VIDEO Tăriceanu vrea să fie primarul general al Capitalei: Nu trebuie să redevină micul Paris, ci marele București

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2020, 12:40 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, și-a depus marți candidatura la Primăria Generală a Capitalei, susținând că este nevoie de un proiect de mare amploare pentru următorii 25-30 de ani: "Nu trebuie să redevină micul Paris, ci marele București”.

"Îmi doresc foarte mult să pot fi în măsură, pe baza votului bucureștenilor, să punem în aplicare un proiect de anvergură pentru București, care să vizeze două componente: pe de o parte modernizarea Bucureștiului actual, iar a doua componentă dezvoltarea orașului, care va trebui să includă localitățile din jurul Bucureștiului. De aceea e nevoie de un proiect de amploare, care să aibă coeziunea necesară să asigure dezvoltarea orașului pe următorii 25-30 de ani”, a spus Tăriceanu, citat de Mediafax.

El a mai susținut că a discutat cu arhitecți și urbaniști în legătură cu planul de urbanism general, care încă nu a fost aprobat, deși discuțiile au început în 2013.



"Îmi doresc ca Bucureștiul să devină o mare metropolă. Bucureștiul trebuie să-și găsească calea lui. Nu trebuie să redevină micul Paris, ci marele București”, a mai susținut liderul ALDE.

Termenul pentru depunerea candidaturilor la alegerile locale din 27 septembrie se încheie marţi, iar campania electorală începe în 28 august.

Cine și-a depus candidatura pentru Primăria Capitalei:
  • Gabriela Firea - PSD
  • Nicuşor Dan - candidatul dreptei, susţinut de PNL şi Alianţa USR-PLUS
  • Traian Băsescu - PMP
  • Călin Popescu Tăriceanu - ALDE
  • Ioan Sîrbu - Pro România
  • Ilan Laufer - Platforma Social Liberală
  • Viorel Cataramă - Partidul Dreapta Liberală







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1729 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Alt nesimtit... (Marţi, 18 august 2020, 12:51)

    Doru1963 [utilizator]

    E incredibil cum toti ex-isii s-au coalizat pentru o singura cauza:

    Sa arate ca romanii sunt inca FRAIERI sa-i aleaga iar si iar si iar si iar !!!!!!!!!

    Eu astept cu MARE interes aceste alegeri.

    Daca nu vom intelege ca sa nu mai votam NICIODATA unul care a mintit si nu s-au tinut de cuvant, INDIFERENT din ce partid e, schimbarea nu se va produce niciodata.

    Mi se pare incredibil ca indivizii astia sunt alesi democratic, de oameni care vin liberi la cabina de vot si pun stampila pe ei... Incredibil...
  • +9 (9 voturi)    
    Era pacat (Marţi, 18 august 2020, 13:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca Petre Roman a renascut din cenusa, era pacat pentru alt dinozaur sa rateze ocazia. Si ce expirat corupt si tradator de tara si neam mai potrivit decat Tradiceanu ar fi?

    Singura parte buna este ca va fura din voturile ProRo si PSD. In rest, ii doresc mult succes sa fie pe ultimele locuri !
  • +7 (7 voturi)    
    Tariceanu a pierdut total simtul realitatii (Marţi, 18 august 2020, 13:25)

    bancher [utilizator]

    Hai sa fim sinceri, el si partidul sau au prins parlamentul datorita aliantei electorale cu PSD. In rest, nimeni din tara asta nu s-ar uita la ALDE si Tariceanu, daca nu s-ar asocia cu PSD ...acum, a uitat unde a pupat, si incepe sa scuipe peste cei care l-au bagat in parlament. Foarte bine, la toamana nu prinde nici parlamentul, nici primaria. Se va alege ce s-a ales si de partidul lui dan voiculescu, adica nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    Tinerelul Tăriceanu vrea program pe 25-30 ani (Marţi, 18 august 2020, 13:41)

    asavreau [utilizator]

    Mai trăiește Tăriceanu ca să vadă programul realizat?Altfel,Tăriceanu minte din start.Adică face un program pe 25-30 de ani și dacă nu se realizează nu-i vina lui.Este vina celor care îl votează.Cum să votezi bă pe unul care nu știe cât va mai trăi?Care face programe ca să aibă ce vorbi !!!
  • +5 (5 voturi)    
    ahahaha (Marţi, 18 august 2020, 13:45)

    Contrache [utilizator]

    uscatul mai incearca marea cu degetul inainte sa se retraga, verifica daca mai e de un 5% amarat sau merge la odihna ca batranii.
  • +6 (6 voturi)    
    Marele Bucuresti? (Marţi, 18 august 2020, 13:47)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    Din micul Paris, a devenit micul Verde de Paris. Pana la marele Bucuresti este cale lunga si clar aceasta cale lunga nu poate fi parcursa cu aceleasi mutre din ultimii 30 de ani. Nenea Tariceanu este una dintre mutre.
  • -10 (10 voturi)    
    Daca Barna e micul Macron, Buc de ce n-ar fi (Marţi, 18 august 2020, 13:59)

    cenzuratul [utilizator]

    micul Paris?

    Bucurestiul e prea alb, noi vrem diversitate, sa facem cartierele Bucurestiului precum banlieue-urile pariziene!

    Urâtorii o sa urasca, ca doar ce stiu ei altceva, dar pana la urma puterea noastra tot in diversitate sta!
  • +5 (5 voturi)    
    Tări, ești degeaba (Marţi, 18 august 2020, 16:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Stai jos!
    Oricum atât mai poți.
  • +5 (5 voturi)    
    lasa primaria taricene' (Marţi, 18 august 2020, 16:54)

    middle_brick [utilizator]

    fmm de ramolit, au încă aștept ziua aceea în care sa dai explicații cu privire la jaful hidroelectrica a băieților deștepți, prietenul tău DIP si gașca monte carlo, 300 de milione euro furați. O fi ceva speranțe sa te vad la brutărie!?.
  • +1 (1 vot)    
    Mda... (Marţi, 18 august 2020, 18:28)

    Prostu' satului [utilizator]

    Iar dl. Tariceanu, la cei aproape 70 de ani ai domniei-sale, este persoana cea mai potrivita sa conduca un efort de 25-30 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    Tăriceni asta (Marţi, 18 august 2020, 20:48)

    Observatory [utilizator]

    este copia fidela a lui Ramolitul cu Dementia numit Bidon , la noi..
    Fără simtul realitati su la o vârsta când cerebelul functioneaza cam 20%...
    Romanii nu sunt prosti , cunosc foarte bine acest personaj grotesc cu participare efectivă la Ciuma Roșie !
    Adio și un praz verde !