Orban: Moțiunea PSD este un act iresponsabil. Scopul e să pună mâna pe putere să organizeze ei alegerile locale și parlamentare. Asta e în capul lor, să fure la vot

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2020, 12:40 Actualitate | Politic


Orban, in Parlament
Foto: Facebook
​​Premierul Ludovic Orban susține că moțiunea de cenzură anunțată de PSD este un „act iresponsabil”, singura rațiune fiind preluarea puterii pentru a organiza alegerile, „a fura la vot și a folosi instituțiile statului pentru a-și maximiza scorul electoral”.

„Să depui o moțiune de cenzură acum, cu trei luni înainte de parlamentare, când românii vor fi cei care vor decide cine va conduce România este un act iresponsabil și împotriva intereselor României”, a spus luni Ludovic Orban.

El a susținut că guvernul pe care îl conduce pregătește dosarele pentru a putea accesa banii UE începând de anul viitor, precum și gestionarea începerii școlilor. Premierul a adăugat chiar că, de când are legislatie, s-a oprit răspândirea coronavirusului, ba chiar numărul cazurilor a scăzut în ultimele patru zile.

„E o aventură politicianistă care nu are în spate niciun fel de obiectiv pentru România, care riscă să arunce în aer România într-un moment extrem de dificil, în care este absolut necesar un guvern cu depline puteri. Scopul e să pună mâna pe putere să organizeze ei alegerile locale și parlamentare. Asta e în capul lor, să fure la vot și să folosească toate instituțiile statului pentru a-și maximiza scorul electoral”, a spus Orban.

Premierul a acuzat pesediștii că „și-au pierdut complet busola”, ajungând să depună moțiune în vacanța parlamentară.

„Momentul depunerii moțiunii e absurd, în vacanța parlamentară. Și-au pierdut complet busola, nu mai stiu să citească constituția. Este de gâgă. Toate procedurile trebuie să se deruleze în sesiunea parlamentară care începe în septembrie”, a mai spus Orban, neexcluzând o sesizare a CCR în acest sens.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5731 vizualizari

  • -10 (54 voturi)    
    Daca pot..... (Luni, 17 august 2020, 12:52)

    vodatepes [utilizator]

    Deci sa intelegem ca pot sa depuna motiunea si sa dea jos guvernul? Daca pot atunci pot............ si vom avea preluarea gestiuni de astia noi care vor scoate la lumina gaura din buget, contabilitatea dubla ala Capone si etc si circul trist. Deci ludovic al VI lea are sanse sa plece?
    • +14 (24 voturi)    
      Vine iar Dancila? Mi se pare cea mai inteligenta (Luni, 17 august 2020, 13:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      din PSD.
      • -2 (10 voturi)    
        Hmmm (Luni, 17 august 2020, 15:06)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Nu.
        Vine Anisie...PEPSIglas! :))))))))))))))))
      • -1 (15 voturi)    
        Nu e cea mai inteligenta la PSD (Luni, 17 august 2020, 15:43)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Dar la PNL sau noul PDL cum este cunoscut, cu siguranta ar fi cea mai inteligenta.
  • -9 (55 voturi)    
    Asa e Lucovide (Luni, 17 august 2020, 12:52)

    salvatore [utilizator]

    Nu-i lasa pe pesedisti sa fure la vot, fura tu ca sa-i inveti minte. Ai dat bani STS-ului la rectificare asa ca ai deja 5% in plus, fmm de consumator.
  • -8 (48 voturi)    
    Orban e pe barosaneala? (Luni, 17 august 2020, 12:54)

    Fides [utilizator]

    Deci Opozitia nu are voie sa depuna motiune ca mai sunt doar 3 luni pana la alegeri? Nici macar nu e de ras, saracul. Sa atace motiunea la CCR - asta da sfat primit de juristii lu peste prajit din PNL, Bai, nu mai faceti dreapta de ras!
    • +4 (20 voturi)    
      Care dreapta? (Luni, 17 august 2020, 14:40)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Fides

      Liberalii sunt de dreapta? Si eu care credeam ca-s de stinga...

      Oricum, tocmai am avut o surpriza nemaipomenita: cica alegerile astea din septembrie nu sunt si pentru parlament. Sunt doar locale. Adica noi o mai tinem in circ inca 3 luni??? Boala si circ, pina in iarna...

      Oricum, nu stiu de ce se cearta atit PSD cu PNL. Parca erau pretenashi pe vremea USLului.
      • +1 (5 voturi)    
        cearta (Luni, 17 august 2020, 16:29)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Cu cat se cearta mai mult cu atat atrag mai multa atentie spre ei si nu spre altii, stii tu cine.
  • -9 (31 voturi)    
    mda (Luni, 17 august 2020, 12:56)

    nash pandelica [utilizator]

    gand la gand, cu bucurie !
    asta da, pollitichie
  • -2 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 august 2020, 13:00)

    [anonim]

  • +1 (33 voturi)    
    HAI NU ZĂU!? (Luni, 17 august 2020, 13:04)

    Tayen [utilizator]

    Voi nu ați respectat nici-o promisiune. Să guvernați dacă veți avea voturi destule.
    Meritați să guvernați, populația vă va vota. SCURT!
  • +15 (45 voturi)    
    voi chiar vreti iar psd? (Luni, 17 august 2020, 13:16)

    vidra [utilizator]

    Citesc comentariile si ma crucesc ca exista oameni care isi doresc iar guvern PSD. Oameni buni, asteptam alegerile parlamentare sa ii maturam pe astia de la putere, de ce sa ne entuziasmam ca vin iar alde Dancila/Tudose la putere?
    • +13 (19 voturi)    
      Sunt cei de la primaria sect 5. (Luni, 17 august 2020, 13:48)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Au terminat listele de semnaturi si acum au altceva "la norma".
    • -3 (23 voturi)    
      Lol (Luni, 17 august 2020, 14:14)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Da, eu vreau PSD iar la putere.

      Imi doresc masuri sociale puternice, pe masura crizei mondiale prin care trecem.

      Nu imi doresc si nu mi-am dorit niciodata austeritate, masuri de dreapt si alte chestii pe care doar o minoritate irelevanta le proclama.

      Vreau venituri mai mari pentru parintii mei, vreau alocatii mai mari pentru copiii mei.

      Vreau dreptate, nu vreau dreapta.
      • 0 (8 voturi)    
        Ești (Luni, 17 august 2020, 15:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

        de-a dreptul ridicol când alături psd cu dreptatea.
      • 0 (0 voturi)    
        Adica ... (Marţi, 18 august 2020, 22:50)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ... vrei hartie. Ca banii, daca nu-s acoperiti de-o economie sanatoasa si solida, atata valoare au, cat hartia pe care-s tipariti.

        In plus, sa astepti masuri sociale, pe bune, de la PSD, e o prostie. PSD niciodata n-a luat masuri sociale. Doar masuri populiste. Alea-s paguba, si nu ajuta pe nimeni. Ii ajuta doar pe politicieni sa castige voturi de la fraieri. Uita-te la ultima gaselnita, cu dublarea alocatiei pentru copii. Aia-i furat propria caciula, nu masura sociala, cata vreme n-au fost identificate in avans sursele de finantare. In conditiile in care nu e asigurata finantarea, finantarea va veni din inflatie, sau din imprumuturi, care pana la urma tot in inflatie se traduc. La ce te-ajuta o dublare a veniturilor daca se dubleaza si preturile?

        Nu vrei masuri de dreapta. Da' de-o economie solida, ajutata de un program de investitii masiv, care sa furnizeze bani multi la buget, din care sa se poata sustine si-un buget ridicat de pensii si-un sistem de sanatate solid, nu un sistem de pensii pe marginea falimentului si-un sistem de sanatate praf, cauzate de-o economie bazata pe consum, care nu produce mare lucru, ce-ai zice? Sau de scaderea numarului de bugetari care capuseaza masiv cheltuielile statului roman?
    • +5 (23 voturi)    
      Nu te mai cruci, (Luni, 17 august 2020, 14:15)

      Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Acestia sunt idiotii utili si platiti ai gruparii infractionale organizate numita si PSD.
      Nestiind sa faca nimic isi castiga bruma de paine din mascari de astea date pe internet.
      • -4 (8 voturi)    
        Eu nu mai vreau (Luni, 17 august 2020, 15:18)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

        Promisiuni desarte de dreapta si minciuni cu nemiluita cum ca PSD-ul ar fura. Asta este o gogomanie de lozinca la care pun botul doar dreptacii primitivi, pentru care furtul se face dupa politica, nu dupa om!

        De ce dupa politica? Pai ca sa le iasa propaganda ca ai lor trebuie sa fie la putere!

        Manipularile astea securiste trebuie sa fie aruncate la groapa de gunoi a istoriei!
        • 0 (0 voturi)    
          Si marmota ... (Marţi, 18 august 2020, 22:52)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Primul penal al tarii, Dragnea, te pomenesti ca-i la puscarie pentru ca n-a furat?

          Sa pretinzi ca PSD nu e plin stup de hoti inseamna sa fii orb. Numerosi parlamentari PSD au condamnari penale definitive la activ. PSD in mod repetat a sabotat initiativa "Fara penali in functii publice". Oare de ce?
    • 0 (18 voturi)    
      Nu vreau PSD (Luni, 17 august 2020, 14:33)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui vidra

      dar ce fac eu daca primesc tot PSD, doar ca de alta culoare?
    • +4 (4 voturi)    
      BA EXISTĂ. (Luni, 17 august 2020, 14:43)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      IA SOCOTEȘTE ASISTAȚII BUGETARI ȘI COHETNICII PLUS PENSIONARII SPECIALI. Ies câteva milioane bune, așa-i?
    • +1 (5 voturi)    
      nu (Luni, 17 august 2020, 15:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      te crucii!
      Ăia de deasupra ta sunt toți postaci pesedaci.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce te crucesti? (Luni, 17 august 2020, 17:44)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Cum crezi ca a ajuns pedesereul la putere?
      Pentru ca are milioane de sustinatori!
      Acesta nu au disparut, si voteaza in continuare partidul lui Draknea!
      Care este mirarea?

      Mai bine zi multumesc Domnului ca nu ii vedem pe TOTI, daca vre-o patru milioane (fara a mai socoti si mortii din Teleorman) ar posta zilnic tampenii pe HN, ar bloca complet situl!
  • +14 (38 voturi)    
    10 min (Luni, 17 august 2020, 13:31)

    mache [utilizator]

    5 postaci....

    mai rasfirati baieti, mai rasfirati...

    PS: ma doare'n paispe de Orban da' motiunea lu' peste exact asta este - motiv sa fure iar alegerile...
    • -5 (27 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 august 2020, 14:11)

      [anonim] i-a raspuns lui mache

      • +1 (5 voturi)    
        Adică ? (Luni, 17 august 2020, 17:09)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui

        Tu vrei sa credem ca PSD isti nu fura ? Tovarășul vostru șef PSD ist este la Pensiunea Rahova !
        Dacă ai putin bun simt , înghite gălușca și ...uita..
  • +5 (19 voturi)    
    N’au fost deja 3-4 ani? (Luni, 17 august 2020, 13:36)

    Mr.M [utilizator]

    Ce sa mai faca din nou la guvernare, pesedeul? Pot face in cateva luni ce n’au facut in atatia ani de guvernare? Circ politic. Nu s’au saturat cat au furat tara pana acum?!
    • +4 (8 voturi)    
      Dar PNL-ul (Luni, 17 august 2020, 15:23)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Mr.M

      ce sa faca?! Au castigat alegerile ca sa fie la guvernare?!
  • +8 (14 voturi)    
    Pentru PSD e doar o manevră politicianistă (Luni, 17 august 2020, 14:00)

    periscop [utilizator]

    Ca să le demonstreze susținătorilor că nu se dau bătuți în confruntarea cu cei de la putere.
    • +2 (2 voturi)    
      eu zic ca nu, (Luni, 17 august 2020, 16:58)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      e pe bune, pentru ca vin banii de la UE, niste zeci de miliarde. In ruptul capului nu pot renunta sa aiba TOATA puterea, la toate nivelele, ca sa fure si peste cele 80 de miliarde alocate, daca se poate.

      Ca sa fie siguri, il baga in portie si pe tembelul de Ponta (desi le-a dat cea mai mare lovitura, la prezidentiale, cand a scos 6 milioane de votanti impotriva lui), si pe basina de Tariceanu, numai sa reuseasca.

      Cred ca UDMR-ul bate step in poarta, in Modrogan, sa nu cumva sa ramaie p-afara de la cascaval.

      Si mai cred ca, la ceas de seara, si Chiorete le bate in geam, ca ala e atat de ahtiat dupa bani ca e in stare sa-si neguteze si fofoloacele din casa, daca ii iese ceva. Si mai stie ca daca nu bate palma, ACUM, cu PSD, nu mai pupa niciun loc in Parlament.

      Aritmetica e clara: oricare din partidele de buzunar, alea pe persoana fizica (aca PMP, ALDE, ProR) nu reuseste sa se agate de barca PSD, e mort si dispare la urmatoarele alegeri parlamentare. Asa ca motiunea va trece intr-o mare veselie, sampania e la rece.
  • -3 (21 voturi)    
    Motiune de cenzura (Luni, 17 august 2020, 14:06)

    Criogenia [utilizator]

    Inainte de a fi pus premier avea declarat venit din care nu putea sa-si justifice nici macar pantofii din picioare iar inainte de a fi pus sef la PNL a fost facut scapat de parnaie la luare de mita cum ca inregistrarile au fost fara mandat...

    Sica a prins tupeu fantastic si tocmai el indrazneste sa vorbeasca de moralitate sau furt, toata viata a fost bugetar uitat prin administratia publica in pozitia milogului cu mana intinsa dupa plicurile cu spagi necesare traiului zilnic si minte cum ca este modest...
  • -3 (25 voturi)    
    PNL isi bate joc de oameni, nu-i intereseaza.... (Luni, 17 august 2020, 14:36)

    Entiu [utilizator]

    De ce sa nu iasa asa cum se doreste de majoritatea?! Toti sunt romani. Dar- Dintre toti PSD are grija de oameni pe cind PNL, nu !
  • +1 (5 voturi)    
    Guvernul liberal ramane interimar ... (Luni, 17 august 2020, 15:00)

    IosifGuias [anonim]

    pana la alegerile parlamentare, daca trece motiunea de cenzura iniiata de PSD.
    Nu exista nici-o ratiune in acest demers, de schimbare a executivului cu trei luni inainte de expirarea mandatului actualului legislativ si alegerea noului Parlament, mai ales intr-o perioada dificila de criza sanitara si recesiune economica.
    Ma indoiesc, daca acest demers iresponsabil al motiunii de cenzura in plina pandemie favorizeaza electoral PSD sau ProRomania.
    • 0 (0 voturi)    
      Io zic ca o explicatie exista (Marţi, 18 august 2020, 23:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui IosifGuias

      Nu stiu cata lume isi aduce aminte ca Dragnea, la ultimele alegeri parlamentare, a verificat personal absolut toti candidatii de pe listele PSD, si, datorita cretinatatii legii electorale, a selectat personal, cu mana lui, macar o treime dintre toti deputatii si senatorii PSD, cu restul de doua treimi fiind dintr-o populatie preselectata dinaintea alegerilor deja.

      Criteriul de selectie a fost cat se poate de comunist: prosti, ca sa fie recunoscatori celui ce i-a pus acolo, sa nu fie in stare sa faca nimic singuri, ca nu-i duce capul, si sa raspunda totdeauna orbeste la comenzi, pe de-o parte pentru ca nu ii duce mintea sa faca mai mult, pe de alta parte pentru ca-s constienti ca fara sa fi fost sustinuti de cel ce le da comenzi n-ar fi ajuns niciodata unde sunt. Exact la fel se numeau inainte de '89 membri ai partidului comunist in functii de raspundere in aparatul de stat. Daca dadeai impresia ca te duce mintea cat de cat, nu erai avansat in veci - toti sefii te vedeau ca pe-o amenintare.

      Adica grupul parlamentar PSD, in momentul de fata, e format din crema cremei prostilor din PSD, care-au fost pusi acolo ca sa asculte de comenzi gandite de altii, da' care acuma, cu Dragnea la puscarie, cu bataia pe cascaval in interiorul partidului, nu mai au nici un fel de coordonare si se cred destepti. Asa ca fac ce-i duce mintea: prostii. Gen motiune de cenzura intr-o situatie de criza, in conditiile in care se stie ca in situatii de criza popularitatea celui de la conducere, daca nu face chiar tampenii masive, creste.
  • +1 (9 voturi)    
    Dar PNL (Luni, 17 august 2020, 15:19)

    noi2013 [utilizator]

    Cum a pus mana pe putere?! Nu in urma unei motiuni? Si cand, nu inaintea alegerilor prezidentiale?!
    • +2 (2 voturi)    
      in pragul alegerilor motiunea nu mai are sens (Luni, 17 august 2020, 19:48)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui noi2013

      Sunt interese ascunse ale PSD + Ponta, se grabesc sa vanda tara.
  • +1 (7 voturi)    
    De ce sa nu furam si noi? (Luni, 17 august 2020, 16:45)

    Maia1 [utilizator]

    Asa este Ludovice! De ce sa fure numai PSD? Ce, noi nu putem fura? Stati putin si o sa vedeti.
  • -1 (5 voturi)    
    PSD isti (Luni, 17 august 2020, 16:59)

    Observatory [utilizator]

    Știu ca mai a rămas ceva de furat ,vor totul, visteria și prostia omului !
    • -2 (6 voturi)    
      Hmmm (Luni, 17 august 2020, 18:32)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Stai linistit ca la cat au furat orban si joha pot intra in cartea recordurilor!
      Apoi au mai si imprumutat, ca nu le ajungeau banii de furat!
  • +3 (5 voturi)    
    vor sa puna premier PSD ca sa treaca 5G-ul chinez (Luni, 17 august 2020, 20:12)

    Gica Georgescu [anonim]

    Se grabesc chinezii sa obtina autorizarea pentru intrarea pe piata din Ro inainte ca Biden sa ajunga presedinte in SUA.
    Astfel au apelat vechii prieteni Ponta PSD, care sunt dispusi oricand sa amaneteze viitorul patriei lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 august 2020, 20:37)

    [anonim]