Băsescu, din nou în cursa pentru București: Sunt în competiție cu PSD, nu cu Nicușor Dan

de DG     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 8:03 Actualitate | Politic


Traian Basescu la Digi 24
Foto: Digi 24
Traian Băsescu intră oficial în cursa pentru Primăria Capitalei. El a subliniat, la B1Tv, că este în competiție cu PSD, nu cu Nicușor Dan, independentul susținut de PNL și USR-PLUS în cursa pentru postul de primar general al Bucureștiului.

Traian Băsescu a spus că ”Fiecare are șansa lui! Sigur, mărimea partidelor îi legitimează pe unii să fie mai optimiști – unii, mai optimiști decât trebuie, dar oricum optimiști”.

Referitor la capacitatea sa de a administra Bucureștiul în 2020, fostul primar general, actualmente eurodeputat, a declarat: „N-aș vrea să prezint neapărat un program de primar general, dar sunt prea multe lucruri care au rămas acolo unde le-am lăsat. Uitați-vă la Pasajul Basarab! O construcție formidabilă. Din păcate, s-a terminat de 10 ani pasajul și la piciorul pasajului, când ai coborât din rampă, te oprești în două semafoare, unul ca să întoarcă tramvaiul, iar altul ca să intri în Mihalache. La niciunul nu i-a trecut prin cap să facă un pasaj subteran, să treacă ori traficul de pe Mihalache pe sub intersecție, să nu mai ai semafor când cobori de pe pasaj... Uitați-vă la problema încălzirii, mult-discutata problemă a încălzirii, și un copil de clasa a V-a înțelegea că după cum s-a făcut contorizarea și automatizarea punctelor termice, RADET nu mai avea viață. Bucureștiul este contorizat la nivel de scară de bloc. Nu se mai pot încărca facturile cu pierderile de pe conducte. Acest lucru este valabil din 2005, când s-a terminat programul de contorizare și automatizare a punctelor termice, și oricine știa că va ajunge RADET la faliment. Să nu începi programul de montare a centralelor de cvartal e o copilărie”.

Întrebat de ce nu au făcut-o, totuși, ultimii primari ai Capitalei, în condițiile în care Bucureștiul a dispus de tot mai multe fonduri odată cu intrarea în UE și dezvoltarea țării în ansamblu, Traian Băsescu a răspuns: „N-au făcut-o, probabil, din același motiv din care deși Bucureștiul are 120 de kilometri de linie simplă – puși în timpul meu – de tramvai, linie sudată și pe sustensie elastică, n-au achiziționat vagoane de metrou de suprafață. N-au dat drumul la automatizarea trecerii prin intersecția tramvaiului ca mijloc foarte rapid și precis de circualție în București”.

Liderul PMP Eugen Tomac i-a invitat luni seara pe bucureşteni să-l susţină pe fostul şef al statului în campania de strângere de semnături. ”În atenţia tuturor colegilor şi susţinătorilor PMP! Vă invităm să ne susţineţi în campania de strângere de semnături pentru viitorul Primar General al Municipiului Bucureşti! Cu Băsescu înainte! Toţi pentru Bucureşti!”, a scris Tomac, pe pagina sa de Facebook.

Decizia vine după ce PNL și USR au exclus PMP de la negocierile privind susținerea candidaților comuni pentru alegerile locale de la București.

Băsescu a fost ales de două ori primar general (2000-2004), înainte de a deveni președintele țării pentru două mandate, în perioada 2004-2014. În prezent este europarlamentar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11775 vizualizari

  • +13 (49 voturi)    
    o greseala politica (Marţi, 11 august 2020, 8:10)

    jondo [utilizator]

    Basescu va pierde si va distruge din imaginea lui de animal politic.
    PMP trebuia sa caute alt candidat. Iar daca nu a avut altul, ar trebui sa-si puna intrebari de ce vreme de 5-6 ani nu a reusit sa isi creeze alta imagine decat cea de partid al lui Basescu.
    • 0 (52 voturi)    
      PMP si USR-PLUS au dreptul sa participe la alegeri (Marţi, 11 august 2020, 9:33)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      E un drept democratic si legal, e absurd sa incerci sa interzici unui partid sa participe la alegeri pe motiv ca nu-i lasa pe altii sa castige.

      Intrebati-va cum s-a ajuns la situatia in care un partid de dreapta a ajuns sa fie scos din "alianta dreptei" (ce abuz de limbaj!) la cererea unui partid stangist ca USR-PLUS !

      Imi pare rau ca dl Basescu se prezinta la primaria generala, ar fi fost mult mai eficient ca raspuns politic ca PMP-ul sa prezinte candidati doar la sectoarele unde sunt candidati ai stangii progresiste.

      Electoratul de dreapta are posibilitatea sa voteze la sectoare candidatii PNL si PMP.

      Electoratul de stanga USR-PLUS isi va vota candidatii la sectoarele unde au reusit sa se impuna pe lista comuna.

      La primaria generala, daca dl Basescu nu se retrage pana la urma, trebuie votat cu candidatul de dreapta cel mai bine plasat, fie dl Nicusor Dan, fie dl Basescu.

      Sper sa nu existe confruntari televizate, dl Basescu e net superior dlui Nicusor Dan in astfel de situatii si pe deasupra cunoaste in detaliu problemele capitalei.
      • -15 (31 voturi)    
        Păi să participe, faraoane-bugetare! (Marţi, 11 august 2020, 10:01)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Să avem de cine rîde!
        • +10 (24 voturi)    
          Cine râde la urma.. (Marţi, 11 august 2020, 10:38)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Indifierent cine ajunge primar, Basescu si-a facut jocul. Are pensie de presedinte, casa de protocol, protectie SPP...


          De castigat, sigur nu castiga. Nici nu-l intereseaza sa castige. Important pentru el este:
          1. Sa nu castige USR-PLUS notorietate la locale - cresc sansele la parlamentare si Base & co au multe dosare de care se tem. Cat timp PSD/PNL controleaza justitia, toata lumea doarme linistita. Se mai sacrifica din cand in cand cate un mafiot cazut in dizgratie, de ochii lumii, dar dupa 2-3 ani e liber (nici ANAF nu se chinuie sa recupereze dauna).

          2. Sa ia PMP cat mai multe locuri de consilieri in Bucuresti. Altfel nu-i voteaza nimeni. In caz ca nu v-ati prins, bugetul intreg al capitalei, inclusiv primariile de sector, trece de 2 miliarde de euro. Bani care se cheltuie prin firme de apartament, prin influenta consilierilor care detin majoritatea.
          • 0 (2 voturi)    
            Barna a avut interesul (Marţi, 11 august 2020, 23:08)

            Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            sa nu castige Nicusor, care i-ar fi luat automat si pozitia de lider (chiar si de carton cum e el) al usr.
            • 0 (2 voturi)    
              Clar.. (Miercuri, 12 august 2020, 12:24)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

              Deci Barna a incercat sa-l impiedice pe Nicusor Dan sa candideze, nu a reusit, asa ca l-a pus pe Basescu impotriva lui? :)
              Hidrogenul si prostia..
        • -10 (34 voturi)    
          base il face.... (Marţi, 11 august 2020, 10:44)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          il face basescu , muci pe mucusor dan , e slanb rau de tot , nici nu intelegi ce balmajeste acol , tot ce mormaie , a mai fost spus de 30 de ani incoace ! o sa ne strambam de ras , la o eventuala confruntare intre cei doi , abia astept !
          • +12 (26 voturi)    
            Pana il face base, te faci tu (de rahat) (Marţi, 11 august 2020, 12:40)

            mihaixulescu [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

            Nu prea ti-a placut cartea, este? Cine dracu crezi ca intelege ce debitezi?
          • +3 (21 voturi)    
            Îl „face” la portmoneu, corect. (Marţi, 11 august 2020, 12:51)

            Tayen [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

            Îl „face” la buzunare, la „Alba-Neagra”, cum i-a făcut pe redușii de mitici, dar doar atât.
      • +17 (55 voturi)    
        Basescu nu e de dreapta, Basescu e pentru sine (Marţi, 11 august 2020, 10:05)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        si atat. Nu-i pasa de Bucuresti, ci doar de propriul lui orgoliu.
        • -4 (24 voturi)    
          normal.. e setea de putere. (Marţi, 11 august 2020, 11:02)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          si noua ne convine, pentru ca le zice bine!
        • -1 (11 voturi)    
          Asemanarea (Marţi, 11 august 2020, 14:15)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          intre omul politic de dreapta si cel de stanga e ca nici unui nu-i pasa de omul simplu. Diferenta intre cei doi e ca macar ala de dreapta nu minte.
        • +1 (11 voturi)    
          Gresit ! (Marţi, 11 august 2020, 16:18)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          daca-i pasa de propriul orgoliu, nu ar fi candidat si isi pastra invincibilitatea in alegeri !
          A incercat sa se fofileze la inceput spunand ca PMP are si fara el 10% din voturiin Bucuresti. Apoi a incercat sa spuna ca si To(lo)mac ar fi un foarte bun primar general. Se pare ca in interiorul partidului s-a pus mare presiune pe el si a trebuit sa cedeze pt a tracta candidatii PMP si a aduce voturi care sa ii duca in consiliile locale si in Consiliul General !

          PS. Daca pana la urma CHIAR candideaza Base isi va strica palmaresul dar parca il vad spunand : "Am fost infrant in alegerile pt Primaria Bucurestiului dar am castigat in alegerile locale, deci INFRANGEREA ESTE CAT O VICTORIE !

          PPS. Nasol e ca eu o sa pierd niste pariuri in care am mers pe faptul ca nu va candida !

          PPPS. In fine, doar sa nu cumva sa il incurce pe Nicusor ! pt ca atunci il blestem ! Glumesc ! :))
      • +15 (21 voturi)    
        miscare pur politica (Marţi, 11 august 2020, 12:15)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Basescu a intrat in cursa fortat de imprejurari, din cauza insuccesului in negocieri cu alianta de dreapta.

        Scopul lui nu este sa castige primaria Bucurestiului, ci sa obtina un scor bun la alegerile locale si astfel sa-si traga in sus partidul pentru alegerile parlamentare, deoarece in sondaje PMP se situeaza sub pragul electoral de 5% si risca sa nu intre in Parlament.

        Opinia mea este ca negocierile Basescu-Orban vor continua. Tintele PMP sunt acum pozitii de secretar de stat si o alianta electorala cu PNL pentru parlamentare. Daca si le ating, atunci Base se va retrage din cursa electorala pentru Bucuresti si Nicusor Dan va castiga.

        Din pacate jocul electoral nu mai are de mult de-a face cu cetateanul, in pofida afirmatiilor politicienilor.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu e suficient ! (Marţi, 11 august 2020, 16:26)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

          Nu se poate retrage din cursa pt ca atunci PMP nu mai castiga niciun loc de consilier local macar !
          Iar pt parlamentare trebuie parafata o intelegere scrisa... multe se pot intampla !
          Cred ca incearca chiar sa obtina cateva locuri de consilieri locali si poate un loc de consilier general din cele rezervate PNL intr-o intelegere bilaterala ! Nu stiu insa daca o sa poata pt ca liberalii sunt in general zgarciti.
          Posturi de secretari de stat sa negocieze acum cand nu se stie ce va fi la locale ? Ma indoiesc !

          In fine, vom vedea !
      • -1 (15 voturi)    
        absolut de acord (Marţi, 11 august 2020, 13:18)

        jondo [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        dar eu nu ma refeream la esecul negocierilor (si prostia USR care practic taie din voturile anti-Firea si anti-PSD) si urmarile aferente, ci pur si simplu la PMP.
        Trebuia sa aiba si alti candidati disponbili, nume cu notorietate. In afara de Toamc, Neamtu si inca unul...
        habar nu am cine se afla in partidul asta.
        • 0 (2 voturi)    
          pui problema (Marţi, 11 august 2020, 18:28)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui jondo

          greșit.
          Băse este cel care șantajează mizând pe voturile pe care le-ar atrage în defavoarea lui Nicușor.
          Pt. că e un jucător, după cum a recunoscut, a jucat la ambele capete.
          Dacă obținea avantaje de la Nicușor (USR-PLUS+PNL) o trăda pe fierea, dacă nu, o să-i ceară fierei avantaje dacă aceasta va câștiga.
          Individul e un oportunist care din punct de vedere politic știe că e terminat. Nuți însă, crede el, mai are o șansă.
          • +1 (5 voturi)    
            cine l-a pus in pozitia sa "santajeze"? (Marţi, 11 august 2020, 21:15)

            jondo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            nu cumva USR cand a respins alianta cu PMP?
            Acum ce sa faca PMP, sa stea acasa?
            Scopul oricarui partid - firesc, legitim si democratic, este sa participe in alegeri. Daca nu se poate in alianta, atunci pe cont propriu.
      • -1 (3 voturi)    
        Pai ce facem maistre ?! (Marţi, 11 august 2020, 16:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Repetam comentarii deja scrise ?
        Si asta ca asta dar nici macar nu corectam aberatiile gen: "E absurd sa incerci sa interzici unui partid sa participe la alegeri pe motiv ca nu-i lasa pe altii sa castige."
        Pai cine impiedica PMP sa participe la aceste alegeri ?
        Aberatia asta ai scris-o si in comentariul de acum cateva zile cand ai inceput sa ataci USR !
        Nimeni nu impiedica PMP ! Normal ca are acest drept iar alianta dintre PNL si USR nu are cum sa il ia !
        Doar statul pri institutiile sale specializate AEP in primul rand poate impiedica un partid sa participe la alegeri (de exemplu pt ca nu a strans numarul necesar de semnaturi pt a se putea inscrie. Sau Justitia (in anumite conditii) printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, Altfel e exclus !

        PS. Deci ce facem ? Sper ca ne revenim si numai scriem prostioare pt ca precampania e lunga si riscam sa plictisim cititorii ! :)))))))
    • -9 (55 voturi)    
      Basescu o face castigatoare pe Firea... (Marţi, 11 august 2020, 9:45)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Firea este 99% castigatoare. Basescu a tradat dreaptea. Acum el va fura un 6-7% sigur din voturile dreptei, voturile pentru Nicusor Dan si practic ii da mandatul lui Firea. Fiind un singur tur, va fi foarte greu, daca nu imposibil pt Nicusor Dan sa acopere golul, Firea avand un 25-27% asigurat. Si plasarea alegerilor in plina pandemie va scadea electoratul responsabil si grijuliu fata de covid sa vina la vot, asa ca Firea este din nou primar.
      Basescu a tradat dreapta!
      • -1 (27 voturi)    
        Pai pmp-ul e atat de mic... (Marţi, 11 august 2020, 11:00)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ...si nesemnificativ. Deci de ce va temeti? De ce nu spui ca USR distruge dreapta, ei i-au vrut exclusi cu orice pret. Pai cum vrei? Si cu slanina in pod si lins pe bot?
      • -1 (31 voturi)    
        du-te ba cu fierea ta... (Marţi, 11 august 2020, 11:02)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ... o bate pe fierea de ii scoate sarmele din ea, si pe nicusor il rupe pe genunghe. va da marinaru de va juleste...
        • +1 (7 voturi)    
          la golăneală, (Marţi, 11 august 2020, 18:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          miștocăreală, hăhăială și băut whiskey, cu siguranță. Dar astea nu mai sunt la modă.
      • -12 (22 voturi)    
        Tu chiar vrei un primat mototol precum Dan? (Marţi, 11 august 2020, 11:10)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        .
        • -1 (3 voturi)    
          deci pt. (Marţi, 11 august 2020, 18:32)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          tine, mitocanul de bădulescu e un exemplu de urmat. Violență de limbaj și fizică.
          • +1 (5 voturi)    
            Habar n-am cine e Bădulescu (Marţi, 11 august 2020, 21:08)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            e o poreclă de-ale lui Băsescu?
            Însă l-am văzut pe dl Dan și mărturisesc că nu aș avea încredere să-i las nici măcar un departament din firma mea, darămite să-l pun să o conducă...
            Dar sigur avem alte criterii de apreciere, dacă ție - și altor mii de bucureșteni - vi se pare că o persoană care n-a administrat nimic în viața lui (uită-te numai cât de mizerabil este site-ul școlii pe care se laudă că a fondat-o) poate primi pe mână un oraș precum București...
      • +6 (16 voturi)    
        Care dreapta? (Marţi, 11 august 2020, 12:14)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Tot zici dreapta, dreapta, dreapta...
        De cand e USR-PLUS de dreapta?

        Right-wing politics holds the view that certain social orders and hierarchies are inevitable, natural, normal, or desirable, typically supporting this position on the basis of natural law, economics, or tradition. Hierarchy and inequality may be viewed as natural results of traditional social differences or the competition in market economies. The term right-wing can generally refer to "the conservative or reactionary section of a political party or system".
    • +10 (24 voturi)    
      gura pacatasului ... (Marţi, 11 august 2020, 10:01)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      daca este in cursa cu Firea, in mod logic rupe din voturile lui Nicusor Dan !
    • -10 (26 voturi)    
      Basescu e disperat (Marţi, 11 august 2020, 10:21)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Vrea sa scoata partidul peste pragul electoral:PMP-ul este mort la ora asta si Marinarul incearca sa salveze corabia care ia apa serios.Sper ca bucurestenii sa-si aminteasca de reducerile salariale,TVA-ul marit;salariile au fost drastic diminuate la bugetari(si ca urmare pensiile micsorate).Daca Boc si Basescu nu au avut suflet,dupa ei s-au luat si multinationalele care nu au mai marit salariile,au crescut norma de munca si au dat afara desi nu era cazul.Sper sa se scufunde cu tot cu corabie.
    • +2 (18 voturi)    
      a ajuns un marinar prost... (Marţi, 11 august 2020, 11:28)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      a ajuns un marinar prost...
      • +3 (17 voturi)    
        Dar când a fost bun? (Marţi, 11 august 2020, 13:39)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Niciodată, a fost doar un turnător precoce!
    • -2 (22 voturi)    
      Candidatura lui basescu!! (Marţi, 11 august 2020, 11:44)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Folosesc materialul clientului ca sa demonstrez cat rau a FACUT TARII ACEST CORUPT, TRADATOR, SECURIST, OM FARA CARACTER basescu ,care are nerusinarea sa mai anunte candidatura !! Sigur va fi respinsa !!! Dar va rog cititi in sinteza: Radu Cristescu, fost vicepreşedinte PMP, declara clar impostorul de basescu a încasat „marile şpăgi“ din România, find protejat de „sistem“. „Dacă Elena vorbeşte eşti PA, te duci 30 de ani la puşcărie“, susţine Cristescu, unul dintre apropiaţii Elenei Udrea. Cristescu, fost preşedinte al Agenţiei Domeniilor Statului (ADS) în timpul guvenării PDL. Ştiri pe aceeaşi temă despre băsescu, privind acuzaţiile de colaborare cu Securitatea:„Tu eşti REGINA!!! Da, Traian Băsescu, tu eşti REGINA! O regină cam spanchie, ce-i drept, dar tu eşti! REGINA la care au ajuns marile şpăgi din România! Da, Traian Băsescu, tu care ai fost deputat, ministru, primar general, preşedintele României, ajuns senator, cel care acum te milogeşti sa ajungi in Parlamentul European pe 20.000 de euro, deşi eşti putred de bogat...sau ai nevoie de imunitate?!? Eşti un om politic corupt! O spun cu responsabilitatea unui cetăţean, poate un pic mai informat ca alţii. Cu fapte de corupţie, unele ştiute, altele neştiute, într-un cuvânt eşti un hoţoi bătrân, un hoţ neprins! Pentru că ai fost şi eşti cel mai protejat om politic de către sistem. De ce? Pentru că tu eşti unul dintre ei, tu l-ai creat pentru a te proteja pe tine şi complicii tăi şi pentru a-i paradi pe alţii" Dar le-ai lăsat şi lor felii din tort, pe o înţelegere tacită, ca prin firmele lor acoperite să se autofinanţeze, probabil doar şefii, pentru a-i avea şi tu la mână pentru că şi ei te aveau! Astfel, toată lumea a fost mulţumită!CE JIGODIE DE OM A AVUT ROMANIA CA SEF DE STAT!! CE TRADATOR!! AJUNGE!!
    • 0 (16 voturi)    
      nici nu vrea sa castige ... (Marţi, 11 august 2020, 12:17)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      daca citesti printre randuri, o sa vezi ca Basescu "ii trage o lectie" USR-ului pentru ca el nu o sa ia din sustinatorii Firei ci din sustinatorii lui Nicusor Dan. Nicusor Dan o sa ramana etern doritor sa fie Primar General si nu o sa ajunga niciodata Si pentru ca vorbim de un sigur tur, cel mai probabil ca o sa fie Firea pe primul loc, Nicusor pe 2 si Basesc pe 3 si iar ne cacam in sus si ne manjim de rahat pentru urmatorii 4 ani !
      • -4 (12 voturi)    
        Unde, pe ce loc chiorpetele!? (Marţi, 11 august 2020, 13:41)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Nici dacă-i singur nu adună voturi pentru locul III.
  • -9 (47 voturi)    
    Rumburak - Primar (Marţi, 11 august 2020, 8:11)

    Criogenia [utilizator]

    Nucusor si Firea deja cheltuie bani pe campanie degeaba, nu au nici o sansa in fata lui Rumburak.

    Pe cuvant ca vin in Ro sa-l votez pe Rumburak chiar daca stau 2 saptamani in carantina sau izolare.

    Saptamana asta si-a gasit oualelele...credeam ca le "pierduseu"...
    • 0 (46 voturi)    
      si declaratia? (Marţi, 11 august 2020, 9:09)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      vreau sa vad cum da basescu declaratie ca nu a colaborat cu securitatea.
      pana acum putea declara fals ca el asa considera, ca nu a colaborat petrov cu securitatea.
      dar acum are decizie cnsas si de la justitie - petrov a existat si a produs efecte.
      acum este fals in declaratie sub semnatura privata, fapta penala
      • +4 (36 voturi)    
        decizia nu este definitiva (Marţi, 11 august 2020, 9:58)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        e data de un judecator, pe baza unor probe de doi bani.
        si orban are o decizie de prima instanta ca a at spaga electorala, si kaizar klauz de la cotroceanca are in instanta, definitiva, pt. uz de alte false.
        caci, un dosar facut in maniera portocala, ajuns la un judecator, si el cu dosar, nu e nimic nou in ro.

        a facut o informare ca un coleg de scoala a dansat mai mult cu o cehoaica, cu care si el ar fi vrut sa danseze. asta este proba, acuzatia despre...petrov.

        important este capabilitatea omului. este printre putinii politicieni care a mai facut si altceva, in afara de viata de bujetar.
        base a fost tot ce a vrut sa fie. are mentalitatee de luptator si castigator.
        poate cu neicusoru pe langa el, ca viceu, il pregateste pe matematician pt. viata reala, sa devvina un primar cu oo.
        • +13 (23 voturi)    
          Da ma ,a mai facut ceva.... (Marţi, 11 august 2020, 10:26)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          pentru el si camarila penala.Vad ca uitati de Bica,Udrea,Topliceanu si Iacob Rizi care se distrau cu banii statului in timp ce populatia trecea prin reduceri salariale si majorari de TVA!Tot ce a facut,cu Popoviciu in frunte,a facut pentru el si gasca lui.Daca ai cioc de cocalar nu inseamna ca esti bun primar.
          • -4 (14 voturi)    
            niciuna n'a lucrat (Marţi, 11 august 2020, 13:26)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

            pt. presedentie, n'a fost angajata lui.
            daca se fac afaceri cu masti si dupa anchetele penale va pica vreun penelist de vaza, vreun vela, nelu ca si ministru, e de vina, dupa judecata matale, klauz ot cotrocesti.
          • -1 (3 voturi)    
            Of, of, ai dreptate Zache ! (Marţi, 11 august 2020, 16:38)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

            Si le-a mai pus si botnite la gura bietilor oameni care, ca sa castige un colt de paine, au fost nevoiti sa se angajeze pe mosia lui la Nana sa-i culeaga viile.... Hapsanul l-a tocmit pe unu Zaharia Stancu sa stea cu biciul dupa ei !

            PS. Of, of, of...

            PPS.... si vai, vai, vai, mai Zache, ma.. ! :))))

            PPS. HN, stii chestia cu pamfletul, nu ?!
      • -7 (21 voturi)    
        Aferim. (Marţi, 11 august 2020, 10:03)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Poate așa va merge lîngă colegul de partid, Draknea!
      • -2 (12 voturi)    
        Vezi daca belesti ochii doar pe Latrina 3 ? (Marţi, 11 august 2020, 16:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Urmareste si alte posturi TV si te vei lamuri ca a spus-o senin ca va semna declaratia fara nicio retinere si emotie pt ca el stie ca nu a fost colaborator cu Secu !

        PS. cata vreme hotararea judecatoreasca nu este definitiva ea nu are nicio putere legala !
      • +1 (5 voturi)    
        Declaratia... (Marţi, 11 august 2020, 22:39)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        ...este vax albina din moment ce avem presedinte cu sentinta judecatoreasca definitiva la conducerea tarii si premier scapat de parnaie pe motiv de inregistrari ilegale (fara mandat).

        Prezenta lui Claus si a lui Sica in conducerea Romaniei legitimeaza oarecum si clanurile Pianilor , ce sa mai vorbim de Rumburak care nu o are definitiva...
    • +2 (38 voturi)    
      Poate ca dl Basescu va renunta in ultima clipa (Marţi, 11 august 2020, 9:40)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      Fost primar general, fost premier, fost presedinte, dl Basescu e mult deasupra dnei Firea sau dlui Nicusor Dan in ce priveste competenta administrativa si cunoasterea amanuntita a mecanismelor administratiei locale si centrale.

      Problema care apare pt dl Nicusor Dan e la electoratul liberal, acesta din urma nu vrea sa voteze stangisti de la USR-PLUS, ori PMP-ul ii ofera posibilitatea sa voteze candidati ai dreptei.

      Dl Basescu e cotat mult mai bine decat PMP si e capabil sa ridice cota si mai mult, are notorietate si stie cum sa faca in fata presei (nu e cazul dlui Nicusor Dan, acesta nu are carisma si e stangaci si rigid la tv).

      Sper ca dl Basescu sa ajunga pana la urma la un acord cu PNL si sa se retraga in ultima clipa in favoarea dlui Nicusor Dan (care nu merita pedepsit pentru prostia politica si aroganta USR-ului).
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-l vad pe Rumburak... (Miercuri, 12 august 2020, 8:44)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ...sa faca acte de caritate. Cand este de luat ia si nu se mai gandeste la nici un Nucusor.

        De ce l-ar ajuta?
  • +9 (53 voturi)    
    Iepurele lui Firea (Marţi, 11 august 2020, 8:12)

    domos [utilizator]

    Urat sfarseste Basescu.
    • -4 (32 voturi)    
      Cum a și trăit. (Marţi, 11 august 2020, 10:04)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui domos

      URÂT!
    • -1 (19 voturi)    
      Cine e iepuerele? (Marţi, 11 august 2020, 11:02)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui domos

      Barna ca re a eliminat PMP-ul din alianta pentru sustinerea lui Nicusor? Pai tu crezi ca politica e pe sentimente? NU...e pe beneficii...
    • -1 (15 voturi)    
      nu, gresesti (Marţi, 11 august 2020, 11:06)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui domos

      Basescu e iepurele, trage tare pentru Firea si PSD - scheletele din dulap se agita.
  • +14 (44 voturi)    
    Sa inteleg că interesul lui e sa iasă firea? (Marţi, 11 august 2020, 8:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    Oricum mai mult de 3% nu ia. Dar își pierde și ultima picătură de respect pe care unii o mai aveau pentru el.
    • -2 (22 voturi)    
      Imi palce (Marţi, 11 august 2020, 11:04)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Imi place de voi, oameni cu mentalitate antenista (acolo aparea zilnic pe burtiere ca il aresteaza, ca dezvaluiri...) .Acum cica ia doar 3% dar titlul spune ca de fapt o sa iasa firea din cauza acestui 3%. Pai de ce?
      Mi se apre normal ca orice partid/politician sa isi apere sansa. E ca in cercetare (Don't publish...perish...don't participate...perish)
  • -3 (17 voturi)    
    :))))))) (Marţi, 11 august 2020, 8:26)

    mihai576 [utilizator]

    Cu Băsescu înainte.... El e crucea, sau cum?
  • +6 (42 voturi)    
    perdeluta: adio PD, adio PDL. (Marţi, 11 august 2020, 8:26)

    Stropuleanu [utilizator]

    duuuu-te buey, secatura meschina ipocrita, creste-ti nepotii, foloseste-ti brevetul, nu vrei sa scape romanii de comunisti?
    mitomanule!
  • -1 (29 voturi)    
    ... (Marţi, 11 august 2020, 8:29)

    mihai_mi [utilizator]

    Ce credeati? Ca ramane Base fara ciolan?
  • +7 (41 voturi)    
    deci, (Marţi, 11 august 2020, 8:36)

    nahir [utilizator]

    acum si oficial, basescu isi arata febletea pesedaca, evident din motive personale care nu au nicio legatura cu bucurestenii si cu alegerile locale.
    Sa vrei sa rupi niste procente dintre alegatorii posibili ai lui Nicusor Dan nu demonstreaza altceva, nici macar argumentat de ideea "Las' ca va arat eu". Nu suntem la gradinita, tataie.
    • +4 (18 voturi)    
      scuze (Marţi, 11 august 2020, 11:22)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Dar eu sper ca alegatorii lui Nicusor Dan sunt muuult mai inteligenti incat sa puna botu pentru Basescu. Nu-i vad pe votantii lui basescu decat pe cei care efectiv nu pot sa-l sufere pe Nicusor, un fel de vot negativ impotriva candidatului PNL-USR. Nici mi-e nu-mi este simpatic Nicusor, dar nu pot sa nu realizez pericolul iminent pe care-l avem in fata...
  • +8 (40 voturi)    
    Rusine (Marţi, 11 august 2020, 8:46)

    clint [utilizator]

    Nu vei face decat sa deturnezi niste voturi de la Nicusor catre nicaieri. Adica, sa o ajuti pe Firea.
    • +5 (17 voturi)    
      Asta sa o psuo URS+ului (Marţi, 11 august 2020, 11:05)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Exact asta au facut ei prin respingerea categorica a PMP-ului din "alianta">
  • +7 (31 voturi)    
    Consideratii (Marţi, 11 august 2020, 8:53)

    Ccoto [utilizator]

    1. Prin candidatura la primaria capitalei, Basescu ar putea lua din voturile dreptei, nu prea multe, insa, PMP nu cred ca mai are potential peste 8-10% in Bucuresti.
    2. Presupunand prin absurd ca va castiga, Basescu isi inseala cu buna stiinta alegatorii de la europarlamentare, cei care l-au votat pentru un loc in Parlamentul European, gestul fiind echivalent cu traseismul politic post-alegeri.
    3. Daca nu va castiga, va aduce PMP sub pragul electoral la alegerile generale. Merita.
    • -1 (15 voturi)    
      Corect (Marţi, 11 august 2020, 11:07)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

      1. Ia 10% si arata ca PMP-ul inca are valoare si nu e de lepadat precum au insistat USRistii marxisti.
      2. Nu ma inseala pe mine...e ok daca mai face purici in politica d ela Bucuresti.
      3. De cand tot proorociti voi asta? Si uite ca nu se intampla. Sa vedem viitorul USR-istilor, cand vor incepe ei sa faca politica, nu de pe margine...
  • +11 (31 voturi)    
    >>> (Marţi, 11 august 2020, 8:56)

    GemstonePig [utilizator]

    Cat de previzibil....''eu sunt antipesedist, eu lupt impotriva Sarmei nu Nicusor Dan deci votati cu mine ca sa iasa iar primar Toapa Roz''
  • +9 (39 voturi)    
    O mizerie de om. (Marţi, 11 august 2020, 8:59)

    Marionette [utilizator]

    Spera sa-i minta pe bucuresteni pentru a ajuta PSD in ciuda a ceea ce vomita el.
  • +10 (34 voturi)    
    ce a ajuns Baselu' (Marţi, 11 august 2020, 8:59)

    ember [utilizator]

    iepurele PSD si la prezidentiale si la locale...
  • -4 (26 voturi)    
    Ma bucur ca exista competitie (Marţi, 11 august 2020, 9:04)

    bigbrother [utilizator]

    Acum avem nu unul ci doi candidati cu sanse mari impotriva lui Firea..sau nu e asa? Eu nu cred ca votantii USR/PNL vor vota cu Basescu, cel putin nu atat cat sa influenteze voturile.

    Si spun asta luand in calcul voturile din Bucuresti la europarlamentare de anul trecut (PNL:15.48%, PSD:16.38%, USR:39.89%, PMP:7.99%, Pro Romania 6.75%) .

    Nu stiu care sunt calculele lui Base, dar eu mizez in continuare pe Nicusor Dan, evident cu conditia ca lumea sa iasa la vot. Daca pana acum era problema ca votarea pentru primarii se facea vara cand lumea era in concediu, acum cu pandemia s-ar putea ca multi sa nu doreasca sa vina la vot.
    • +17 (37 voturi)    
      un singur tur! (Marţi, 11 august 2020, 9:08)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Te bucuri degeaba, electoratul PSD (pensionari, functionari, oameni platiti cu 50 de lei pe vot) nu tradeaza. Basescu fura voturi de la opozitie si astfel Firea are sansa de ramane acolo.
      • -2 (12 voturi)    
        tocmai pt ca electoratul psd "nu tradeaza" (Marţi, 11 august 2020, 10:56)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Firea va ramane cu acelasi procent aproximativ de voturi, nu va putea lua alte voturi de la cei care vor veni sa voteze pentru ca acum sunt 2 candidati cu sanse reale impotriva lui Firea.

        Nu uita de asemenea ca PNL+USR+PLUS au mai multe voturi adunate, d'asta au facut aceasta alianta. Sa nu uitam ca mai sunt cei de la Pro Romania care in teorie ar trebui sa voteze contra PSD (2-3%), se mai iau niste procente si de aici. Mai mult, ALDE vor lua si ei 1-2% din voturile PSD, deci cumva se echilibreaza balanta cu candidatura lui Base.

        Ma astept ca procentele finale sa fie undeva la 14-16%, maxim 20% Firea daca PSD investeste la greu in electorat, 5-7% Base si 25-30% Nicusor Dan. Din nou, toate aceste cifre implica o participare mai mare la vot decat in urma cu 4 ani si eu zic ca tocmai aceasta competitie va scoate lumea la vot.
      • +2 (16 voturi)    
        De ce basescu? (Marţi, 11 august 2020, 11:10)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Cum basescu fura? Eu pe scara blocului nu sunt intrebat daca vreau centrala termica comuna. Sunt pus sa platesc asa, din senin. Cand imi instalez eu centrala proprie si cer sa ma debransez vine unul ca tine si imi spune ca "tradez". Treadez tradatorii, mi se pare normal. M-ati intrebat daca vreau centrala aia? Poate aveam un deal mai bun, poate aveam o idee mai buna, poate aveam si eu o opinie...
        • -2 (2 voturi)    
          poate, poate (Miercuri, 12 august 2020, 9:13)

          ember [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          poate a zis copilul ceva, poate a injurat! Base fura electorat de la opozitia toapei desi stie ca nu are nicio sansa de a castiga si tu incerci s-o dai intoarsa.
  • +11 (45 voturi)    
    Cine voteaza cu Basescu, voteaza cu Firea (Marţi, 11 august 2020, 9:07)

    subcultura [utilizator]

    La fel cum in ultimii patru ani consilierii PMP au votat cu Firea.

    Cat de mizerabil! stie ca nu are nici o sansa si stie magariile facute in Bucuresti, insa tot santajeaza, tot insista, poate o obtine un ciolanel cat de mic, macar de la Firea.
    Asta ar trebui sa fie ultima dovada a lipsei de bun simt al acestui personaj, pentru cei cativa creduli naivi care inca sunt hipnotizati
    • -4 (24 voturi)    
      cine voteaza cu base (Marţi, 11 august 2020, 10:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      voteaza impotriva tradatorilor plusisto penelisti, noua dreapta stanga ioropeana.
      votati noul pdl !
    • +2 (18 voturi)    
      Cine voteaza PNL voteaza USL (Marţi, 11 august 2020, 11:12)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Cine voteaza PNL voteaza USL (va mai amintiti?)
      Cine voteaza USR+ voteaza aroganta de corporatist, anti-democrata, stangista, anti-republicana anti-americana.
      Sigur, credulii sunt hipnotizati d ebasescu...desteptii sunt hipnotizati de barna si clotlida...
      Ghinion...suntem creduli.
  • -5 (27 voturi)    
    Stanga progresista, intransigenta si iresponsabila (Marţi, 11 august 2020, 9:24)

    animatron [utilizator]

    "Salvationismul" e o tendinta mesianica, parareligioasa, in politica, un "talibanism" care pretinde ca singurii care pot "salva" ceva sunt doar activistii si militantii unui singur partid, restul politicienilor fiind "la fel" de "corupti si incompetenti".

    Pretentia de a prelua puterea monopolistic, fara nici un fel de "compromis", e tipic pentru miscarile revolutionare violente, violenta manifestandu-se la nivel de limbaj si comportament in eventuale negocieri cu alte forte politice.

    USR-PLUS si-a stabilit f greu propriile liste de candidati (asa e in toate miscarile extremiste, sunt sectare si activistii se acuza imediat intre ei, la USR se acuza de "securism" de obicei), apoi a avut pretentia sa stabileasca candidatii si pt "partenerii" de alianta.

    PNL, in scadere in sondaje (de la 47% in ianuarie la 34% acum) si de teama sa nu fie afectata candidatura lui Nicusor Dan, a acceptat sa-l elimine pe Dan Cristian Popescu de la sect.2 (acesta a demisionat si s-ar putea sa castige acum cu sustinerea PSD!).

    PMP nu a acceptat "santajul democratic" si nu a renuntat la Mihail Neamtu (filosof si teolog, cu studii in Germania si doctorat in Anglia, mult peste nivelul mediu intelectual al politicienilor dela noi), asa ca USR-PLUS a constrans PNL-ul sa scoata PMP-ul din alianta.

    Rezultatul catastrofic al exigentelor stangii progresiste e candidatura anuntata a fostului primar general Basescu, din partea PMP.

    Dl Basescu are o enorma experienta in administrarea Capitalei, a unui guvern, al unei presedintii, etc, cunoaste perfect viata politica si administrativa si se vede din interventii cat de sigur si eficient e in discursul sau.

    Nici dna Firea, nici dl Nicusor Dan (pe care il apreciez f mult) nu sunt capabili sa-i faca fata in confruntarile directe sau in propuneri imediate pt Bucuresti.

    Genul asta de "talibanism" progresist, pe care il vedem si la stanga americana, produce numai pagube si diviziune, "salvationismul" e mesianic, extremist, monopolistic.
    • +3 (3 voturi)    
      Exemple de violenta in limbaj si in comportament (Marţi, 11 august 2020, 17:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      la negocierile PNL-USR avem din partea USR ?

      Dar de "extremism" ? De "stangism" ? Avem ?

      PS. Exact cum banuiam... Nu ! Apropierea alegerilor si faptul ca ai ales, te face sa scrii comentarii tot mai simpatice ! Simpatice si neglijente !

      PPS. O sa ne distram ! :)))
  • +7 (23 voturi)    
    Si cand... (Marţi, 11 august 2020, 9:31)

    Nonidem [utilizator]

    Si cand imi amintesc cum mai perora el de necesitatea unirii dreptei, si cand imi amintesc cum era el cavalerul sans gene et reproche al luptei cu mafia Psd si cand imi amintesc cum am militat pentru el atatia ani-imi vine o scarba vecina cu voma!Dupa ce si-a facut praf mandatele prin luarile lui de pozitie dupa acestea,acum cauta cu tot dinadinsul sa-si sfarame si cioburile de stima care i-au mai ramas!Un ticalos de clasa!Jigodie!
    • +3 (9 voturi)    
      A uitat că a fost huiduit în parlament? (Marţi, 11 august 2020, 11:10)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Când a citit condamnarea comunismului, a fost fluierat încontinuu de PSD și PRM.
    • 0 (8 voturi)    
      Si a perorat pana in ultimul moment (Marţi, 11 august 2020, 11:13)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Si a perorat pana in ultimul moment. Doar ca alti "dreptaci" nu prerorau si nici nu voiau asta...daca voiau deja actionau si "unificau".
  • -3 (19 voturi)    
    Ce tzara, ce kterinca ! (Marţi, 11 august 2020, 9:32)

    KTerinca [utilizator]

    Sa fie show !
    E bun maskariciu asta pentru programu' de divertisment de la teveu.
    Haaaha, haaaaha, haaaah !
  • -2 (20 voturi)    
    Un nou candidat. (Marţi, 11 august 2020, 9:48)

    IosifGuias [anonim]

    Candidat cu anvergura !
  • +8 (22 voturi)    
    Elena din Troia ? (Marţi, 11 august 2020, 9:58)

    grandpa [utilizator]

    Faptul.. ca a sustinut o ia adus caderea ireversibila.
    Va soune unul care l a votat de doua ori plus o data la referendumul de suspendare.
    Nu mai are CREDIBILITATE>
    Sfarseste ca si Constantinescu.care a trecut cu arme si bagaje in tabara dusmanului.................
    Asa sunt scorpionii.....CAMELEONI adica isi schimba culoarea.
    Oameni fara coloana vertebrala.
    Ce a fost si cea ajuns ?URAT SFARSIT.
    • +1 (11 voturi)    
      N-a fost nimic. (Marţi, 11 august 2020, 10:20)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui grandpa

      Doar populimea n-a reușit să-l ghicească din prima.
    • -3 (7 voturi)    
      oho... (Marţi, 11 august 2020, 10:46)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui grandpa

      asta-i un nou inceput pentru base , acum e si mai intarit dupa ce sa dovedit ca a fost colaborator si nimeni nu ia facut nimic !e jmecher , marinelu "!
  • +7 (17 voturi)    
    Petrov la Primarie (Marţi, 11 august 2020, 10:08)

    Ibit [utilizator]

    Petrov nu a auzit de rusine si obraz .
  • +6 (16 voturi)    
    Ce diversionist sinistru... (Marţi, 11 august 2020, 10:37)

    JustinCase [utilizator]

    .
  • +3 (13 voturi)    
    Pacat (Marţi, 11 august 2020, 10:47)

    DrInOrice [utilizator]

    Nefericita decizie. Urata e politica.
  • 0 (6 voturi)    
    nu, base, nu esti (Marţi, 11 august 2020, 10:48)

    g01an [utilizator]

    daca ai fi capabil sa rupi din electoratul lui Firea, Ponta sau Tariceanu, ai fi in competitie cu ei. Dar cum iti iei din voturile electoratului mai in varsta care oricum ar fi votat anti-PSD (desi nu sunt foarte multi), nu ai cum sa fii in competitie cu PSD.

    dar ramane de vazut, daca Base ne arata ca poate ciupi din procentele PSD & friends, de la antenisti si bugetari, nicio problema.
  • -8 (14 voturi)    
    din nou ... (Marţi, 11 august 2020, 10:49)

    muscha mbanana [utilizator]

    base va fi primare din nou , a iesit intarit cu dosarele de securist ,in care n-a patit nimic ,din contra ! abia astept , acum stie ce are de facut , in primul rand il face pe mucusor dan si pe cei care il sustin !
  • +4 (14 voturi)    
    Desi sunt basist convins, (Marţi, 11 august 2020, 11:00)

    farty [utilizator]

    Si desi, nu imi place Nicusor (lucru pe care l-am tot spus aici pe forum), il voi vota totusi pe Nicusor. Din simplu motiv ca are cele mai mare sanse in fata lui Firea. Scopul principal este sa o eliminam pe Firea din schema. A ajuns Bucurestiu exact cum era Clujul intre 1990-2000 ... adica o ruina. Iar acum Cluj e la ani lumina de Bucuresti. Mi-am invatat lectia cu Paleologu, imi cer scuze, dar votez Nicusor!!!
  • -6 (16 voturi)    
    in (Marţi, 11 august 2020, 11:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sfirsit am cu cine vota. Si cind vad ce spume fac usereii comunistoizi, care cica alianta de dreapta, bla, bla, e si mai bine, nesperat de bine. Mai bine golan decit activist, mai bine mort decit comunist.
    • +3 (11 voturi)    
      LOL, pesedistule (Marţi, 11 august 2020, 11:28)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      LOL, pesedistule, ai baut gaz? Tradezi pe Dragnia?
  • -1 (19 voturi)    
    bravo marinare! (Marţi, 11 august 2020, 11:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. eu te votez!
  • +3 (21 voturi)    
    minti, basescule, lupti pentru PSD (Marţi, 11 august 2020, 11:04)

    revo [utilizator]

    te-ai bagat ca sa rupi voturi de la opozitie, votantii PSD n-ar pune stampila decat pe certificatul tau de deces.

    Speranta ta este ca PSD sa castige pe linie, de la locale la parlamentare, pentru ca masacrarea Justitiei sa intre in faza finala si curva ta blonda sa scape. Nutica ta te tine de coaiele sfrijite. Ca sa va aparati pieile cazute, sunteti inn stare de orice. ESTI O JAVRA ORDINARA! Politistul acela stia ce spune.
    • +3 (9 voturi)    
      mai usor (Marţi, 11 august 2020, 13:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui revo

      enervarea duce la icter....
  • -4 (20 voturi)    
    In sfarsit un candidat la primarie (Marţi, 11 august 2020, 11:16)

    TorukMakto [utilizator]

    Imi pare bine ca s-a hotarat Basescu sa candideze, asa am si eu cu cine sa votez. Din cate imi aduc aminte era bine in Bucuresti cand era el primar, dovada ca a fost ales si a doua oara.

    Firea si Nicusor Dan pentru mine sunt variante inacceptabile. As fi votat sa plece Firea dar dupa ce am citit programul lui Nicusor m-am ingrozit. Printre altele omul este total impotriva dezvoltarii infrastructurii si din cate am inteles vrea sa opreasca proiectele de strapungere care ar putea descongestiona traficul din Militari.
    • -3 (7 voturi)    
      Sustinere ???!!! (Marţi, 11 august 2020, 12:05)

      grandpa [utilizator] i-a raspuns lui TorukMakto

      Un primar fara sustinere din partea Consiliului e legat de maini si de picioare.
      • +3 (11 voturi)    
        Diferenta e... (Marţi, 11 august 2020, 12:19)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui grandpa

        ca unul ca basescu isi poate asigura sustinere (are stofa de politician) pe cand unul ca nicusor nu o va obtine niciodata sau foarte putin. Politica e altceva decat credem noi, chibitii de pe margine. Acolo se cere tact, compromis, oferte viabile. Instransigenisme de genul celor afisate de USR si probabil si de nicusor nu sunt constructive in politica. CXel putin nu in Romania care este foarte divizata.
  • +4 (16 voturi)    
    Oare unde o mai angajeaza pe eba? (Marţi, 11 august 2020, 11:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    Casa nu-i mai trebuie, poate un loc de veci,
  • -1 (13 voturi)    
    problema mea (Marţi, 11 august 2020, 11:54)

    Relaxat [utilizator]

    cu Nicusor este străpungerea Splaiul Independentei – Ciurel – A1 pe care nu vrea sa o continue.
    Interesant este ca aceasta lucrare a fost blocata ani intregi in justitie de un consilier USR cu interes personal in zona.
    Cu Basescu proiectul se va face
  • +5 (19 voturi)    
    Omul duplicitar (Marţi, 11 august 2020, 12:21)

    benicio [utilizator]

    Daca mai avea cineva nevoie de dovezi de cat de mari sunt interesele pentru Bucuresti, iata aici. Traian Basescu joaca total in defavoarea lui Nicusir Dan, scindand in doua electoratul anti-Firea. Firea si gasca de afaceristi care o sustin aveau in Nicusor Dan un adversat de temut si ei stiau asta. Dovada atacurile ciobanesti ale viceprimarului si ale companiilor de salubritate. Dar nu le-a mers cu atacurile, ba dimpotriva s-au intors contra lor. Iar acum au scos acul din maneca: Traian Basescu. Interesele sunt atat de mari pentru bugetul Bucurestiului si pentru activele imobiliare incat ar face orice numai sa nu vina Nicusor Dan la primarie, care, inflexibil cum e, le-ar dejuca planurile. Companii de salubritate, tycooni imobiliari, interlopi, toti si-au unit interesele sa nu castige omul asta. Iar Basescu le face jocurile, cel mai probabil constient de asta si premeditat. Trist. Orasul asta clar merita mai mult decat atat, merita sa nu mai fie condus doar de interesele unui grup restrans de oameni.
    • 0 (8 voturi)    
      s-au activat bugetarii... (Marţi, 11 august 2020, 15:39)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      .. astia nu uita niciodata ca le-a redus salaru' ca oricum nu faceau nimic.
  • 0 (10 voturi)    
    Dubla relevanta a candidaturii BASESCU: (Marţi, 11 august 2020, 13:22)

    IosifGuias [anonim]

    1. Razbunare pentru refuzul PNL-USR de a accepta participarea PMP la Coalitia Dreptei in Capitala.
    2. Promovarea imaginii PMP in alegerile locale si in perspectiva parlamentarelor.
  • 0 (10 voturi)    
    Eu nu sunt . . . . (Marţi, 11 august 2020, 15:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . bucurestean, asa ca ma doare drept in cot de cine va va fi primar. Insa cei care il contesta pe Basescu ar trebui sa stie ca in ciuda unor mici defecte de ordin personal, este cel mai bun cunoscator al politicii interne si internationale. Nimeni dintre politicieni nu i se poate ridica nici la genunchiul broastei.O confruntare intre Basescu si Nicusor Dan ar fi teribil de amuzant sa o urmarim. Este treaba voastra pe cine alegeti eu incerc doar sa va aduc cu picioarelepe pamant!
    • +2 (6 voturi)    
      Neuronasii (Marţi, 11 august 2020, 21:17)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ..tai de turnator (haita din care face petrov parte si de care e sustinut, sa n-adaug hotii si excrocii de "inalta clasa" pe care i-a cultivat / ma rog de la Bercea la udrea..) are dreptate: e cel mai priceput in manipulare si minciuna. Acest individ toxic submineaza dreapta, pentru ambitilile lui si in beneficiul gunoaielor pe care le cutiva cu sarg. SILA pentru toti simpatizantii lui!
  • +3 (5 voturi)    
    HN, ce se intampla ? Am comentat critic (Marţi, 11 august 2020, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]