Marcel Vela și-a delegat atribuțiile privind alegerile: candidează la Caransebeș / PSD: Vela trebuie să demisioneze. Nu merge șmecheria asta

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2020, 21:55 Actualitate | Politic


Marcel Vela
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne Marcel Vela și-a delegat atribuțiile cu privire la alegeri, deoarece conduce lista de consilieri locali la Consiliul Local al orașului Caransebeș, unde a fost primar pentru 12 ani, potrivit Mediafax.

Marcel Vela a delegat doar funcția de președinte al Comisiei Tehnice Centrale pentru coordonarea activităților de organizare a alegerilor pentru autoritățile administrației publice locale din data de 27 septembrie 2020. Această comisie se ocupă de comunicarea cu prefecturile.

Surse politice au declarat pentru Mediafax că Vela a delegat aceste atribuții secretarului de stat Gheorghe Sorescu. Gheorghe Sorescu răspunde de Instituția Prefectului în Ministerul Afacerilor Interne.

Celelalte atribuții care revin în sarcina ministrului nu au fost delegate. Decizia de a delega atribuțiile ce țin de alegeri a fost luată în contextul în care ministrul de Interne Marcel Vela candidează la Consiliul Local al municipiului Caransebeș, oraș unde a fost primar timp de trei mandate.

Marcel Vela trebuie să demisioneze, în condițiile în care „șmecheria cu suspendarea din Comisia pentru organizarea alegerilor nu merge”, se arată într-o postare a PSD pe Facebook.


„Ministrul de Interne, Marcel Vela, trebuie să demisioneze. Șmecheria cu suspendarea din Comisia pentru organizarea alegerilor nu merge! Ori ești candidatul Marcel Vela, ori ești ministrul de Interne Marcel Vela. Nu poți fi și candidat și șeful celor care veghează ca alegerile să se desfășoare conform legii. Să folosești poliștiștii ca agenți electorali pentru a te alege tu și camarila ta este trafic de influență. Conform Codului penal. Domnule Vela, nu e mai cinstit să îi lăsați pe Duduieni să organizeze alegerile?!”, se arată în postare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6064 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    da, si? care e problema ? (Vineri, 28 august 2020, 22:08)

    revo [utilizator]

    Ponta n-o stergea frumusel din tara, ori de cate ori era o problema, si va lasa s-o rezolvati voi, "plebeii" PSD?

    Dar Dragnea Sultan? De cate ori si-a delegat atributiile si a taiat-o scurt, de v-a lasat cu cartoful fierbinte in mana?

    Care este problema cu delegarea atributiilor?! E cumva apanajul exclusiv al capilor PSD?

    Zici de politisti agenti electorali. Ai vreo dovada?
    Dar primarul ala PSD-ist, care folosea politia sa-si urmareasca amanta ("scartie patul")? Dar Jandarmeria folosita de voi, PSD, ca forta represiva impotriva manifestantilor, la 10 August?
    • +5 (5 voturi)    
      Scuze penibile ! (Sâmbătă, 29 august 2020, 12:46)

      Ratio [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Abuzurile fostilor guvernanti pesedisti nu justifica si nu scuza fapte similare comise de politicienii liberali !!!
      • -1 (3 voturi)    
        De acord (Sâmbătă, 29 august 2020, 15:01)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ratio

        Dar ori suntem toti egali in fata legii, ori nu. Fara consecventa unde ajungem? Nu putem face reguli care se aplica pentru voi dar nu pentru mine si invers.
  • +3 (15 voturi)    
    Pai cum (Vineri, 28 august 2020, 22:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Ca si Gunoiel Toader demisiona cand isi delega atributiile.
  • +1 (17 voturi)    
    . (Vineri, 28 august 2020, 22:30)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    PSD-ule, pana la Vela, vezi ca deja il ai pe prospatul prim-vicepresedinte Grindeanu in incompatibilitate pe la Ancom. Smecherie, nu ?
    • -2 (6 voturi)    
      Poate nu vă este clar: (Sâmbătă, 29 august 2020, 10:12)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Doar PSD (ex.-PDSR, ex.-FSN, ex.PCR) poate să facă șmecherii - având monopol pe șmecherie, hoție, ipocrizie....
      • +1 (1 vot)    
        usurel (Duminică, 30 august 2020, 3:10)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        PNL = ex PDL - ex PD - ex PD(FSN) - ex FSN; vezi ca sunt aceeasi mafie
  • +6 (6 voturi)    
    Domnul Vela (Sâmbătă, 29 august 2020, 9:46)

    Zache58 [utilizator]

    spunea in Senat:''De reducerea varstei de pensionare vor beneficia si multi oameni din zonele poluate din Caras-Severin''.A initiat modificarea legii pentru reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare standard,dar surpriza!Char localitatile din judetul pentru care candideaza onorabilul Vela(Resita,Anina,Otelu-Rosu,Ciudanovita),nu sunt in legea aparuta in Monitorul oficial.Cei patru liberali care au initiat in Senat aceasta lege tac ca porcul in cucuruz.Deci nimic pentru cei ce trebuie sa voteze liberalii din Caras.Care este explicatia?Atat.
  • +5 (7 voturi)    
    Un act populist iresponsabil ! (Sâmbătă, 29 august 2020, 10:59)

    Ratio [utilizator]

    Nu poti sa renunti abuziv si discretionar la indeplinirea unei atributii legale aferente functiei de ministru al Afacerilor Interne, invocand motivul unei candidaturi fictive pe un post de consilier local, asumat formal,din ratiuni de propaganda electorala, functie pe care nici nu are de gand sa-l ocupe dupa alegeri..
    Un om serios, membru al Guvernului Romaniei, nu se aventureaza in asemenea jocuri politice, mai ales intr-o perioada critica, de criza multipla, sanitara, economica si de politica interna.
    • +6 (6 voturi)    
      Vela (Sâmbătă, 29 august 2020, 11:21)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ratio

      candideaza pentru functia de presedinte al Consiliului judetean Caras-Severin.Vrea sa-si asigure viitorul,in eventualitatea unei motiuni de cenzura care va trece.Oricum nu a facut nimic pentru cetatenii judetului pe care vrea sa-l pastoreasca.
  • +6 (6 voturi)    
    usl'amia de romania (Sâmbătă, 29 august 2020, 11:49)

    nash pandelica [utilizator]

    pesede, ori penele, aceiasi....usele.