liderul USR, Dan Barna, consideră de asemenea că moţiunea de cenzură a PSD este "un exerciţiu stupefiant de iresponsabilitate".

"Avem o criză sanitară, avem o criză economică şi domnul Ciolacu insistă să avem şi o criză politică. Cum rezolvă căderea Guvernului numărul de paturi ATI? Cum face o moţiune de cenzură deficitul să scadă? Cum crede PSD că are căderea morală să decidă cine trebuie să guverneze România, după ce au lăsat în urmă dezastrul pe care îl ştim cu toţii?", a scris Barna pe Facebook. El l-a îndemnat pe liderul PSD, Marcel Ciolacu, să lase alegerile să decidă cine va guverna România.

* UDMR va stabili în ziua votului dacă va susţine sau nu moţiunea de cenzură a PSD împotriva Guvernului, a declarat, pe 25 august, preşedintele Uniunii, Kelemen Hunor. El a precizat că nu a negociat cu PSD susţinerea moţiunii şi nu a avut discuţii nici cu PNL, adăugând, însă, că UDMR are "1.000 de motive" să dea jos Guvernul.

* Preşedintele PMP, Eugen Tomac, susţine că această iniţiativă este "o mişcare sinucigaşă pe care o propune PSD" în actualul context sanitar, economic şi social.

"Nu văd rostul acestei moţiuni de cenzură (...). În momentul de faţă, considerăm o mişcare sinucigaşă pe care o propune PSD, pe care nu o putem susţine şi din principii politice, dar nici nu-i vedem utilitatea într-un asemenea moment, în care trebuie să ne preocupăm cum îi susţinem pe cetăţeni, ce măsuri putem propune pentru a salva locurile de muncă, cum putem susţine mediul de afaceri, cum putem atrage fondurile europene. (...) Mesajul meu politic este cât se poate de clar: nu o să vedeţi PMP lângă PSD", a afirmat Tomac.

* Preşedintele ALDE, senatorul Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat că moţiunea de cenzură, ce urmează să fie votată luni, va trece. "Astăzi (vineri - n.r.), pe un ţintar făcut cu parlamentarii din toate partidele, excluzând PNL, USR, PMP, moţiunea va trece", a afirmat Tăriceanu.

* Liderul Pro România, Victor Ponta, a declarat că luni va vota "cu siguranţă" pentru demiterea guvernului Orban.

"Sper ca, de marţi, să ne cheme domnul Iohannis la consultări şi să ne anunţe că, în sfârşit, i-a trecut cu Orban şi cu neapărat să fie guvernul lui, să ne anunţe marţi că o să facă un guvern al României, care, de fapt, să se ocupe de ceea ce vor oamenii. Oamenii, în acest moment, au trei probleme: cu sănătatea, că de 6 luni aşa bine tratăm pandemia, încât e cel mai rău acum, (...), începutul şcolilor şi (....) al treilea lucru, cât mai ţin firmele româneşti. (...). Reproşul meu principal pentru Orban şi echipa de la guvernare: tot ce decid, decid cu, în primul rând, aşa, zănatec, nu prea are niciun fel de logică - ai închis toate restaurantele când aveam 100 de cazuri, acum avem 1.500 de cazuri şi le deschizi pe toate. Nu are logică. De ce le-ai închis atunci? Că le deschizi acum? Foarte bine, slavă Domnului, că...", a spus Victor Ponta.

Pentru a trece moţiunea de cenzură este nevoie de voturile favorabile a 233 de parlamentari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8292 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Sa fie si asta! (Luni, 31 august 2020, 8:36)

    Lok [utilizator]

    E cea mai buna forma de sondaj politic in exercitiu. Sa vina urnele.
    • +10 (14 voturi)    
      UDMR e penibil, ca de obicei. (Luni, 31 august 2020, 9:46)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ei asteapta pana in ultima secunda pt ca spera ca mai smulg vreo promisiune de la Orban sau de la Ciolacu!?
      Cum naiba sa nu sti deja daca vei vota sau nu motiunea?

      Scarbe pe toata linia.
      Nu spun ca politicienii unguri sunt mai ticalosi decat cei romani, dar nici mai buni nu sunt. Cu nimic!
      • -2 (2 voturi)    
        Politicieni care isi vad de electorat!!! Absurd!! (Luni, 31 august 2020, 11:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Nu ma deranjeaza ca isi vad de interese, de asta sunt acolo unde sunt. Bravo lor pentru asta. Intrebarea este pe cine servesc ceilalti?
    • +1 (1 vot)    
      Ce ma? (Luni, 31 august 2020, 12:51)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      cea mai buna forma? Dupa ce Orban a fost tradat ieri , asa incat guvernul sau va cadea azi, tu zici ca e cea mai buna? Probabil cand te tradaza nevasta la fel spui..
      • 0 (0 voturi)    
        Sa inteleg ca a fost tradat pe nedrept? (Luni, 31 august 2020, 16:10)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Sau o facut el ceva ce nu o convenit? E deja trecuta. PSD nu pare a-si aduna oamenii, PNL se simte bine si e amuzat. Daca nu tragi nici o concluzie din ce vezi, mai buna decat cea trasa de sondajele cumparate, imi pare rau!
  • +3 (11 voturi)    
    deschiderea restaurantelor... (Luni, 31 august 2020, 9:00)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Cine se uita la noi ar zice ca suntem o adunatura de betivi si de mancai,care nu avem alta preocupare decat burtile si ca suntem plini de bani ! De ce atata tevatura pe tema redeschiderii carciumelor ? chiar nu sun alte teme,mult mai importante pentru tara ?Sau vi s-au atrofiat creierii ?
  • +4 (8 voturi)    
    Nu mai negociati cu ''teroristii''!! Dle Orban, o (Luni, 31 august 2020, 9:19)

    deval [utilizator]

    sa ajungeti sa dati si locul dvs pe listele pnl , unui psd-istoman !! Nu castigati, nu castigam nimic, -dinpotriva- daca cedati santajului !!
    Solutia asta -incepand din octombrie 2019- nu va face decat sa asigure supravietuirea sistemului ticalosit !!
    Nu vom avea ce sa schimbam prin vot daca ii mutati pe toti la dvs , daca le asigurati functii si onorati promisiuni catre Ciuma ! Nu am murit 3 ani cu dancilezii si nemernicii de la guvernare, nu o sa se intample nici acum plus ca #Rezist ii va face sa regrete amarnic, a doua zi -daca trece motiunea. Incetati colaborationismul !!!
  • -3 (13 voturi)    
    Aprindeti torțele sa Luminam (Luni, 31 august 2020, 9:53)

    un domn [utilizator]

    Kiseleff 10
    • +1 (5 voturi)    
      motiunea nu va trece (Luni, 31 august 2020, 10:24)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu pentru ca asa vrea pnl ci pentru ca psd vrea asta.
    • +4 (4 voturi)    
      daca ar fi asa de simplu (Luni, 31 august 2020, 10:47)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu se mai poate face nimic, este o increngatura generalizata de interese materiale si de putere, o tesatura atat de stransa si indestructibila de relatii criminale, incuscriri, jaf organizat, intre mostenitorii PCR, Securitate si Armata - organizatorii si profitorii Loviturii de Stat din Decembrie.

      Politicienii, Justitia, Politia, Jandarmeria si trepadusii din Administratie sunt doar interfata cu publicul si bratul inarmat impotriva poporului roman, dar nu sunt ei principalii beneficiari.
      Nu zic, au si ei partea lor (salarii, pensii, furturi din Buget aprobate apriori de stapanii lor, nepotisme), dar nu atat de mare, si sunt sacrificabili - uitat-te la actualul PNL, o biata haina zdrentuita de atata purtat de X si Y.

      Astazi, PNL va fi dat la o parte, desi a trecut tara printr-o criza mondiala, iar Mutu tace, nu zice o vorba in apararea "Guvernului Lui", pentru ca si el este doar o biata marioneta.

      Poate ca daca nu ar fi existat sutele de miliarde de euro de la UE, situatia ar fi fost alta. Asa, Mafia generalizata a vandut tot, iar acum traieste din furtul banilor UE. De creat, de construit ceva - nimic.
      Nu si-a propus si nici nu ar fi in stare, pentru ca asta a lasat Comunismul in urma : sarantoci lihniti de foame, fara sira spinarii, fara aspiratii, fara initiativa, fara spirit antreprenorial, dar obsedati de un singur gand: sa se imbogateasca rapid!
      • -1 (1 vot)    
        NU te mai amagi, asa e peste tot in lume. (Luni, 31 august 2020, 11:54)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Doar ca la altii banii sunt mai multi si furtul nu este atat de vizibil.
        • 0 (0 voturi)    
          e suficient sa faci un pas peste granita, la Vest (Marţi, 1 septembrie 2020, 10:29)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          si ai sa constati ca nu e asa. Treaba e ca noi nu cunoastem alt sistem, intr-un rahat ne-am nascut, intr-un rahat vom muri. Si ne place.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de tesatura indestructibila (Marţi, 1 septembrie 2020, 10:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      un mic caz: https://www.libertatea.ro/stiri/maricel-pacuraru-patronul-realitatea-tv-declaratie-respecta-infractorii-3109257#ziarecom
  • -5 (5 voturi)    
    si Mutu tace (Luni, 31 august 2020, 10:20)

    revo [utilizator]

    Nicio luare de pozitie impotriva atacului criminal al Mafiei PSD-ALDE-UDMR-ProR, nici cea mai mica sustinere pentru Guvernul "lui".

    Deci a batut palma cu MAFIA. Ce primeste in schimb? 6 case, dar off shore? Ca are Mafia de unde sa-i dea.
    • -1 (1 vot)    
      Pai Presul este apartidic... chestia aia. (Luni, 31 august 2020, 11:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ca doar asa scrie in Constitutie.
      • 0 (0 voturi)    
        hehe (Luni, 31 august 2020, 13:59)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Daca la voi in Rusia e asa nu inseamna ca "peste tit e la fel". O sa afli asta si o sa fi surprins cand o sa vizitezi o tara civiluzata.
        Si, pana una alta, Romania e o tara europeana pe cand Rusia...
    • +1 (3 voturi)    
      "mutu" (Luni, 31 august 2020, 12:32)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...nu tace.

      Doar ca nu vorbeste atunci cand ai vrea tu (sau voi, sputnikarii de srviciu)
  • +3 (7 voturi)    
    dezbat si ? (Luni, 31 august 2020, 10:42)

    wweesstt [utilizator]

    dezbat si pensiile speciale? sau amandoua partidele vor mort acest subiect?