Marian Vanghelie vrea din nou primar la Sectorul 5: "Am fost ataşat de sistemul de învăţământ şi am o viziune privind ceea ce trebuie făcut din prima zi în sectorul de învăţământ"

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2020, 17:29 Actualitate | Politic


Marian Vanghelie (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Marian Vanghelie, primar al sectorului 5 timp de 16 ani, și-a depus luni candidatura pentru un nou mandat. El a susținut că a terminat circa 600 de blocuri, a făcut 700 de străzi, a "terminat tot învăţământul" şi a reabilitat parcurile.

"Putem să aducem sectorul 5 după ce am făcut o serie de lucruri şi am terminat aproape 600 de blocuri, am terminat 700 de străzi, am făcut tot învăţământul şi parcurile arătau într-un alt fel. După ce am făcut aceste lucruri, astăzi, cu experienţa mea de peste 15 ani, vă spun că am o imagine exactă vis-a-vis de Sectorul 5, ceea ce trebuie de făcut. Putem să punem în aplicare – să terminăm blocurile, să avem grijă de copii, de educaţia lor. După cum ştiţi, am fost ataşat de sistemul de învăţământ şi am o viziune privind ceea ce trebuie făcut din prima zi în sectorul de învăţământ”, a declarat Marian Vanghelie, citat de News.ro.

El a adăugat că pandemia a arătat că Guvernul nu ştie să gestioneze situaţia şi chiar dacă sunt multe îmbolnăviri de COVID-19, "lucrurile sunt umflate”, referindu-se la cifre.

"O pandemie care a arătat că ne îmbolnăvim, dar avem un Guvern care nu poate să explice ceea ce trebuie să facă românii şi din acest motiv cred că ne confruntăm cu multe cazuri. Evident lucrurile sunt umflate, dar românii trebuie să înţeleagă că boala există. România trebuie condusă, unită, reunită şi condusă de politicieni serioşi, cu experienţă şi să nu mai trimitem politicienii de 60 de ani acasă, pentru că avem nevoie de oameni în Parlament care să aibă viziune despre ceea ce trebuie să fie această ţară”, a mai susținut Vanghelie.

Marian Vanghelie a fost primarul Sectorului 5 între anii 2000 şi 2016.

Vanghelie a fost trimis în judecată pe 7 iulie 2015, alături de Mircea-Sorin Niculae (vărul lui Vanghelie), asociat şi administrator al mai multor societăţi comerciale, acuzat de şapte infracţiuni de complicitate la luare de mită şi şapte infracţiuni de spălare de bani; Sorin Ştefan Ciocan, Laura Ciocan, director al SC Economat Sector 5 SRL, şi omul de afaceri Marin Dumitru. Potrivit procurorilor DNA, în perioada 2006 — 2014, Marian Vanghelie, în calitate de primar al sectorului 5 din Bucureşti, ajutat de Mircea-Sorin Niculae şi parţial de Laura Ciocan, a solicitat şi primit de la Marin Dumitru foloase materiale necuvenite în cuantum de aproximativ 30.403.000 de euro (reprezentând un „comision” de 20% din încasări).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4249 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    ce zi (Luni, 17 august 2020, 17:40)

    zicsieu [utilizator]

    marean se intoarce!! si ce? nimic special. daca se uita in jur au fost activati toti ciungii politicii noastre. marean nu e captura, e doar un peste murdar si batran in aceasta balta poluata a politicii noastre. mareane esti toxic si toti fostii tai aliati stiu asta.
    • +18 (18 voturi)    
      >>>> (Luni, 17 august 2020, 17:46)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Da' da Marean stie sa apese pe butoane care suna mobilizarea unor clanuri interlope ca tiganesti nu am voie sa scriu.
  • +14 (14 voturi)    
    a fost atasat de sistemul de invatamant (Luni, 17 august 2020, 17:43)

    cristi_an [utilizator]

    cum vine asta...la batut mingea in curtea scolii? cine il mai voteaza pe puscariasul asta, fratele meu?!?!
  • +8 (14 voturi)    
    mda... (Luni, 17 august 2020, 18:08)

    exilatul [utilizator]

    daca te uiti la primarii pe care i a avut bucurestiul iti dai seama imediat si de "calitatea" ....populatiei din orasul ala...
  • +12 (12 voturi)    
    La cati ani a stat pana a luat BAC-ul (Luni, 17 august 2020, 18:29)

    jorj_bv [utilizator]

    Tot e bine ca mai ciupeste 3 voturi de la PSD. Ca trebuie sa fii prost tare sa votezi Marean.
  • +12 (12 voturi)    
    "am făcut tot învăţământul" (Luni, 17 august 2020, 18:54)

    panduru [utilizator]

    Si in strainatate sunt politicieni corupti si care fac ticalosii. Dar odata ce au fost prinsi cu mata in sac, nu mai auzi de ei. La noi se dau la fund, iar dupa cativa ani se resusciteaza toti acesti pungasi. O tactica aplicata indeosebi de psd, dar si de altii. Romanii au memoria scurta.
  • +5 (5 voturi)    
    Tupeu de candidat (Luni, 17 august 2020, 19:12)

    apollo [utilizator]

    Tupeul este singura caracteristica a politicianului roman.
    Principalele caracteristici, daca vrem sa facem portretul candidatului la functia publica sunt: agramat, interlop sau bisinitar, securist, fara prea multa scoala. Iti poate arata totusi diplome de bacalaureat si de facultate obtinute dupa 30-35 de ani, in general de la facultati obscure care incap intr-un apartament. Daca e nevoie pot chiar sa produca o diploma de doctorat. Activitatea lor profesionala e in general zero sau nesemnificativa.
  • +4 (4 voturi)    
    E legat (Luni, 17 august 2020, 19:26)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ombilical, de maini, de picioare, de urechi. Asa se exprima Marean in urma cu muuuulti ani. E drept, vorbea despre Ponta si Ghita. Dar, da, chiar e...
  • +4 (6 voturi)    
    Are dreptate în privința învățământului. (Luni, 17 august 2020, 19:46)

    asavreau [utilizator]

    Marean Vanghelie a promovat-o pe Katy Andronescu în PSD.Pe afișele electorale ale lui Katy Andronescu scria//Garantat Vanghelie//.Și Katy Andronescu a terminat învățământul românesc,probabil la indicațiile lui Vanghelie.Scopul învățământului a ajuns satisfacerea nevoii de cât mai mulți studenți pentru a asigura funcționarea multelor Universități particulare și salarii bune pentru profesorii universitari,mulți ajunși profesori peste noapte.A distrus învățământul tehnic și profesional,lăsând România fără muncitori calificați și tehnicieni în toate domeniile.Votați PSD,votați dezastrul în toate.
  • +4 (4 voturi)    
    wow (Luni, 17 august 2020, 20:44)

    chiuaua [utilizator]

    30.403.000 de euro
  • -1 (1 vot)    
    :)) (Marţi, 18 august 2020, 9:16)

    nahir [utilizator]

    :)) :))
    ”Care este” e atașat de învățământ. Să mori de râs.
    Tupeul, nesimțirea acestor borfași ordinari, sunt incomensurabile.
    Dacă ar fi avut vreo fărâmă de moralitate nu și-ar mai fi anunțat intențiile de a reveni în pozițiile din care au plecat la pușcărie.
    Cum să pui lupul paznic la oi?
  • -1 (1 vot)    
    :-) (Marţi, 18 august 2020, 10:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Marian Vanghelie vrea din nou primar la Sectorul 5: »

    Serios? Dar de când nu mai are Sectorul 5 primar?