Ponta exclude o alianță cu PSD pentru parlamentare: „Nu poţi să te uneşti cu toată baronimea şi cu toţii profitorii”

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2020, 16:56 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Preşedintele Pro România, Victor Ponta, a declarat, vineri, că exclude o alianţă cu PSD pentru alegerile parlamentare, dar şi-ar dori o stângă unită pentru 2024.

Întrebat într-o conferinţă de presă dacă se gândeşte la o alianţă cu PSD pentru alegerile parlamentare, liderul Pro România a răspuns negativ.

"Nu. (...) Nu am făcut Pro România ca să fie anexa nici a PSD, nici a altcuiva. (...) Eu nu exclud pentru 2024 o stângă unită, ar fi cazul să fie. Dar nu poţi să te uneşti cu toată baronimea şi cu toţii profitorii. Dacă reuşeşte PSD-ul să se schimbe în bine, Doamne ajută! Dar până atunci, nu, nu se pune problema", a spus Victor Ponta.

El a apreciat că va fi nevoie de o stângă unită modernă.

"Acum nu se pune problema, dar poate, cine ştie, dacă se schimbă lucrurile în bine la un moment dat, putem să facem o alianţă pe stânga", a subliniat Ponta.

El a mai arătat că nu o să fie niciodată un antipesedist.

"Sunt nişte oameni care cred că după epoca Dragnea ar fi trebuit să se retragă. Din păcate, i-am văzut pe toţi sâmbăta trecută. Doar Dragnea lipsea de acolo", a mai spus Victor Ponta. (Sursa: AGERPRES)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2340 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Hai sa vedem motiunea (Vineri, 28 august 2020, 18:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru ca de crezut, cam greu... Nu degeaba i se zice Pinocchio
  • +7 (7 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste. (Vineri, 28 august 2020, 19:10)

    Ratio [utilizator]

    Noua conducere a PSD este, in buna masura, creatia politica plasmuita de Liviu Dragnea.
    Sorin Grindeanu a fost promovat de Liviu Dragnea din functia de sef al CJ Timis direct prim-ministru, apoi a mers pe balta alaturi de Dragnea, pescar patimas, cu Marcel Ciolacu pe post de vaslas. In 2O17 scapat de Grindeanu, Liviu Dragnea l-a propulsat la palatul Victoria pe Mihai Tudose prim-ministru, iar pe Ciolacu l-a trimis in functia de vicepremier fara portofoliu, cu rol de cerber, ca sa-i raporteze orice miscare suspecta a lui Tudose.
    Printre actualii vicepresedinti ai PSD se numara Olduta Vasilescu dar si sotul sau Claudiu Manda, care ar fi trebuit sa-l naseasca pe Liviu Dragnea, precum si Dragos Benea baron de Moldova crescut de Sechelariu si Hrebenciuc, Radu Moldovan baron de Bistrita, Gabriel Zetea din Maramures, unul din cei mai vocali aparatori ai lui Dragnea, Victor Negrescu pus de Dragnea in functia de ministru al Afacerilor Europene, precum si Titus Corlatean, salvat de senatorii PSD din ordinul lui Dragnea, de inceperea urmaririi penale in dosarul alegerilor prezidentiale din 2O14 cand in calitate de ministru de Externe i-a umilit pe romanii din diaspora.
    • +5 (7 voturi)    
      Haha! (Vineri, 28 august 2020, 19:53)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui Ratio

      Grindeanu e var primar cu Daciana. Punct.
    • +2 (2 voturi)    
      A uitat de Ghiță... (Sâmbătă, 29 august 2020, 2:44)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Ratio

      Mincinos și prin omisiune, nu numai prin afirmații...
  • +6 (6 voturi)    
    Eh (Vineri, 28 august 2020, 19:54)

    alunescu [utilizator]

    Victor Ponta, sageata psd...
  • +5 (5 voturi)    
    evident, nu sunt de nasul lui (Vineri, 28 august 2020, 22:26)

    revo [utilizator]

    el se aliaza doar cu "la crem de la crem", nu se-ncurca el, Dottore di Catania, cu niste amarati de baroni locali.

    El tintesti doar la varf, ca doar a stat langa Nea Ceasca, la prezidiu, in Sala Palatului, e urmasul tanchistilor rusi si mostenitorul Securitatii, ce mama dracu'.

    Tonta n-a invatat nimic, inca nu i-a intrat in cap ca gura bate curul. O sa vada dupa ce-o da socra-su coltul. Si Ilici, si Nastase. Chiar si cu ei in spate, cu gradele si Serviciile, si tot i-a tras-o Dragnea de nu si-a mai revenit.

    Ref. la 2024 - speranta moare ultima. Saracu', el isi inchipuie ca o sa mai existe dupa alegerile din 2020. Ha!
  • +4 (4 voturi)    
    O stângă unită! (Sâmbătă, 29 august 2020, 8:24)

    asavreau [utilizator]

    Cât de unită?Ponta minte şi vrea să recâştige voturile pierdute.