Actualizat acum

Articol promovat de Smile Media​

Dialog cu cetățenii: ​Care sunt și cum pot fi rezolvate problemele din Constanța? Adresează-i o întrebare lui Vergil Chițac, candidat PNL la primăria Constanța

de     Smile Media
Marţi, 11 august 2020, 13:31 Actualitate | Politic


Vergil Chitac, candidat PNL la primaria Constanta
Foto: Smile Media
Vergil Chițac este candidatul PNL la primăria Constanța și își propune ca în mandatul său să schimbe complet fața orașului. Dacă ești din Constanța sau ești un cititor/turist interesat de orașul de la malul mării, îi poți adresa o întrebare sau îi poți expune o problemă candidatului în formularul de comentarii de la finalul articolului. Ulterior, Vergil Chițac va răspunde întrebărilor în cadrul unui interviu.

Nota redacției:
  • Comentariile nu sunt aprobate automat.
  • Vă rugăm să adresați întrebări legate de tema discuției
  • Vom accepta doar comentariile și întrebările care respectă tema întâlnirii și care conțin un limbaj decent
  • Vor fi luate în considerare doar întrebările adresate până joi, 13 august, ora 12.00






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1988 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    bani (Marţi, 11 august 2020, 14:02)

    drup [anonim]

    1/ se poate schimba bugetul actual dintr-un buget axat pe cazuri sociale si batrani intr-un buget axat pe dezvoltare? Poate face o defalcare cum ar vedea bugetul?
    2/ ar fi de acord sa subventioneze din buget 1000 de locuri in facultatile constantene pe an pentru sectoarele unde exista deficit acut de forta de munca?
    3/ cum ar putea ajuta dezvoltarea unui sector IT puternic.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum veti reusi sa schimbati increngatura de (Marţi, 11 august 2020, 14:23)

    UnOarecare [utilizator]

    incompetenti si corupti cimentata in toate formele existente ale administratiei locale inca de pe vremea lui Mazare si clica? Cum sperati sa-i transformati in functionari europeni aplecati genuin asupra nevoilor orasului si a cetatenilor lui?
  • +1 (1 vot)    
    Va rog raspunsuri concrete, nu promisiuni vagi (Marţi, 11 august 2020, 15:34)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    1. Care sunt principalele trei probleme cu care se confrunta actualmente constantenii si cum planificati rezolvarea lor in agenda cu care va veti prezenta in fata electoratului? Care ar fi orizontul de timp al solutionarii lor?

    2. Ce planuri concrete aveti pentru atragerea investitiilor si dezvoltarea economica a orasului, pentru facilitarea crearii de noi locuri de munca mai ales pentru tineri. Date, nu promisiuni, va rog!

    3. Cum va propuneti concret sa anihilati sau macar sa reduceti substantial coruptia din Primarie si din celelalte institutii ale municipiului, sa eficientizati activitatea acestora si sa le cresteti transparenta in relatiile cu constantenii. Ma refer aici la nucleele de coruptie inchistate de atatia zeci de ani in toate structurile si la toate nivelurile.
  • +1 (1 vot)    
    politia locala si traficul rutier (Marţi, 11 august 2020, 16:41)

    popa [anonim]

    Orasul este plin de colante , pancarte puse pe garduri sau ziduri ale caselor , cu inscriptia NU PARCA , GARAJ , chiar daca in acel imobil ( curte ) nu exista nici un loc de parcare. Si culmea , daca un proprietar face o sesizare , politia locala , , impreuna cu CONFORT URBAN , ridica masina !!!??? Mi sa intamplat mie.
    Cred ca nu toate sesurile giratorii isi au rostul
    Cat timp RAJA si drumarii continua sa inceapa o lucrare ca cea de pe IG DUCA colt cu 30 DECEMBRIE ATAZI si sa o termine dupa mai bine de doua luni ?
    Sau se apuca de lucrarile pe artere foarte aglomerate , in plin sezon estival !!
  • +2 (2 voturi)    
    Trafic/locuri parcare/spatii verzi (Miercuri, 12 august 2020, 9:05)

    unul_altul [utilizator]

    1. Ce măsuri veți lua pentru fluidizarea traficului? Actuala administrație a luat tot felul de măsuri negândite (sensuri giratorii inutile sau făcute cu dedicație pentru anumite supermarketuri, sensuri unice fără nici un sens - pun intended - cel mai proaspăt exemplu fiind cel de pe Țepeș Vodă, care nu a făcut altceva decât să blocheze traficul și pe Mamaia, și pe Mihai Viteazu, și pe I.G. Duca, din cauza acelui la fel de inutil sens giratoriu etc). Aveți de gând să îndreptați aceste erori?

    2. Cum vedeți problema locurilor de parcare? Ce intenționați să faceți în această privință? Sunteți de acord cu faimoși stâlpișori ai lui Babu? Nu vreau să spun prin asta că militez pentru reîntoarcerea la parcarea pe trotuare, dar orașul a devenit pur și simplu hidos (dacă mai era nevoie) din cauza acestor popice montate peste tot.

    3. Deși nu aștept vreo soluție-minune de la nici un candidat, ce măsuri aveți în vedere pentru refacerea/extinderea spațiilor verzi din oraș? Chiar ieri a scris presa locală despre un alt colț din Tăbăcărie care, prin grija celebrei doamne Ani Merlă, va deveni un frumos bloculeț.

    În fine, ca o curiozitate personală: de ce, în ultimele luări de poziție pe care le-ați avut, l-ați atacat pe Stelian Ion, în timp ce față de Făgădău aveți o poziție destul de relaxată? Constanța a ajuns condusă de PSD atâta timp și din cauza blatului făcut de partidele oponente, printre care și PNL-ul dvs, care au venit tot timpul cu candidați de paie. Nu spun că e cazul dvs, dar umblă zvonurile prin oraș că ați fost impus de conducerea centrală PNL și nu sunteți agreat de organizația locală, care nu se va agita pentru dvs. Ce faceți pentru a înlătura această senzație, de blat politic?
  • +1 (1 vot)    
    Transport/Mamaia/Siguranta (Miercuri, 12 august 2020, 11:21)

    Lukas [anonim]

    1. Ce parere aveti despre metoda folosita in prezent pentru a rezerva locurile de parcare prin intermediul acelor placute? Nu am mai vazut in nicio tara asa ceva! Desi este o problema mare in tot orasul lipsa locurilor de parcare, consider ca acest lucru pe langa faptul ca este inestetic, mai mult ingreuneaza lucrurile. Pentru ca multi pleaca la servici si ridica apoi acel stalp cu placuta tinand ocupat acel loc timp de 7-8 ore (sau mai mult daca pleaca in vacanta). Nu mai spun despre scandalurile care apar daca cineva uita sa ridice acel stalp si cineva face "greseala" de a parca acolo...

    2. Daca nu ma insel, Mamaia tine tot de primaria Constanta. E suficient sa cititi comentariile turistilor pe aproape toate site-urile: muzica tare peste tot pe plaja (uneori toata ziua), alge imputite, preturi mai mari decat in Ibiza si Miami, servicii proaste. De asemenea, sezlongurile care sunt si pe plajele din Constanta au devenit o afacere in sine, ocupa destul de mult din plaja iar preturile sunt incredibile. Ce ar putea face primaria pentru a imbunatati lucrurile?

    3. In multe locuri (Tomis III, gara etc.) cei de la politia locala se plimba fara a face ceva concret. De exemplu in piata Tomis III e plin de baieti colorati (multi dintre ei vand tigari). La gara taximetristii sunt, de obicei, agresivi si fara bun simt. Ce s-ar putea face pentru a eficientiza activitatea acestora?

    4. In multe locuri din oras au ramas placute sau diverse inscriptii cu "ridicat/facut etc. de Radu Stefan Mazare". Mi se pare de prost gust...

    Va multumesc.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 12 august 2020, 12:33)

    costelo999 [utilizator]

    cum vi se pare "fara penali in functii publice" ?
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari pt Dialog cu cetatenii (Miercuri, 12 august 2020, 15:55)

    c_a_r_o_n [utilizator]

    1. Care este motivul pentru care doriti sa ocupati functia de primar al orasului Constanta?

    2.Ce va recomanda pentru aceasta functie? Functiile de conducere pe care le-ati ocupat in trecut in Ministerul Apararii / Academia Navala au avut o cu totul alta natura decat cea de primar.

    3. Care credeti ca sunt cele mai importante trei probleme cu care se confrunta orasul / cetatenii si ce masuri concrete propuneti pentru rezolvarea acestora? Va rog sa detaliati in pasi, termene si rezultate scontate.

    Multumesc