Explicația lui Orban pentru profesorii cărora nu le vor mai crește salariile: Dacă îți scad veniturile, nu te duci să-ţi bei banii la cârciumă

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 16:33 Actualitate | Politic


Orban in Parlament
Foto: Facebook
​Premierul Ludovic Orban susține că Guvernul nu poate majora salariile profesorilor de la 1 septembrie, pe fondul contracţiei economiei, deşi iniţial au fost prevăzute fonduri în buget.

"Uitaţi-vă la datele prezentate de INS şi la prognoza privitoare la creşterea economică, care e o prognoză în care noi estimăm o contracţie economică, o scădere economică de 3,8%. Când îţi scad veniturile, e ca într-o familie: dacă îţi scad veniturile şi abia mai ai bani de mâncare, de plata chiriei, nu te duci să-ţi bei banii la cârciumă sau să îţi cumperi...", a afirmat Orban.

Şeful Executivului a arătat că majorarea salariilor nu poate avea loc în contextul în care cheltuielile bugetare au crescut ca urmare a pandemiei de COVID-19. El a dat ca exemplu domeniul sănătăţii, al cărui buget a crescut cu nouă miliarde de lei, dar şi domeniul social, căruia i-au fost alocate fonduri pentru "salvarea locurilor de muncă". (sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9696 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    dar marirea pensiilor (Vineri, 14 august 2020, 16:40)

    radu103 [utilizator]

    nu e ca si cum ai da foc la bani ? sau sa-i ingropi ?
    • +3 (7 voturi)    
      Fiind criza mai bine reducea salariile bugetarilor (Vineri, 14 august 2020, 20:34)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui radu103

      ceilalti...scadea si inflatia si parca nu-i corect sa-i tot umflam cu bani si aia din privat care muncesc sa-i produca sa fie doar ei cu solidaritatea?!
      • +3 (3 voturi)    
        Cresteri doar pe merit! (Sâmbătă, 15 august 2020, 23:02)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Profesorilor trebuie sa li se acorde salariul in functie de performanta reala! Cresterile nu ar trebui sa vina uniform, nici macar pe baza vechimii! Eu am avut in facultate un profesor senil... sunt mult multi care fofarlesc aceleasi prostioare an de an si se trezesc avand 20 - 30 de ani de vechime! Nu de putine ori se strecoara si tot felul de dobitoci, precum o profesoara de fizica ce imi explica faptul ca tampoanele de contact dintre vagoanele ce ruleaza pe calea ferata sunt magnetice si astfel sunt cuplate vagoanele dintr-un tren, nu prin cuple centrale, metalice mai groase ca mana! Sau ca Sageata Albastra este electrica; locomotivele diesel-electrice nu exista (adica o locomotiva care are motoare diesel care actioneaza un generator, care la randul lui furnizeaza electricitate la motoarele de tractiune care sunt electrice... un fel de Toyota Prius a locomotivelor, numai fara baterii si cu tehnologie maturizata de foarte mult timp)... profesoara care, pentru ca am contrazis-o, mi-a ars o nota 2 cu prima ocazie, pentru ca zdranganeam o rigla. Astia sunt profesorii romani de fapt! Iar, cel putin in cazul meu, profesorii care sa chiar merite respectul pe care il pretinde profesia asta, care sa fie eficienti in transmiterea informatiilor, nu am intalnit mai multi de cat as putea numara pe degetele de la o mana!
        • +3 (3 voturi)    
          De asta ar trebui ca banii sa urmeze elevul (Duminică, 16 august 2020, 11:17)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          Si elevul cu parinti sa-si aleaga scoala. Atunci scolile ar vrea sa-si creasca nivelul ca sa atraga elevi si ar disparea exemplarele de care pomeniti.
          • +2 (4 voturi)    
            De acord (Duminică, 16 august 2020, 15:44)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            Numai ca apar si alte pericole in cazul asta. Cum faci de exemplu sa elimini posibilitatea aparitiei fenomenului prin care elevul sa fie considerat "clientul nostru, seful nostru" de catre scoala... Daca parintii vor alege scolile care dau note bune cu usurinta...
            Sau ce se intampla daca pe parinti ii intereseaza doar cum arata scoala, daca e varuita colorat, ce fel de gresie au in baie, etc... si nu le pasa de procesul educational. Daca scoala maiorganizeaza si niste cercuri/workshop-uri dupa amiaza pana ies ei de la lucru... pai ar alege scoala aia indiferent de ce invata copii acolo sau ce profesori predau!
            • +2 (2 voturi)    
              Pt ce/cat invata e inspectia scolara (Duminică, 16 august 2020, 17:32)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

              Se mai pot introduce examene bianuale de tip PISA si publica rezultatele, facut scorul scolilor pe judet/tara...cei mai pregatiti ca mine in invatamant pot gasi solutii ...nimic nu e perfect pana la urma.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa este, (Miercuri, 19 august 2020, 8:37)

          Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          Ar trebui ca pentru orice categorie de angajati cresterile sa se acorde doar pe merit!
          Sunt insa curios de ce nu ati facut acest comentariu cand s-au majorat salariile medicilor, personalului din administratia publica s.a. indiferent de competentele aratate sau de volumul de munca!
          In Romania sunt destule cadre didactice care fac performanta in educatie; programele scolare, manualele puse la dispozitie sunt insa cu mult in spatele vremurilor! Multi profesori isi fac singuri materialele de predare la scoala peste ceea ce au la dispozitie pentru ca vor sa faca treaba buna!
          Peste toate, la cat de intens promoveaza media nulitatile din showbizz (mai nou a aparut Vulpita!!!) tot mai putini copii sunt dornici de a invata.
          Apropo de pregatire, de faptul ca cei care o au in diverse domenii sunt in prezent prin alte tari sa arate cele invatate prin scoli, cautati meseriasi in tara pentru orice si vedeti peste ce dati! Eu am facut un gard de curand si nu am gasit decat o echipa de rromi din Tecuci care au facut un gard stramb si niste porti pe care ma chinui acum sa le repar pentru ca sunt prost montate.
  • +15 (27 voturi)    
    corect (Vineri, 14 august 2020, 16:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    Romania educata! mai poti spune ceva?!
  • +8 (28 voturi)    
    Orban presedinte! (Vineri, 14 august 2020, 16:48)

    Fides [utilizator]

    Romania nu merita astfel de minti lucide. Suntem prea mici pt. astfel de somitati. Dancila era vopil mic fata de un astfel de expert in terase si Lagavulin.
  • +4 (28 voturi)    
    aha (Vineri, 14 august 2020, 16:50)

    Mazeta [utilizator]

    Deci banii profesorilor au fost băuți de medici. Cel puțin așa susține Sică Mandolină.
  • +11 (25 voturi)    
    daca (Vineri, 14 august 2020, 16:57)

    martel55 [utilizator]

    va tineati promisiunile sa taiati pensiile speciale, poate aveati bani si de alocatyii si de mariri de salartii...dar , la fel ca si pentru comunisti, pentru voi pe primul plan sunt institutiile de forta, restul sunt niste prosti care nu conteaza
    • +4 (8 voturi)    
      martel55 esti paralel (Vineri, 14 august 2020, 18:28)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui martel55

      proiectul de impozitare a pensiilor speciale este acum la CCR iar CCR a amanat decizia pana in septembrie
      Deci CCR saboteaza inclusiv economia
    • -1 (5 voturi)    
      Lol (Vineri, 14 august 2020, 23:09)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Tu habar nu ai ce sume ar putea fi economisite prin taierea pensiilor speciale, asa-i ?

      Nici 5% din cat ar fi nevoie pentru marirea alocatiilor si pensiilor.

      V-au prostit useristii iar, repetati sloganul asta, la fel ca pe ala cu dragnea sau jos coruptia, ca papagalii, fara sa investigati macar 5 minute despre ce e vorba.
  • +16 (24 voturi)    
    Dar (Vineri, 14 august 2020, 16:57)

    gebica [utilizator]

    cu pensiile nesimțite ce facem? Pentru alea sunt toți banii din țară, hiar pentru mers la cîrciumă.
    • 0 (14 voturi)    
      hehe (Vineri, 14 august 2020, 17:22)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Nu, pentru pensiile nesimtite exusta #ciumarosie PSDALDEUDMR ca sa le apere. De aia vor si lua fatala peste falci cat de curand, ca nu ne mai pacaliti...
      • +2 (8 voturi)    
        Fatala? Ai trecut pe interlopeala? (Vineri, 14 august 2020, 18:17)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Stii ce e tare - faptul ca PSD este reformat fortat de PNL, care le adopta primarii. Pai daca in toamna votezi PNL, in fapt alegi ex PSD.
  • +10 (14 voturi)    
    He he he (Vineri, 14 august 2020, 17:01)

    moka [utilizator]

    Si acuma probabil o sa le cereti sa faca si ore suplimentare ca sa asigure distantarea sociala pentru copiii nostri.
    Hai ca esti simpatic.
  • +6 (10 voturi)    
    exprimare (Vineri, 14 august 2020, 17:04)

    sile1 [utilizator]

    Exprimare nefericita si preluare trunchiata a celor spuse de Orban .

    Preluarea trunchiata are insa meritul de a pune in stare de alerta sau meditatie,in cazul de fata pe Orban,pe cei care isi dau drumul la gura fara sa gandeasca la modul in care pot fi interpretate vorbele lor !

    Si un corolar.
    De obicei cine vorbeste mult nu are timp sa gandeasca !
  • +5 (19 voturi)    
    idiots (Vineri, 14 august 2020, 17:10)

    Anonym [utilizator]

    Majorarea pensiilor inseamna 9 miliarde in 2020, adica vreo 600 mil de punct procentual (9/14)

    Majorarea salariilor profesorilor inseamna aprox 500 mil in 2020.

    Deci daca ar fi anuntat ca mareste pensiile cu 13%, atunci ar fi avut bani si pt profesori.
    Doaaar ca ,,, majorarea cu 13% ar fi insemnat vreo 164 de lei in plus la pctul de pensie si Citu nu ar mai fi putut sa se laude cu narativa ca am marit pensiile cu cel mai mult din istorie, care a fost judecat de prea luminatii strategi ca da bine la pensionari.

    QED :)
    Mari tampiti! Kafka frate :)
    • -1 (7 voturi)    
      pe 2020 deficitul a trecut de 8% (Vineri, 14 august 2020, 18:34)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Anonym

      Si va culmina probabil peste 9%.
      La un asemenea deficit ar trebui sa se inceapa sa se taie din salarii/pensii, nu sa continue sa le mareasca.
      Voi sunteti inconstienti si iresponsabili, cei care inca vreti mariri.
      Este adevarat ca trebuiau taiate pensiile speciale dar deja avem proiect de lege in acest sens si este blocat
      la CCR, adica tot in curtea PSD.
  • +13 (17 voturi)    
    Așa este Orbane, (Vineri, 14 august 2020, 17:21)

    Mitrica [utilizator]

    dar nici nu dai salarii imense unor trântori tăietori de frunze la câini și nici pensii speciale nesimțite unor nesimțiți. Sacrificiul - dacă e ”sacrificiu” să nu mai primești pensie pentru care n-ai contribuit - trebuie să fie al tuturor, nu numai al unora.
  • +13 (21 voturi)    
    orban, un mediocru (Vineri, 14 august 2020, 17:23)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Orban,e un mediocru, un inginer de mana a saptea , si ca toti ca el ,s-au bagat in politica.
    Exemplul cu banii pierduti la carciuma il caracterizeaza complet.
    Profesorii sunt mult prea divizati in fel de fel de sindicate alipite pe la PSD, ca daca ar fi uniti si ar face o greva cand incepe scoala, PNL ar cadea rapid, mai degraba decat motiunea de cenzura PSD.
    Dar vor fi alegeri domnu Orban. Ati pierdut cu decizia asta cam un milion de voturi , profesorii si familiile lor.
    Pe pensionari i-ati pierdut, si uite asa vine iar ciuma rosie la putere. Mersi.
    • -2 (8 voturi)    
      In ianuarie au crescut cu 25% salariile bgetarilor (Vineri, 14 august 2020, 18:35)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Profesorii (237.000 de oameni) nu sunt bugetari?
      - Daca sunt, atunci de ce asteapta o noua crestere a salariilor in acelasi an?
      - Daca nu sunt, atunci de ce asteapta cresterea salariilor de la buget?
      • +2 (4 voturi)    
        Lol (Vineri, 14 august 2020, 23:13)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui danduta

        Pentru ca veniturile sunt atat de mici incat nici daca ar dubla la fiecare 2 ani nu ar fi suficient.

        Cand vom avea macar o mie de euro net ca salariul minim, si pensia minima tot atat, atunci se cheama ca vom fi la nivelul suficient.

        Dar asta nu va fi posibil cu dreptaci neoliberali la putere.
        • +1 (1 vot)    
          In invatamant salariile nu prea mai sunt mici (Duminică, 16 august 2020, 11:30)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui HP

          In schimb rezultatul muncii lor e in scadere constanta...nu mai amintesc ca nu muncesc 12 luni pe an ca ceilalti
  • -1 (9 voturi)    
    Nu vor creste salariile profesorilor (Vineri, 14 august 2020, 18:05)

    Ibit [utilizator]

    Declaratia lui Orban , somerul pus de KWI premier al Romaniei LUI , a facut o declaratie in spiritul nesimtirii sale , dovedite !
  • -2 (10 voturi)    
    ar trebui marite totusi (Vineri, 14 august 2020, 18:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    DAR individual, pe criterii de performanta- corelat cu rezultatele la teste PISA, admiterea la liceu, BAC, testele nationala, asa incat sa motiveze profesorii sa se implice mai mult si sa scada rata analfabetismului si mai ales a analfabetismului functional, care in loc sa scada, desi salariile s-au tot marit pe vremea PSD, au crescut si acestea, in ton cu salariile.
    Adica au fost platiti mai bine, degeaba. Asta inseamna ca e ineficient sa maresti salariile otova, pentru ca sunt f f multi pt care cariera didactica e doar un "refugiu" bugetar...si s-a vazut asta in pandemie, cand doar o mica parte au si facut orele online la modul serios, cei mai multi ori le-au facut "sa le bifeze" ori deloc.
    Iar faptul ca din martie li se dau totusi salariile intregi, in vreme ce sute de miii de privati sufera cu salarii reduse sau in somaj, e totusi o "marire", adica sa ne intelegem,daca majoritatea sunt platiti sa stea acasa, pur si simplu, e ca o uriasa premiere. Ar cam trebui sa taca si sa nu mai comenteze, ca daca era vb de splidaritate, trebuia sa li se taie si lor la 75 %, cum se discuta la un moment dat.
    Apoi, inainte de a creste salariile lor, ce ar fi ca statul sa investeasca totusi ceva mai serios si in infratructura educationala, in copii- ca si daca au mii de euro salariu profesorii, degeaba daca multi copii nici nu au ce manca, cu ce se imbraca sau cum ajunge la scoala, nu? Adica ar trebui sprijiniti si copii mai serios. Si repet, cadrele didactice care fac "performanta"- nu doar cei cu olimpiade, performanta in actualul context inseamna sa ai rate mari de alfabetizare!!!
    • +1 (7 voturi)    
      profesorii au mii de euro salariu?! (Vineri, 14 august 2020, 19:06)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Grozav, cum pot să mă fac repede profesor?
      • +1 (1 vot)    
        pe grila de salarizare cu marire, da, vor avea (Luni, 17 august 2020, 13:04)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Luat legea salarizarii bugetarilor cu grila pt 2022 si ia vedeti : un debutant are 1000 euro baza. Un Prof univ- intre 2500-3000 euro salariu de baza. Inainte de a macani ceva, cititi propunerea de grila de salarizare pt 2022, sa vedeti ca asa este. Ca acum nu au asa, e alta poveste, dar chiar si acum cel putin pt nivelul Romaniei, au salarii rezonabile- e totusi criza economica dura, ei nu sunt afectati deloc dpdv salarial ca milioane de alti angajati, in special de la privat si rezultatul muncii lor e din ce in ce mai prost de la an la altul. Dovada chiar comentariul matale, ca nu te documentezi un pic si doar comentezi in lipsa de informatii si dai minus. Daca asta nu e tot analfabetism (functional), nu stiu care e...
  • -2 (6 voturi)    
    gura pacatosului (Vineri, 14 august 2020, 20:16)

    nash pandelica [utilizator]

    pai !