Barna: Mi-aş dori ca la parlamentare să obţinem un rezultat care să permită Alianţei USR-PLUS să guverneze singură

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 22:24 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Preşedintele USR, Dan Barna, a afirmat, marţi seara, că şi-ar dori ca la alegerile parlamentare Alianţa USR-PLUS să obţină un rezultat care să-i permită să guverneze singură, relatează Agerpres.

"În teoria probabilităţilor este una din alternativele cu o probabilitate rezonabilă ca după alegeri, aşa cum arată acum rezultatele, să fim în situaţia de a avea negocieri pentru formarea unui Guvern. (...) După alegeri foarte probabil USR va fi în bucata de reprezentativitate a României care va trebui să guverneze şi USR-PLUS îşi va asuma asta fără niciun fel de ezitare", a spus Barna la Digi24.

Întrebat dacă USR-PLUS îşi va asuma o guvernare alături de PNL, el a răspuns: "Vom vedea care sunt rezultatele electorale. În momentul de faţă, încercăm având localele prima bornă să avem rezultate cât mai bune, să avem cât mai mulţi colegi în consiliile locale, municipale, în primării pentru a aduce schimbarea pe care societatea o aşteaptă".

"Evident că eu mi-aş dori să avem un rezultat electoral care să ne permită să guvernăm singuri, ca USR-PLUS să guverneze singur. Însă, în politică legătura cu realitatea în general ajută. Dacă vom obţine acest rezultat vom guverna singuri fără îndoială, dacă acest rezultat nu se va întâmpla şi aşa cum arată cifrele perspectiva unei coaliţii necesare are o probabilitate rezonabilă vom vedea la momentul acela. În momentul de faţă miza este să reuşim să reprezentăm un electorat cât mai numeros", a adăugat Barna.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a vorbit marţi la lansarea candidaturii lui Ciprian Ciucu la Primăria sectorului 6 despre viitorul Guvern.

"Suntem două echipe extrem de serioase, cu oameni cinstiţi, cu oameni cu experienţă, cu oameni care cunosc problemele Bucureştiului şi care vor face echipă pentru Bucureşti la toate nivelurile. Mesajul meu aici este foarte clar: Ciprian Ciucu ca şi primar de sector, Nicuşor Dan ca şi primar general şi viitorul Guvern USR-PLUS, ca de altfel şi actualul Guvern, formează o echipă pentru bucureşteni şi colaborează pentru a duce la bun sfârşit toate proiectele de care are nevoie Bucureştiul", a spus preşedintele PNL.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3271 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    vrabia (Marţi, 11 august 2020, 22:38)

    Ilidia [utilizator]

    Vorbe, "vrabia" nu asta viseaza. acum, in vremea pandemiei....
  • +10 (12 voturi)    
    Orice politician își dorește asta, (Marţi, 11 august 2020, 22:41)

    comentatordiletant [utilizator]

    dar cred că alegătorii își doresc politicieni realiști (desigur, după clasicele cinstiți, eficienți, întreprinzători, pragmatici, progresiști...).
  • +17 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 11 august 2020, 22:43)

    sentenced [utilizator]

    Daca luati 15% la parlamentare o puteti considera o victorie de proportii.
    Ati avut 22% la europarlamentare in ceea ce a fost o dovada ca romanii isi doresc schimbarea. Dupa care v-ati luat nasul la purtare si ati dat-o in bara cu fiecare ocazie.
    • 0 (2 voturi)    
      Aveti dreptate, nu le-a iesit nimic: nici legea (Miercuri, 12 august 2020, 13:15)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      fara penali in functii platite de la bugetul de stat, nici legea confiscării extinse a averilor ilicite, nici legea de protejare a padurilor de furt, nici votarea in 2 zile, debirocratizare si transparentizarea activității statului, majorarea pedepselor pentru corupție în perioada pandemiei, creșterea finanțării pentru medicina de familie, impozitarea cu 90% a pensiilor speciale, alegerea primarilor în două tururi de scrutin, eliminarea pensiilor speciale ale parlamentarilor, pseudo-academiile sa nu mai primeasca bani de la buget, diminuarea cu 25% a indemnizației senatorilor și deputaților, pe perioada instituirii stării de urgență și ulterior acesteia, timp de 6 luni calendaristice, conturile bancare, poprite doar cu acceptul instanțelor, desfintarea Sectiei Speciale, audit extern al ELI – Măgurele si atatea altele...noroc cu PSD, ALDE, UDMR, PMP, ProRO ca au reusit din 2012 sa dezvolte Romania si sa ii daruiasca un sistem politic si juridic performant si cu oameni modesti si prost platiti...
  • -3 (13 voturi)    
    Imposibil (Marţi, 11 august 2020, 22:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Romanii nu invata din istorie. S-a testat 30 de ani. Cine crede ca daca medicii si asistentele au fost carne de tun contra SARS2 fara echipamente si in spitale vai de capul lor vor vota PNL sau USR se inseala. Tot PSD vor vota ca si pana acum.
  • +8 (16 voturi)    
    Asta da aroganta! (Marţi, 11 august 2020, 23:00)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ai luat-o rau de tot pe urmele lui Vadim, Barna !
  • -3 (11 voturi)    
    :-) (Marţi, 11 august 2020, 23:00)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Go go go Barna. ��
  • +5 (15 voturi)    
    Ar fi bine ca ... (Marţi, 11 august 2020, 23:01)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... dupa ce Nicusor Dan va castiga Bucurestiul, sa isi resusciteze Uniunea Salvati Bucurestiul ca partid separat. Securistul Barna, un costum facut artificial, nu v avea decat un eshec trist la alegerile locale.
  • +3 (13 voturi)    
    barna (Marţi, 11 august 2020, 23:23)

    hdd [utilizator]

    nu te vrem

    ce nu pricepi
  • +12 (18 voturi)    
    Mama Omida... (Marţi, 11 august 2020, 23:29)

    Criogenia [utilizator]

    ...a murit de mult timp.

    Dupa ce a incasat-o de la Dancila mai spera mult voturi...

    Si Vadim Tudor era mereu presedinte inainte de alegeri insa mereu isi bagau coada securistii si-l furau la alegeri...

    Asa si Barna asta, eu ma mir cum de mai este conducatorul USR? Chiar nu poate sa faca un pas in spate sa lase pe altul mai capabil sa gestioneze partidul?

    USR isi spala rufele in presa si da semnal de dezbinare intre gasti, nu se comporta ca un unitar de cand cu Barna la butoane...
  • +9 (15 voturi)    
    Lol (Marţi, 11 august 2020, 23:47)

    HP [utilizator]

    Cu 12% nu ai cum guverna.
  • -1 (15 voturi)    
    Cand in teritoriu (Miercuri, 12 august 2020, 1:20)

    Ulad [utilizator]

    sunteti reprezentati de mafia notarilor publici, care este o Mafie, de tip basist, unde va este credibilitatea? Noi, ina tara asta, suntem satui de mafii.
  • +6 (8 voturi)    
    Vrabia (Miercuri, 12 august 2020, 6:57)

    Lake123 [utilizator]

    N-aș crede după cum v-ați comportat. Vrabia, mălai visează.
  • +6 (10 voturi)    
    Daca mai luati 5 % e mult (Miercuri, 12 august 2020, 7:44)

    KTerinca [utilizator]

    Sunteti o dezamagire, din pacate.
    Am sperat .... dar s-a ofilit si a picat.
    • +1 (3 voturi)    
      Aveti dreptate, PSD e o amagire plina de speranta (Miercuri, 12 august 2020, 12:17)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Nu-i asa stimate domn?
  • +7 (9 voturi)    
    Declaratia lui barna (Miercuri, 12 august 2020, 7:57)

    Theros [utilizator]

    Ce Ipocrit, ce Neispravit!! Acest dan barna!!Ma uit cu dezamagire la acest gen de polician care nu are nici pregatire , nici inteligenta , dar stie sa fure mai diham decat unul din politicienii mai vechi pe care chipurile ii condamna sub masca cinstei si vrea sa-i ia locul!! Acest barna -un individ care starneste milia uita ca in 2016 cand era secretar de stat "si-a facut rost " de peste un milion de euro, iar acuma este " Sfanta Fecioara Maria"!!Imi vine in minte o comparatie si vreau s-o impart cu totii romanii PATRIOTI!!Vreau să înțeleg - dacă vine o “virgină” și se asociează cu o “matroană” bătrână și trecută prin “patul politic” cu toți șefii din ultimii 15 ani mai aduce câteva "virgine" și câteva “fete cu experiența” dedulcite la bani publici rezultatul este o casă de toleranță sau o mânăstire de maici?!?!
    Scuzați duritatea comparatiei - dar recunosc că m-am săturat să văd că “schimbarea” este adusă de unii mai ipocriți , mai mincinoși și mai incompetenți decât “vechii” pe care trebuie să îi schimbe acesti tineri securisti manevrati de serviciile secrete straine!!
    • +3 (7 voturi)    
      Profilul profitorului de moment (Miercuri, 12 august 2020, 8:51)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Sunt din ce in ce mai convins si deja pe Barna il aseman direct cu Rares Bogdan la caracter...

      Sunt nascuti de aceeasi mama sau cel putin au supt de la aceeasi "tita" care ulterior le-a "desavarsit" caracterele.
    • +2 (2 voturi)    
      Aveti dreptate, decat schimbarea mai bine PSD ALDE (Miercuri, 12 august 2020, 12:19)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      UDMR ProRO etc
  • +6 (6 voturi)    
    Asta e visul tuturor partidelor (Miercuri, 12 august 2020, 8:06)

    John M. [utilizator]

    din Romania, dar deocamdata numai comunistii au reusit performanta de a conduce singuri. Din 1945 pana in prezent, sub diferite denumiri, slogane sau "doctrine", dar au condus pentru ca dreapta confirma proverbul romanesc "Asociatie de romani si stol de pitigoi n-ai sa vezi niciodata".
  • -1 (3 voturi)    
    Viitor guvern (Miercuri, 12 august 2020, 10:07)

    atc [utilizator]

    Citez din P.M.:"Mesajul meu aici este foarte clar: Ciprian Ciucu ca şi primar de sector, Nicuşor Dan ca şi primar general şi viitorul Guvern USR-PLUS, ca de altfel şi actualul Guvern, formează o echipă pentru bucureşteni "
    Cred ca avem doar doua posibilitati:
    - dl. P.M., ca presedinte al PNL, a fost deja informat( de catre sefii cei mari), cine va forma viitorul guvern, cu care el va trebui sa colaboreze, pentru binele...bla, bla.
    - i-au cazut dlui. P.M. tiglele de pe casa.
    Tertium non datur.
  • -1 (3 voturi)    
    Barna a uitat. (Miercuri, 12 august 2020, 10:24)

    asavreau [utilizator]

    Barna a spus că USR nu are în program scoaterea României din criză.Cum vrea să guverneze singur dacă nu are un program?
    • +2 (2 voturi)    
      Aveti dreptate, maretul program PSD de scoatere (Miercuri, 12 august 2020, 12:21)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      a Romaniei din criza in care se zbate de 30 de ani e mult mult mai bun!
  • +1 (1 vot)    
    Bei, dar ce festival de spalat pe jos cu Barna (Miercuri, 12 august 2020, 12:54)

    sile_v [utilizator]

    Omul a zis si el ceva de genul "orice partid ar vrea sa aiba majoritatea absoluta si sa guverneze singur, dar stim cam care e realitatea". Adica stiu ca vor trebui sa faca o alianta pentru guvernare.

    Si deja au sarit postacii cu acuzele si cu tonele de de voturi contra.

    Realitatea e ca Barna a condus bine USR-ul. A negociat bine alianta cu PLUS, alianta avand un rezultat exceptional la europarlamentare (tinand cont de resurse) si unul bun la prezidentiale (15% in conditiile date), a condus bine negocierile pentru Bucuresti cu PNL-ul, pregateste congresul de fuziune cu Plus-ul, pe 15 august, fuziune care e chiar ce trebuie acum pentru a crea un singur partid politic

    In sondajele recfente, USRPlus are 17-18% la nivel national, in conditiile unui blocaj generalizat in media.

    Pe undeva, devin de inteles tonele astea de atacuri asupra lui Barna, pentru ca USRPlus pare ca merge incet, dar sigur pe drumul lui.