Campanie electorală Un deputat USR Cluj acuză ”huliganismul fanilor” lui Emil Boc: ”Pedofililor, sataniștilor!” -VIDEO

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 14:34 Actualitate | Politic


Emanuel Ungureanu
Foto: AGERPRES
Deputatul USR Cluj Emanuel Ungureanu acuză, într-o postare pe Facebook, ”huliganismul” fanilor primarului liberal Emil Boc, care ar fi agresat echipa candidaților formațiunii sale. "Pedofililor, sataniștilor" sunt atacurile murdare din partea unor susținători ai PNL-Boc care ar fi marcat prima zi de campanie electorală în Cluj, a susținut deputatul USR.

”Ieri, în jurul orei 18.30, am organizat o întâlnire cu vecinii mei de pe strada Edgar Quinet din Cluj-Napoca. Locuiesc în Cartierul Edgar Quinet de 11 ani. Sunt probleme foarte mari pe strada noastră: nu avem trotuare, iluminat public, sistem de colectare a apelor pluviale, locuri de joacă decente, punctele gospodărești sunt foarte prost organizate. În jurul orei 18.50 am început întâlnirea care a fost tulburată imediat de 5 indivizi puși pe scandal. Ne-am retras imediat, împreună cu vecinii mei în parcarea de lângă blocul 55 pentru a evita un conflict cu cei pe care i-am identificat ca fiind parte dintr-o mișcare extremist naționalistă cultivată la Cluj de unii politicieni lipsiți de scrupule. Acești rasiști, antisemiți, au fost autorizați de primăria Cluj-Napoca, să își reverse ura și xenofobia în mai multe evenimente aprobate de Emil Boc chiar în centrul Clujului”, a descris Ungureanu incidentul, pe rețeaua socială.

”Am sunat la secția 4 de Poliție care s-a prezentat cu promptitudine și ulterior i-a identificat pe doi dintre scandalagii. După cum veți putea urmări în imaginile filmate de mine, când doi dintre cei 5 fani ai lui Boc au fost opriți de Poliție, au încercat să-și ferească fețele să nu fie recunoscuți public, deși la întâlnirea cu vecinii mei, ne-au filmat și ne-au jignit în fel și chip, fără ca cineva dintre vecinii mei să riposteze”, mai relatează acesta.

Ungureanu spune că în campania de europarlamentare, PNL Cluj-Napoca a coordonat o campanie murdară împotriva USR prin împărțirea de pliante false. ”Cel care a ordonat din umbră această mizerie, Daniel Buda, șeful PNL Cluj-Napoca, l-a premiat pe cel care a executat misiunea, Cristian Ciută, cu un loc de consilier județean pe listele PNL Cluj”.

Postarea este însoțită și de o înregistrare video.

Ungureanu mai spune că va depune plângere penală împotriva liberalilor pe care îi acuză de preluarea practicilor pesediste:

”Înțeleg că practicile pesediste sunt larg răspândite în PNL Cluj-Napoca datorită racolărilor masive de pesediști, însă și pesediștii din PNL trebuie să respecte legea! Mâine voi depune o plângere la Secția 4 împotriva acestor scandalagii și fac un apel public la PNL Cluj-Napoca și Emil Boc să nu folosească metode pesediste de campanie într-un oraș sătul de epoca de circ a lui Funar”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3811 vizualizari

  • -3 (37 voturi)    
    Un snowflake (Duminică, 30 august 2020, 14:42)

    cenzuratul [utilizator]

    ca orice stangist
    • -2 (24 voturi)    
      Omul era de mult pe drumu neuro. (Duminică, 30 august 2020, 15:10)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Zona aia pare de case. Nu orice case. Ci dealea scumpe cu etaje. Cartierul din zona aceea de case la care face referire pe G-maps arata ca e proaspat construit si in continua dezvoltare. Ori beneficiile de care vorbeste sunt pentru cei care platesc taxe locale de ceva timp. Trebuie sa astepte ca sa traga tevi pe masura cartierului si sa fie totul proportionat corect. Altfel spargi de 10 ori strada ca s-a mai facut un bloc. Asta a avut multe idiotenii in care arata tantari ca armasari.
      • +8 (16 voturi)    
        Tampenie romaneasca (Duminică, 30 august 2020, 16:22)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Construiesti casa si dupa aia o conectezi la utilitati. Cartierele noi trebuiesc construite in ordinea: amenajare teren, strazi/canalizare, utilitati. Dupa aia te apuci de construit case.
        • +2 (2 voturi)    
          Teava pentru 10 case e alta fata de 100 (Duminică, 30 august 2020, 23:58)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          Asa ca ori faci planul urbanistic si il respecti la virgula. Ori ca la noi, faci planul urbanistic dupa ce lasi blocurile sa rasara. Din care crezi ca sar mai multi bani la decidenti?
        • +1 (7 voturi)    
          Clujenii... (Luni, 31 august 2020, 0:02)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          Clujenii, de fapt, mereu au fost asa! Tarani, badarani, increzuti dar prosti!
      • +2 (10 voturi)    
        sunt blocuri de tip vila cu acoperis in panta (Duminică, 30 august 2020, 16:50)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Omul zice ca locuieste de 11 ani. Boc a reintrat la porimarie in 2012. Ar fi fost timp sa puna un iluminat public ceva ...
        • +2 (4 voturi)    
          Pai 11 ani. Dar u era cartierul ala de atunci. (Luni, 31 august 2020, 0:02)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Or fi doua blocuri de 11 ani restul sunt construite progresiv probabil de un singur constructor pe care Ungureanu sigur il stie de la notar. Asa ca e pe stilul lui de a scoate apa din piatra. USR nu e in stare sa isi controleze oamenii.
        • +5 (7 voturi)    
          Da, dar... (Luni, 31 august 2020, 0:09)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Dai 95.000 de euro pe un apartament cu 2 camere in blocurile alea! Pt ca e "cartier exclusivist", ca toate cartierele Clujului de alt fel! :D Ce conteaza daca ti-o ia masina din parcare la vale cand ploua torential! Sau ca te mananca o haita de caini pe intuneric! Daca ai nevoie de lumina, te duci la Untold! Iar daca nu se scurge apa de pe strada, te duci la Electric sa faci putin training cu cizmele in mocirla!
  • +4 (32 voturi)    
    Votam USRplus. Merita! (Duminică, 30 august 2020, 14:49)

    Excelsior [utilizator]

    Nu mai vreau politicienii de mocirla din ultimii 30 de ani
    • -4 (22 voturi)    
      Pasul spre traitul in grupuri l-ai facut? (Duminică, 30 august 2020, 15:22)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Iar cand renunti la proprietatea privata, poti sa mi-o donezi mie?
      • +6 (14 voturi)    
        Minciunile care le raspandesti nu ajuta,dimpotriva (Duminică, 30 august 2020, 17:16)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        "A stupid person is a person who causes losses to another person or to a group of persons while himself deriving no gain and even possibly incurring losses."
        Chiar iti place unde a ajuns tara sub PSD sau PNL?
      • -2 (8 voturi)    
        Asta e retorica ruseasca! (Luni, 31 august 2020, 0:13)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        Tot aceleasi gogomanii despre USR, rostogolite de agentii rusi care incearca sa le sifoneze imaginea imaculata! Dar nu pune nimeni botu la cat sunt de ridicole!
        • 0 (4 voturi)    
          Imaculata, de cand? (Luni, 31 august 2020, 11:57)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          Au spalat-o cu clor?
  • -1 (27 voturi)    
    Vorbeste aiurea, in stil USR (Duminică, 30 august 2020, 14:51)

    StefanB52 [utilizator]

    Idiotii aia care l-au bruiat n-au nimic cu PNL-ul. Aia sunt nationalisti conservatori aparuti si crescuti din vremurile lui Funar, vesnic prezenti cu boicotul a tot ce inseamna progresism, indiferent de la ce partid ar veni el. Singurul argument al lui Ungureanu cum ca ar fi de-ai lui Boc si de-ai PNL-ului (de parca Boc ar fi mare PNL-ist) este ca Politia Locala nu a intervenit sa-i amendeze si sa-i imprastie.
    • -2 (16 voturi)    
      progresism? (Duminică, 30 august 2020, 15:42)

      RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Macar ai recunoscut ca USR e un partid progresist, aka neomarxist si nu centru dreapta modern cum ne abureste Dan Marx Barna si compania Dacian Lenin Ciolos de vreo 2 ani de zile. In rest, da Marincus e un idiot, dar intre idiotul Marincus si idiotii comunisti din USR+ stiu ce trebuie sa aleg daca se ajunge pana acolo
      • 0 (4 voturi)    
        Pai nu le lua apararea! (Luni, 31 august 2020, 0:18)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

        Pai individul asta Stefan nu le lua apararea! Ca sa poti spune: "macar recunosti..."! Ce se intampla in capul tau?
  • +1 (17 voturi)    
    Scandalagiul de serviciu (Duminică, 30 august 2020, 15:24)

    anapalink [utilizator]

    Domnul Ungureanu este precum Costăchel Gudurău (mare talent avea nenea Iancu în a-și numi personajele), reclamă pe oricine, orice, nu are a face. Menirea lui este petițiunea împotriva oricărui fenomen care-i înfoaie nervii. În curând va face plângere penală împotriva INM pentru că i-au stricat ploile.
  • 0 (12 voturi)    
    Pozitie (Duminică, 30 august 2020, 15:29)

    Beta Alfa [utilizator]

    OK dl. Ungureanu, deci Dumneavaostra sunteti internationalist progresist.
    Mi se pare corect ca va autodefiniti pozitia
  • -1 (17 voturi)    
    Dl Ungureanu are o problemă (Duminică, 30 august 2020, 15:46)

    Coravu [utilizator]

    Dl deputat Ungureanu o ține, de când îl știu în viața publică, numai în scandaluri și acuzații.
    Doar așa atrage atenția, s-a învățat cu asta.
    Ce legătură au agitatorii aceia cu Emil Boc? O minimă dovadă are dl Ungureanu?
    • 0 (10 voturi)    
      Pe bune? (Duminică, 30 august 2020, 16:44)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Coravu

      Sa inteleg ca tu nu iei atitudine atunci cand vezi ca ceva nu e in regula. De aia se spune ca "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
    • -1 (13 voturi)    
      Ehei! (Duminică, 30 august 2020, 17:00)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Coravu

      Unui progresist adevărat nu-i trebuie niciun fel de dovezi. El are doar certitudini. Din naștere :)
  • +1 (13 voturi)    
    Ăștia vor avea soarta lui Verebei (Duminică, 30 august 2020, 16:59)

    Amerlocu [utilizator]

    Vai de pielea lor dacă 5 indivizi din fața blocului le fac franjuri campania electorală. Ăștia vor avea soarta lui Verebei cel din copilăria mea din anii 90.

    Verebei era candidatul Partidului Comunist la primăria Clujului. Dar spre deosebire de USRei ăsta măcar era comunist adevărat cu șapcă a la Ceaușescu și costum boțit cu decorații din vremea epocii.

    Unchiul meu locuia pe atunci într-un duplex cu ceva nepoată de a lui Verebei. Ghinionul fost că venind în vizită la nepoată-sa Verebei a reușit să intre în vorbă și cu unchiul meu, care din clipa aia n-a mai scăpat de el.

    Îl aștepta inclusiv la ieșirea de la serviciu ca să-l convingă să-l voteze primar :) În final unchiul meu n-a mai putut îndura și i-a promis că-l votează.

    A doua zi după alegeri Verebei apare la TV-ul local în „primetime” și acuză o fraudă electorală de proporții. Spune că are dovezile irefutabile în servieta sa. Cu un gest teatral scoate un caiet școlăresc soios în care avea un tabel făcut cu rigla și pixul. În tabel erau numele și adresele ceor 12 clujeni ce promiseseră să-l voteze. Problema a fost că a luat doar 6 voturi deci clama că i se furaseră 50% din voturi. Unchiul meu a admis râzând că e vinovat de o bună parte din „frauda electorală”. Cu toate că apărea împreună cu soția sa în caietul electoral al lui Verebei, nu-l votase :)
  • 0 (8 voturi)    
    Puncte gospodaresti (Duminică, 30 august 2020, 18:27)

    Dinu-I [utilizator]

    Ce sunt "puncte gospodărești" si cum ar trebuie sa fie foarte bine organizate versus "foarte prost organizate" cum sunt acum.