​Articol actualizat

Cum arată textul moțiunii de cenzură „Guvernul PNL - De la Pandemie la pande-mită generalizată”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 17 august 2020, 14:00 Actualitate | Politic


Motiune de cenzura PSD
Foto: Hotnews
 documente
(17 Aug 2020) RTF, 85KB
PSD a depus luni, la Parlament, moţiunea de cenzură - „Guvernul PNL - De la Pandemie la pande-mită generalizată”. Textul este semnat de 205 parlamentari social democrați care susțin că reprezentanții Guvernului și-au pierdut iremediabil credibilitatea în modul în care au gestionat pandemia iar România este o "ţară în derivă". Adoptarea moțiunii de cenzură este o miză foarte importantă PSD care trebuie să sisteze rapid racolările primarilor social democrați făcute de actualul Guvern.

UPDATE Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că textul moțiunii se va citi joi, 20 august iar săptămâna viitoare va fi votată. "Există o problemă: este vacanță și trebuie să vedem dacă reușim până la sfârșitul lunii august să adunăm oamenii la vot. Mulți sunt încă în concedii. În funcție de asta vom stabili și data dezbaterii și votului", au explicat sursele citate.

"Reprezentanții Guvernului și-au pierdut iremediabil credibilitatea în modul în care au gestionat pandemia - au spus că virusul e deosebit de grav, dar s-au purtat ca și cum virusul n-ar fi existat, petrecând fără mască și fără distanțare, susține PSD în textul moțiunii de cenzură.

Fragmente din textul moțiunii de cenzură:
  • „Chermezele PNL în vremea pandemiei. Reprezentanții Guvernului și-au pierdut iremediabil credibilitatea în modul în care au gestionat pandemia. Au spus pe gură că virusul e deosebit de grav, dar s-au purtat ca și cum virusul n-ar fi existat, petrecând fără mască și fără distanțare în clădirea guvernului sau dând petreceri în restaurante cu zeci de invitați și interlopi. Au încălcat toate regulile pe care le-au impus cetățenilor
  • „S-au purtat ca și cum s-ar fi aflat deasupra legii și a coronavirusului! Au sfidat un întreg popor pe care l-au forțat să respecte reguli și restricții, pe care ei înșiși le-au călcat în picioare fără nicio jenă! O națiune întreagă l-a văzut pe șeful statului român, Klaus Iohannis, stând impasibil, fără mască la reuniunile de la Bruxelles, într-un contrast jenant cu ceilalți lideri politici europeni care se conformaseră regulilor de protecție. O națiune întreagă l-a văzut pe șeful Executivului, Ludovic Orban, fără mască, fără distanțare, fumând trabuc la un pahar de whisky, în clădirea Guvernului, după ce tocmai instituise pentru populație obligația de a purta masca în spațiile închise! O națiune întreagă a văzut bairamul dat de Virgil Guran în luna mai, petrecerea lui Rareș Bogdan cu 100 de invitaţi din restaurantul deschis special la Cluj, șueta politică organizată de ministrul Costel Alexe cu 100 de liberali înghesuiți fără măști în salonul unui alt restaurant de la Iași. Acestea sunt contraexemplele pe care românii le-au văzut. Toate aceste chermeze ale PNL din timpul pandemiei sunt o rușine națională! Sunt o sfidare la adresa cetățenilor obișnuiți care au fost obligați să stea în casă izolați
  • O altă cauză majoră a pierderii controlului asupra pandemiei de către Guvernul Orban 2, a fost seria nesfârșită de decizii și măsuri contradictorii. La început au fost contradicțiile dintre Ordonanțele militare din starea de urgență. Ceea ce se reglementa într-o ordonanță se anula în ordonanța următoare, pentru ca apoi peste încă două sau trei ordonanțe să se revină la reglementarea inițială. Românii nu mai puteau ține pasul cu schimbările diametral opuse de la o zi la alta. Atunci a avut loc trimiterea românilor la export. Nu a contat sănătatea muncitorilor români, înghesuiți în autobuze, în aeroporturi și în avioane. Pentru Iohannis și Orban a contat doar câștigarea bunăvoinței de la Înaltele Porți ale Europei, de unde veniseră apeluri pentru forța de muncă ieftină din România. A urmat apoi lunga serie de contradicții între relaxările și restricțiile reglementate alandala de către Guvernul Orban. A fost greu de înțeles pentru români, de ce nu puteau circula în spațiu deschis în parcuri, dar aveau voie să se îngrămădească în spații închise în supermarketuri. Este greu de înțeles pentru români, de ce poți merge la plajă cu soțul din certificatul de căsătorie, dar nu poți merge cu propriul copil pe care îl crești în parteneriat civil. Este greu pentru orice cetățean să înțeleagă de ce în viziunea Guvernului este periculos să mergi la teatru, dar ești în siguranță când mergi la cazino sau când joci păcănele. Este greu de înțeles pentru cetățeni, de ce în localitățile sub cod roșu, este riscant pentru elevi să meargă la școală, dar este sigur să se organizeze alegeri în aceleași săli de clasă
  • Ca și cum toate acestea n-ar fi fost de-ajuns, raportul recent al Curții de Conturi privind cheltuielile publice în timpul stării de urgență a scos la iveală tunurile financiare incredibile date de guvernanți sub paravanul pandemiei. Raportul Curții de Conturi, pe care președintele Iohannis și premierul Orban se fac acum că nu-l văd, ca și cum nu ar fi existat niciodată, ne dezvăluie cea mai mare fraudă guvernamentală din ultimii 30 de ani. Este de-a dreptul revoltător! În timp ce le spuneau românilor să stea în casă în starea de urgență, cei din guvern prăduiau fără nicio jenă bugetul statului, cu măști neconforme, cumpărate pe șpăgi uriașe, la suprapreț, cu plăți ilegale pentru produse și servicii nelivrate, cu achiziții frauduloase prin care s-a drenat banul public către firmele clientelare de partid și către sediile de campanie ale PNL. În prezent, DNA investighează achiziții publice ilegale la UNIFARM de 140 milioane de euro. Hoția începe să iasă la suprafață, din aproape toate achizițiile făcute de Guvern în această perioadă. Pandemia a fost transformată într-o pande-mită generalizată
  • Printre cei care au dat șpăgi de sute milioane de euro se află și omul de încredere al lui Ludovic Orban, care tace culpabil când e întrebat dacă a avut discuții cu acea persoană în timpul pandemiei. Invocând siguranța sănătății publice, cei din guvern au tranzacționat viețile cetățenilor cu șpăgi și plăți ilegale de milioane și milioane de euro, din bugetul statului. (...) Cu <Fantasticul Cîțu> România se împrumută cu 1.000 de euro de secundă! Guvernarea PNL este o guvernare pe datorie. Prezentul și viitorul țării sunt amanetate pe termen lung, din cauza incompetenței fără margini a acestui Guvern.
  • În numai 9 luni de guvernare, Ministrul Finanțelor Publice a împrumutat peste 105 miliarde lei, de 4 ori mai mult decât guvernarea PSD. Cu o viteză de împrumut de 1.000 euro pe secundă, ponderea datoriei guvernamentale a explodat la 40% din PIB în luna mai 2020. (...) Românii plătesc acest preț al incompetenței PNL pentru că, pentru cineva nepriceput în economie, e mult mai simplu să te împrumuți, decât să dezvolți economia și să crești astfel veniturile la bugetul de stat
  • Oamenii au pierdut tot ce câștigaseră în guvernarea PSD. Unde s-au dus banii împrumutați de Guvernul Orban? Pentru ce plătim acest cost uriaș? Nu se vede nimic în economie! Dimpotrivă economia se prăbușește, în procente cu două cifre. Nu se vede nimic în nivelul de trai al populației. Dimpotrivă, puterea de cumpărare scade de la o zi la alta, în ritm accelerat. Creșterile de venituri din anii anteriori, toată bunăstarea pe care românii au reușit să o acumuleze, sunt anulate de prăbușirea puterii de cumpărare a populaţiei în scurta guvernare PNL. Guvernarea PNL a readus austeritatea, sărăcia și cercul vicios al salariilor mici

Actuala conducere a PSD a planificat de la începutul verii să depună moțiunea de cenzură la adresa Guvernului Orban chiar în pragul alegerilor locale.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro că exisită două mize importante pentru partid legate de înlăturarea Guvernului Orban: conducerea PSD trebuie să sisteze racolările primariilor PSD făcute de către PNL iar Marcel Ciolacu ar nevoie să fie validat în fruntea partidului.
Marcel Ciolacu se bazează penru adoptarea moțiunii de cenzură pe parlamentarii neafiliați, dar și pe o parte dintre reprezentanții Minorităților care au rămas fideli PSD.

La nivel oficial UDMR a anunțat că nu semnează moțiunea de cenzură în schimb, PRO România și ALDE susțin demersul social- democraților. PSD are în prezent, după afilierea parlamentarilor ALDE la grupul PSD - 209 voturi la care se adaugă 21 de parlamentari PRO România, în total 230 de voturi. La acestea se adaugă alți 20 de parlamentari nefiliați (13 la Senat și 7 la Camera Deputaților). Pentru a fi adoptată moțiunea de cenzură are nevoie de 233 de voturi.

PSD a anunțat că va depune în Parlament moțiunea de cenzură pe 17 august. Procedural, potrivit Constituției aceasta trebuie citită în plenul reunit al celor două Camere, în termen de trei zile de la momentul depunerii. De precizat este că în Constituție nu este prevăzut termenul în care aceasta trebuie adoptată. Asta va permite social-democraților să acorde votul undeva în următoarele săptămâni.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5047 vizualizari

  • +12 (36 voturi)    
    Pai ce sa facem noi, (Luni, 17 august 2020, 14:29)

    John M. [utilizator]

    daca "dreapta" nu se poate unifica sa-i scoata din business pe acesti comunisti care-si fac de cap in Romania din 1945 incoace?!
  • -12 (40 voturi)    
    Mda (Luni, 17 august 2020, 14:36)

    EuConstat [utilizator]

    PNL a uitat proverbul ca "orice pasare pe limba ei moare". S-au bucurat cand au ajuns la butoane si au praduit ce au putut. Nu si-au dat seama ca PSD, cu mai multa vechime in tunuri ii pandeau dupa usa. Motiunea va trece si PSD a obtinut fix ce a vrut. A predat guvernarea intr-o vreme tulbure si o ia inapoi fix inainte de alegeri. Nu stiu ce consilieri are PNL, dar cu siguranta are nevoie de ceva inspiratie de la PSD. Este a doua oara (dupa Colectiv) cand PSD castiga in felul asta. Nu stiu daca ati observat dar in ultimele luni PSD a mers destul de pe burta. Fara scandaluri si evenimente care sa il compromite. Cu exceptia dumelor de la CCR/ Av. Poporului in rest s-au tinut deoparte de lucruri care sa deranjeze.
    • +4 (26 voturi)    
      Sigur, natasha (Luni, 17 august 2020, 15:05)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui EuConstat

      Nu stiu daca ai observat dar de data asta veti fi rasi de pe suprafata pamantului.

      Mereu ati mizat ca puteti fura si minti pentru ca rimanii o sa uite repede. Uite ca de data asta nu mai merge.
      V-am demonstrat la referendumul urii cand romanii v-au umilit, v-am demonstrat la europarlamentare cand v-am dat palmi dupa ceafa, v-am demonstrat la prezidentiale cand v-am calcat in picioare.

      Romanii o sa va deminstreze inca o data ca nu uita ca sunteti niste penali la alegerile locale si o sa va dea perversa de la Videle definitiva la parlamentare.
      Pur si simplu nu mai scapati. Pregatiti-va de un luuuuuung all inclusive la Jilava.
      • +3 (5 voturi)    
        Pandele Mita la Mitza Biciclistaaa (Luni, 17 august 2020, 17:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        https://www.g4media.ro/exclusiv-primaria-capitalei-a-cumparat-in-2017-la-propunerea-gabrielei-firea-un-imobil-in-valoare-de-16-milioane-de-euro-legatura-dintre-agentia-imobiliara-prin-care-s-a-facut-tranzactia-si-adresa.html
    • +7 (19 voturi)    
      mda... (Luni, 17 august 2020, 15:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      la atata admiratie pentru PSD, probabil ai si cateva dosare care te califica sa ajungi asa sustinator.
    • 0 (12 voturi)    
      Corect (Luni, 17 august 2020, 16:27)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Si eu sunt socat de prostia PNL ului.. au cazut in aceeasi capcana.. iti dai seama ce groaznic trebuie sa fie astfel incat psd ul sa fie vazut ca un salvator :))
    • +4 (20 voturi)    
      ba pe noi (Luni, 17 august 2020, 16:38)

      PaiataNationala [anonim] i-a raspuns lui EuConstat

      ...voi comunisti de "milioane" ne hartuiti pe noi poporul! Nu hartuiti peneleul! Noi tragem ponoasele! Va bateti joc de ani buni, dar mai ales in ultimul timp, cu cinism provocator incercind sa falsificati realitatea si a trage de timp ca sa ramineti cit mai mult timp la butoane! In Decembrie TOATA LUMEA LA VOT! SA-I SPULBERAM!
      • +1 (5 voturi)    
        În textul moțiunii de cenzură al (Luni, 17 august 2020, 18:52)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui PaiataNationala

        GIO PSD/PCR se descrie fidel modul de operare al acestor bolșevici de rit stalinist,din
        ultimii 30 de ani.Dacă nu scăpăm de ei vom
        învăța,din nou,limba rusă cântând,iar oficinele
        Sputnik din Romania Latrina 3 și Guiță TV vor
        difuza zilnic filmul sovietic FAMILIA ULIANOV.
        • +2 (4 voturi)    
          motiune de cenzura (Luni, 17 august 2020, 19:59)

          PaiataNationala [anonim] i-a raspuns lui Rescator

          Fostul condamnat de la camera deputatilor pesedisti, ametit de putere (tuica de telemorman), a depus trei (3) motiuni de cenzura impotriva propriilor interlopi (GIO-PSD)! Asa ca sunt obisnuiti cu joaca politica. Dar in situatia grea in care ne aflam trebuie sa hotarim PENTRU TARA! Soarta noastra, a copiilor nostrii e in mina cocalarului...Fugim sau Luptam?
  • +10 (22 voturi)    
    Câți (Luni, 17 august 2020, 14:47)

    Mitrica [utilizator]

    președinți PNL au fost închiși pentru mită, Ciolanule ?
  • +11 (23 voturi)    
    Pande-mita? (Luni, 17 august 2020, 15:06)

    tddrg [utilizator]

    Daca pandemie inseamna epidemie globala este de presupus ca inventia PSD-ului "pande-mita" ar insemna mita globala, universala sau generala. Asa ca expresia "pande-mita generalizata" este un pleonasm. Ciolacu si gasca lui de analfabeti, atat stiu... dar, ma rog, ei "legifereaza". Vai de natiunea asta!
    • -2 (6 voturi)    
      Intelectualii asimtomatici (Luni, 17 august 2020, 17:05)

      qz [anonim] i-a raspuns lui tddrg

      Pande nu este derivat din pandemie (Pande si Mie). Acesta provine din daneza si are alta semnificatie.
      Crearea de cuvinte noi nu este ,,o inventie" ci o necesitate a unei limbi, iar acest substantiv creat este la fel de original precum acela de ,,Promterista" creat de ziaristul Mircea Badea sau ,,Intelectual asimptomatic" creat de Cristian Tudor Popescu, s.a.m.d.
  • +1 (15 voturi)    
    Motiunea ca mijloc de propaganda electorala (Luni, 17 august 2020, 15:13)

    IosifGuias [anonim]

    iatat in interiorul PSD, aflat in plina batalie interna pentru putere in partid, in preajma Congresului din 22 august, cat si in campania pentru alegerile locale din 27 septembrie.
    Liderul interimar PSD dl. Marcel Ciolacu era silit de imprejurari, sa joace cartea motiunii de cenzura, pentru a-si demonstra in partid capacitatea de a conduce cu fermitate acest partid in aceste vremuri grele pentru acest partid, ca ultima speranta de revigorare.
  • +9 (27 voturi)    
    nesimtire (Luni, 17 august 2020, 15:33)

    pragmatism [utilizator]

    Ciuma rosie e de-o nesimtire fara margini Ei indraznesc sa vorbeasca despre pandemie???? Ei ... care au tinut legea izolarii si carantinarii 3 saptamani pana s-o voteze???? Ei ... care s-au pus de partea idiotilor care nu cred in virus??? Ei ... care au furat de-au rupt prin administratiile lor locale in perioada de urgenta??? Ei .... care au ingropat in saracie sudul tarii??? Hai sictir, nemernicilor!!!
  • +9 (21 voturi)    
    Daaaa.... (Luni, 17 august 2020, 15:36)

    paulbutoi [utilizator]

    Foarte misto titlul ala cu mita ....
    E ca-n zicerea aia cu " vorbesti de franghie in casa spanzuratului " ....
    Si sa vorbeasca PSD despre credibilitate ...
    Uauuuu !!!!!
    Io sunt curios daca - de data asta - obtin " efectul de bumerang " ...
    Vedem ....
  • +13 (25 voturi)    
    Asta cu mita generalizata (Luni, 17 august 2020, 16:15)

    doi si-un sfert [utilizator]

    se potriveste de minune stilului de a guverna la PSD.
    Cred ca astia privesc in urma la anii de guvernare Dragnea/Dancila pentru a se inspira pentru denumirea motiunilor de cenzura...
  • +5 (11 voturi)    
    nimic.... (Luni, 17 august 2020, 17:00)

    asada [utilizator]

    ...nou sub soare !!! Aceiasi mancare de rahat traditionala a gastii mafiote !!! Au facut riie si li se rupe pielea de atata scarpinat,stand cu ochii la banii europeni pe care nu ii mai pot mangli !!! Nu stiu ce sa mai faca sa scape de alegeri ,ajungand pana acolo incat sa invoce existenta pandemiei si marea lor grije pentru oameni ,cand peste noua luni nu au facut decat sa saboteze actiunile guvernului si a celor care sau ocupata de tinerea sub control a acesteia !!!! Solutia de a scapa tara de acesti borfasi si golani sta in mana alegatorilor ,singurii care ii pot spulbera !!!
  • +4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 august 2020, 17:25)

    [anonim]

  • -1 (3 voturi)    
    Nu ne sperie nimic?!!! (Luni, 17 august 2020, 18:09)

    Claudiu. [utilizator]

    În numai 9 luni de guvernare, Ministrul Finanțelor Publice a împrumutat peste 105 miliarde lei, de 4 ori mai mult decât guvernarea PSD.
    ASTA AR TREBUI SA NE SPERIE.
  • +1 (5 voturi)    
    Pare ca Ciuma ne obliga la o raita la sediul sau! (Luni, 17 august 2020, 18:25)

    deval [utilizator]

    Crede Ciuma cumva ca nu ne unim instant fara sa ne cheme nimeni =chiar in conditiile astea , de stare de alerta ?!! Adevarul e am cam lancezit, desi nu s-a petrecut nimic pozitiv afara de faptul ca nu mai vedem dancilezii sub sigla guvernului !!
    Am putea sa sprijinim Ciuma sa se scuture de cele cateva procente recastigate de cand a parasit guvernarea-zic !! Mai amintesc ca Ciuma va incerca sa ne bage pe gat un guvern de uniune nationala (visul lor permanent - un fel de CC al PCR unde nu raspunde nimeni si isi ia fiecare cate un oscior !! Sau vor incerca sa bage un ''independent''cum numai ei stiu -ca sa se spele in secunda doi de el -daca o da rau in bara .......
  • +3 (5 voturi)    
    Sa le spunem acestor idioti ca Grecia schimba (Luni, 17 august 2020, 18:37)

    deval [utilizator]

    masurile si la mai putin de o saptamana ? Si Germania. Evident oamenii incercau sa adapteze continuu masurile la realitati sau indreptau erori pe semnalele din teritoriu. Sigur ca sunt si la noi probabil unele lucruri gresite, unele excesive, altele prea relaxate dar la ce realitate stiintifica ne raportam ?!! La una relativa in care doar faptul ca pericolul exista e sigur si Ciuma, nu putea sa nu profite de acesta relativizare.... Ok, n-am mai fi numit-o ciuma daca era altfel , ii ziceam guturai. Astept un raspuns din partea Societatii civile unite , adresat Ciumei , la sediul ei , inainte de ziua votului pentru motiune sau chiar in ziua motiunii -intr-un format dedicat si original ...........
  • 0 (2 voturi)    
    Acest material propagandistic numit motiune (Luni, 17 august 2020, 22:52)

    IosifGuias [anonim]

    de cenzura serveste, dupa toate semnele, exclusiv alegerii lui Marcel Ciolacu si gruparii sale la Congresul partidului din 22 august, dupa care, dezbatarea si votarea nu vor mai conta, in septembrie.