Băsescu: PMP nu va vota moțiunea împotriva PNL, deși pur şi simplu ne-a umilit și a determinat intrarea mea în cursa pentru Primărie

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2020, 14:22 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Facebook
​Europarlamentarul Traian Băsescu a declarat că Partidul Mişcarea Populară va susţine PNL la moţiunea de cenzură, chiar dacă liberalii "au determinat" intrarea lui în cursa pentru funcţia de primar general al Capitalei.

"PMP va rămâne loial alianţei cu PNL, chiar dacă au determinat intrarea mea în această cursă, pur şi simplu ne-au umilit. Şase luni de când s-a convenit susţinerea Guvernului. Ne-au spus că mergem în alianţă la Bucureşti şi cu o săptămână înainte ne-au spus că nu se mai poate, ceea ce nu e în regulă, nici măcar ca şi comportament. Dar asta nu înseamnă că noi nu ne vom ţine cuvântul de a-i susţine până la ultimul vot", a precizat Băsescu, citat de Agerpres.

Traian Băsescu şi-a depus duminică dosarul de candidatură la funcţia de primar general al Capitalei. În acest context, el a susţinut că va obţine 30% din voturile electoratului bucureştean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4638 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    Lol (Duminică, 16 august 2020, 14:33)

    mitg [utilizator]

    Penibil.
  • 0 (18 voturi)    
    Chiar v-am respectat la un moment dat (Duminică, 16 august 2020, 14:46)

    gab3 [utilizator]

    Si inteleg ca nu puteti garanta pentru fiecare om din PMP dar astea nu mai sunt un caz 'izolat':

    - cand PSD a folosit PMP ca galeata de parlamentari, cand pleca unul de la ei, luau unul de la PSD
    - cand consilierii locali ai PMP au votat cot la cot cu PSD

    Macar aveti demnitatea si recunoasteti adevarul din cele de mai sus, macar pentru a ramane in cartile de istorie ca cel care a aparat statul de drept in niste momente critice in lupta cu CIUMA Rosie. Si nu cel care a iesit luand 5% cel mai mic scor electoral fiind iepurele unei jurnaliste a lui Felix!

    Si intelegeti si pe cei din USR ca nu aveau cum sa fie cot la cot cu consilierii si parlamentarii PMP care au fost sprijinul la nevoie al PSD timp de patru ani! Cum se pot uita in ochii alegatorilor care nu mai vor ciuma rosie? Daca PMP era serios mereu in opozitie, trebuia sa faca asta consecvent patru ani no doar cu o luna inainte de alegeri.
  • -1 (11 voturi)    
    E penibil Basescu ! (Duminică, 16 august 2020, 14:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Adica, PNL ar fi meritat sa nu fie aparat de PSD dar uite ca PMP nu este ca PNL !

    PS. Acum doua saptamani aproape ca-i santaja pe penelisti iar acum...

    PPS. In realitate Basescu nu voteaza cu PSD pt ca nu are nimic de castigat de pe urma social-democratilor.

    PPPS. Deocamdata PMP este un fel de Ilona Centurista care nu a trecut la fapte !
  • +1 (15 voturi)    
    cand toti se tradeaza (Duminică, 16 august 2020, 14:58)

    Mawrkuss [anonim]

    cand toti se tradeaza in stanga si-n dreapta, si incearca sa capitalizeze ppe greselile advversarului, vedem si o atitudine mai cumpatata. Sper sa fie primul semn de normalitare in politica romaneasca...
    • +1 (3 voturi)    
      Mafiot in functie publica... (Duminică, 16 august 2020, 23:23)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      normalitatea despre care vorbesti!..
      • -1 (1 vot)    
        care din ele (Luni, 17 august 2020, 20:06)

        Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        la care din optiunile astea te gandesti:

        1. flota

        2. USR?
        • +1 (1 vot)    
          Vrei sa insinuezi ca USR este condus de Basescu (Marţi, 18 august 2020, 22:19)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

          sau ca este un clan de duduieni?

          Uite link: https://www.euractiv.ro/justitie/daca-ar-ramane-definitiva-condamnarea-la-patru-ani-mircea-basescu-ar-face-patru-luni-de-inchisoare-3175

          Da si tu unul!
          • 0 (0 voturi)    
            atentie (Miercuri, 19 august 2020, 11:41)

            Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

            vezi ca articolul e despre Traian Basescu. Mircea e frate'su, alta persoana ;)
  • -1 (13 voturi)    
    Basescu se angajeaza in lupta electorala (Duminică, 16 august 2020, 15:03)

    IosifGuias [anonim]

    .. pentru Primaria Capitalei din razbunarea pretinsei umiliri suferite de partidul sau PMP care a fost exclus de la negocierile dintre PNL si USR-PLUS tocmai pentru jocuri politicianisre la doua capete ale consilierilor sai din Consiliul general al Capitalei.
    Razbunarea lui Basescu impotriva coalitiei PNL-USRPLUS s-ar putea sa rapeasca voturi mai ales de la Nicusor Dan, punand in pericol sansele acestuia,
    Potrivit sondajelor, electoratul dezaproba actiunea ticaloasa a lui Traian Basescu, care de aceasta data va pierde masiv in Capitala iar eroarea sa prin aceasta candidatura va fi adaugat la erorile cu care si-a incheiat al doilea mandat prezidential, prin care si-a dezamagit si si-a instrainat vechii sustinatori..
    Actiunea necugetata a fostului presedinte Traian Basescu risca sa marcheze iesirea sa umila si dezonoranta din politica.
  • -5 (17 voturi)    
    Petrov, Petrov (Duminică, 16 august 2020, 15:28)

    salvatore [utilizator]

    Nu te opresti din aberatiile tale clasice. Vorbesti de parca te-ai pricepe la politica. Jet in chelia ta securistule.
  • -1 (19 voturi)    
    nea traiane, poate stii, cat de mic incepi sa fii? (Duminică, 16 august 2020, 16:27)

    Antenistontel [utilizator]

    !
  • -3 (15 voturi)    
    Nomenclaturist comunist si securist (Duminică, 16 august 2020, 16:55)

    holinessdani [utilizator]

    ceasca-ilici-bas, asa se va scrie istoria Romaniei contemporane.
    Si se va trage apa.
  • +3 (11 voturi)    
    Vai, tu fato, vai printeso ! (Duminică, 16 august 2020, 16:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Stai sa iau servetelele, ca-mi dau lacrimile.
  • 0 (8 voturi)    
    Asta ar mai lipsi... (Duminică, 16 august 2020, 17:34)

    astronaut [utilizator]

    sa votezi ''motiunea'', diferenta intre mentalitatea matale si a unui psd-ist nu e prea mare, o semnatura a PMP in favoarea motiunii v-ar DESCALIFICA CA PARTID !
  • +1 (3 voturi)    
    nici unii pesedei nu o vor vota (Duminică, 16 august 2020, 20:26)

    nash pandelica [utilizator]

    sa ramana sa'si duca crucea pan' la alegeri, apoi, sa hotarasca boboru' !
  • -1 (3 voturi)    
    Domnule Basescu (Luni, 17 august 2020, 9:30)

    dincannes [utilizator]

    Eu cred ca fata dumneavoastra merita Primaria capitalei !
    .