Comitetul Executiv al PSD a validat candidatura lui Eugen Teodorovici la șefia partidului

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2020, 14:24 Actualitate | Politic


Eugen Teodorovici
Foto: Hotnews
Liderii PSD au decis, miercuri în ședința Comitetului Executiv să valideze candidatura lui Eugen Teodorovici la șefia partidului. Teodorovici se află în conflict direct cu actuala conducere a PSD după ce a depus la tribunal o cerere prin care solicită să fie recunoscut oficial drept singurul membru al conducerii executive a social-democraților.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro că în ședința CEX s-a supus la vot candidatura lui Eugen Teodorovici la șefia partidului. "Deși nu respectă regulile s-a votat ca Teodorovici să poată candida. Au fost o majoritate de voturi în favoarea lui și s-a decis să se găsească o soluție ca participarea lui la congres să fie statutară", au explicat sursele citate.

Senatorul PSD vrea să candideze pentru funcția de președinte al partidului la congresul din 22 august.

În urmă cu o săptămână comisia de validare a candidaturilor pentru Congresul PSD a analizat candidatura acestuia și a transmis Comitetului Executiv că dosarul lui Eugen Teodorovici nu este complet. Conform Regulamentului de organizare al Congresului, comisia de validare a stabilit că dosarul senatorului Eugen Teodorovici nu este complet. Teodorovici nu a prezentat un program politic și a nominalizat o echipa cu care să candideze în cadrul Congresului Extraordinar.

Comisia de validare a candidaturilor a transmis un raport în acest sens Comitetului Executiv care a analizat problema și a decis că Teodorovici poate candida la congresul din 22 august.

Teodorovici a publicat pe Facebook miercuri, înaintea ședinței CEX, cererea depusă la Tribunalul București prin care solicită să fie recunoscut oficial drept singurul membru al conducerii executive a social-democraților.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2925 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    cu asta, (Miercuri, 19 august 2020, 14:59)

    nash pandelica [utilizator]

    ajunge, precis, la pierzanie.
    posibil, ultimul presh al psd.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu are nevoie să prezinte programul politic (Miercuri, 19 august 2020, 15:01)

    rectificare [utilizator]

    că îl cunoaște toată lumea: "După noi, deșertul Sahara !"
    • +1 (3 voturi)    
      Dar (Miercuri, 19 august 2020, 19:50)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui rectificare

      nu se numeste Sahara ci PNL!
  • 0 (2 voturi)    
    Prostia îmbatosata a fost validata !... (Miercuri, 19 august 2020, 15:17)

    contributor.bis [utilizator]

    ...Si continuitatea mediocratiei cleptocrate continua sa sape viitorul României. Clanurile ucigasilor sperantelor nostre, analfabeti, imbatati de ideea îmbogatirii cu orice pret, corupti si imorali, lipsiti de orice urma de rusine, imbuibati cu cefe groase, cu diplome, zeci, cumparate si uitate prin buzunarele costumelor Boss, clica aceasta irecuperabila constituie ceanura sinuciderii noastre.
    Speranta nu este la ordinea zilei. Coruptia s-a indundat in profunzimile corpului social român. NImeni nu este curat si nimeni nu poate pretinde a fi.
    Ne mai trebuie 70-100 de ani pentru a spera la o Românie cât de cât curata.
    Aceasta presupunând ca va mai exista o Românie.
  • -1 (1 vot)    
    Prea de tot! (Miercuri, 19 august 2020, 15:45)

    Azra [utilizator]

    Eugene, dupa ce te-au lasat in final sa candidezi la functia suprema, chiar si fara un program, acuma nu mai intinde coarda ca sa nu mai fie nimeni altcineva pe lista, pentru ca nici asa nu o sa iesi si le strici tot congresul!
  • +3 (3 voturi)    
    Partidul "pepsiglas" la rascruce: (Miercuri, 19 august 2020, 15:51)

    IosifGuias [anonim]

    Acum, ori niciodata !
    • +2 (2 voturi)    
      Ati (Miercuri, 19 august 2020, 19:51)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui IosifGuias

      gresit partidul!
  • -1 (3 voturi)    
    Cacaciosii Europei! (Miercuri, 19 august 2020, 16:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Suntem niste cacaciosi!!! In loc sa vorbim despre refacerea imediata a sistenului de irigatii, despre transformarea rapida (prin referendum), in republica prezidentiala (condusa de o mana de fier care sa ne disciplineze), vorbim de Dragnea, de Teodorovici. de Marcel, etc.. De-asta suntem ultimii in Europa, de-asta s-a umplut tara de interlopi combinati cu autoritatile. Atata putem noi in capitalism, atata facem!